Skocz do zawartości

"Uwaga! Niemcy na górze!" 1/35


Krzysztof Salwiczek

Rekomendowane odpowiedzi

"Było nas pięciu. Naszym przewodnikiem była młoda dziewczyna, 18-19 lat, ubrana w niemiecką bluzę koloru ochronnego, tzw. "panterkę", która sięgała jej prawie do kolan. Na nogach miała gumowe buty, na głowie brudny beret. (...) Właz do kanału był otwarty i powstaniec na posterunku patrzył na nas obojętnie, jak schodziliśmy jeden po drugim po żelaznych szczeblach małej drabiny, prowadzącej do podziemia Warszawy. Znaleźliśmy się w kazamacie wysłanej lepką mazią, jakby błotem. Nad nami zatrzasnęła się klapa włazu. Było kompletnie ciemno w przerażającej ciszy. Wydawało się, jakbyśmy zostali odseparowani od świata- i życia. Smród był przygniatający.

 

Nasza przewodniczka zaświeciła latarkę i świecąc na każdego, policzyła nas. Później skierowała promień światła na otwór w betonie- czarną, tajemniczą dziurę. To było wejście do właściwego kanału. (...) "Będziemy przechodzić pod stanowiskami niemieckimi, wtedy ani pary z ust, bo śmierć" - kontynuowała przewodniczka.

 

Wspomnienia Andrzeja Borowca, ps. "Zych" opublikowane na stronie "Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944"

 

 

Nie jestem w stanie pracować tylko nad jednym tematem równocześnie. Lubię mieć rozkręcony drugi temat by w razie zastoju w jednej pracy móc sobie dłubać kiedy czas pozwala. Tak więc otwieram swój pierwszy w życiu wątek dioramowy Założenie jest takie, że diorama będzie dwupoziomowa, z dwoma pojazdami, ruinami miasta, figurantami w ilości około 6-10 ludków oraz przekrojem kanału ściekowego. Jakiś tam szkic i ogląd całości w głowie mam, no może poziom miasta jest jeszcze nie rozplanowany, pojazdy też jeszcze nie dobrane. Wiem tylko, że będą niemieckie i w niemieckich rękach.

 

Zaczynam od prac nad skrzynką z balsy.

 

PW%2520-%2520001.JPG

 

Figuranci póki co w bardzo skromnej ilości. istotnym bohaterem dioramki będzie też specyfik Vallejo.

 

PW%2520-%2520002.JPG

 

Całość prac cały czas inspirowana literaturą. Literatury jest oczywiście więcej, także internetowej, ale te dwie pozycje cały czas będą pod ręką.

 

PW%2520-%2520003.JPG

 

Postaram się często aktualizować wątek i podpytywać Was o pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z fajniejszych etapów w modelarskim rzemiośle to prace koncepcyjne nad projektem ;) Szkicownik przyjmie wszystko, a że głowa pełna pomysłów to nic dziwnego, że plany się zmieniają. Mieli być Powstańcy przekradający się pod niemieckimi pozycjami kanałem a ewoluuje to w kierunku nacierających na barykadę Niemców i Powstańców wymykających się z tych kleszczy zejściem do kanałów. W zmianie koncepcji znaczny udział mieli moi znajomi, nie-modelarze ale za to pasjonaci historii Powstania. Będzie o wiele dynamiczniej i (mam nadzieję) ciekawiej. Wzrośnie też pracochłonność, ale to ma być dla mnie taki projekt przewodni na dłuuugo więc mnie to nie zraża.

Do zmiany będzie więc tytuł wątku, ale to w swoim czasie odezwę się z prośbą do Moderatorów.

 

Póki co taka relacja teoretyczna, ale gabaryty całości zmierzają w takim kierunku, że nie ma się co spieszyć tylko trzy razy wszystko przemyśleć bo później wszelkie zmiany będą szalenie kłopotliwe. A więc szkicuję (spróbuję coś wrzucić poglądowo), pierwsze figurki i elementy budowlane już zamówione. Po przyłożeniu ich na sucho na karton złapaniu wymiarów całości będzie można ruszyć z bardziej rzeczywistą pracą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chętnie będe się przyglądał bo mysąłem o podobnej dioramce. Swoją drogą nie wiecie czy poza tymi figurkami Toro są jeszcze jakieś które by się nadały na powstańców warszawskich? te figurki Toro to straszne zdzierstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem

