Skocz do zawartości

PZL W3 SOKÓŁ - POLICJA - bez blach i żywic ! AJM 1:72


marcin1323

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

Bardzo chciałem wystartować w tym konkursie, gdyż tak naprawdę modele tych 3 firm są mi (i pewnie większości z nas) bardzo bliskie. Nie mam zamiaru narzekać jakie to "babole" są w tych modelach, gdyż wszyscy startując w konkury chyba zdają sobie sprawę z wyboru jakiego dokonali. Ja przynajmniej w pełni odpowiedzialnie "biorę to na klatę" . To one pokazują, kto tak naprawdę "czuje" modelarstwo

 

Mam jeszcze jeden powód, który jest (w/g) mnie bardzo ważny - popularzacja tanich (a co za tym idzie łatwo dostępnych dla młodych) modeli, które bardzo dużo uczą.

Chciało by się powiedzieć, "tak wiele za tak niewiele"

 

Dobra! Dosyć ideologii Do roboty

 

Mam nadzieję, że te prawie 60 dni, które pozostały do ońca trwania konkursu pozwoli mi na zrealizowanie moich planów z budowy kolejnego policyjnego śmigłowca. Tym razem będzie to ptaszyna PZL W3 Sokół, jak na zdjeciu sn-32xp

http://www.planes.cz/en/photo/1010322/w-3a-sokol-sn-32xp-polish-police-ostrava-osr-lkmt/

lub

http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=6142373

 

Użyję zestawu firmy AJM, oczywiście kalki we własnym zakresie - są już wydrukowane, czekam na listonosza, tak więc jeśli nie bedzie to złamaniem regulaminu przedstawię kalki po wizycie listonosza

 

Inbox:

 

w32px.th.jpgw33y.th.jpgw34c.th.jpg

w35s.th.jpgw36h.th.jpg27616271.th.jpg

 

 

Oczywiście model w kategorii open. Moje założenia co do wykonania modelu:

0- ZERO !!! żywic i blaszek-fistaszek (wszystko bedzie albo "firmowe" albo zrobione przeze mnie z HIPSów

1- szlif "pomarańczki" i rycie linii podziału oraz nitów

2- uzupełnienie niedoborów "na zewnątrz" płytkami HIPSa oraz innymi materiałami

3- przebudowa wnętrza do wersji T (oczywiście bez HIPSów ani rusz )

4- ... jeszcze nie wiem, ale pewnie coś "wyniknie" w trakcie

 

Obecnie kończę innego Sokoła 0502 z Top Guna (kaleczki z AJMu) , także równolegle bedę budował dwa Sokoliki :-) http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?f=127&t=48072&start=15tutaj link do 0502

 

Mam nadzieję na Wasze częste wizyty, rady i komentarze.

 

A to przed chwilą znalazłem w sieci - z dedykacją dla wszystkich miłośników policyjnych skrzydeł

 

http://youtu.be/Z5Uk_1qA0Ao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcin

 

Fajosko ,że będziesz budował Sokoła z mojej firmy i super ,że niebieski a nie w tym podłym srebrnym kolorze.

Ja juz zbieram $ na Sokoła z Top Gun ,bo doszedłem do wniosku ,że kupowanie AJota i blaszki do niego ,bez których ciężko coś fajnego zrobić daje kwote wyższą niz cena Sokoła z TG i oczywiście będzie niebieski musze tylko uporac się z Mi2 z KWP Łódz

 

Powiedz mi jak z tymi kalkami gdzie zamawiałeś ,czy sam projekt robiłeś no i jaka cena

 

Będę tutaj częstym gościem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są HIPSy?

takie modelarskie "chipsy"

 

poliestyren biały HIPS - białe płytki, niektórzy (w tm i ja) mówią na to plastykowy karton

 

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=hips&category=1061 - tu są przykłądowe aukcje z allegro, zgrupowane po "silniku" wyszukiwarki, wiec link nie powinien stracić nigdy wazności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie

co do kalek To projekt i wykonanie własne/wspólne z innym naszym kolegą. To jest kwestia bardziej przyjacielskiej pomocy z zakresu druku, niż cokolwiek komercyjnego, tak więc raczej nie będzie tych kalek można nabyć. Odezwij się na priva, bo pewnie inaczej będę mógł ci pomóc...

 

Co się tyczy TG i AJM...

Jesli musisz kupowac blachy to faktycznie TG wychodzi taniej, lepiej, szybciej. Jeśli jednak na chwilę zapomnisz o blaszkach-fistaszkach i porobisz samemu różne rzeczy to już sprawa nie przedstawia się tak jadnoznacznie. Obecna cena 180pln też daje do myślenia.

 

Po drugie TopGun to zywica, a nie wszyscy umieją się z nią obchodzić. Ja np nie umiem widać za wysokie progi jak dla mnie jeszcze, także kończony przeze mnie 0502 jest ostatnim póki co projektem żywicznym. Kwestia upodobań, umiejetności itd.

 

W żywicy topgunowskiej będziesz miał jeden zasadniczy problem z przerobieniem go na niebieskiego ptaka - spiłowanie wypustek pod pływaki , tak aby nie uszkodzić ładnie odlanej powierzchni z nitami itd... Trochę potu mnie to kosztowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin napiszę

 

Co do żywicy to sie nie boje z 6 lat temu skleiłem SKOTA w 35ce z ARMO więc nic gorszego mnie nie spotka

 

W sumie z blaszek wnetrza mozna zrezygnowac przy założeniu ,że będą pozamykane drzwi wtedy 6 dyszek taniej ale z drugiej przy tak dużych drzwiach środek fajnie będzie wyeksponowany.Napisz mi jeszcze czy w TG tablica jest z żywicy czy z PE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Robercie ,

Brawo za decyzję ,

Panie Marcinie brawo za warsztat .

