Jump to content

Hangar lotniczy


Recommended Posts

Witam.

Proszę o pomoc, wskazówki, uwagi lub linki pomocne w wykonaiu hangaru lotniczego. Planowana skal 1/72. Rezczywiste wymiary hangaru 50x40m. Nie należał do olbrzymich, ale konstrukcja nośna jest skomplikowana do otworzenia. Konstrukcja ółłukowa.

Przedewszystkim szukam z jakich materiałów ją wykonać. Są gotowe elemnty plastykowe lecz drogie, średnio 3-4 zł za 26cm pręta lub kształtki. Gdybym robił to z gotowych prętów szybko bym popłynął...oczywiście finasowo. Sam hangar od frontu bedzie miał rozstaw 70cm.No to "upchnie się" troche modeli.Drzwi były harmonijkowe wykonane z ram stalowych wypełnione deskowaniem. Podobnie dach. Pokryty papą. Jest to hangar lotniczy wybudowany w połowie lat 50tych na lotnisku w Ornecie. Został kilka lat temu przerobiony na ładną halę sportową.

Każda wskazówka sie przyda, tym bardziej że nigdy nie wykonywałem takich modeli.

Z góry dziekuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A te pręty, z których jest konstrukcja nośna są okrągłe w przekroju?

Jeśli tak, to powyciągaj sobie pręty nad świeczką z ramek, wygnij w gorącej wodzie i do dzieła.

Jeśli nie, to wyciągnij trochę grubsze i wyszlifuj do odpowiedniego kształtu, wygnij w gorącej wodzie i też do dzieła. Wymyśliłem to dosłownie przed chwilą, więc nie wiem, czy się uda, ale jeśli tak, to podziel się wrażeniami z budowy .

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc.

Model firmy GMP jest kuszacy aczkolwiek dwukrotnie mniejszy . Co do rozciągania pręcików z ramek po modelach to wypali ale dla krótkich elementów. Dla dłuższych nie można zachować wymiaru.

Ciekawy jest pomysł z wycinaniem listewek z arkuszy palstykowych. Można dopasować różne kształty (teowniki , dwuceowniki, płaskowniki) bo takie dominują w konstrukcji. Fakt , że będzie to pracochłonne.

Może jeszcze wpadna jakies pomysły?

Link to comment
Share on other sites

Szczerze powiem, że tak bym się nad konstrukcją nie rozwodził, zwłaszcza że większości z tych rzeczy i tak będą niewidoczne.

Jeśli konstrukcja dachu była oparta o podobne kratownice jak w modelu GPM to może warto spróbować rozrysować to w Corelu, a potem dać do firmy poligraficznej by to wycięli z odpowiedniej grubości płytki polistyrenowej.

Zalet tego rozwiązania masz kilka:

- oszczędność czasu;

- jednolitą konstrukcję, znacznie wytrzymalszą od konstrukcji sklejanych;

- jednakowy wygląd i kształt wszystkich elementów;

- możliwość dorobienia dodatkowego na wszelki wypadek...

Link to comment
Share on other sites

O to dobry zamysł. I jest pretekst by dokupic do słomek ...napój

Ciężki los poszukiwacza nowych rozwiązań.Gdyby w załażeniu maił być tylko zamknięty hangar to nie ma problemu, ale wrota będą otwarte . Znalazłem w sprzedaży rurki do prowadzenia cięgieł (włókno węglowe, takie czarne elastyczne pręty)dla samolotów RC (chyba dobrze je nazwałem) ale diabelstwo ciężko sie klei. Może jakis pomysł na ich klejenie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.