Skocz do zawartości

[In-Box] SS-1C SCUD B MAZ-543 TEL; Dragon 1:35


regis

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Po długim czasie zwlekania, zastanawiania się, kontemplacji, planowania itp. (co zaowocowało prawie zniknięciem modelu z półek w naszym kraju) w sposób dosyć nieoczekiwany stałem się w końcu właścicielem tych 359 części.

Przed nami model Dragona w skali 1:35 prezentujący (w mniejszym lub większym stopniu) MAZ'a 543 z pociskiem SS-1.

 

p1010014_1024_02.jpg

 

O modelu można powiedzieć dużo, słowa krytyki się mu należą (ale o tym później) ale ... z drugiej strony jak go nie kochać ... taki potwór, że ech ...

 

Sam pojazd robi wrażenie, rozłożony na części również mu to wychodzi. W sumie mamy 13 wyprasek. 4 duże, pozostałe sporo mniejsze.

Części są odwzorowane w szarym plastiku, nie zauważyłem problemów z cięciem, nie łamie i nie kruszy się więc powinno być OK. Jakość samych części lekko rozczarowywuje, szczególnie jeśli ktoś miał do czynienia z nowymi "dragonami". Nie jest tragicznie, ale mogłoby być lepiej. Trochę nadlewek oraz śladów z procesu produkcyjnego, drażnią rysy na elementach, nie są ani głębokie, i nie jest ich dużo, ale jednak ... papier i odrobina szpachli. Szkoda, bo model nie jest tani.

 

Instrukcja jest przejrzysta i nie znalazłem (do tej pory) jakichś problemów. Kalki niosą napis "made in Italy" - ;-) nie wiem czy się cieszyć, czy płakać. Do wyboru mamy kalki oraz schematy malowania: Irak, Związek Radziecki, Polska, NRD, Czechosłowacja.

 

Model zrobiony prosto z pudła robi wrażenie ogromne, jest duży i po postawieniu obok innych modeli w tej samej skali, szczęka opada (jak na razie przymiarki robiłem tylko części ;-) ), na rynku dostępne są dwa zestawy Eduard'a, dzięki którym model wzbogacimy o kilka detali. Zestawy waloryzują "wnętrze" oraz to co "na zewnątrz". Blaszki zrobione w typowy dla Eduard'a sposób.

 

No to jedziemy.

Na początek ramka "A" - najważniejsze elementy: rama oraz jedna z kabin.

 

p1010029_1024.jpg

 

p1010032_1024.jpg

 

p1010033_1024.jpg

 

Elementy kabin(-y)

 

dsc_0237_1024.jpg

 

p1010030_1024.jpg

 

p1010031_1024.jpg

 

p1010034_1024.jpg

 

Ramka "B" - elementy nadwozia/nadbudówek oraz druga kabina.

 

dsc_0234_1024.jpg

 

dsc_0235_1024.jpg

 

dsc_0236_1024.jpg

 

dsc_0238_1024.jpg

 

Ramka "C" - pocisk oraz elementy bezpośrednio z nią związane.

 

p1010035_1024.jpg

 

p1010036_1024.jpg

 

p1010037_1024.jpg

 

p1010037_1024.jpg

 

Ramka "D" - elementy wyposażenia, innymi słowy - zaczyna się drobnica.

 

dsc_0228_1024.jpg

 

Kilka zbliżeń:

 

dsc_0229_1024.jpg

 

dsc_0230_1024.jpg

 

dsc_0231_1024.jpg

 

dsc_0232_1024.jpg

 

dsc_0233_1024.jpg

 

Ramka - "E" - mamy dwie takie w zestawie. Dalszy ciąg drobnicy.

 

p1010018_1024.jpg

 

p1010019_1024.jpg

 

p1010020_1024.jpg

 

p1010022_1024.jpg

 

Ramka - "F" - Koła oraz elementy zawieszenia.

 

p1010023_1024.jpg

 

p1010024_1024.jpg

 

p1010025_1024.jpg

 

p1010025_1024.jpg

 

Ramka - "G" - dołączona do ramki "F", druga była "luzem".

 

p1010027_1024.jpg

 

p1010017_1024.jpg

 

Ramka - "H" drobne elementy wykończenia, wyglądają jakby zabrakło dla nich miejsca w pozostałych ramkach.

 

p1010015_1024.jpg

 

p1010016_1024.jpg

 

Blaszki Eduard'a. Jak wspomniałem na początku, podzielone na dwa zestawy - "zewnętrzny" i "wewnętrzny". Jakość wysoka, martwi mnie tylko "drobnica" ... muszę pogadać z Okonkiem na temat "wypożyczenia" jego Szpeniów ze stoczni.

