Jump to content

Konstrukcje mało znane... (Były UW...)


Grzegorz
 Share

Recommended Posts

Po prostu...Tutaj będziemy pokazywać wszystko to, co jeździ, zarówno na kołach jak i na gąsienicach, jest nieczęsto spotykane lub zupełnie nieznane.....A zawiera się w konwencji uzbrojenia byłego Układu Warszawskiego, i obecnych byłych sygnatariuszy w/w....

 

Oczywiście my...to nie tylko ja...Każdy, kto ma cos do pokazania niech się chwali swoją wiedzą i zbiorami...... :idea: :idea: :idea:

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No to w ramach rozgrzewki, mało spotykane, model istnieje tylko w skali 1/87. Pojazd bardzo ciekawy, pływa (napęd kołami), dobrze radzi sobie w terenie (napęd 4 x 4, blokada tylnego mostu), napędzany silnikiem Zaporożca (diablo silne maleństwo, dzięki zastosowanym przełożeniom). A tu go znajdziecie http://www.kdf82.kgb.cz/html/luaz.htm , oraz tu fotki 2,3,4,5 i 11 http://pazbrosy.atobie.net/html/ukraina.html . Jak by co to właśnie go restaurujemy.

 

Pozdrawiam

 

Olek

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Do niedawna sztandarowym pojazdem 4x4 w zakresie transportu podstawowego, małogabarytowego (w tym ludzi...), w armii Rosyjskiej, wcześniej Radzieckiej był GAZ-66...

Od kilku lat fabryka GAZ opracowywała i wdrożyła do produkcji (na razie po kilkanaście egzemplarzy....) nowe modele pojazdów terenowych z przeznaczeniem dla wojska, oddziałów policji, i oddziałów ratunkowych działających pod MSW FR.

 

Te akurat które teraz chce wam pokazać to warianty zbudowane w większości na podzespołach BRDM i samochodu GAZ-66 (Wiepr i Dragon wałki skrętne...)...Przy odchudzeniu wagi karoserii, udało się stworzyć pojazdy o własnościach trakcyjnych przewyższających odpowiedniki zachodnich marek, bijąc je przy okazji wręcz paskarsko niską ceną w wariantach podstawowych....Napisałem podstawowych ponieważ każdy z tych pojazdów można zamówić z wyposażeniem luksusowym...klima, skóra, tel. satelitarny itp. itd.... o lodówkach na wódkę nie wspomnę....

 

Oto one....

 

Barhan...

 

nn7vqirx1dde9glum.jpg u8ehu3ypyc69ezhtm.jpg

 

Partyzant...

 

7bp673cc1e0j1e4rm.jpg 0egzhurwx5v5llg1m.jpg

 

Tygrys...

 

c4ar67g9zb3kzogfm.jpg q0jepf9te53hoeedm.jpg kvktst6tick4e8kjm.jpg dbh6n06gsvysbaalm.jpg

 

Wiepr...

 

ungletqb0kec8stum.jpg

 

Dragon...

 

nsl0xe1yf7gr1onhm.jpg

 

 

:idea: :idea: :idea:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Niewiele mogę napisać o tych KRAZ-ach...Sami Rosjanie dopiero ujawniają niektóre konstrukcje......

Są to chyba jednak na tyle ciekawe warianty że warto je pokazać....

 

Są to wszystko w pełni przetestowane i przebadane pod względem przydatności w armii warianty ciężarówek KRAZ... 6x6...8x8...i 10x 10... Ten ostatni model to w zasadzie ciągnik siodłowy z naczepą która również ma przeniesienie napędu na wszystkie swoje osie...Podobny wariant zastosowano w zestawie ZIL-157 (i ZIL-137...) 10x10 w wariancie zabudowy , transporter rakiet....

