Skocz do zawartości

Tygrys Tamiya Afrika Korps "Norbert" 731


mareek

Rekomendowane odpowiedzi

Nad takim cudeńkiem rozpocząłem prace, na dniach powinny dojść Friule Atl-25, trochę później dwa zestawy blaszek Abera. Zrobię co w mojej (niedużej chyba) mocy, żeby Kotek jakoś wyglądał. Na razie tak wygląda.

 

Z tego co zrozumiałem szukając po zagranicznych forach, tygrys Norbert 731 wcześniej (lub później) był nr 131.

 

Mam dylemat co do koloru, z tego co wyczytałem na różnych forach tygrysy Dak były malowane na piaskowo-zielony ral 7008 lub piaskowy ral 8000, z czego niektóre w piaskowo-zielonym kamuflażu, a które konkretnie jak, tego stwierdzić na 100% się nie da. Osobiście zastanawiam się nad zielonym ral 7008, wyglądałby nieco oryginalniej, tylko na ile prawdziwie ?

 

 

1973753_531169953666352_1825624067_o.jpg

1974219_531170236999657_1508403631_o.jpg

 

Miały być pozaginane druciki, ale drut okazał się za sztywny i się wyłamywał, więc po usilnych rozmyślaniach, taki prosty acz działający sposób.

1622581_531170316999649_1025387050_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś w ogóle te kolory.Zielony Tygrys to mit.Faktycznie dwubarwne kamo z tych dwóch barw wchodzi w grę np.131,chociaż oglądałem zdjęcia 131 i dwóch kolorów tam nie widziałem ja swojego pomalowałem jednolicie którymś z piaskowych RAL-i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję. Co do zielonego na piaskowym to taki kamuflaż był tylko, że pod Kurskiem. Któryś batalion miał w składzie Tygrysy w kolorze afrykańskim maźnięte zielonymi pasami. W samej Afryce to tylko jeden kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni szukam wszelkich zdjęć tygrysów z DAK i też mam problemy z wypatrzeniem na nich kamuflażu, no ale słyszałem, że na pewno był stosowany. Co do całych "zielonych" Tygrysów, to krążą opinie, że 112 miał odcień wpadający w zielony.

 

Chociażby opinia z "sąsiedniego" forum.http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=15632

Wydaje mi się, że największą zagadką jest kolor tego Tygrysa - wpadający w zieleń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ludzie sami sobie robią zamieszanie z tymi kolorami i do tego wprowadzają w błąd innych.

 

Daniel-Front afrykański to nie tylko piaskowy,Malowano tak IV chyba F1 w kamo piaskowo-zielonym ,a dokładnie RAL 8000 i RAL 7008(a przynajmniej tak to wygląda)

 

enten- całkiem możliwe ,choć widziałem zdjęcie tego pojazdu z 4 stron i kamo nie widziałem ,a jest to ten sam co w Bovington ,który podobno został dokładnie odwzorowany.

mareek- istotnie paleta na przykład MM ma kilkanaście kolorów piaskowych i rzeczywiście część dedykowana do DAK wpada w zieleń,równie dobrze mógł to być RAL 8020

Fotki "731"

67713906794714925116.jpg

"131"

23761798806792852064.jpg

10858656716217948202.jpg

tutaj nieco podniszczony

46924341345275819309.jpg

zdjęcia z internetu

bawiłem się swego czasu różnymi programami graficznymi i dwu barwnego kamo nie widziałem.To co może być uznane za drugi kolor jest po prostu kurzem,pyłem i innymi rodzajami niszczenia powłoki lakierniczej.(według mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel-Front afrykański to nie tylko piaskowy,Malowano tak IV chyba F1 w kamo piaskowo-zielonym ,a dokładnie RAL 8000 i RAL 7008(a przynajmniej tak to wygląda)

Krzychu raczej nie bardzo wnikałem w kamuflaże występujące w Afryce. Ale od 1942 jest masa dokumentacji zdjęciowej ze wschodu gdzie czołgi poruszały się w ciuszkach afrykańskich z dodatkowymi plamami. Co do samego Afrakańskiego TDW to musiałbym się zagłębić w papiery ale raczej dysponuje ogólnymi założeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu,

 

te zdjęcia, które pokazujesz jako "131" to pierwsze i trzecie to już po zniszczeniu w dniu 21.04.1943r. tuż przed odholowaniem.

drugie zdjęcie to nie "131".

Mocno drążyłem temat i większość opinii na temat tego wozu to dwa kolory tak jak jest odwzorowany.

Jestem leszczem w tym zakresie i raczej powtarzam niż tworzę.

Ze zdjęć, którymi dysponuję (Armor Photogallery) widać, że ten egzemplarz posiadał dwubarwny kamuflarz.

Faktycznie tył kadłuba i boki są umazane ale na bokach wieży widać to dość dobrze bez dodatkowej obróbki.

 

 

Za to Norbert to 100% piaskowy bez żadnych zieleni.

 

Demonion nie mieszajmy ukraińskich stepów do Afryki.

