Skocz do zawartości

Grzesioj - głównie pojazdy pancerne 1:72


grzesioj

Rekomendowane odpowiedzi

A niech tam, odważyli się inni, odważę się i ja. Jak nietrudno się domyślać, na imię mam Grzesiek. Mam lat..., nie za rok będzie to już nieaktualne, zacytuję więc mniej więcej słowa pewnego doktora, którego miałem przyjemność poznać w czasie studiów, tyczące się mojej osoby: "no, zaczynał Pan razem z Gierkiem, wie Pan, jak on skończył?". Sklejaniem modeli zajmuję się od lat... kilku.

 

Jak zapewne wiele osób mego pokolenia miałem styczność z modelami (bo modelarstwem bałbym się tego nazywać) w wieku kilku-, kilkunastu lat, kiedy to dla przeciętnego chłopaka z prowincji zdobycie jakiegokolwiek modelu, poza dostępnymi w CSH było praktycznie niemożliwe. Z materiałami modelarskimi typu farbki czy inne chemikalia bądź z książkami było tak samo. Kleiło się więc z lubością po raz enty Czaple, Karasie, modele Kovozavody Prostejov czy Veb Plasticard. Niektóre z tych ostatnich miały dołączaną srebrną farbkę... Pozostałe miały wspaniały kolor plastiku. Żaden z tych modeli nie przetrwał oczywiście do tego czasu.

 

Potem nastąpiła wieloletnia przerwa w klejeniu, związana ze zmianą a to szkoły (kończyło się podstawówkę, szło, tak jak w moim przypadku, do liceum), a to zainteresowań. Potem były studia, po studiach praca, zakładanie rodziny, nowe wyzwania i problemy dorosłości. Lata płynęły. Kiedy syn skończył 5 lat, a ja trwałem sobie w najlepsze na zasiłku, postanowiłem w celach edukacyjnych skleić mu jakiś model. Nie ukrywam, sam byłem ciekaw, jak obecnie wygląda całe to klejenie. Wybór padł na samolot, bo nie wyobrażałem sobie wtedy, abym mógł (potrafił) skleić jakiś pojazd pancerny. Z trudem znalazłem w pobliskim mieście jakiś kiosk (raczej sklepik wędkarsko-modelarski u zegarmistrza), gdzie zakupiłem model, kilka farbek Aster i klej, no i samolot powstał. Obaj byliśmy zachwyceni, choć oczywiście samolotu Wam nie pokażę, bo wstyd. Samolotów tych skleiłem kilkanaście, "przechodząc" przez różnych producentów, zmieniając stopniowo farbki z Astera na Humbrole. W tym mniej więcej czasie "odkryłem", że istnieje internet i forum modelarskie. Nie, nie nasze. Bodajże był to stary PWM. Oglądałem modele, podpatrywałem, czytałem, choć nie zawsze wiedząc o czym. Aż wreszcie, w 2007 roku, za namową syna, zdecydowałem się zmierzyć z pierwszym modelem pojazdu pancernego - ISU-152 Italeri. Nie miałem wtedy pojęcia, że są jakieś techniki brudzenia modelu, optycznego wydobywania szczegółów itp. Po prostu pomalowałem go farbkami przy użyciu pędzelka. Wyszło takie coś:

 

isu152.jpg

 

Potem były kolejne i kolejne, i kolejne modele. Wychodziło to coraz lepiej, choć nie na tyle, abym wszystkie modele chciał tu przedstawić. Latem 2009 roku przystąpiłem do Naszego Forum i od tego momentu przedstawiłem tutaj pokazane poniżej modele. Niektóre z nich, te umieszczone na początku, powstały jeszcze w czasach „przedmodelworkowych”. Wszystkie swoje modele malowałem i maluję przy pomocy pędzla, stopniowo dodając do palety farb olejnych farby akrylowe, zgodnie z filozofią mojego sklejania, te chyba najtańsze – Pactry.

 

Modelarstwo dla mnie nie jest żadną filozofią ani sposobem na życie. Jest to tylko zapełnianie wolnych chwil w sposób przyjemny, nie stanowiący wielkiego obciążenia finansowego dla rodziny. Dlatego też modele wykonuję sposobami, które mogą dziś uchodzić za prymitywne, ale nie mam najmniejszej ochoty tego zmieniać.

 

Oto modele, które odważyłem się zaprezentować Waszemu gronu:

 

E-100, Dragon, skala 1:72:

e100dragon725610800x600.jpg

 

Jagdpanzer IV, Dragon, skala 1:72:

jagdpanzerivdragon72380.jpg

 

StuG 40, Revell, skala 1:72:

stug40ausfgrevell02.jpg

 

Morser Karl-Geraet 041, Hobby Boss, skala 1:72:

morser-karl.JPG

 

Pojazdy amerykańskie II WŚ, różni producenci (TRUMPETER, EDUARD, Academy, REVELL), skala 1:72:

- M4A1 Sherman REVELL'a:

m4a1shermanrevell031022.jpg

- M3A4 Halftrack Academy:

m3halftrackacademy13408.jpg

- T26E4 Pershing TRUMPETER'a:

t26e4pershingtrumpeter0.jpg

- M4A3 Sherman Eduarda, moje bodajże pierwsze zetknięcie z elementami fototrawionymi:

m4a3shermaneduard760103.jpg

 

Char B1, TRUMPETER, skala 1:72:

charb1trumpeter07263048.jpg

 

