Skocz do zawartości

orp kaszub 1/400


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam temat już wielokrotnie pojawiający sie na forum także nie bedę przynudzał zdjęciami inboxa etc. Zważywszy iż mi aparat wysiadł chwilowo i tak nie możliwe

 

ale mam pare konkretnych tematów, ponieważ pomimo planu "pierwszy okręt" prosto z pudła, projekt jak zwykle mi się rozrósł ale ze względu na małość części ma szanse ukończenia

Choć nie mogę sie powstrzymać przed filozoficznym stwierdzeniem iż po otwarciu pudła z takimi wypraskami zastanawiam sie "czy to jest model czy inspiracja do poprawek i uwidocznienia swych wewnętrznych pokładów kreatywności"

 

no dobrze ale pytania

1 czy ktos wie jak wyglądała dziobowa winda kotwiczna - zakładam iż to własnie ona znajduje sie na dziobie przed falochronem a za dzwigiem (patrząc od dziobu). Obecna w modelu ni jak sie nie nadaje i muszę wymienić tylko nie wiem jak to to było skonstruowane

2 wszędzie piszą iż po '21 Kaszub otrzymał 2 działa 75 mm i 2 maximy => gdzież te karabiny były umiejscowione ?

3 czy ktoś dysponuje rzutem z góry kaszuba / Mazura ale w drugim przypadku przed '36

4 o malowanie nie pytam bo juz poczytałem na forum ze temat rzeka

5 na grafice pudełkowej nasz bohater wygląda co najmniej leciwie i zardzewiałe - to możliwe ?

6 czy na bocznych wypustach mostka były lornetki czy własnie (pkt2) karabiny

 

za wszelkie porady i uwagi dziękuje !

pzdr brać i miło mi że znów mam cos sensownego do napisania

 

dodatkowy teamt

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Polish_torpedo_boats.jpg

chodzi mi o to iz pomiędzy kominami znajduje sie taka zagięta rura - nie wiem co to ale na zdjęciu powyżej zagięta do tyłu a w modelu i na replikach na forum jest do przodu ? czy ktoś może coś wie ? albo mu cos przychodzi do głowy - bo moze zdjęcie to wcale nie kaszub

 

dodatkowo czy na samej górze nadbudówki były relingi ? w modelu i elementach fototrawionych tak na tym zdjęciu na pewno nie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porządna relacja bez zdjęć to jak ... a wiec poniżej kilka co by nie było ze nic nie robię i czekam na wasze wsparcie

choć de facto praca ogranicza sie do szpachlowania szlifowania szpachlowania szlifowania ...

 

look ogólny - usunąłem większość z pokładu co by zastąpić blachami

DSC02518.jpg

 

trochę zbliżeń - musiałem zrobić odbojnice aby jakoś wygląd poprawić całości - oryginał ma wyraźnienie wystający pokład poza zarys burt

taśma maskuje bulaje które przewierciłem i wypełniłem sylikonem

DSC02521.jpg

 

DSC02520.jpg

 

DSC02523.jpg

fordek - chyba tak ta cześć sie nazywa ...

to jakiś koszmar nie dolany garbaty ajajaj

DSC02519.jpg

 

im dalej w las tym gorzej nadbudówka z mostkiem kosztować mnie będzie dużo samozaparcia

DSC02525.jpg

 

kilka elementów sklejonych oszlifowanych i czekających w kolejce

DSC02527.jpg

 

ze względu na totalnie zpartolony element ściany na dziobie została ona wymieniona na płytkę białego polistyrenu

DSC02528.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo dziękuje ! miło zobaczyć iż ktoś tu zerka. Na razie aktualizacja zdjęciowa przewidziana na weekend poki co szlifuje i szpachluje ...

