Jump to content

Rafalik

Members
 • Content Count

  298
 • Joined

Everything posted by Rafalik

 1. Kurcze, dobrze, że napisałeś, bo byłem przekonany, że zbuduję prawdziwy samolot w ramach gazetki z kiosku Ruchu... 😕
 2. Po Sokole planują znacznie ciekawsze modele, niż PZL-101/Jak-12. 😉
 3. Myślę, że z pewnością będzie to niższa cena. Stawiam na kwotę 100-150 zł.
 4. Nie ma ceny, więc jest za free? Biorę w takim razie. 😵
 5. Rafalik

  F-16

  Doskonałe pytanie! Podpinam się pod nie, bo mam na tapecie powyższą, tygrysią sztukę i potrzebuję wyciąć maski.
 6. Czemu od razu problemy? Do produkcji modeli plastikowych i żywicznych jednocześnie (plus setki dodatków) trzeba sporego sztabu ludzi. Co, jeśli tych ludzi nie ma? Wtedy trzeba się zastanowić, co opłaci się w perspektywie bardziej. Pomijając ryzyko, to lepiej wejść w plastiki, zwłaszcza, jeśli dotychczasowe wypusty mają branie. Robienie żywic jest zbyt praco i czasochłonne.
 7. Już żem miał go sam rzeźbić, a tu takie dobre info.
 8. Takie pytanie na szybko. Nie wiecie, czy Aeroplast poprawił kalkomanie do malowania "okazjonalnego" PZL Mielec? W moim modelu kadłubowe paski mają odwrotnie wydrukowane kolory i trzeba je ciąć, aby wykonać malowanie prawidłowo.
 9. Właściwie, to jest odwrotnie. Z definicji są to otwarte stopnie, a w niektórych wersjach (bądź egzemplarzach) są one zasłaniane. Coś jak dodatkowa opcja.
 10. Swoją drogą, to pompować kasę w projekt i model nie mając zgody, to mało rozsądne posunięcie. Teraz pozostaje niepotrzebny płacz, że owej zgody jednak nie będzie.
 11. Zdaje mi się, że PJ Productions cosik takiego robi. Firma chyba z Belgii.
 12. Nie obrażaj mi Gripena. ;) Jest dużo ładniejszy.
 13. Dołączam do optujących za Gripenem. ;)
 14. Ponoć finalnie okazało się, że to nie miało żadnego znaczenia i radar działaby równie dobrze ze stałym podwoziem. Ale to tylko zasłyszałem kiedyś na korytarzu i nie wiem, czy to prawda, czy zakładowa plotka. A zasłyszałem to od kogoś, kto bezpośrednio przy tym cudzie pracował.
 15. Panowie, więc pozwoliłem sobie zweryfikować kwestię "skosu" na sterze kierunku. I tutaj prawda wydaje się leżeć po środku. Żółta linią obrysowałem statecznik na jednym ze zdjęć, które idealnie go przedstawiają. Oto efekt: Dzięki koledze Piotrowi za wyłapanie tego. Muszę to wyjaśnić u źródła. ;) Taką samą weryfikację fotograficzną pozwoliłem sobie wykonać dla obrysu kadłuba: Jak widać, bez niespodzianek i wszystko siedzi na zero z planami. Bez obaw - nie dopasowywałem tak długo linii ze zdjęcia, żeby mi pasowało do planów. ;)
 16. Całkiem możliwe, bo na moim rysunku nie ma podziału blach. Przynajmniej nie w takim rozumieniu. W tym samym zbudowano też kilkanaście tysięcy innych samolotów. ;) A ten model sylwetkowy Łosia w skali 1:1...no cóż. ;) Wracając do tematu. Mnie to jest w zasadzie już obojętne, czy ktoś skorzysta z tego, co tu napisałem i skoryguje swój model, czy nie. Bawi mnie jedynie sytuacja w której niemal każdy pluje się na takiego F-16 z Mastercrafta, że trzeba cofać skrzydła, bo są za bardzo z przodu (a kosztuje ów model kilkanaście złotych), ale jak w tym modelu są braki i kosztuje prawie stówkę, to już jest w porządku i nie należy narzekać, bo to nasze, polskie. Ja tak nie uważam. Cieszę się, że model jest, ale sądzę, że można było zrobić go lepiej. Jakby ktoś, coś chciał, to zapraszam na PW.
 17. Dobre 22 lata produkują samolot w Mielcu według nich, więc powinny być przyzwoite. Ba, są. Chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam na PW. Jak najbardziej! Panie Wojtku, fakt, że napisałem, że jest bardzo źle, ale to już mój prywatny punkt widzenia. Jeśli na modelu jest tyle miejsc do poprawienia (moim zdaniem), to uważam, że jest źle.
 18. Nie ma Pan tutaj za bardzo racji. Przesunięcie połówki kadłuba w miejsce, które przedstawił Pan za zdjęciu spowoduje również cofnięcie się choćby przedniej goleni podwozia. Co to oznacza? Że podział technologiczny jest jednak prawidłowy: Oto efekt przesunięcia według Pańskiej koncepcji:
 19. Panie Wojciechu, rad jestem, że tak ładnie Panu wszystko pasuje. Problem jest tylko jeden - jak plany których Pan używa mają się do prawdziwych planów samolotu? Już pokazuję i kończę dyskusję na temat modelu, bo co niektórzy próbują wbijać szpilkę, nie mając za bardzo wiedzy i argumentów. ;) Duże zdjęcia, coby słabiej widzący zauważyli różnicę. ;) Andzin, nadal uważasz, że nieprawidłowość wynika z nieumiejętności korzystania z planów? To zdradź mi proszę, jak ułożyć statecznik i ster, żeby pasował? Tak jak powtarzałem kilka razy - cieszę się, że ten model pojawił się na rynku. Nawet bardzo! Inwestując jednak (zapewne) ciężki hajs na formy, to można było się przyłożyć lepiej do pozyskania wiarygodnych kwitów. Tyle.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.