Sturer Emil, TRUMPETER, skala 1:72:

pzsfvstureremiltrumpetey.jpg

 

Sd Kfz 164 Nashorn, REVELL, skala 1:72:

sdkfz164nashornrevell06.jpg

 

SdKfz 9 FAMO, Revell, skala 1:72:

sdkfz9famorevell0314111.jpg

 

PzKpfw III Ausf L, Revell, skala 1:72:

pzkpfwiiiausflrevell031k.jpg

 

PzKpfw VI Tiger Ausf H, REVELL, skala 1:72:

pzkpfwvitigerausfhrevel.jpg

 

7TP, Mirage, skala 1/72:

1007745u.jpg

 

Sd.Kfz 181 Panzerkampfwagen VI (P), Dragon, skala 1:72:

sdkfz18120.jpg

 

Sd.Kfz.251 Ausf.C, Dragon, skala 1:72:

1008108.jpg

 

Czołg kołowo-gąsienicowy BT-5, UM, skala 1:72:

p1020842s.jpg

 

Niszczyciel czołgów SU-100, DRAGON, skala 1:72:

su10021.jpg

 

Któregoś dnia, na prośbę syna skleciłem coś takiego i odważyłem się wyjechać z tym na forum. Zostałem zmiażdżony przez krytykę i od tej pory z niczym takim już się nie wychyliłem.

Bunkier z akcesoriami, ITALERI, skala 1:72:

bunker6070italeri10.jpg

 

Panzer III Ausf J, Italeri, skala 1:72:

- model numer jeden:

pzkpfwiiiausfjitaleri00.jpg

- model numer dwa:

pzkpfwiiiausfjitaleri08.jpg

 

Działo samobieżne SU-76M, UM, skala 1:72:

su76mum30801.jpg

 

Pz.Kpfw. 38(t) Ausf. C, UM, skala 1:72:

pzkpfw38tx07.jpg

 

Sd. Kfz. 138 Marder III, UM, skala 1:72:

marderiii30.jpg

 

Sd. Kfz. 138 Bison, UM, skala 1:72:

bison12.jpg

 

Sd.Kfz. 232 (6) Rad, Italeri, 1:72:

sdkfz23212.jpg

 

Sd. Kfz. 138 Marder III Ausf. M, UM, skala 1:72:

marderiiiausfm14.jpg

 

Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C "Infantry Stuka" Revell 1:72:

sdkfz251revell24.jpg

 

M4A2 Sherman III Italeri 1:72 uproszczony:

shermanm4a3italeri20.jpg

 

Sd.Kfz.139 Marder III 7.62cm Pak36®, UM, skala 1:72:

sdkfz139marderiii018.jpg

 

Czołg rozpoznawczy Sd. Kfz. 140/1, UM, skala 1:72:

sdkfz1401081.jpg

 

Flakpanzer 38(t) Sd.Kfz. 140, UM, skala 1:72:

flakpanzer38t10.jpg

 

Sd.Kfz.222 Dragon x2, skala 1:72:

sdkfz22201.jpg

 

Sd.Kfz.10 Demag-D7, Caesar Miniatures, skala 1:72:

sdkfz1015.jpg

 

Schwere Wehrmacht Schlepper, Caesar Miniatures, skala 1:72:

shwererwehrmachtschlepp.jpg

 

Sd. Kfz. 138/1M "Bison", UM, 1:72:

sdkfz1381m10.jpg

 

Jagdpanzer 38(t) Hetzer późny, UM, 1:72:

hetzerlate14.jpg

 

15cm sIG auf Jagdpanzer 38(t), UM, skala 1:72:

15cmsig332aufjagdpanzer.jpg

 

Czołg rozpoznawczy Sd.Kfz.140/1-75, UM, skala 1:72:

sdkfz140175023.jpg

 

Ciągnik amunicyjny Munnitionshlepper 38(t), UM, skala 1:72:

munschlepp_006.jpg

 

Pz.Kpfw. 35(t), Attack Hobby, skala 1:72:

Pzkpfw%252035t_017.jpg

 

pozdrawiam

Grzesiek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Żeby nie było to tamto, oraz żeby było wiadomo, dlaczego "głównie pojazdy pancerne", kiedyś lepiłem i takie kwiatki:

 

P40N%2520Kittyhawk%2520ACADEMY%25201668%2520_1.jpg

 

P40N%2520Kittyhawk%2520ACADEMY%25201668%2520_3.jpg

 

Samolot sklejany i malowany w słodkich czasach nieświadomości, że są inni modelarze, fora modelarskie, trendy modelarskie, mody, techniki i nie wiem co jeszcze. Mam nadzieję, że nie naraziłem się tymi zdjęciami Kolegom specjalizującym się w budowie modeli drugowojennych samolotów.

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Miałem już nic nie sklejać, ale przypomniałem sobie, że gdzieś głęboko schowany leży jeszcze jeden model. A właściwie dwa modele w jednym pudełku. Był to ostatni zakup dokonany w sklepie w Kielcach przed bardzo niemiłym dla mnie wydarzeniem i głównie z tego powodu - źle mi się kojarzył - bardzo długo nie miałem ochoty go kleić. Poza tym nie lubię Dragonów. Ale się wreszcie zdecydowałem. Oto i on (one).

 

Kfz. 15 Horch, Dragon, skala 1:72, przez producenta zestawu nazwany Heavy Uniform Personnel Vehicle Type 40:

Horch_001.jpg

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.