 

mam jednak problem natury technicznej

kwestia odnosi sie do zejściówki z tyłu

starałem sie to pokazać poniżej

http://1.bp.blogspot.com/-nr0CHcaKdOs/UWUdmvYDp1I/AAAAAAAAARc/JA83OS2q1sI/s1600/orp.jpg

 

abstra:bip:ąc iż jest przed działem na zdjęciu

za działem na rysunku

a przed działem na modelu ... aaaaaa

 

jakieś pomysły ?

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem tylko moja podstawowa wątpliwość to to czy to jest orp kaszub ;)

czy może po 1919 jak przejęliśmy te kutry były jakieś przebudowy. Na rysunku V108 patrz link w poprzednim poscie

działo jest przed zejściówka patrząc od rufy

a na zdjęciu pokazanym powyżej w linku jest za zejściówka (i jest to francuska 75 czyli zdjęcie po 25... bo wowczas kaszub otrzymał to uzdbrojenie)

bądź mądry i pisz wiersze

 

wracając do tematu maximów na jednym z modeli w sieci orp mazur znalazłem umiejscowienie karabinów na sródokręciu zaraz za 2 kominem, na ciekawych trójnogach - szukam analogi na zdjęciach PMW z okresu ale brak sukcesu ktoś cos moze pomóc ?

 

img0935ss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra to jadę dalej na razie ostatecznie zakończyłem proces szlifowania pokładu, no może coś jeszcze tam poskrobie ale generalnie jest stan docelowy jaki chciałem uzyskać i co i se narobiłem . Odciąłem defacto większość małych rzeczy włazów etc tak wiec teraz panie na Kaszubie salony, a ja ja głowić sie będę teraz jak to tam było naprawdę ustalenie tylnego zejścia wcale mi humoru nie polepsza

 

 

look ogólny

DSC02529.jpg

a wiec dziób czysty z wyjątkiem tego czego co ma byc windą a nie wiem jak ma wygladac - do odciecia

DSC02531.jpg

 

DSC02530.jp

 

nawet z nadbudówką doszedłem jakoś do ładu tak wiec nie jest źle

DSC02532.jpg

 

ładna linia jakoś mi sie bardzo podoba ale to zdjęcie ostatecznie ugruntowało we mnie iż muszę mu zrobić oszklenie mostka tia

DSC02533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając na uwadze osilikonowanie bulaji stwierdziłem iż mostek kapitański tez musi dostać szybkę no i oto efekt

przyznaje ze w tej skali to ja jeszcze nie robiłem i kosztowało mnie to chwilę nerwów ale wyszło o niebo lepiej od oryginału choć o niebo daleko od ideału ale jak to mawiaja pierwsze koty za płoty

 

słucham uwag i podpowiedzi co by następnym razem było lepiej

 

szlifowanie banał

DSC02536.jpg

 

szybka po nieśmiertelnym opakowaniu po lekach - nawet miało dobry profil po odpowiednim wycięciu

DSC02537.jpg

 

"szprosy" to już gorszy temat ten sterczący to moja czarna owca ale i on sie musiał poddać

DSC02541.jpg

 

a tak wyglądało przed

DSC02534.jpg

 

tak wygląda po

DSC02547.jpg

 

DSC02548.jpg

 

DSC02549.jpg

 

no i doszedłem do ciężkiej konstatacji ze czeka mnie w tej sytuacji jakiś osprzęt mostka ... no bo teraz dochodzi tam światło i wszystko dobrze widać ...

 

czy ktoś ma jakieś zdjęcia jakiegoś mostka kapitańskiego na podobnej jednostce PMW z okresu międzywojennego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Znalazłem taką fotkę, ale nie wiem której jednostki dotyczy:

93f0b9676936f554m.jpg

Fotka pochodzi z książki "Polska na morzu", praca zbiorowa, Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1935.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łał dzieki tego mi było trzeba

 

pytanie laika

najdalszy marynarz stoi przy sterowaniu silnikiem

środkowy to sternik i wielki kompas przed nim jak sadze

a to urządzenie na 1 planie ? BTR to burty ? po 2 stronie to chyba radio pokładowe ?

