Skocz do zawartości

Morane Saulnier MS 406C1, Special Hobby 1/72.


Wojciech Butrycz

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie to RS Models plus ew. kalki Techmod nr kat. 72137A, jeśli ktoś chce mieć wybór w polskich malowaniach, jako że w zestawie RS Models jest tylko jedno dla samolotu nr 925 (podskrzydłowy L954), kpt. Mieczysława Sulerzyckiego z GC III/6. Hasegawa MS 406 "Polish Air Force"(?), jest trudno dostępny, drogi (seria specjalna) i ma poważne błędy choćby w kalkomaniach dla 2-ch maszyn GC III/1, jak kompletny brak numerów podskrzydłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki kalkami , ale jeśli chodzi o jakość zestawu , składalność , spasowanie -to w dalszym ciągu Hasegawa. Najlepiej + blaszki Parta. Zestawy o których tu mowa - RS czy SH to na pewno ciekawe propozycje , ale dla naprawde doswiadczonych modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak podejdziemy do pytania "który model jest najlepszy" to chyba oczywiste. Natomiast merytorycznie, który najlepiej odzwierciedla samolot w skali 1/72, to Hasegawa wypada słabo np.

1. Imitacje wzmocnień skrzydeł (paski na skrzydłach) HAS tylko dwie kreski wgłębne, zamiast rzeczywistej imitacji pasków jak w RSM,

2. Za małe stateczniki poziome.

3. Kompletny brak komór podwozia,

4. Detale wnętrza kabiny na poziomie Airfixa czy Froga z lat 60-tych,

5. Lepsze detale chłodnicy, m.in. rozdzielenie konstrukcji w kształcie litery "M" od paneli chłodnicy.

6. Lepsze koła podwozia głównego (jedyna żywica w modelu).

 

Dla mnie dwie rzeczy są najważniejsze: "paski" na s krzydłach i wnęki komór podwozia, gdyż pamiętam, że kiedy budowałem swojego pierwszego MS 406C1, to musiałem nakładać paski wykonane z grubej taśmy maskującej oraz szukać odpowiednich opakowań po lekarstwach, aby wyciąć z nich wnęki podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ale prewie wszystkie detale , oraz jeszcze więcej zawiera zestaw Parta dedykowany do Hasegawy. Wnęki komór podwozia i koła - jest dedykowany zestaw żywiczny , bodajrze Airesa.

Też jest z tym trochę roboty , ale efekt jest naprawde ok. Zależy od preferencji , ja osobiście wolę męczyć się z blachami niż z short run-ami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście wolę męczyć się z blachami niż z short run-ami.

 

Coraz mniejsza różnica miedzy nimi...

Te nowe wypusty Sworda, Special Hobby, czy nawet AZModel, są z metalowych form. Co prawda uzyskanych inną metodą niż w przypadku klasycznego drążenia.

Zobacz sobie co Czesi oferują w XXI wieku, bo pojęcie shortruna znacząco się ostatnio zmieniło, chociaż RS akurat dysponuje tą starą technologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.