Skocz do zawartości

Kurland-Kessel 1944/45 Tiger I


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Dioramka ma przedstawiać kontratak niemiecki gdzieś w Kurlandii. Granadierzy pancerni przy wsparciu Tygrysa I nacierają na sowiecką piechotę w trakcie wydawania posiłku na umocnionym stanowisku obronny pod lasem. Po zaciętej obronie sowieci uciekają zostawiając rannych i zabitych oraz sprzęt ciężki.

Jednostka pz.abt.505 nie walczyła w Kurlandii, jednak na jakiejś zagranicznej stronce odnalazłem informację, że Tygrys No. 133 z tego batalionu został przydzielony do jednej z jednostek kończących swój szlak bojowy w Kurlandii. Maszyna No 133 została utracona końcem 1944 i moja diorama ma przedstawiać jedną z ostatnich akcji tego Tygrysa.

Prosiłbym kolegów o porady jak wykonać dobrze następujące elementy:

- mokre błoto (droga i ślady przejazdu czołgu, pozycja ziemna)

- kałuże we wgłębieniach błota (próbowałem wikolem jednak nie wychodziły mi one za dobrze)

zmrożona ziemia ( nasyp na okopie)

Wszelkie porady, sugestie będą mile widziane, gdyż dopiero raczkuję w "dioramach" (4 diorama, którą wykonuję)

 

Użyte modele :

Tiger I (early) Academy z wnętrzem + dużo dodatków własnych i jeszcze więcej pracy nad detalami),

piechota: Dragon Winter granadiers '43-'45 ser.2. w okopie dojdzie jeszcze martwy sowiet, którego lepię od podstaw..

Zdjęcia (wiele elemntów wymaga dokończenia)

p2120132.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

p2120133z.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120134.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120135.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120137.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120139.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120140.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120141.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120142.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120143.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Lej po wybuchu (wokół dojdą jeszcze grudki, zmrożonej, wyrwanej ziemii)

p2120145.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120146.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

p2120147.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Ps. Przepraszam za jakość zdjęć - robione wieczorem przy fleshu, więc niektóre mogą byś przejaskrawione)

 

Pss. Zależy mi na jak najwierniejszym oddaniu klimatu walk w Kurlandii (zaciętość, okropność, wszechobecne zasadzki, śnieg, błoto, ciała, dużo porzuconego sprzętu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym kolegów o porady jak wykonać dobrze następujące elementy:

- mokre błoto (droga i ślady przejazdu czołgu, pozycja ziemna)

 

Co do ziemi to wydaje mi się, że jest za jasna. Jest śnieg, więc jest mokro, to i ziemia powinna być mokra, a więc ciemna, wręcz czarno-brązowa. Teraz to bardziej wygląda jak ciemny piasek wykopany głęboko z piaskownicy, a powinna być chlapa, ciapa i jeden wielki, wydeptany syf. Jak chcesz uzyskać efekt mokrego błota w prosty sposób bez wydawania kasy na modelarskie specyfiki to użyj ciemniejszej farbki najlepiej połysku i na końcu miejscami popraw błyszczącym lakierem. Możesz też pobawić się miejscami żywicą.

 

- kałuże we wgłębieniach błota (próbowałem wikolem jednak nie wychodziły mi one za dobrze)

 

Z wikolem to trzeba ostrożnie, kilka cieniutkich warstw najlepiej. Ja kałuże robiłem tak, że kupiłem zwykły samochodowy zestaw reperacyjny ze wspomnianą wcześniej żywicą, utwardzaczem i matą szklaną - cena ok. 16 zł, odrobinę żywicy wymieszałem z małą ilością utwardzacza i lekko zabarwiłem brązowym czy tam innym odcieniem. Nakładałem dość szybko patyczkiem we wgłębieniach, gdzie miały być kałuże. Efekt był jak dla mnie zadowalający.

