Skocz do zawartości

Kalkomanie domowej produkcji


mosin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Wiem że temat kalek był już kilkakrotnie poruszany, mam konkretne pytanie w kwestii technicznej.

Ale od początku.

Jestem właśnie w trakcie budowy razem z synem modelu Tu-154 Zvezda 1/144. Pierwotnie miał on być w malowaniu LOT-u, jednakże po dłuższym namyśle postanowiliśmy zrobić coś innego - fikcyjne malowanie w barwach... szkoły mojego syna Wymyśliliśmy kolory, ich rozplanowanie, napisy, logo itp., poczytałem sobie sporo o technice drukowania kalek i tutaj pojawił się PROBLEM.

Mam jakieś tam doświadczenie z programami graficznymi ale nie wiem jak zrobić projekt żeby był w odpowiedniej skali - to znaczy żeby napisy i cała reszta była w takiej wielkości w jakiej chcę. Jestem szeroko otwarty na wszelkie pomysły i propozycje i solennie obecuję wrzucić fotki gotowego modelu.

Przy okazji - dzięki synowi wracam po bez mała 20 latach do dawnej pasji, modelarstwa!

Aha, jeżeli źle wybrałem dział, proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy być może już przeczytane ale na wszelki wypadek zalinkuję:

Kalkomanie - własnoręczne wykonanie

Kalkomania

O skalowaniu projektu do odpowiednich rozmiarów niestety nie ma tam informacji.

Nie wiem jakich programów kolega używa więc spróbuję co nieco naświetlić na podstawie tych, z którymi sam mam do czynienia.

Jestem amatorem w tym temacie więc jeśli coś przekręcę to proszę naszych zawodowych grafików o sprostowanie

Inkscape - darmowy program do grafiki wektorowej. W projekcie ustala się odpowiednie jednostki (np. dla wygody mm) i wszelkie obiekty rysuje się we właściwych rozmiarach. Jeśli elementy narysowane zostały w niewłaściwym rozmiarze to Inkscape oferuję funkcję skalowania. Robi to w % więc trzeba sobie to przekalkulować w stosunku do mm.

Gimp - darmowy program do grafiki rastrowej. Tu rysuje się projekt w pikselach. W projekcie ustala się rozdzielczość DPI czyli ile pikseli ma być umieszczonych na jednym calu długości (25,4mm).

Jeśli np. ustalimy (dla wygody przeliczeń) 254 DPI to znaczy, że mamy 254 piksele na 25,4 mm (czyli 1 piksel odpowiada rozmiarowi 0,1mm). Rozdzielczość należy tak dobrać by drobne detale rysunków były odwzorowane z oczekiwaną szczegółowością, im większa rozdzielczość tym lepiej ale projekt zajmuje więcej pamięci i Gimp potrafi być kapryśny. Czasem trzeba znaleźć kompromis. Gimp także posiada funkcje skalowanie narysowanych niewymiarowo obiektów.

 

Rozmiary poszczególnych elementów kalkomanii należy dopasować do modelu - tu na pewno przydadzą się przyrządy miernicze (linijki, suwmiarki itp.). Przy pomiarach krzywizn przydają się też i różne inne materiały jak np.: sznureczki, nitki, druciki, papier, taśma maskująca, ołówki itp. (pomysłowość modelarzy nieraz mnie zadziwia ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławko dobrze radzi. Z tych dwóch programów używam tylko Gimpa. Przyjemny program, zajmuje mało miejsca, można pobrać różne, dodatkowe wtyczki (chyba to sie tak nazywa) i tworzyć bardzo ciekawe efekty graficzne. Co do samych wymiarów to można ustawić jednostke na milimetry/centymetry/cale/metry itd przy skalowaniu. Ogólnie program łatwy w obsłudze, w internecie znajduje sie dużo poradników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory używałem głównie Photoshopa i trochę Corela ale z tego co widzę Photo nie nadaje się zupełnie do tworzenia kalek a Corela akurat nie mam. Może spróbuję Gimpa o którym pisał Sławko, tym bardziej że syn się nim bawi.

Marak

dziękuję ci kolego za ofertę, ale wiesz jak to jest - jak zrobi się coś samemu to cieszy podwójnie. a poza tym zebrać doświadczenie i uczyć się na własnych błędach - bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, po to człowiek bawi się w modelarstwo, żeby samemu dłubać.

 

Natomiast obydwa wymienione programy Photoshop i Gimp to programy do grafiki rastrowej, z których niewątpliwie darmowy GIMP jest jednak gorszy od dość drogiego Photoshopa.

Więc raczej nie nastawiaj się na GIMPA bo to jak ktoś powiedział, widelcem można jeść zupę, ale nie za wygodnie.

Do tego typu grafiki typu kreska, paski, napisy, ewnetualnie jakieś cienie zaopatrz się w program do grafiki wektorowej.

Ja pracuję w Corelu, ale równie dobrze może to być illustrator, freehand, czy jakiś program darmowy.

Jeśli jednak posiadasz jedną z nowszych wersji Photoshopa, to jest tam już wstawione na tyle opcji wektorowych, że też bez problemu powinieneś dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.