 

Z tymi figurkami to różnie. Te z Toro są całkiem fajne, ale faktycznie bardzo drogie. Ich główny minus to zbyt statyczne pozy. I już na przykład do mojej nowej, dynamicznej koncepcji dioramy nie pasują. Najprawdopodobniej te ze zdjęcia w pierwszym poście trafią znowu do magazynu i poczekają na swoją kolej, ewentualnie wykorzystam jedną z nich. Będę się raczej opierał na różnych zestawach Niemców, cywili itp. i spróbuję nadać im jak najwięcej powstańczego charakteru. Na początek zabieram się za takie dwa zestawy:

 

1527_rd.jpg

 

549_rd.jpg

 

Z pierwszego zestawu wykorzystam na bank figuranta wchodzącego (lub opuszczającego się) do włazu, w moim przypadku do kanału. I może część osobnika biegnącego, wzbogaconego o niemiecki hełm itp. Z drugiego zestawu wykorzystam pochylonego gościa, będzie u mnie wchodził w niższy dopływ boczny kanału. Ma idealną pozycję do takiej akcji, trzeba tylko zrobić z niego powstańca. I w taki właśnie sposób planuję zgromadzić swój powstańczy oddział, kompilując elementy różnych zestawów.

 

Z figurek Toro wpadł mi ostatnio w oko "Powstaniec z Brenem", numer 35F28 w katalogu. Może zakupię, chociaż za te pieniążki można mieć kilka figur MasterBoxa na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstańcy mieli mundury czołgistów? kojarzą mi się raczej panterki takie jak ten gośc z 2 zestawu. Dziwne że mirage nie zabierze się za figurki powstańców a i z żołnierzami wyklętymi jest spory problem chyba tylko toro ma LWP które można przerobić na WiNowców myśle że popyt by był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Temat świetny i będę kibicował.

 

Powstańcy mieli mundury czołgistów? kojarzą mi się raczej panterki takie jak ten gośc z 2 zestawu. Dziwne że mirage nie zabierze się za figurki powstańców a i z żołnierzami wyklętymi jest spory problem chyba tylko toro ma LWP które można przerobić na WiNowców myśle że popyt by był.

 

Nie znam żadnych fotek z Powstania wskazujacych na używanie przez AK umundurowania letniego niemieckich czołgistów i tu trzeba być brdzo ostrożnym. Powstańcy zdobyli niemiecki magazyn mundurowy na Stawkach i stąd pochodziła większość niemieckich uniformów. Były to typowe niemieckie bluzy kamo, głównie z kapturami ale nie tylko, były też mundury dla załóg dział samobieżnych. Do tego oczywiści dochodziła masa umundurowania improwizowanego, cywilnego, polskiego, przedwojennego lub stylizowanego na takie - dokumentacji fotograficznej jest sporo.

Co do Żołnierzy Wyklętych pracuję nad dioramą w 1/48 - p/t "Potyczka z NKWD". Od podstaw zrobiłem dwóch naszych (prezentowałem w galerii figurek), a trzeci w trakcie. Fotek z akcji faktycznie brak (normalne - konspiracja), z kwater trochę więcej - tam dominowały mundury polskie w stylu przedwojennym jednak po 1945 r. używano dużo ciuchów cywilnych, zwłaszcza w okresach jesiennych i zimowych chłodów. Jeśli jesteś zainteresowany możemy o "Wyklętych" pogadać bo zgłębiam temat. Tu nie chcę bałaganić.

 

Witaj Salva

Tez mam w zamiaze kanaly tylko w 48 narazie jestem na etapie zbierania materialow z powstancami jest najwiekszy problem wiec zanim zaczne podpatrze twoje zmagania

 

Jak wyżej - nie jest tak źle. Można w necie i literaturze wyłowić sporo ciekawych fotek.

 

Koledzy, a poza tym nie warto opierać się na gotowych zestawach figurek - ostatnio odkryłem w sobie pasje rzeźbiarską - spośród moch ostatnich figurek żadna nie jest zrobiona z gotowego zestawu - wymieniam nogi, ręce, głowy, uzupełniam elementy umundurowania i wyposażenia, a jak się nie da robię od podstaw lub prawie od podstaw. W ten sposób można osiągnąć wszystko co się założy i nie jest to tak trudne jak można sądzić.

