Skocz do zawartości

[Standard] Gloster Javelin F (AW) Mk 9 ZTS Plastyk


Fallstart

Rekomendowane odpowiedzi

Gloster Javelin

- pierwszy produkowany seryjnie brytyjski samolot bojowy ze skrzydłami delta

- pierwsza tego typu konstrukcja wyposażona w dwa silniki

- pierwszy myśliwiec RAF uzbrojony w kierowane pociski powietrze-powietrze

i niestety ostatni samolot wytwórni Gloster Aircraft produkowany seryjnie.

 

Należy wspomnieć, że konstrukcja maszyny była mocno pionierska i eksperymentalna, biorąc pod uwagę stan wiedzy w latach 50. Zastosowanie skrzydeł w układzie delty było posunięciem bardzo odważnym. Wcześniej skrzydła tego typu testowano jedynie na eksperymentalnych konstrukcjach. Stąd też pomimo iż prace nad konstrukcją rozpoczęto pod koniec 1948 r., to pierwszy seryjny Javelin wzbił się w powietrze dopiero 22 lipca 1954 r. a na dodatek początkowo maszyny dopuszczano do lotów warunkowo, z ograniczeniami dotyczącymi m. in. prędkości maksymalnej i minimalnej.

Javeliny w służbie RAF były stosunkowo krótko, bo już na początku lat 60 zaczęto zastępować je samolotami EE Lightning. W Wielkiej Brytanii zostały wycofane z regularnej służby w 1964 r. a w Niemczech Zachodnich dwa lata później. Ostatnia regularna jednostka RAF latała na Javelinach do kwietnia 1968.

 

Model przedstawia Javelina w wersji F (AW) Mk 9 o numerze seryjnym XH888. Oryginał został wyprodukowany w Amstrong Whitword początkowo jako maszyna w wersji Mk 7. W 1956 r. rozpoczęto proces przebudowy do nowego standardu Mk 9 116 samolotów Mk 7, w czerwcu 1959 r. maszyna została przebudowana i jako wersja Mk 9 rozpoczęła służbę 28 kwietnia 1960 r w 23 Dywizjonie RAF. Po przezbrojeniu jednostki w Lightningi w marcu 1963 r.samolot przesunięto do 29 Dywizjonu RAF stacjonującego na Cyprze, gdzie brał udział m. in. w ćwiczeniach na Malcie. 18 stycznia 1967 r. podczas lądowania w bazie Akrotiri na Cyprze w maszynie złożyło się przednie podwozie. W wyniku uszkodzeń samolot został spisany ze stanu.

 

Mój Javelin jest w barwach 23 Dywizjonu RAF z listopada 1962 r.

 

Model w standardzie z wyprasek firmy ZTS Plastyk - jest to nieco zmodyfikowana kopia FROGa / NOVO. Kalki zestawowe, malowany pędzlem. Po więcej szczegółów na temat budowy zapraszam do warsztatu.

 

Mimo niezbyt sprzyjającej dziś pogody napstrykałem fotek i chciałbym nimi Was podręczyć

 

javelin_galeria01.jpg

 

javelin_galeria03.jpg

 

javelin_galeria05.jpg

 

javelin_galeria06.jpg

 

javelin_galeria07.jpg

 

javelin_galeria08.jpg

 

javelin_galeria09.jpg

 

javelin_galeria10.jpg

 

javelin_galeria11.jpg

 

javelin_galeria12.jpg

 

javelin_galeria13.jpg

 

javelin_galeria14.jpg

 

javelin_galeria15.jpg

 

javelin_galeria16.jpg

 

javelin_galeria17.jpg

 

javelin_galeria18.jpg

 

javelin_galeria19.jpg

 

javelin_galeria20.jpg

 

javelin_galeria21.jpg

 

javelin_galeria22.jpg

 

javelin_galeria23.jpg

 

javelin_galeria24.jpg

 

javelin_galeria25.jpg

 

javelin_galeria26.jpg

 

javelin_galeria27.jpg

 

javelin_galeria28.jpg

 

javelin_galeria29.jpg

 

javelin_galeria30.jpg

 

javelin_galeria31.jpg

 

javelin_galeria32.jpg

 

javelin_galeria33.jpg

 

javelin_galeria34.jpg

 

javelin_galeria35.jpg

 

javelin_galeria36.jpg

 

javelin_galeria37.jpg

 

javelin_galeria38.jpg

 

Z modelu jestem zadowolony. Przy budowie miałem sporo frajdy, choć zdarzały się też momenty silnej frustracji, ale z pomocą ekipy z forum udało się je przezwyciężyć, za co wszystkim wspierającym mnie chciałbym w tym momencie podziękować. Na medal w tegorocznej edycji raczej nie liczę, ale za rok...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gratuluję - muszę powiedzieć że od ostatniej fotki w warsztacie to go dopieściłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On nie jest obrzydliwy... Bardziej powiedziałbym, że jest "piękny inaczej" Z resztą nie darmo Anglicy nazwali go "latawcem", "latającym trójkątem" (z tym to akurat się nie zgodzę - jeśli już to dwa latające trójkąty ), "łopatą", czy "żelazkiem"

 

A co do czołówki konkursu - fajnie jest to przeczytać, ale zaraz pojawi się Kornik i sprowadzi mnie na ziemię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Bo motto tego konkursu: "Nie odpuszczamy aż do ostatniej minuty..."