 

:arrow: zmrożona ziemia ( nasyp na okopie)

 

Spróbuj pobawić się sodą, psiknij lakierem do włosów, uklep i nałóż trochę błyszczącego lakieru... Nie wiem jakiego efektu oczekujesz pod nazwą "zmrożona ziemia".

 

Próbuj ze wszystkiego co masz pod ręką, aż któryś efekt w końcu Cię zadowoli. Co modelarz to inny sposób, może ktoś inny się wypowie o swoim sposobie, aczkolwiek jak dobrze poszukasz to w internecie jest pełno relacji rzeczy, których potrzebujesz...

 

Jestem pod wrażeniem, że to dopiero Twoja czwarta dioramka, a Ty już próbujesz sił w dość trudnych do realistycznego zrobienia zimowych klimatach, pracuj dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Przemalowałem ziemię na czarno-brązowy. Za niedługo, jak znajdę czas, to pomaluję tą ziemię glossem.

P2260286.jpg

P2260284.jpg

P2260283.jpg

P2260282.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pobawiałem się troszkę z ziemią i zróżnicowałem ją kolorystycznie:

P3100320.jpg

P3100320.jpg

P3100321.jpg

P3100322.jpg

P3100323.jpg

P3100324.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia koło leja dojdzie. Te plamy, co wyglądają jak woda to niezaschnięta farba akrylowa - zdjecia robiłem zaraz po malowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Znów podstawka straciła śnieg... Miejscami zaczął się sypać więc wywaliłem cały i dodałem więcej roślinek. Mam nadzieję, że jest to już ostatni raz...

zxbv.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

zsgq.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

cws2.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Stopniowo uzupełniam dioramkę. Ostatnio zrobiłem świerk, jednak jest on za mały;/ odłożę go na inną dioramkę i wykonam większy, wyższy o 5-8 cm. Powstaje też mniejsz (nieco większy od figurki) z pełną ilością gałązek. Obok niego będzie stanowisko MG. Ruszyły też prace na przeciwnikami szkopów. Na okopie wbita saperka wewnątrz powstaje ognisko sowietów.Figurka i zarys II dodane do zdjęcia. Pręcik metalowy wskazuje miejsce ułożenia Diektariewa. W okopie będzie II martwych ruskich: od dektacza siągnący zdobyczyn chlebak i z Pepechą z potrzaskaną czaszką. Panterka dodana do zdjęcia, dla porównania wielkości drzewa.

k9j4.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

f1bm.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

mffm.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Mw. tak będą rozmieszczone ciała:

k3md.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Drzewko:

8p3e.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

ctfw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dul1.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

3unc.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Kilka elementów od Ruskich. Relację z budowy figur będę zamieszczał w temacie "front wschodni jesień 1944"

ufwy.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Powolutku powstają figurki i drzewka.

lhtu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

4tgh.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

e5oi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

W ciszy buduję dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Idąc za Siczką z KSU: "Nie, Nie nie!! on wcale nie umarł!!..." Działam powoli. Ostatecznie ukształtowała się szata roślinności na 1/2 dioramy. Dziś postaram się pokryć połowę śniegiem.

vkx6.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

q1py.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

2u87.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

5d1b.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Okop będzie poprawiany tzn.: "moczony" i eksploatowany przez piechotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Coś cicho... za cicho...

Powolutku do przodu. Teren pod gwardzistę przygotowany. "EsEs-mańce" z eMGietą na pozycji.

FnikPdq.jpg

hlTK2HI.jpg

8iLnmR5.jpg

EyJPbuA.jpg

Obecnie wyszywam gapę i replikę opaski za Kurlandię. Zdjęcia wkrótce ;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda oczyszczona na wikolu. Soda była troszkę zbita z powodu długiego leżakowania. Przed nałożeniem porozbijałem grudki paluchem i później naniosłem sypiąc bezpośrednio na dość grubą warstwę czystego wikolu. Ślady robione po ok.5 min od nałożenia jak już klej troszkę stwardniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.