 

htb0hikldp4gpetam.jpg

fn0f4fifbwhbor7gm.jpgikdt1gw3b3wjqqtnm.jpg

ro69x0vlps92qofom.jpg

 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Zapewne masz skojarzenia z pojazdem firmy „MOWAG”... Bo nie każdy wie ze HMMWV, nie był produktem myśli amerykańskich inżynierów....Zarówno LAW 8x8 i HMMWV 4x4 jest konstrukcją nie Amerykańską, zakupioną ... Ostra polityka finansowa USA wymaga (czy dla odmiany zabrania...) wdrażania sprzętu wojskowego który nie jest produkowany w ich kraju (lub przy udziale ich fabryk...)... Jako ze LAV 8x8, i MOWAG 4x4 (obecnie HMMWV...) pobiły konstrukcje „nacjonalistycznie” Amerykańskie na łeb, zdecydowano się zakupić prawa do produkcji i eksportu na te dwa pojazdy....

 

Rosjanie upodobnili wygląd zewnętrzny do modnego trendu, zachowując jednocześnie to co jest niewidoczne, jako produkt czysto swój...

Np. fabryka UAZ...obecnie ma tyle nowych modeli w wariancie 4x4 ze zachodnie firmy mogą tylko o takiej ilości pomarzyć ...wprowadzili ofertę przeznaczoną od myśliwego, poprzez „szpanerów” z dużą kasą, na OMON-ie skończywszy...przy czym ten ostatni ma do dyspozycji UAZ-a odpornego całkowicie na ostrzał broni ręcznej 7,62mm...

Link to comment
Share on other sites

O tym pojeździe już kiedyś wspominałem na niebieskim forum...jednak nie posiadałem jeszcze takiej ilości materiału jak teraz.... „Obiekt”-19

 

Krótkie przypomnienie...

Projekt opracowany w 1964 roku przez dwie fabryki wyspecjalizowane już w produkcji gąsienicowych BMP, i kołowych BTR...W zasadzie jest to pojazd kołowy z dopełniającym układem gąsienicowym.

Przejście z jazdy kołowej na gąsienice, lub oba układy w czasie około 15-20 sekund...

Uzbrojenie, tak jak na zdjęciach, czyli wieża od BMP-1...

 

0yhc8o6n7bp1nelcm.jpg

ut44272t899hznsbm.jpgwqzg78vih6fhsv1zm.jpgylqghyr1lczq2jjum.jpgyy0p0bnw0egfohkhm.jpg

22hk08sgjpcpo1o0m.jpg6i0plnvvnw4ty0q1m.jpg78zph3u8ixprtgppm.jpgr7jyelgz399uyb1am.jpg

pud5inlhl0ld2nc7m.jpgrcagjnibt1nd78o1m.jpgjotx83cdhpq3w7clm.jpg

oyz25ucdube5u4anm.jpgxxpnwarzldkz04n0m.jpg3dvna07b16tqggjfm.jpga13n3ugtcd5lw4aym.jpg

gek20nv8yqenqzt4m.jpgxyj6p4y4gcnuucdkm.jpg

 

Pokaże wam wiele pojazdów, których jak przypuszczam jeszcze nie widzieliście...Pikanterii dodaje fakt że wszystkie zostały wykonane na zamówienie armii, a niektóre z jakichś powodów zostają odkurzone i są intensywnie pokazywane na różnych targach uzbrojenia, na dynamicznych pokazach....

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze dwa zdjęcia tyle ze kolorowe...Hm...Mam tego tyle ze zaczynam się czasami zastanawiać co wstawiać.... Jakoś to będzie... Oglądania gdzieś na 160 Giga (różności...) plus to co na płytach i papierach.... (cieszy mnie to i nieco martwi...hm...)

 

agnxw4gfslckcf2km.jpg2vpnv6jfqqdybhonm.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Wieża pochodzi od czołgu T10M(obiekt 282), działo nie mam pojęcia skąd, kadłub chyba od IS-7, i pewnie taki składak się jeszcze jakoś nazywa ale ja go juz gdzieś kiedyś widziałem...

Parę zdjęć innych ryskich prototypów:

http://legion.wplus.net/guide/army/ta/_mid.shtml

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witaj Pawle.