 

dsc_0251_1024.jpg

 

dsc_0252_1024.jpg

 

dsc_0253_1024.jpg

 

dsc_0254_1024.jpg

 

dsc_0245_1024.jpg

 

dsc_0246_1024.jpg

 

dsc_0247_1024.jpg

 

dsc_0255_1024.jpg

 

dsc_0256_1024.jpg

 

dsc_0257_1024.jpg

 

dsc_0248_1024.jpg

 

dsc_0249_1024.jpg

 

dsc_0265_1024.jpg

 

dsc_0266_1024.jpg

 

dsc_0268_1024.jpg

 

dsc_0269_1024.jpg

 

dsc_0261_1024.jpg

 

dsc_0263_1024.jpg

 

dsc_0264_1024.jpg

 

dsc_0258_1024.jpg

 

dsc_0259_1024.jpg

 

dsc_0270_1024.jpg

 

Instrukcja - wielkość godna modelu ;-) - wielka !!

 

dsc_0239_1024.jpg

 

Schematy malowań.

 

dsc_0240_1024.jpg

 

dsc_0241_1024.jpg

 

dsc_0242_1024.jpg

 

Kalki.

 

dsc_0243_1024.jpg

 

dsc_0244_1024.jpg

 

Mam nadzieję, że prezentowane paSCUDztwo się Wam podobało :-)

 

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszki Eduard'a. Jak wspomniałem na początku, podzielone na dwa zestawy - "zewnętrzny" i "wewnętrzny". Jakość wysoka, martwi mnie tylko "drobnica"

tej drobnicy to trochę zostanie niewykorzystanej, części jest więcej niż potrzeba

in-box bardzo ładny

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Potwór normalnie

Elegancki inbox, brawo i dzięki.

Zastanawiam się tylko w jakich barwach masz zamiar go zrobić...jedynie słusznych?

 

Jedynie słusznie, tzn. polskie. Ciapy, które proponuje Dragon są całkiem interesujące i pewnie ciekawie wyglądają na takiej maszynie, jednak mój będzie w polskim malowaniu.

 

"Iracka" kalkomania taka sama jak w zestawie BRDM-2.

Dorzucają widać do wszystkiego Smile

 

Co do irackiej kalki, to są to cyfry (0-9) i flaga, więc są w miarę tożsame dla wielu wozów. Podobnie jest pewnie z napisem i wizerunkiem kolesia.

 

Dzięki za pozytywne komentarze co do in-boxa.

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie słusznie, tzn. polskie

też miałem taki zamiar, ale jak zobaczyłem że w MWP stoi troszkę inna wersja to zwątpiłem i bez fotek nie zdecydowałem się na nasz

pewnie koledzy zaraz wynajdą jakieś zdjęcia na potwierdzenie, że i taka wersja u nas jeździła, tylko że mój już zrobiony

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

No, chyba się skuszę kiedyś na to Jeśli można wiedzieć, to ile kosztował zestaw blach eduarda ??

 

Blaszki w cenie po 48,50 PLN za zestaw w sklepie Eduard'a we Wrocławiu.

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko mnie zauroczył i skusił ten model. Skąd go ściągnąłeś ? Ja swojego dostałam w prezencie aż z samych Niemiec, za pośrednictwem firmy Moduni.

Aga

P.S. Kiedy zaczynamy budowę ? ;) Ja roztrząsam zrobienie podwozia, mam wersję papierową, gdzie jest to bardzo dokładnie oddane. Ale od pomysłu do realizacji długa droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Widzę, że nie tylko mnie zauroczył i skusił ten model. Skąd go ściągnąłeś ? Ja swojego dostałam w prezencie aż z samych Niemiec, za pośrednictwem firmy Moduni.

Aga

P.S. Kiedy zaczynamy budowę ? ;) Ja roztrząsam zrobienie podwozia, mam wersję papierową, gdzie jest to bardzo dokładnie oddane. Ale od pomysłu do realizacji długa droga

 

Moja historia jest lekko zawiła. Od kiedy się tylko pojawił wiedziałem, że go chcę. Zastanawiałem się, kombinowałem, zbierałem informacje na jego temat. No i czas leciał, aż model prawie zniknął z naszego rynku. Jakiś czas temu miałem już pudło w rękach ale zakup odłożyłem na później.

Teraz okazało się, że dosyć ciężko jest go znaleźć, no ale się udało ;-) Nie wiem czy po prostu mój egzemplarz się gdzieś uchował w hurtowni czy co, ale SCUD'a złapałem w "regularnym" sklepie modelarskim, a dokładnie mówiąc w składnicy harcerskiej - i już się nie zastanawiałem.

Najśmieszniejsze jest to, że będąc za oceanem natrafiłem na ten model prawie w każdym sklepie z modelami.