 

Dzisiaj masz ode mnie tytuł "Man of the Day " a teraz powiem Ci dlaczego;

podczas warsztatów jako organizator powstrzymawałem się od kometarzy,jeśli chodzi o Twój model do godziny 22:37 - 29 lutego nie widziałem cie w zasięgu podjum o w/w godzinie to zobaczyłem (zresztą napisałem wtedy posta również oględnego)

 

to świadczy o tym że należy walczyć do końca

 

-dalszego powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy byłem bliski, żeby ten model kupić. Cieszę, się, ze ktoś go zrobił i to całkiem przyzwoicie.

Jevelin ma kilka fajnych malowań. Na przykład to :

1233826.jpg

Ale w tym klasycznym tez wygląda bardzo fajnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj masz ode mnie tytuł "Man of the Day " a teraz powiem Ci dlaczego;

podczas warsztatów jako organizator powstrzymawałem się od kometarzy,jeśli chodzi o Twój model do godziny 22:37 - 29 lutego nie widziałem cie w zasięgu podjum o w/w godzinie to zobaczyłem (zresztą napisałem wtedy posta również oględnego)

 

to świadczy o tym że należy walczyć do końca

 

-dalszego powodzenia

Dzięki

Wyszło tak dramatycznie przede wszystkim przez te wszystkie niespodzianki. Prace nad Javelinem miałem rozplanowane mniej więcej tak, aby zostało jeszcze trochę czasu na zapas - jak widać się przydał Choć i tak niewiele brakowało - gdyby konkurs miał się zakończyć o 21.00 to finisz miałbym naprawdę z językiem na brodzie. Pewnie bym zdążył, ale odbiłoby to się np. na jakości zdjęć.

 

Przyznam się, że znaczenie właściwego planowania prac modelarskich dotarło do mnie po obejrzeniu warsztatu z budowy Jaka przez Mikołaja. Oprócz fenomenalnego talentu modelarskiego, który zauważyli pewnie wszyscy, ja widzę tam jeszcze inną fantastyczną sprawę - właśnie planowanie budowy.

 

Kilka razy byłem bliski, żeby ten model kupić. Cieszę, się, ze ktoś go zrobił i to całkiem przyzwoicie.

Jevelin ma kilka fajnych malowań.

Ale w tym klasycznym tez wygląda bardzo fajnie.

 

Kupuj. Naprawdę za niecałe 17 zł masz całkiem solidny kawałek historii lotnictwa odrzutowego na półce - przy odrobinie zaangażowania. Przy czym model nadaje się do waloryzacji - choćby sporo miejsca na dorobienie wnęk podwozia, czy kanałów dolotowych powietrza do silników. Gdybym miał go robić jeszcze raz, to chyba próbowałbym swoich sił w Open.

 

Czerwono-biały Javelin jest ciekawy, tylko jak dla mnie to są te dwa kolory, którymi maluje mi się najgorzej Ale jest spore pole do popisu w następnej edycji konkursu:)

 

A ciekaw jestem Fallstart, czy przewidziałeś premię dla asystenta (tego z fotki na początku warsztatu) w razie pudła, a może nawet wygranej?

 

Co prawda bilans ostatecznie wychodzi na zero - urwana sonda podczas budowy i przednie podwozie wczoraj przy oglądaniu modelu:

- "tatuś mogę pooglądać?"

- "pooglądać tak, ale NIE DOTYKAĆ"

- "dobrze tatusiu..."

Niemniej jednak i tak jedną nagrodę już ma - komplet pędzli do malowania - do modeli się już niezbyt nadają, ale do plakatówek będą w sam raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Fallstart, ale głosowanie dramatyczne. Javelin i Su niczym Justyna i Marit. A 16.03. niedaleko

Historia o asystencie fajna. Moja asystentka (lat 7) wręczyła mi ostatnio patyczek od lizaka - Tatusiu umyłam ten patyczek i jak chcesz do modelarstwa to mogę ci dać (wcześniej musiała usłyszeć, że są dobre do wyciągania pręcików ) Wie, jak tatę kupić. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.