Skocz do zawartości

Baltops 2012


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Wybieram się popatrzeć, bo do portu MW mam kawałeczek z buta. Połowę tych okrętów mam obcykanych, ale kilku jeszcze nie widziałem. Trochę szkoda, że większość otwierają tylko w niedzielę, bo basen przy bazie nurków i IX są dosyć daleko od siebie i przedzielone stocznią, więc sporo biegania, a jeszcze na lotnisko chciałbym skoczyć. Za to w sobotę można sobie spokojnie połazić po skwerze. No i amerykanie jak zwykle jeszcze w innym miejscu (przy nabrzeżu francuskim, tam gdzie kiedyś cumowały nasze transatlantyki), odgrodzeni wielką ścianą z kontenerów, więc będzie można cyknąć najwyżej coś z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze zazdroszczę kolegą znad morza, chętnie bym pooglądał z bliska, zwłaszcza tego duńskiego "terminatora"fregatę HDMS Iver Huitfeldt .

No niestety krótki urlop dopiero w drugiej połowie sierpnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2010 widziałem HDMS Esbern Snare. Bliźniaczy z Absalonem i podobny do Iver Huitfeldt. Rzeczywiście robi wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż trochę żal dupę ściska, Duńczycy potrafią zbudować i utrzymać niezłe okręty(maja tradycje, w XV i XVI wieku byli potęgą na Bałtyku) Niestety tradycyjnie Polska olewa flotę morską

Kraj prawie 40milionowy nie potrafi utrzymać kilku nowoczesnych jednostek, a zdaniem niektórych polityków i ekspertów nie potrzebujemy sił morskich

Niestety Polak mądry po szkodzie.......to tylko moja subiektywna opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich "MSiO" był artykuł na temat przyszłości PMW i planu tejże, przedstawionej publicznie przez przez dowództwo MW w porozumieniu z MON-em... Skóra cierpnie, cieszmy się, że jeszcze coś u nas pływa, bo będzie gorzej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesię tam na geografii nie znam ale z tego co pamiętam to Dania oprócz bałyku ma dostęp do morza północnego. A to trochę większy akwen więc i okręty większe. Jeśli już PMW do czegoś porównywać to raczej do marynarki Szwecji. Uwzględniając wielkość tej bałtyckiej kałuży, nasze żywotne morskie szlaki. jak i potencjalnych przeciwników. To wydawanie pieniędzy na duże okręty jest wyrzucaniem forsy w błoto , czy raczej w morska otchłań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tego nie da się ukryć, nasze "mocarne" fregaty OHP są raczej trochę za duże a Bałtyk Jednakowoż, o czym w sumie nie wspomniałem wcześniej plan "restrukturyzacji" naszej MW przedstawia głównie terminy złomowania bądź sprzedaży poszczególnych jednostek do roku 2030, także w przeciągu 18 najbliższych nasza nieodżałowana MW prawdopodobnie będzie istniała już tylko na papierze (nie licząc tzw. drobnoustrojów). Są co prawda niezbyt dokładnie określone plany nabycia "okrętu obrony wybrzeża" (cokolwiek to znaczy), ale raz, bez podania choćby przybliżonych dat, dwa, nic nie wiadomo o innych zakupach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem popatrzeć trochę na wejście okrętów do portu w Gdyni. Niestety nie dało się zobaczyć wszystkiego, bo wchodziły różnymi wejściami do różnych basenów. Ponieważ chciałem zobaczyć amerykański krążownik rakietowy i przy okazji włoskiego pasażera, wybrałem nabrzeże pilotowe, skąd widać wejście główne i wejście MW. Okręty i statki wpływające w głąb portu przepływają w odległości kilkunastu/kilkudziesięciu metrów od główki ostrogi pilotowej, więc wrażenia są naprawdę duże. W sumie cyknąłem ponad 300 zdjęć różnych większych i mniejszych jednostek. Trochę szkoda, że pogoda paskudna i prawie cały czas padało.

 

Jutro planuję obcykać to, co stoi w okolicach Skweru Kościuszki w Basenie Prezydenta.

