Jump to content

Morane Saulnier MS 406C1, Special Hobby 1/72.


Recommended Posts

Obecnie to RS Models plus ew. kalki Techmod nr kat. 72137A, jeśli ktoś chce mieć wybór w polskich malowaniach, jako że w zestawie RS Models jest tylko jedno dla samolotu nr 925 (podskrzydłowy L954), kpt. Mieczysława Sulerzyckiego z GC III/6. Hasegawa MS 406 "Polish Air Force"(?), jest trudno dostępny, drogi (seria specjalna) i ma poważne błędy choćby w kalkomaniach dla 2-ch maszyn GC III/1, jak kompletny brak numerów podskrzydłowych.

Link to comment
Share on other sites

Kalki kalkami , ale jeśli chodzi o jakość zestawu , składalność , spasowanie -to w dalszym ciągu Hasegawa. Najlepiej + blaszki Parta. Zestawy o których tu mowa - RS czy SH to na pewno ciekawe propozycje , ale dla naprawde doswiadczonych modelarzy.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli tak podejdziemy do pytania "który model jest najlepszy" to chyba oczywiste. Natomiast merytorycznie, który najlepiej odzwierciedla samolot w skali 1/72, to Hasegawa wypada słabo np.

1. Imitacje wzmocnień skrzydeł (paski na skrzydłach) HAS tylko dwie kreski wgłębne, zamiast rzeczywistej imitacji pasków jak w RSM,

2. Za małe stateczniki poziome.

3. Kompletny brak komór podwozia,

4. Detale wnętrza kabiny na poziomie Airfixa czy Froga z lat 60-tych,

5. Lepsze detale chłodnicy, m.in. rozdzielenie konstrukcji w kształcie litery "M" od paneli chłodnicy.

6. Lepsze koła podwozia głównego (jedyna żywica w modelu).

 

Dla mnie dwie rzeczy są najważniejsze: "paski" na s krzydłach i wnęki komór podwozia, gdyż pamiętam, że kiedy budowałem swojego pierwszego MS 406C1, to musiałem nakładać paski wykonane z grubej taśmy maskującej oraz szukać odpowiednich opakowań po lekarstwach, aby wyciąć z nich wnęki podwozia.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Ale prewie wszystkie detale , oraz jeszcze więcej zawiera zestaw Parta dedykowany do Hasegawy. Wnęki komór podwozia i koła - jest dedykowany zestaw żywiczny , bodajrze Airesa.

Też jest z tym trochę roboty , ale efekt jest naprawde ok. Zależy od preferencji , ja osobiście wolę męczyć się z blachami niż z short run-ami.

Link to comment
Share on other sites

ja osobiście wolę męczyć się z blachami niż z short run-ami.

 

Coraz mniejsza różnica miedzy nimi...

Te nowe wypusty Sworda, Special Hobby, czy nawet AZModel, są z metalowych form. Co prawda uzyskanych inną metodą niż w przypadku klasycznego drążenia.

Zobacz sobie co Czesi oferują w XXI wieku, bo pojęcie shortruna znacząco się ostatnio zmieniło, chociaż RS akurat dysponuje tą starą technologią.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.