Widzę że zamieściłeś zdjęcie które Ci przesłałem.

Tak więc zdjęcie pochodzi z poniższej strony:

http://foto.rambler.ru/users/pblinov/tank/

Pojazd który przedstawia jest to przypuszczalnie "Obiekt 770". Hybryda kadłuba od czołgu ciężkiego T-10 z wieżą z Obiektu 775 [tak przynajmniej wywniskowałem z opisu na rosyjskim forum].

Sama wieża jest bardzo ciekawego kształu - niska oraz nieproporcjonalnie mała w stosunku do kadłuba. Zastanawiające są wporniki znajdujące sie po obu jej stronach oraz rząd "bolców" biegnących spiralnie w długości działa?

Armata jest "małej" średnicy - może jest to wyrzutnia kierowanych pocisków rakietowych? Ale to są oczywiście przypuszczenia - mogę sie mylić.

A tak żeby dodać pikanteri do tematu zaczętego przez Pawła wrzucam kilka fotek innych ptorotypów.

Pozdrawiam Shilka [Robert]

th_00070kb.jpg

th_105810721085108210801061124mo.jpg

th_10581072108510821080106183jw.jpg

th_10581072108510821080106179xi.jpg

th_10581072108510821080106139ug.jpg

th_10581072108510821080106119hf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem na necie ostatnio taką oto stronkę:

http://voenavto.almanacwhf.ru/universal/univ6.htm

Jest na niej sporo zdjęć dopancerzonych ciężarówek Armi Rosyjskiej.

W takiej sytuacji aż się prosi o przeróbke model Ural-a w skali 1/35 f-my Omega-K / Allanger. Może kogoś to natchnie do przeróbek. Polecam.

Link to comment
Share on other sites

To, co udało się ustalić na pierwszy rzut oka to, to ze kadłub jest pochodną kadłuba od Obiektu 277(potem kadłub czołgu seryjnego „IS-10” T-10...), natomiast już zawieszenie i układ jezdny są to elementy innego, już eksperymentalnego, prototypu obiekt 770.

 

Wieża, jest rzeczywiście nieco podobna do wieży zastosowanej w prototypowym OBIEKT 775(może 780...), ale niestety tylko podobna.

Elementy na lufie prawdopodobnie służyły do pomiarów ciśnień, następujących po sobie, w poszczególnych odcinkach tejże w trakcie opuszczania ładunku w trakcie prowadzenia ognia (przepraszam za słownictwo potoczne, ale nie konsultowałem tego z kolegą rusznikarzem...)

 

Za kulisowo została moja teoria sprawdzona, jeśli jest trafna, to zostanie zweryfikowana na Rosyjskiej grupie dyskusyjnej.

 

Aha, czas datowania powstania prototypu tego czołgu to lata sześćdziesiąte.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś w w nTW był bardzo ciekawy artykuł o guntruckach ich rozwoju i konstrukcji. Był nawet przepis jak zrobić własnego:)

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Miałem okazję mieszkać w Charkowie...

Tak dla uśmiechnięcia się, jak Ukraińcy nie wiedzieli gdzie jestem, to gdzie byłem...?

Na poligonie przy fabryce czołgów....Tyle złomu w jednym miejscu .............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mamy nowy BTR „made in Ukraina”....

 

BTR-4...

 

Na wystawie „AVYASVIT”, która miała miejsce w tym roku na lotnisku pod Kijowem, Zakłady im. Morozowa z Charkowa pokazały nowy transporter 8x8.

 

Transporter został opracowany ze środków własnych fabryki, z nadzieją ze znajdzie on zainteresowanie we własnej armii (w trakcie modernizacji...), jak i odbiorców zagranicznych.

 

Wyraźnie widać w konstrukcji tego pojazdu odejście inż. od tradycyjnej koncepcji Rosyjskiego BTR-a. Nie mały wpływ ma zapewne na to przewartościowanie sposobu myślenia o zastosowaniu BTR na współczesnym Polu walki, i uczestniczenie Ukrainy w misjach "pokojowych".