Boki od pontonów w TG może usunąć producent na świeżym odlewie.

Jest nowy deflektor.

A łopaty już nie opadają , są drutowane po całej długości, prężonym mosiądzem 0,6 mm.

lub napełnioną żywicą ,.

Czekam na biały toner do laserówki , zamiast czarnego idzie biały , jako mono i osobna warstwa tylko z białym.

Minolta nie robiła tego już 6 lat ale dotarłem do źródła , teraz cierpliwie czekam.

 

Z poważaniem

Tomasz Bilkiewicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął pierwszy tydzień (i to chyba najbardziej pracowity z czasu poswięconego na ten model). Kadłub pocięty, szlifowany i wytrasowany oraz "podziurkowany. Wszelkie "błyszczące kleje" i inne "włochate miejsca" do poprawki - niemniej nie ma ich dużo. Biorąc pod uwagę specjalnie wzięte wolne w pracy i kończenie sokoła 0502 z TOPGUNA , więcej nie dało się. Obiecuję, że kolejne postępy prac będą już mniej karkołomne

 

91963400.jpg

57640097.th.jpg43683776.th.jpg69607964.th.jpg83722015.th.jpg

35425788.th.jpgthumbnmail.png96826207.th.jpg39998032.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw... Boję się oszklenia i to bardzo, a szczególnie narożników...

Dzięki Robercie za dobre słowo. Wbrew opinii obiegowej sam model nie jest taki zły. Bez problemu można go porównac z mastercraftem. Troche pracy, i można z niego kultry iskrę wykrzesać Sam plastyk ma gorszą jakość, ale generalnie naparwdę nie do końca rozumiem utyskiwania. Porównując jakość do ceny... dla mnie moze być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując jakość do ceny... dla mnie moze być

 

Pod warunkiem ,że rękodzieło zaawansowane się zastosuje ja za leniwy jestem i jednak zostane przy TopGunie

Przejrzałem jeszcze raz Twoje fotki i chyba bedziesz musial papierkiem po nitach polecię bo plastik wylazł na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....chyba bedziesz musial papierkiem po nitach polecię bo plastik wylazł na zewnątrz

 

Chyba - napewno to właśnie ta struktura wewnętrzna plastyku powoduje takie "suprajzy" , niemniej dla mnie jak narazie nie ma większych farfocli. Zresztą jak zaznaczyłem w pierwszym poście specyfika tego konkursu siłą rzeczy każe każdemu startującemu przygotować się na różne poziomy tych modeli. Tak więc o marudzeniu z mojej strony nie może być mowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

 

skąd wziąłeś jakieś plany gdzie są nitowania, bo to właśnie jest przede mną a niestety nie doszukałem się nigdzie takiego kompleksowego opracowania...

 

Przemo

Wydanie modelarza z 1998 roku (chyba nr 8) i dodatek z 1999. Dokładne dane podam póxniej, bo obecnie nie mam dostępu do tych materiałów. To co zrobiłem, tez nie jest pewnie maksymalnie wierne oryginałowi choć starałem się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

 

skąd wziąłeś jakieś plany gdzie są nitowania, bo to właśnie jest przede mną a niestety nie doszukałem się nigdzie takiego kompleksowego opracowania...

 

Przemo

Wydanie modelarza z 1998 roku (chyba nr 8) i dodatek z 1999. Dokładne dane podam póxniej, bo obecnie nie mam dostępu do tych materiałów. To co zrobiłem, tez nie jest pewnie maksymalnie wierne oryginałowi choć starałem się .

 

A mogę liczyć po koleżeńsku na jakiś skan tych planów?

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po koleżensku poszły

 

Czas na aktualizację - mała ale zawsze: prace nad projektem podłogi w przedziale transportowym dobiegły końca, o to co mi się udało wyskrobać (dosłownie) :

p15m.jpg

 

a teraz krok po kroku, najpierw był ołówek, linijka i projekt (przeglądanie zdjeć, trucie zadka kolegom )

p10j.jpg

 

potem "ciosanie" linii, szlifowanie papierem itd plus wycinanie pokryw luków inspekcyjnych

p11ie.jpg

 

Aż wkońcu nadszedł czas na poskładanie wszystkiego w jedną całość. Na pokrywach luków te "chropowatosci" które wydają się na zdjeciach obserwatorom to nitowania. widać, będę musiał jeszcze doszlifowac papierkiem. Zresztą zobaczy sie lepiej jak farba pójdzie, bo narazie to nie za dużo tam można zobaczyć

p12in.jpg

 

I na koniec wszystko wygląda jak poniżej - nawet na bocznych krawędziach zrobiłem po 9 "zaczepów"

p13pg.jpg

p14f.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

...drepczę dalej dłubać, bo jeszcze dłuuuga droga a czasu coraz mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, dzięki za pozytywne przjecie

Robert - problem w tym, że ona dopeiro "zaczyna" wyglądac - powinna bć już gotowa,

Adam - nie ma problemu, dla samych tylko nitów jestem w stanie przerobić ją od podstaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.