 

000.jpg

 

"Costa Pacifica" (jednostka bliźniacza "Costa Concordia", która zatonęła w styczniu)

 

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

 

okręt wsparcia HNLMS MERCUUR (Holandia)

 

005.jpg

 

niszczyciel min HNLMS VLAARDINGEN (Holandia)

 

006.jpg

 

"Stena Spirit" (na dziobie widać uszkodzenie po kolizji z suwnicą nabrzeżową kilka dni temu)

 

007.jpg

008.jpg

009.jpg

 

niszczyciel min HNLMS ZIERIKZEE (Holandia)

 

010.jpg

 

okręt szkolny VAN KINSBERGEN (Holandia)

 

011.jpg

 

niszczyciel min FGS GROMITZ (Niemcy)

 

012.jpg

 

niszczyciel min FGS BAD BEVENSEN (Niemcy)

 

013.jpg

 

"FinnLady"

 

014.jpg

015.jpg

016.jpg

 

krążownik rakietowy USS NORMANDY (USA)

 

017.jpg

018.jpg

019.jpg

020.jpg

021.jpg

022.jpg

023.jpg

024.jpg

025.jpg

026.jpg

 

okręt baza FGS WERRA (Niemcy)

 

027.jpg

 

niszczyciel min FGS HERTEN (Niemcy)

 

028.jpg

 

okręt wsparcia i dowodzenia LVNS VIRSAITIS (Łotwa)

 

029.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super galeria, ja mieszkam na drugim końcu naszego "grajdołka" i chyba nigdy na żywo takich okrętów nie zobaczę.

 

A amerykanie to będą schodzić na lad? Służby porządku publicznego są w gotowości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem obcykać okręty cumujące w Basenie Prezydenta. Szczególnie okręty duńskie robią wielkie wrażenie. Niestety nie dotarł Kruzenshtern, ale widziałem go już dwa razy i mam obcykanego. Szkoda, że pogoda znowu nie dopisała, bo w pewnym momencie sypnęło nawet gradem. Mam nadzieję, że jutro będzie lepiej, bo dużo biegania chcąc odwiedzić aż trzy miejsca (lotnisko MW, bazę nurków i port wojenny) mocno od siebie oddalone.

 

030.jpg

 

ORP BŁYSKAWICA

 

031.jpg

032.jpg

 

"Dar Pomorza"

 

033.jpg

034.jpg

 

trałowce ORP GARDNO, ORP JAMNO, ORP MIELNO

 

035.jpg

036.jpg

037.jpg

 

niszczyciel min LNS KURSIS (Litwa) i okręt patrolowy LNS ZEMAITIS (Litwa)

 

038.jpg

039.jpg

040.jpg

 

fregata FS COMMANDANT BLAISON (Francja) i niszczyciel min ENS ADMIRAL COWAN (Estonia)

 

041.jpg

042.jpg

043.jpg

 

okręt desantowy RFS KALININGRAD (Rosja)

 

044.jpg

045.jpg

046.jpg

047.jpg

048.jpg

049.jpg

 

fregata HDMS THETIS (Dania)

 

050.jpg

051.jpg

052.jpg

 

specjalistyczne jednostki przeciwminowe MSF – 1, MSF – 2, MSD – 5 (Dania)

 

053.jpg

 

okręt wsparcia HDMS ABSALON (Dania)

 

054.jpg

055.jpg

056.jpg

057.jpg

058.jpg

059.jpg

 

fregata HDMS IVER HUITFELDT (Dania)

 

060.jpg

061.jpg

062.jpg

063.jpg

064.jpg

065.jpg

066.jpg

067.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA CHCIEĆ TAM BYĆ!!!!!

Nie udało się...i te świetne fotki będą musiały wystarczyć. Dzięki WIELKIE

Bardzo ładnie się Duńczycy zaprezentowali, zwłaszcza przy naszej Flocie

 

a Normandia dała się podejść?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normandia podejść się nie dała. Od czasu jak im Al Kaida w 2000 roku rozwaliła w Jemenie USS Cole, podchodzić się nie dają. Zawsze cumują przy samym wyjściu z portu na końcu nabrzeża Francuskiego z dala od innych. Otaczają się od strony portu ścianą z kontenerów, a od strony wody specjalnymi siatkami. Czasami można zwiedzić jakiś ich mniejszy okręt, ale o tych większych i ważniejszych można zapomnieć.

 

PS.

Później wrzucę jakieś fotki z dnia dzisiejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć okrętów, które cumują przy bazie nurków. Samych okrętów nie zwiedzałem, bo zabałaganiłem dosyć długo na lotnisku, a chciałem zdążyć jeszcze do portu MW, gdzie były ciekawsze okręty do połażenia.

