Skocz do zawartości

Hangar lotniczy


Robcio7904

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o pomoc, wskazówki, uwagi lub linki pomocne w wykonaiu hangaru lotniczego. Planowana skal 1/72. Rezczywiste wymiary hangaru 50x40m. Nie należał do olbrzymich, ale konstrukcja nośna jest skomplikowana do otworzenia. Konstrukcja ółłukowa.

Przedewszystkim szukam z jakich materiałów ją wykonać. Są gotowe elemnty plastykowe lecz drogie, średnio 3-4 zł za 26cm pręta lub kształtki. Gdybym robił to z gotowych prętów szybko bym popłynął...oczywiście finasowo. Sam hangar od frontu bedzie miał rozstaw 70cm.No to "upchnie się" troche modeli.Drzwi były harmonijkowe wykonane z ram stalowych wypełnione deskowaniem. Podobnie dach. Pokryty papą. Jest to hangar lotniczy wybudowany w połowie lat 50tych na lotnisku w Ornecie. Został kilka lat temu przerobiony na ładną halę sportową.

Każda wskazówka sie przyda, tym bardziej że nigdy nie wykonywałem takich modeli.

Z góry dziekuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te pręty, z których jest konstrukcja nośna są okrągłe w przekroju?

Jeśli tak, to powyciągaj sobie pręty nad świeczką z ramek, wygnij w gorącej wodzie i do dzieła.

Jeśli nie, to wyciągnij trochę grubsze i wyszlifuj do odpowiedniego kształtu, wygnij w gorącej wodzie i też do dzieła. Wymyśliłem to dosłownie przed chwilą, więc nie wiem, czy się uda, ale jeśli tak, to podziel się wrażeniami z budowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Model firmy GMP jest kuszacy aczkolwiek dwukrotnie mniejszy . Co do rozciągania pręcików z ramek po modelach to wypali ale dla krótkich elementów. Dla dłuższych nie można zachować wymiaru.

Ciekawy jest pomysł z wycinaniem listewek z arkuszy palstykowych. Można dopasować różne kształty (teowniki , dwuceowniki, płaskowniki) bo takie dominują w konstrukcji. Fakt , że będzie to pracochłonne.

Może jeszcze wpadna jakies pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, że tak bym się nad konstrukcją nie rozwodził, zwłaszcza że większości z tych rzeczy i tak będą niewidoczne.

Jeśli konstrukcja dachu była oparta o podobne kratownice jak w modelu GPM to może warto spróbować rozrysować to w Corelu, a potem dać do firmy poligraficznej by to wycięli z odpowiedniej grubości płytki polistyrenowej.

Zalet tego rozwiązania masz kilka:

- oszczędność czasu;

- jednolitą konstrukcję, znacznie wytrzymalszą od konstrukcji sklejanych;

- jednakowy wygląd i kształt wszystkich elementów;

- możliwość dorobienia dodatkowego na wszelki wypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to dobry zamysł. I jest pretekst by dokupic do słomek ...napój

Ciężki los poszukiwacza nowych rozwiązań.Gdyby w załażeniu maił być tylko zamknięty hangar to nie ma problemu, ale wrota będą otwarte . Znalazłem w sprzedaży rurki do prowadzenia cięgieł (włókno węglowe, takie czarne elastyczne pręty)dla samolotów RC (chyba dobrze je nazwałem) ale diabelstwo ciężko sie klei. Może jakis pomysł na ich klejenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.