Skocz do zawartości

I mnie czasami udaje się coś zlepić


ergie

Rekomendowane odpowiedzi

Rok temu zacząłem budowę 4 makiet budynków uniwersyteckich na potrzeby pewnej wystawy. Trzy są już gotowe, czwarta się kończy (a ja przy niej). Skala makiet to 1:160. materiał spieniony PCV i polistyren. No i kilka roboczych fotek

 

Collegium Maius w Krakowie (stan ok. poł XVI w.)

3.png

4.png

 

Collegium Carolinum w Pradze (stan ok. poł. XVI w.)

1.png

2.png

 

Collegio di Spagna w Bolonii (stan ok. poł. XVI w.)

6.png

5.png

 

i jeszcze w budowie

New College w Oxfordzie (stan ok. poł XVI w.)

7.png

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

PS. Kiedy zaczynasz robic remizy

 

Jak wszystko pójdzie po mojej myśli w październiku/listopadzie tego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja glupi myslalem caly czas, ze Ty tylko w pojazdach siedzisz no i okretach chyba ostatnio. Znamy sie juz pare lat no i prosze kolejna Cicha woda ...

Jędruś chyba zapomniałeś, że ergie kiedyś zaprezentował nam makietę wczesnego Krakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makiety są oparte o materiały ikonograficzne dostarczone przez muzeum organizujące wystawę. Nad ich ostatecznym kształtem merytorycznym czuwa konsultant wyznaczony przez muzeum. Człowiek zajmujący się od lat historią i konserwacją architektury.

 

A jeśli chodzi o makietę Collegium Maius to podstawą sporządzenia planów do budowy (poświęciłem temu 500 godzin) makiety był materiał ikonograficzny pokazujący budynek przed przebudową dokonaną w XIX w. (głównie plany Postawki i rysunki Brodowskigo). Ponadto konsultant patrzący mi na ręce ;) jest osobą znającą ten obiekt i jego historię na wylot.

 

Więcej zdjęć zrobi jak makiety wylądują na podstawach, które się robią. Zrobię wtedy też zdjęcia z 1 groszówką ;) Jdnak skalę makiet najlepiej będzie ocenić odwiedzając wystawę, o której jeszcze w odpowiednim momencie pewnie napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko... tylko nie XIV/XV, a koniec XV wieku jezeli juz... Jednak jezeli to jest przelom XIV/XV to czy budowle gotyckie byly tynkowane ? Moze mu sie cos z renesansem pomylilo ? Warto sie zapytac pana konsultanta...bo albo zle podales date, albo... to jakas rewelacyjna architektonicznie budowla byla i renesans w architekturze polskiej byl baaardzo wczesnie (tzn. tynkowanie wczesniejszych gotyckich budowli), albo ja jestem w bledzie. Oczywiscie szacun za wykonanie, ale to banal...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)czy budowle gotyckie byly tynkowane ? Moze mu sie cos z renesansem pomylilo ? (...)

 

Gwarantuję, że nie. Natomiast masz rację, że ten przełom wieków bliżej jest wieku XV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)czy budowle gotyckie byly tynkowane ? Moze mu sie cos z renesansem pomylilo ? (...)

 

Gwarantuję, że nie. Natomiast masz rację, że ten przełom wieków bliżej jest wieku XV.

- to zapytaj delikatnie tego Pana jak widzi problem zewnetrznego tynkowania Collegium Maius przed 1492 rokiem (twoj model jest bez kruzgankow wiec to stan przed 1492 roku). Warto zapytac delikatnie...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że go jeszcze na ten temat przepytam, w końcu ja byłem tylko narzędziem w jego rękach.

 

Natomiast na pewno strzeliłem się z tym przełomem XIV i XV wieku. Bezpiczna wersja to ok. XV w.

 

Krużganków w Maius nigdy nie było, był i jest do tej pory podcień, który jest w makiecie, niestety na tym zdjęciu niewidoczny.

 

Generalnie jeśli chodzi o budownictwo średniowieczne, czerwona cegła + czerwona dachówka to obraz, który nam pozostał w oczach po naszych XIX w. przodkach. Reprezentacyjne budowle miały w dużej części (a może nawet w znaczącej większości) kolorowe dachy, kryte szkliwioną dachówką, układaną w geometryczne wzory. Z tego co wiem w Krakowie został odkryty na jednym z budynków średniowieczny tynk sięgający 1 piętra. ...

