Skocz do zawartości

Volvo F1220 "Pekaes"


maciek_muzzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po obejrzeniu po raz kolejny filmu „300 mil do nieba” postanowiłem zrobić model Volvo F12 w barwach Pekaesu. W swojej kolekcji posiadam już jedno F12 w żółtych barwach, ale jego wykonanie znacznie odbiega od mojego ideału.

4x2plrvolvo02.jpg

Nabyłem na allegro model Volvo Globetrotter oraz komplet elementów fot otrawionych i niski dach firmy KFS.

W dachu były zrobione otwory pod tandetne anteny ( zbyt grube) – prace nad modelem rozpocząłem od wyrównania tych otworów. Po sklejeniu kabiny i pomalowaniu pierwszą warstwą podkładu okazało się że dach nie pasuje do kabiny przy przedniej szybie – także tutaj musiałem użyć szpachli.

Model wykonuję w dość ślimaczym tempie, ale nie pozwala mi na to czas.

Poniżej pierwsze zdjęcia „z produkcji”.

 

 

93496710.jpg

 

 

72926830.jpg

 

 

63264791.jpg

 

 

12679457.jpg

 

 

87317688.jpg

 

 

88553453.jpg

 

 

78649796.jpg

 

 

29963079.jpg

 

Musiałem przerobić zbiornik na większy – w tym celu użyłem stary zbiornik od Forda 9000. Doprowadzenie go do zadawalającego stanu zajęło mi prawie całą niedzielę 

 

 

65714986.jpg

 

 

61262680.jpg

 

 

64514517.jpg

 

 

69283590.jpg

 

 

33816210.jpg

 

96960411.jpg

 

59324238.jpg

Diesel:

 

13995194.jpg

 

95873626.jpg

 

No i na koniec zdjęcia ramy która wymaga jeszcze poprawek.

 

88609489.jpg

 

35805424.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no pieknie, szwy oszlifowales, wszystko czysciutko i schludnie sklejone, kabinka tez wyglada swietnie po podkladzie tylko ten lakier na baku wyglada dziwnie, jakos taki malo realny - wyglada jak by to byl metalik, a nie a'la chrom. Co tu moge jeszcze dodac? Dzialaj, bo zapowiada sie bardzo fajny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za komentarze. Dzisiaj biorę się za pierwsze lakierowanie - rama, kabina, silnik i wnętrze. Przy okazji postanowiłem dokończyć Turbostara z Pekaesu którego sklejałem 6 lat temu i od tamtej pory przeleżał na półce. Ale na ten temat zrobię chyba osobną relację.

 

Tomeka6: to absolutnie ma nie być a'la chrom, moim zamierzeniem miał być aluminium - i tak trochę za bardzo się błyszczy.

lubo89: jeszcze nie wiem czy będę robił go z chłodnią, jedną taką mam już zrobioną ;)

 

a tak prezentuje się model o którym wspomniałem w pierwszym poście:

 

f12maciek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Na razie maszyna wygląda bardzo dobrze. To, że zbiornik się za bardzo błyszczy, można bardzo łatwo poprawić - ja mam zwykle problem, że za mało się błyszczy, to jest gorsza sprawa. W Twoim przypadku można spróbować prysnąć zbiornik półmatowym albo matowym lakierem bezbarwnym, to powinno załatwić sprawę. Życzę powodzenia z tym projektem i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Super projekt, model auta które, kilkanaście lat temu oblegały europę

Co do dotychczasowych prac to nie mam zastrzeżeń, wszystko ładnie wyrównane i wygładzone.

Będę tu często zaglądał, aczkolwiek nie koniecznie się udzielał. Trzymam kciuki i życzę ukończenia modelu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentsy.

Wczoraj wieczorem skończyłem lakierowanie. Na razie pierwsza warstwa, żółta na kabinę i czerwona na ramę. Przed malowaniem dorobiłem nowe mocowanie zbiornika - w orginale były mocowanie na 2 obejmy.

Przy okazji maznąłem spojler do Iveca ( buduję też Tubostara w barwach Pekaesu, jest w dużej mierze skończony - do zrobienia tylko buda i detale).

 

pozdro

 

Rama - mocowanie do obejm:

 

zdjcie0232z.jpg

 

lakiernia

p1020152g.jpg

 

Czerwone elementy:

 

p1020155kz.jpg

 

kabina F12:

 

zdjcie0237t.jpg

 

spojler Turbostar:

 

zdjcie0230g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne auto, trochę polskiej historii… Fajnie Ci idzie praca! I jeszcze te blaszki na pierwszej fotce, konkretnie podszedłeś do tematu… Będę zaglądał tutaj i już nie mogę się doczekać końca prac!!! Tak się napatrzyłem, że sam znowu nabrałem ochoty do lepienia…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez ten Twój pekaesowki model przypomniało mi się jak cisnąłem ogórkiem do dziewczyny. Co prawda dziewczyna już dawno o mnie zapomniała, ale klimaty motoryzacyjne tamtych lat odżyły:D Świetnie Ci idzie. Czekam na końcowy.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie to wyglada po lakierowaniu, tylko ten spojler od Turbostara nie bedzie za bardzo pasowal (w mojej opini).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie,

Jako że mam teraz sesję ( bynajmniej nie fotograficzną ) więc czasu mało aby popchać roboty do przodu..