 

Pozdrawiam. RB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Temat świetny i będę kibicował.

 

Powstańcy mieli mundury czołgistów? kojarzą mi się raczej panterki takie jak ten gośc z 2 zestawu. Dziwne że mirage nie zabierze się za figurki powstańców a i z żołnierzami wyklętymi jest spory problem chyba tylko toro ma LWP które można przerobić na WiNowców myśle że popyt by był.

 

Nie znam żadnych fotek z Powstania wskazujacych na używanie przez AK umundurowania letniego niemieckich czołgistów i tu trzeba być brdzo ostrożnym. Powstańcy zdobyli niemiecki magazyn mundurowy na Stawkach i stąd pochodziła większość niemieckich uniformów. Były to typowe niemieckie bluzy kamo, głównie z kapturami ale nie tylko, były też mundury dla załóg dział samobieżnych. Do tego oczywiści dochodziła masa umundurowania improwizowanego, cywilnego, polskiego, przedwojennego lub stylizowanego na takie - dokumentacji fotograficznej jest sporo.

 

I tak właśnie zakładam, że przy stosunkowo niewielkich i nieskomplikowanych zmianach w umundurowaniu i malowaniu da się tę konkretną figurkę podciągnąć pod "standardowego" Powstańca. Usunąć naramienniki, zmienić kształt kołnierzyków, pomalować na brązowo i mamy jakąś tam cywilną marynarkę. Plus głowa w hełmie (może w Adrianie, mam gdzieś kilka żywicznych hełmów) i powinno być w miarę wiernie historycznie.

 

Koledzy, a poza tym nie warto opierać się na gotowych zestawach figurek - ostatnio odkryłem w sobie pasje rzeźbiarską - spośród moch ostatnich figurek żadna nie jest zrobiona z gotowego zestawu - wymieniam nogi, ręce, głowy, uzupełniam elementy umundurowania i wyposażenia, a jak się nie da robię od podstaw lub prawie od podstaw. W ten sposób można osiągnąć wszystko co się założy i nie jest to tak trudne jak można sądzić.

 

Podmianki części ciała i wyposażenia oczywiście przewiduję. Tyle, że za cienki jestem na rzeźbienie od podstaw, niestety ;)

 

Witaj Salva

Tez mam w zamiaze kanaly tylko w 48 narazie jestem na etapie zbierania materialow z powstancami jest najwiekszy problem wiec zanim zaczne podpatrze twoje zmagania

 

Jeżeli moje skromne materiały o kanałach się przydadzą to chętnie podeślę. Chociaż zdjęciowo nie ma tego dużo, parę współcześnie robionych zdjęć kanałów, parę zdjęć z Powstania (raczej Powstańcy wychodzący z kanałów), parę linków. Trochę więcej zdjęć mam z barykadami i warszawskimi ulicami (także przedwojenne filmiki na Youtubie na przykład), ale też nie jakieś tam rarytasy tylko ogólnie dostępne przez Google. Jeśli jesteś chętny to daj znać na PW. W śczwartek - piętek mogę wysłać.

 

Generalnie to dziękuję za zainteresowanie i doping, po majówce startuję z pracami bardziej praktycznymi. Śni mi się już ta diorama, w głowie mam ją praktycznie poukładaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurkom spróbuję zrobić jakieś zdjęcia zrobić. co do jakości to jest to standardowy poziom Master Boxa, za słabo w figurkach siedzę, żeby oceniać czy są słabe czy ok. Za tą cenę wydają się ok.

 

Pewnie nic szczególnego nie wymyśliłem, ale może komuś się przyda... Taki patent sobie wymyśliłem jako ułatwienie przy sklejaniu połówek wyprasek budynku, idealnie się pozycjonowały, zero możliwości przesunięć:

 

PW+-+004.JPG

 

PW+-+005.JPG

 

Strasznie dużo roboty z tymi budynkami Mini Artu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki patent że zalewam foremki szpachlą gipsową i natępnie sklejam dobrze sie trzyma i jest troche bardziej masywne, dodatkowa zaleta że od razu wypełnia łączenia. Ale spróbuję też twojego patentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.