 

prośba: czy jest tam może także zdjęcie "od pleców" przepraszam nie mam dostępu do tej publikacji

dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W zasadzie masz rację. Ten z lewej stoi przy telegrafie maszynowym którym przekazywana jest informacja do maszynowni gdzie jest wachtowy mechanik sterujący obrotami silnika. Ten z prawej trzyma w dłoniach koło sterowe a przed sobą ma żyrokompas. To BRT najprawdopodobniej jest centralka telefoniczna. A całe pomieszczenie to pomost bojowy. Mostek kapitański jest na cywilnych jednostkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wiem ze dzwoni tylko nie do końca w którym

 

za uładzenie i włożenie w ramy rzeczywistości dziękuje !

 

pytanie dodatkowe czy ktoś to widział miał w ręku

http://www.gaugemaster.com/item_details.asp?code=PR89400&r=1

bądź ewentualnie możecie doradzić jakichś innych figurantów w tej skali przeglądam net i za dużo nie ma a ci płascy z eduarda jakoś mi nie przemawiają

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja w okretach to także dopiero piskle ;) daj chociaż fote z figurantami

 

Dziś ambitny.plan montazu drabinek do kominow kupilem zestaw drabinek fototrawionych abera i bede rzezbil ... Jak takie male cos mam rowno nakleic hehehe to bedzie zabawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana planów

 

zainspirowany zdjęciem

Witam!

Znalazłem taką fotkę, ale nie wiem której jednostki dotyczy:

93f0b9676936f554m.jpg

Fotka pochodzi z książki "Polska na morzu", praca zbiorowa, Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1935.

Pozdrawiam

jeszcze raz bardzo dzięki !!!

 

postanowiłem powalczyć z pomostem bojowym (już wiem), niestety żaden oryginał taka tam wolna inspiracja

 

pkt wyjścia niestety trudno dostępny zanim zaplanowałem te zmiany już skleiłem

 

orp_kaszubDSC02550.jpg

 

najpierw zabrałem się za podrasowanie żyrokompasu dodałem koło sterowe "obłe" miejmy nadzieje ze w tej skali nie będzie widać za bardzo tych "obłości", na pomoście ten drugi pypeć będzie imitować telegraf maszynowy - chciałem dodać te rączki po bokach ale ... jezu jak to kleić to jakiś total ja tego gołym okiem nie widzę 1000 razy leciało we wszystkie strony, jak wy radzicie sobie z połączeniami 2 mikroskopijnych części które jeszcze wyskakują z peset aaaaa

orp_kaszubDSC02554.jpg

 

nawet aparat mi nie łapie ostrości eh

orp_kaszubDSC02556.jpg

 

na ścianie tylnej pomostu za imitowałem przewód - y i jakieś tam rurki po lewej centralka telefoniczna - taka pionowa ze zdjęcia mi się tu nie zmieści

po prawej dodałem coś i tak wyszło

 

orp_kaszubDSC02561.jpg

 

orp_kaszubDSC02563.jpg

 

orp_kaszubDSC02562.jpg

 

orp_kaszubDSC02564.jpg

 

orp_kaszubDSC02568.jpg

 

na koniec dotknąłem blach i 1 kontakt to koszmar jakoś wyszło ale oj

orp_kaszubDSC02569.jpg

generalnie 1 starcie jakoś wyszło ale jakoś nie do końca jestem zadowolony zbyt twarde ręce zobaczymy jak pójdzie choć po tym doświadczeniu montaż drabinek mnie przeraza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna odsłona tym razem pokład

 

wyciąłem większość plastików i zastąpiłem blaszkami poniżej parę fot

 

podgląd ogólny

orp_kaszubDSC02579.jpg

 

zmiana układu na rufie - zgodnie ze zdjęciem / nie zdjęciem Kaszuba - zaraz koło włazu pojawi się jeszcze bęben na kabel / linę ? inaczej ustawiony niż w modelu ponieważ wzdłuż pokładu

orp_kaszubDSC02580.jpg

 

