Skocz do zawartości

Warsztatowo T-54 i T-55 Enigma 1/72


krecik

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Postanowiłem rzucić na pożarcie dwie moje aktualne produkcje.

 

T-54 PST + gąski metalowe ACE - malowanie polskie. Na etapie położenia lakieru Russian Green i lakieru bezbarwnego.

http://i44.photobucket.com/albums/f48/krecik0/t-54%20pst%2072/HPIM3958.jpg

http://i44.photobucket.com/albums/f48/krecik0/t-54%20pst%2072/HPIM3957.jpg

http://i44.photobucket.com/albums/f48/krecik0/t-54%20pst%2072/HPIM3956.jpg

http://i44.photobucket.com/albums/f48/krecik0/t-54%20pst%2072/HPIM3955.jpg

Docelowo będzie stał na podstawce w scenie z dziurą i lekko wypalony, z drzewami w tle.

 

T-55 Enigma ACE - docelowo + luta metalowa + gąski metalowe. Na etapie sklejania podstawowej bryły, przed szlifowaniem i szpachlowaniem.

http://i44.photobucket.com/albums/f48/krecik0/t-55enigma%20ace%2072/HPIM3953.jpg

http://i44.photobucket.com/albums/f48/krecik0/t-55enigma%20ace%2072/HPIM3951.jpg

Docelowo oczywiście IRAQ, oczywiście w pełni sprawny i gotowy do walki.

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w Warszawie w sklepie TORA,TORA, TORA.

Jest to podkład produkcji firmy MIG - numer MP72085 w skali 1/72.

 

PS.

A co sadzisz to moich wypocinach T-54/T-55?

Dziś wieczorem dorzucę fotki z kolejnego etapu produkcji t-54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie się prezentuje taki nadfajczony...pomaluj tylko podstawkę i będzie gites. Ja ze swojej strony bym tylko sugerował wymianę tego KM'u na wieży, gdyz to co proponuje producent wygląda conajmniej śmiesznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ja mam pytanie raczej natury bardziej historycznej niż technicznej bo model prezentuje się naprawde bardzo ładnie - czy jest możliwe aby polski T-54 został gdziekolwiek trafiony (zniszczony) ? Nie znam się zabardzo na historii broni pancernej jednak na "logike" wydaje mi się, że polski sprzęt z tego okresu nie brał udziału w działaniach wojennych w których mógł by zostać trafiony pociskiem przeciw pancernym (a w sumie na modelu włąśnie widnieje taki ślad).

Moje pytanie należy traktować jako ciekawość laika

Pozdrawiam :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się zgadzam. Przyjmuję na klatę krytykę historyczną. Tak mi się spodobało przetestowanie zniszczenia, że poszedłem w ten klimat.

Można przyjąć, że zabłąkany pocisk trafił w niego na poligonie. Ale, że było "czysto teoretycznie" starcie na granicy polsko - niemieckiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego przytrafiło się podczas ćwiczeń poligonowych?

 

Mam prośbę, napisz coś o fototrawionych gąsienicach. Mam kilka takich do T-55 i T-72, ciekawi mnie jak się je klei, układa, maluje (chodzi mi o łatwo - trudno, a nie o same techniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklej sobie jakiegos Teciaka, to sie przekonasz.

 

Po co mam się uczyć na własnych błędach? Inni mają już obcykane te gąsienice i może podzielą się swoimi spostrzeżeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie powiem, że to są moje drugie metalowe gąski.

A teraz kilka spostrzeżeń:

- zęby są tylko z jednej strony i dosyć łatwo je uszkodzić,

- gąski nie mają na całej długości wcięć ułatwiających zginanie. Aby je odpowiednio ułożyć musiałem użyć małych szczypców do drutu.

- w celu zapewnienia sobie dostępu najpierw zmontowałem dół kadłuba z kołami, potem nałożyłem gąski i dopiero na końcu połączyłem górę i dół kadłuba w całość.

- aby pasowały metalowe zęby na koło napędowe, to trzeba je najpierw odpowiednio wyszlifować (zwęzić około 1-2 mm)

- malowanie najpierw podkład jak cały czołg (zielony). potem ręcznie czarny, rdzawy, trochę pigmentów brudzących.

- malowałem gąski po wykonaniu jednej gąski z dwóch elementów ale przed założeniem na koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Ładnie to wygląda. Jeden i drugi. Czy do Enigmy też dasz metalowe gąsienice? Co do kółek to wydaje mi się że i z oryginalnych da się coś wycisnąć. Powiercić i podszlifować. Sporo roboty ale nie wiem czy efekt nie będzie lepszy niż z żywicznymi.

Jakiej grubości drut dałeś na uchwyt na wieży?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że druciana osłona lamp na enigmie jest troszkę za gruba. I jeszcze prośba techniczna, czy nie mógłbyś wstawiać na forum miniaturek zamiast linków?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Oto kolejne foty z produkcji.

HPIM6745.jpg

HPIM6744.jpg

HPIM6742.jpg

 

Już po malowaniu i pierwszym etapie "zużywania".

Gąski wykorzystałem z PST, koło z ACE.

Natomiast w między czasie wyczaiłem fajne koło firmy ARMORY z Ukrainy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca modelu jeszcze daleko.

Drucik uchwytów grubość 0,5 mm.

Jak 0.5 to w "realu" miałoby to średnicę 3,6 cm.

Z tego co widzę na zdjęciach to te uchwyty maja grubość palca, czyli ok. 2 cm co w 1:72 daje 0.277. Ja bym obstawał za drutem 0.3 mm. Nie żebym się czepiał tylko głośno myślę. Po prostu taką kalkulację zrobiłem do mojego T-55. Zresztą, czy wizualnie ma to jakieś znaczenie? Nie wiem bo nie porównywałem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.