 

Ad. P.S. Mhm ... miło by było budować je razem :-) na razie mój SCUD ma odcięte kilka dużych części - w celu sprawdzenia jakości plastiku, ale na "tapecie" mam kilka innych otwartych projektów, a nie chce otwierać następnego. Zbieram, a raczej segreguję dokumentację zdjęciową i tak jak Ty myślę o podwoziu.

Po tym jak Jędrek wskazał:

... też miałem taki zamiar, ale jak zobaczyłem że w MWP stoi troszkę inna wersja to zwątpiłem i bez fotek nie zdecydowałem się na nasz ...

zacząłem grzebać i szukać naszych wyrzutni oraz doszukać się różnic.

Na marginesie Aga, jaką wersję chcesz popełnić?

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem grzebać i szukać naszych wyrzutni oraz doszukać się różnic

na zdjęciach jakie miałem nasze pojazdy były tylko w wersji 9P117, podczas gdy Dragonowski model przedstawia wersję 9P117M1, tak na pierwszy rzut oka dwie różnice to siłownik na ramieniu wyrzutni oraz inne rozwiązanie wentylacji w module za kabiną (brakuje mi teraz właściwych słówek) - w modelu są to już siatki (znaczy się imitacje siatek )

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

na zdjęciach jakie miałem nasze pojazdy były tylko w wersji 9P117, podczas gdy Dragonowski model przedstawia wersję 9P117M1, tak na pierwszy rzut oka dwie różnice to siłownik na ramieniu wyrzutni oraz inne rozwiązanie wentylacji w module za kabiną (brakuje mi teraz właściwych słówek) - w modelu są to już siatki (znaczy się imitacje siatek )

 

dzięki Jędrek za podpowiedzi. Gdyby przypomniały Ci się jeszcze jakieś drobiazgi, będę wdzięczny.

 

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie różnic jest więcej, ale szczerze mówiąc do materiałów dotarłem po skończeniu swojego modelu i już ich nie analizowałem, choć ostatnio widziałem rysunki poszczególnych wersji (jak sobie przypomnę gdzie to dam znać)

tymczasem dwa zdjęcia naszych paScud z rosyjskiego wydawnictwa Tornado poświęconego wyrzutniom rakiet, na pierwszej fotce zaznaczyłem to o czym pisałem wcześniej

 

th_sc1.jpg th_sc2.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym wojsku występowały oba warianty, a różnice (w wyglądzie zabudowy i ramieniu „podnośnika”…) to sposób załadunku rakiety.

Wersja starsza, przeładunek dźwigiem, wersja nowsza przeładunek prawie automatyczny z nośnika-transportera rakiety.

Za niedługo w dziale SKALA 1:1będzie u nas szczegółowy temat o MAZ-543 i systemie 9P117 (plus warianty…)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo w dziale SKALA 1:1będzie u nas szczegółowy temat o MAZ-543 i systemie 9P117 (plus warianty…)

super! choć model mam za sobą to na to liczyłem

kto jak kto ale Grzegorz o MAZ-543 może nam niemało powiedzieć

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

W naszym wojsku występowały oba warianty, a różnice (w wyglądzie zabudowy i ramieniu „podnośnika”…) to sposób załadunku rakiety.

Wersja starsza, przeładunek dźwigiem, wersja nowsza przeładunek prawie automatyczny z nośnika-transportera rakiety.

Za niedługo w dziale SKALA 1:1będzie u nas szczegółowy temat o MAZ-543 i systemie 9P117 (plus warianty…)

 

i ... kamień z serca Grzegorz za ten materiał to masz u mnie nie jedno ale całą kratę !!!

Na razie walczę z brakiem czasu i badaniem zawieszenia oraz innymi projektami, które "wiszą".

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... super! choć model mam za sobą

 

A gdzie fotki

były już dwa razy w różnych wątkach, nie wiem czy jest sens prezentować w galerii model powstały kilka lat temu pokazywany wcześniej gdzie indziej

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

wg. mnie jest sens. W tych dwóch wątkach są mocno "zakopane" linki do Twoich fotek, przez co trudno się ich szuka, a tak byłyby w galerii pod dumną nazwą "paSCUDa" ;-) to raz, a dwa zawsze, bez względu na wiek modelu warto się nim pochwalić.

 

Na marginesie, nie udało by się dopstrykać więcej fotek Twojego MAZ'a, myślę, że nie tylko ja jestem chętny żeby je zobaczyć?

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde skromny jak zawsze Wiem, ze fotki juz byly ale kiedy i gdzie Regis ma racje, ze bez wzgledu na wiek modelu warto sie nim pochwalic. Sa tacy, ktorzy robia tak przez kilkanascie lat i to na okraglo, pomimo ze nikt ich o to nie prosi a my prosimy i to bardzo

 

PS. Czekamy w galeri

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.