 

kominy ... mogło być znacznie lepiej eh. Drabinki są z zestawu ogólnego - wiem ze przekłamanie ale nie miałem pomysłu jak to inaczej zrobić a nawiercanie i robienie "stopni" ze względu na wymuszoną przy mnie liczbę do 5- 6 (nie uda mi się porządnie gęściej) mijało sie z celem. Widać także iż rączkę to ja mam świetną ale do kopania rowów -lepiej nie będzie :(

orp_kaszubDSC02581.jpg

 

z nadbudówką z przodu (nie wytrzymałem) musiałem na sucho ... dach chyba jej wymienię ?

orp_kaszubDSC02588.jpg

 

i z tyłu

orp_kaszubDSC02587.jpg

 

no i moje myśli nieubłaganie pędza w kierunku pytania

JAK TO MALOWAĆ

 

wiem ze pokład brązowy a reszta szara ale tutaj pytanie zasadnicze o kolejność malowania czy na tym etapie (patrz zdjęcia) malować podkład i potem kolorki / czekać aż będzie całość bez relingów / już spartoliłem / areo czy pedzel ?

 

tak na marginesie jakimi kolorami - marka + nr - malowaliście swoje ORP ? dzięki za podpowiedz

 

zamówiłem te arsenalowe figuransy obaczymy kiedy przyjdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorbra

plan mam taki

 

1 poklad z paroma jeszcze włazami, dźwigami, etc, nadbudówka z masztami etc, armaty oddzielnie wszystko aero - podkład - vallejo czy surface a jesli surface to ile 500 nie za gesty nie zaleje detali ?

2 potem maskowanie dna i malowanie na czerwono

3 maskowanie lini wodnej

4 pędzlem traktuje wraz z washem poklad - tu sie zaczyna jazda bo jak niby to mam zrobić na takiej małej powierzchni - chyba sobie mikro narzędzia skonstruuje

5 maskowanie pokladu ? !!! to sie chyba nie da

6 nadbudówka aero i dopiero doklejam

 

parę pytań dodatkowych

czy ktoś kojarzy w jakimś tanim zestawie albo może odstąpić 2 małe dźwigi które umieszczone są na śródokręciu w blachach ich nie mam a słabo wyglądają w oryginale

widać je na tym schemacie, choć nie wiem czy na kaszubie były. W V108 były 2 wyrzutnie torped razem 4 na rufie i przed nadbudówką. W Kaszubie była tylko wyrzutnia rufowa ... po co im były te dzwigi ? tego nie wiem i nie do końca wiem czy powinny być z pkt widzenia konstrukcji to trochę nie umiem znaleźć uzasadnienia ?

 

czy ktoś kojarzy w warszawie aptekę gdzie można kupić 0,2 igły ?

dzięki pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem i w końcu znalazłem rzut z góry - choć mazur to jednak prawie moj

 

Mazur_1.jpg

 

no i się zaczęło

1 ustawienie rufy mam poprawne

2 szyny na miny /bomby - czy te nasze torpedowce to miały ? nigdzie się z tym nie spotkałem a tu proszę ? sam już nie wiem co o tym sądzić

 

proszę o pomoc może ktoś ma jakiś pomysł bo im dalej w las z tymi torpedowcami to tym więcej pytań i wątpliwości

dzięki pzdr serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalczyłbyś jeszcze z tym pomostem dowodzenia. W zamian całej przedniej części z "oknami" poszukaj np. przeźroczystej obudowy po długopisie itp. pasującej średnicą ( szczytem rozpusty będzie tłoczenie ). Okna zamaskuj taśmą i po malowaniu gotowe.Teraz mają wygląd blank średniowiecznego zamku.Pomost wytnij z blaszki po Pi..e lub papier - straszy grubością , że o dachu nadbudówki nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.