 

http://www.army-guide.com/rus/product.php?prodID=3343

 

Kierowca i dowódca duże okna, i dodatkowe drzwi wejściowe, przedział silnikowy w środkowej części, desant w części tylniej z możliwością opuszczania BTR-a przez drzwi tylne lub włazy w górnej powierzchni kadłuba.

 

Masa bojowa 17 ton, prędkość maksymalna 110 km/h, silnik o mocy 500 koni mechanicznych z możliwością konfiguracji silników do mocy 598 k.m.

 

http://www.army-guide.com/rus/product.php?prodID=1899

 

Na kadłubie w tej konfiguracji zamontowano nowy moduł bojowy „GROM” z uzbrojeniem 30mm, 7,62mm, i czteroma kontenerami z rakietą „KONKURS”...

Ten system uzbrojenia Ukraina oferuje do zamontowania na wszystkich BTR-ach i BMP, wykonano nawet zabudowy na sprzęcie zachodnim np. pochodne M-113.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Bardzo ciekawy post, aż miło poczytać

Widac że przemysł zbrojeniowy Ukrainy szuka ciągle nowych pomysłów. Ciekawe czy uda im się sprzedać gdzieś ten pojazd - obstawiał bym któryś z krajów Bliskiego Wschodu lub Ameryki Południowej. Chociaż z drugiej strony coraz więcej powstaje na świecie tego typu pojazdów (np. konstrukcja z Turcji czy Singapuru). Wyprodukowanie kilkudziesięciu sztuk dla swojej armi wiązało by się z wysoką ceną jednostową.

Co do wieży zamontowanej na tym pojeździe - jest to interesująca konstrukcja. Nigdzie nie spotkałem sie z takim rozwiązaniem umieszczenia całego uzbrojenia w module (ruchomej skrzyni). Ciekawym związaniem jest umieszczenie zapasu amunicji w wieżyczce. Ciekawe jaki jest zapas amunicji?

th_Wie380a04.jpgth_Wie380a03.jpgth_Wie380a02.jpgth_Wie380a01.jpg

Jest to ciekaw rozwiązanie przy modernizacji starych pojazdów. Ukraińcy maja bardzo szeroką ofertę "modułów bojowych":

th_Inne04.gif th_Inne03.gif th_Inne02.jpg th_Inne01.jpg th_moduli.jpg

A tutaj jeszcze taka małą ukraińska ciekawostka [Dozor A]:

th_DozorA.jpg

Pozdrawiam

Ps. Bardzo ciekawa jest modernizacja PT-76 . Jak znajde zdjecia to wrzucę na forum.

Link to comment
Share on other sites

„Moduły bojowe” na wschodzie opracowuje się i testuje na różnych podwoziach raczej już od dość dawna...

Wcześniej fabryki nie eksponowały swych rozwiązań, bo jedynym i do tego raczej konserwatywnym klientem była Radziecka armia...

Teraz sytuacja jest inna... Twardogłowi taktycy odchodzą na emeryturę (lub do konkurencji...Hihihihi), zakłady muszą walczyć o zamówienia, również na rodzimym rynku, więc ujawnia się coraz więcej nie wprowadzanych wcześniej do produkcji rozwiązań i modernizacji.

 

W tym linku jest więcej zdjęć nowych konstrukcji Ukraińskiej Fabryki im. Morozowa... http://morozov.com.ua/eng/body/dozorb.php?menu=m1.php warto przejrzeć...

(DOZOR-A, DOZOR-B, itd. itp...)

 

PT-76 w zmodernizowanej wersji ze zmienionym uzbrojeniem i kształtem wieży także nie jest niestety nowinką (pokazywałem zdjęcia i rysunki w jakimś temacie na niebieskim forum...)... Do nas po prostu takie informacje docierają zbyt późno lub zniekształcone przez dziennikarzy.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.