 

068.jpg

 

trałowiec ORP WIGRY

 

069.jpg

 

niszczyciele min HNLMS VLAARDINGEN i HNLMS ZIERIKZEE (Holandia)

 

070.jpg

071.jpg

072.jpg

 

okręt szkolny VAN KINSBERGEN (Holandia)

 

073.jpg

 

okręt wsparcia HNLMS MERCUUR (Holandia)

 

074.jpg

075.jpg

076.jpg

 

niszczyciele min FGS GROMITZ i FGS BAD BEVENSEN (Niemcy)

 

077.jpg

078.jpg

079.jpg

 

niszczyciel min FGS HERTEN (Niemcy)

 

080.jpg

 

okręt baza FGS WERRA (Niemcy)

 

081.jpg

082.jpg

083.jpg

084.jpg

 

 

PS.

Suwnica nabrzeżowa identyczna z tą, jaką powalił pokazywany wcześniej prom Stena Spirit i to co z samej rzeczonej pozostało.

 

085.jpg

086.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ostatnia część fotorelacji z Baltops 2012 - okręty cumujące w basenie IX (zdjęcia z lotniska wrzucę w dziale "Samoloty, śmigłowce"). Jako, że niedziela była dniem zwiedzania, na wszystkie z tych okrętów wdepnąłem. Najgorzej niestety wypadli "nasi", bo pozwolili przejść się tylko po Kościuszce z dziobu wzdłuż burty i przez hangar dla śmigłowców na rufę. O innych pokładach czy nie daj boże przejściu na Pułaskiego można było zapomnieć. "Zagraniczniacy" nie mieli problemów z pozwoleniem na latanie po wszystkich pokładach, czy nawet przejściu przez burtę na drugi okręt, jeżeli ten nie cumował bezpośrednio przy nabrzeżu. Niektórzy pozwolili nawet na wejście do sterówki i pobawienie się w kapitana lub sternika ;) Najsympatyczniej było u Norwegów (patrz ostatnie zdjęcia), a podobno to zimno nordycki naród ;)

 

087.jpg

 

okręt wsparcia i dowodzenia LVNS VIRSAITIS i niszczyciel min LVNS TALIVALDIS (Łotwa)

 

088.jpg

089.jpg

090.jpg

091.jpg

092.jpg

093.jpg

094.jpg

095.jpg

096.jpg

 

niszczyciel min FGS HOMBURG (Niemcy)

 

097.jpg

098.jpg

099.jpg

 

okręt logistyczny i ratowniczy HNOMS VALKYRIEN i niszczyciel min HNOMS ALTA (Norwegia)

 

100.jpg

101.jpg

102.jpg

103.jpg

104.jpg

105.jpg

106.jpg

107.jpg

108.jpg

109.jpg

 

ORP GEN. T. KOŚCIUSZKO i ORP GEN. K. PUŁASKI

 

110.jpg

111.jpg

112.jpg

113.jpg

114.jpg

115.jpg

116.jpg

117.jpg

118.jpg

119.jpg

 

 

PS.

I jako dodatek przesympatyczne norweskie "marynarki" z Valkyrien i Alta ;)

 

120.jpg

121.jpg

122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..tez byłem i widziałem Za duze odległosci do zwiedzania i za mało czasu okrety otwarte były ....14-17 Dunczycy !

 

a tu chowajacy sie USS NORMANDY

 

dsc08421f.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Jacko pozwolis ,ze sobie fotki krazka sciagne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Jak chcesz, to mogę wrzucić na serwer wszystkie jakie mu zrobiłem w oryginalnej wielkości. Napisz PW, to dam Ci link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na Twoje świetne zdjęcia z sentymentem.. Nie mieszkam w Gdyni już kilka lat- ale Gdynianinem nigdy nie przestanę być Kilka jednostek z tej holenderskiej "drobnicy" pamiętam jeszcze z Den Helder -byłem tam na ORP Wodnik w 1997r. Swoją drogą to amerykanie byli bardziej otwarci na zwiedzanie ich okrętów w latach 90-tych. Udało mi się wówczas wejść na pokłady m.in niszczyciela klasy "Spruance" i któregoś (nie pamiętam nazwy) z krążowników z systemem AEGIS. Można tylko pozazdrościć innym nacjom ich flot.. już niedługo jedynymi mobilnymi jednostkami w portach naszej MW będą pewnie tylko łabędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

 

WOooow Piękne fotki, już wiem co zrobić z moja ticanderogą:) odrazu wiatr w żagle. kiedyś przy okazji baltops udało mi się zwiedzić kilka jednostek min. philipensea

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.