Jump to content

Czołg pułapka Borgward B IV Ausf. C


Recommended Posts

Cześć.

Tematem mojego warsztatu będzie Borgward B IV Ausf. C. Był to niemiecki ciężki transporter ładunków służący do niszczenia barykad i silnie umocnionych pozycji.

Borgward IV został przyjęty do uzbrojenia armii niemieckiej w 1943 r. jako SdKfz 301, był opracowany i produkowany w firmie Borgward w Bremie.

 

Pojazd taki wpadł w ręce powstańców 13 sierpnia 1944 r. przy barykadzie na ulicy Podwale.

"Po oględzinach i uruchomieniu czołg odjechał w głąb pozycji powstańczych ul. Podwale. Droga zdobytego pojazdu wiodła Podwalem do ul. Kapitulnej, następnie ul. Piekarską, Zapieckiem, aż do kwatery mjr. "Roga" na Rynku Starego Miasta. Przejazd ten stał się wielkim świętem tej części Starówki, manifestacją radości ze zdobyczy i zwycięską defiladą. Dalsza trasa przejazdu to ul. Nowomiejska, ul. Freta, aż do budynku przy ul. Podwale 29, gdzie około godziny 17:45 zdobyty czołg zatrzymała barykada, którą należało rozebrać. Wokół pojazdu gęstniał tłum liczący ponad 300 osób, złożony z powstańców oraz cywilów.

Gdy trochę rozebrano barykadę zmniejszając jej wysokość, kierowca "czołgu" postanowił spróbować pokonać przeszkodę. Kiedy pojazd znajdował się na szczycie obniżonej barykady z jego przodu odpadła wielka skrzynia w kształcie trapezu i zsunęła się przed nim. Osoby towarzyszące pojazdowi sądząc, że skrzynia stanowi integralną część tankietki, próbowały podnieść ją i z powrotem zamontować na przedzie pojazdu.

Najprawdopodobniej kierowca sterujący pojazdem pokonując barykadę i manewrując, zmieniając biegi czy nawet próbując wykrzesać z jej silnika całą moc - nieopatrznie pociągnął za dźwignię zwalniającą skrzynię z ładunkiem wybuchowym. W spuszczonej skrzyni uruchomiony został jednocześnie zapalnik czasowy, ustawiony na okres czasu, teoretycznie pozwalający na wycofanie się Borgwarda. Można przypuszczać, że było to kilka minut. Skrzynia z ładunkiem wybuchowym ważyła 500 kg, a więc nastręczała poważne trudności osobom, które próbowały ją podnieść i umieścić na pancerzu. Sekundy mijały... Była równo godzina 18:00 lub kilka minut po niej, gdy nastąpiła eksplozja.

02.jpg

Zniszczony kadłub Borgwarda

 

Bardzo trudno było w czasie Powstania oszacować straty od wybuchu niemieckiego Borgwarda, dziś także jest to trudne zadanie. W opublikowanych opracowaniach szacunkowe liczby zabitych i zmarłych z ran wahają się od 50 do 500."

Źródło: http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/niedziela.html

 

Przechodząc do samego modelu muszę stwierdzić, że niestety na rynku nie ma zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi o ten pojazd. Dlatego stanęło na żywicznym rodzimym wypuście firmy S-model.

DSC07084.JPG

 

Najbardziej przeraża mnie obróbka kół i gąsienic. Jeżeli ktoś wie czy można wykorzystać do tego pojazdu jakieś gąski ogniwkowe a jeszcze lepiej że można również dokonać przeszczepu kół od innego pojazdu to bardzo proszę o informacje.

DSC07085.JPG

 

Planuję wykonać również małą podstawkę przedstawiającą pojazd zaraz po zdobyciu. Figurki które mam zamiar wykorzystać jako Powstańców Warszawskich to zestaw MB Fcench Resistance.

DSC07083.JPG

 

Na dziś to tyle, a ponieważ moje doświadczenie z zakresu niemieckiej pancerki jest znikome nie wspominając o klejeniu żywicy dlatego bardzo mocno liczę na waszą pomoc.

Link to post
Share on other sites
  • Super Moderator

Czolem

No wybor S-Model to ciezki temat, i model raczej borgwardo-podobny, alternatywa co prawda wersja A ,ale jakosciowo duzo lepsza,pomijajac cene

http://www.ebay.co.uk/itm/Revell-03041-Borgward-IV-Ausf-A-Demolition-Tank-1-35-Model-Kit-/271404518807?pt=UK_ToysGames_ModelKits_ModelKits_JN&hash=item3f30f84d97

http://www.ebay.co.uk/itm/Dragon-6101-1-35-BORGWARD-IV-Ausf-A-Heavy-Demolition-Charge-Vehicle-/121066190694?pt=UK_ToysGames_ModelKits_ModelKits_JN&hash=item1c301b7766

chyba ze masz zamiar zrobic to , co na zdjeciu.

Bede podgladal- sory na kompie nie mam polskich liter...

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
To Francuzi mieli ruchu oporu?

 

Akurat tak było, że mieli i to jeden z większych i skuteczniejszych w Europie. Polecam poczytać trochę na ten temat, a nie powielać bzdury.

Link to post
Share on other sites

bardzo ciekawa i niestety krwawa historia.

znalazłem gdzieś bardzo szczegółowy opis zdobycia, wprowadzenie za barykady i niestety wybuch ....ze szczegołami opisujący obraz po wybuchu.....

Link to post
Share on other sites

Cześć.

Nic szczególnego dziś nie pokażę.

Po pierwszych 3 godzinach walki z masą żywiczną S-modela (bo nie można tego nazwać modelem) po tym jak elementy koła napinającego rozpadły mi się w rękach, dałem za wygraną.

Pudło z żywicznymi elementami wylądowało w najgłębszej części szafy.

 

Jeszcze Dragon robi Borgwardy, a co do gąsienic to raczej są innego typu niż te w sdkach.
Nie tylko Dragon ale i Revell. Oba modele zarówno Dragona jak i Revell'a przedstawiają co prawda nie tą wersję ale lepsze to niż gniot S-modela. Dragon odpadł w przedbiegach ze względu na cenę ale udało mi się zakupić model Revell'a.

Więc wracamy do gry

20140402_072630.jpg

Czeka mnie trochę przeróbek ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo Tak to już chyba u mnie jest, że nie mogę zrobić modelu prosto z pudła bez kombinowania. hehe

Zmiany które na szybko udało mi się zidentyfikować to:

1. Przeniesienie stanowiska kierowcy z prawie na lewą stronę.

2. Zmiana tylnej górnej części kadłuba.

3. I pewnie jeszcze masa pomniejszych elementów.

 

Bardzo liczę na wasza pomoc w zakresie niemieckiej pancerki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.