 

To tak jak z budowlami starożytnej Grecji. Większość przekonana jest, że były one śnieżnobiałe, a faktycznie malowano je na kolorowo.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że go jeszcze na ten temat przepytam, w końcu ja byłem tylko narzędziem w jego rękach.
- super dzieki

 

Krużganków w Maius nigdy nie było, był i jest do tej pory podcień, który jest w makiecie, niestety na tym zdjęciu niewidoczny.
- mylisz pojecia - niestety... Dziedziniec otoczony jest arkadowymi kruzgankami o krysztalowych sklepieniach - poznogotyckich.

 

Wklej adresy do przegladarki linki z polskimi znakami slabo dzialaja

Podcien - http://pl.wikipedia.org/wiki/Podcień

Krużganki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Krużganek

EDIT:

Da sie zrobic, zeby dzialaly prawidlowo ;-)

Majek.

- dzieki Majek

 

Z tego co wiem w Krakowie został odkryty na jednym z budynków średniowieczny tynk sięgający 1 piętra. ...
- mowa o budowlach gotyckich - nie sredniowiecznych...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi profesorowie uczyli mnie, że krużganki są wielokondygnacyjne, natomiast podcienia/arkady tak jak w Maius zajmują jedynie najniższą kondygnację.

Stąd o dziedzińcu Maius mówi się "dziedziniec arkadowy"

.

mowa o budowlach gotyckich - nie sredniowiecznych...

Czyli albo uważasz, że renesans to też średniowiecze, albo że w okresie romańskim stosowano tynki zewnętrzne. Poza tym co miałoby oznaczać "gotycki tynk"?

 

A na Wikipedię lepiej się obecnie nie powoływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi profesorowie uczyli mnie, że krużganki są wielokondygnacyjne, natomiast podcienia/arkady tak jak w Maius zajmują jedynie najniższą kondygnację.

Stąd o dziedzińcu Maius mówi się "dziedziniec arkadowy" -

- pewnie slabo uwazales.

 

:?: Czyli albo uważasz, że renesans to też średniowiecze, albo że w okresie romańskim stosowano tynki zewnętrzne. Poza tym co miałoby oznaczać "gotycki tynk"?
- uwazam ze budowla mogla byc zbudowana w sredniowieczu w kazdym dowolnym stylu i otynkowana. Moje kontrowersje wzbudza problem tynkowania budynkow gotyckich - tak wczesnie. Nic osobistego - tylko pytam. Acha - tynk gotycki i owszem tylko ze wewnatrz budowli...

 

A na Wikipedię lepiej się obecnie nie powoływać.
- moze i racja. Encyklopedia PWN bedzie OK ?

Podcien - http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3958742

Kruzganek - http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3927861

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc dyskusję. Przyznaje się, jestem niedouczonym ignorantem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc dyskusję. Przyznaje się, jestem niedouczonym ignorantem.
- to dopisz jeszcze urazonym - tylko trudno mi powiedziec czemu ? Chyba ze wychodzimy z zalozenia ze skoro ktos, z jakiegos powodu, uwaza ze twarozek mozna nazywac pasztetem drobiowym to trzeba sie zgodzic i koniec... Jak pisalem wczesniej nic osobistego - myslalem ze dyskutujemy - nie pyszczymy...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie urażony, tylko nie widzę sensu prowadzenia dalszej wymiany zdań.

 

Po pierwsze to nie ja odpowiadam za kształt merytoryczny makiet, choć się z nim w 100% zgadzam.

 

Po drugie mojego konsultanta i jego dorobek naukowo/zawodowy znam dobrze, a o Tobie nic nie wiem.

 

Po trzecie wypunktowałeś mnie więc podkulam ogon i zmykam się dokształcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Datowanie budynków pokazanych na makietach zostało ustalone podczas dzisiejszego spotkania z konsultantem na ok. poł. XVI w. Powodem tego przesunięcia nie jest jednak poruszony problem "tynkowania budynków", ale ich kształt architektoniczny (w przypadku Collegium Maius pokazałem bowiem ostateczną formę, jaką osiągnęło ono właśnie w poł. XVI w).

 

Będą wprowadzone też drobne zmiany w detalu Collegio di Spagna (np. zegar musi mieć jedną wskazówkę, te dwuwskazówkowe pokazały się bowiem później).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Datowanie budynków pokazanych na makietach zostało ustalone podczas dzisiejszego spotkania z konsultantem na ok. poł. XVI w. Powodem tego przesunięcia nie jest jednak poruszony problem "tynkowania budynków", ale ich kształt architektoniczny (w przypadku Collegium Maius pokazałem bowiem ostateczną formę, jaką osiągnęło ono właśnie w poł. XVI w).
- polowa XVI w. ? - do tynkow zero uwag...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.