Udało mi się złożyć ramę z silnikiem, prysnąć ją i kabinę bezbarwnym - ramę półmatem, kastę połyskiem. Na razie jest tylko jedna warstwa lakieru, będzie położona jeszcze jedna.

 

Dość gadania ( a raczej pisania) oto bravo foto lovestory

 

 

19282204.jpg

 

40682087.jpg

 

16907754.jpg

 

58513804.jpg

 

38407091.jpg

 

72019308.jpg

 

80819866.jpg

 

91826111.jpg

 

68630316.jpg

 

88554467.jpg

 

90242400.jpg

 

77159634.jpg

A na koniec dwa zdjęcia z przymiarki spojlera do Turbostara ( założę nową relację jak tylko na poważnie się za niego wezmę) :

 

86234555.jpg

34823581.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie to wyglada, nie ma co. Szykuje sie kolejny wspanialy model do ogladania w galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi się podoba - modele sprzętu który mamy (albo mieliśmy) blisko siebie... Ja robie model cięzarówki, której nigdy na oczy nie widziałem i to nie jest tak jak powinno być... Komplementy za bardzo ciekawy wybór tematu! A masz już jakiś plan, żeby troszkę je pocieniować, żeby wyglądały bardziej plastycznie - jakieś washe, przecierki itd? Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarze

 

@mobster2005- kalkomania to samoróba. Wydrukowałem fragment zdjęcia ciężarówki (kawałek drzwi) i powiększyłem do formatu A4. Następnie zwymiarowałem całe logo i kreska po kresce odtworzyłem litery i znak. Pekaes jest napisany specjalną czcionką, na drzwiach może tego nie widać, ale na naczepie na pewno będzie się rzucać w oczy.

 

@pmroczko - dodam nawet że to model auta którym jeździłem - co prawda jako 4 latek ( mówiąc szczerze nic nie pamiętam) - taką chłodnią powoził mój padre 25 lat temu. Teraz ćwiczy żółtego stralisa

Co do brudzingu, to nie będę go tak urealistyczniał - należę do drugiej strony mocy modelarstwa nie popełniającej takich czynów:) Kupiłem już nawet pasty polerskie Tamiyi żeby nadać błysku

 

A na koniec fotka małego gadżetu

 

p1020292ei.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Niezły gadżet, nadałby się jako część "wystawki". Ja bym jednak namawiał, żeby wprowadzić trochę urozmaicenia w kolorach. O ile też nie gustuję w steranych życiem wrakach - chociaż doceniam ilość pracy i umiejętności potrzebnych do stworzenia takiego modelu - to jednak uważam, że model nawet czystego pojazdu trzeba trochę pocieniować, żeby wyglądał realistycznie. Przykładem są na przykład szczeliny wokół drzwi - nie muszą być brudne, ale powinny być znacznie ciemniejsze od otoczenia, żeby nie było od razu ewidentne, że mają tylko pół milimetra głębokości, itd. Niezależnie od Twojej decyzji w tej sprawie, życzę powodzenia w dalszych pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziękuję Panowie za miłe komentarze, to daje dużą motywację.

 

@Marco - niestety nie mam danych, model robię "na oko" na podstawie dokumentacji zdjęciowej. Z resztą Iveco wróciło na warsztat, muszę przedłużyć ramę..

 

Prace powoli idą do przodu, oto następna porcja fotek:

 

 

 

66998217.jpg

 

35537761.jpg

 

82359046.jpg

 

37867995.jpg

 

55171336.jpg

 

92255963.jpg

 

63753266.jpg

 

68594643.jpg

 

92671304.jpg

 

68353945.jpg

 

68353945.jpg

 

24697649.jpg

 

67059010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę, proszę, bardzo ładne!

podoba mi się kabina, z resztą wszystko bardzo ładnie i schludnie, brawo.

co wziąłeś na te firanki? nawet kratka na nich podobna do oryginału...

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentsy.

 

@Maciol : starałem się zrobić jak najbardziej zbliżoną do orginału - z resztą tak jak całe wnętrze ( kolorystyka przycisków, deski etc). Narysowałem więc na podstawie zdjęć szachownicę w CADzie w odpowiednich kolorach i wydrukowałem obustronnie. Następnie zwijasz w harmonijkę, formujesz "kliin" i jest dobrze. ( a przynajmniej taką mam nadzieję). Poniżej 3 fotki orginału:

 

globe198104vi.jpg

 

globe198107vi.jpg

 

89999filipzkonopi312236.jpg

 

@Dzacek1841 - to zależy od auta, w Liazie rzeczywiście się nie dało, ale w stralisie czy w turbostarze na spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.