 

Czekamy na postępy z prac bo na razie to i zdjęcia wcięło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi Czyli jednak piaskowy, a zielony kamuflaż dodano przy zmianie numeru, brzmi prawdopodobnie. Ale tak offtopowo, to dalej ciekawi mnie czy jakieś tygrysy były w bardziej zielonym odcieniu, ale tego podejrzewam, że nie da się ustalić. Ma ktoś może z was jeszcze jakieś zdjęcia Norberta, gdy jeszcze był Norbertem ? Cieszę się, że wątek budzi zainteresowanie, postaram się sprostać oczekiwaniom

 

Co do zdjęć to u mnie wyświetlają się normalnie. U kogoś jeszcze jest z nimi problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enten to drugie zdjęcie to "może" być 131 przynajmniej tak podają wszystkie źródła.

"731"

http://tiger1.info/event-page/731-wreck

i Tygrysia Biblia internetowa

http://www.tiif.de/thread.php?threadid=54&sid=84797593b44cdc9c18d51122d549d627&page=3

 

Odcień zieleni no cóż trudno cokolwiek tu powiedzieć gdyż może to być błąd autorów publikacji w czytaniu niemieckich kolorów ,a dalej błąd koloryzowania fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zaciekawiło mnie, że odrestaurowany 131 miał inny typ błotników niż pozostałe Tygrysy z Afryki.

 

Dzięki za linki, wyszukuję coraz to kolejne tematy z Tygrysami na forach, ale Twój gdzieś mi umknął, prześledzę dokładnie.

 

Z postępów to zacząłem pierwszą przygodę z Friulami, z początku trochę się zniechęciłem bo większość ogniw miała lekko pozalewane otworki na sworznie. Z początku z braku małych wierteł przebijałem je igłą, ale później okazało się, że nadlewki bez problemu przebijają się drucikiem przy łączeniu ogniw ze sobą.

 

1534859_533978710052143_2013780634_o.jpg

1412707_533978950052119_1419436589_o.jpg

1780928_533979040052110_730424249_o.jpg

1978361_533979236718757_448016824_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając Jadar znalazłem ciekawe zestawy Voyagera, które mnie zainteresowały, może ktoś korzystał z nich ?

 

http://www.jadarhobby.pl/voyager-pea056-135-tiger-stowage-bin-africa-troop-p-17891.html - tylny zasobnik, poprawny w przeciwieństwie do danego przez Tamiye

 

http://www.jadarhobby.pl/voyager-pe35196-135-tiger-africa-p-22689.html kompletny (?) zestaw do Tygrysów Afrykańskich, wygląda ciekawie, wspomniany wyżej zasobnik chyba jest w zestawie (?), do tego liny holowniczne, wycior, i inne przydatne drobnice, no i błotniki, więc mógłbym zrezygnować z błotników Aberowych. Jeżeli ktoś korzystał, chętnie dowiem się, który lepsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem A co mniej więcej w nim znalazłeś ? Albo czego nie było a jest na pudełku ? ;)

 

Edit. znalazłem coś takiego, może komuś też się przyda http://scaleplasticandrail.com/kaboom/index.php/all-things-military-vehicle/135-scale/aftermarket-items/521-voyager-model-135-pe-and-resin-sets-for-october-2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

131 byl i jest malowany dwoma kolorami. Sa bardzo podobne, roznia sie odrobine odcieniem. Na czarno bialym filmie ta roznica jest zbyt mala zeby byla widoczna, wiec nie sugerujcie sie zdjeciami z czasow wojny. Ten ciemniejszy faktycznie moze wpadac troche w taka sraczkowata zielen na niektorych kolorowych zdjeciach ale to zalezy od oswietlenia. Tak na prawde jest to piaskowy- jasny i piaskowy - troche ciemniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszki już do mnie idą, przejrzałem dzisiaj też instrukcję tamiyi, i producent dla wersji "norberta" zaleca standardowe, nie afrykańskie, mocowanie lamp, tj nie nad błotnikami tylko przy włazach. Tak faktycznie powinno być ?

 

Miałbym też prośbę, jeżeli miałby ktoś zdjęcie, na którym widać jak mocowano dokładnie liny holownicze, bo domyślam się, że zaczepy były rozmieszczone inaczej niż standardowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mówisz o tym zdjęciu:

 

50102731003sf6.jpg

 

To ponoć też 731

 

000523-731-front-Tunisia.jpeg

 

Czyli Tamiya miała rację.Natomiast co do lin, jeżeli kogoś jeszcze to interesujem znalazłem takie zdjęcia..

 

Propozycja Voyagera:

DSC04678.jpg

Tutaj też coś tam widać:

scan0001number.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem walczyć z blaszkami. Raczej wszystkich nie wykorzystam, niestety nie te umiejętności

 

1614506_539852456131435_375637857_o.jpg

891578_539851999464814_1710676343_o.jpg

 

I pierwsze od lat starcie z figurką, na razie popróbowałem pocieniować zestawowego czołgistę.

 

1614426_539851846131496_1349467883_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed ostatnie foto- wyciekł klej na łączeniu fartucha z kadłubem?

górna płyta kadłuba na łaczeniu z boczną to już koniec?

Jeśli tak to popraw łączenie (spawu ;) ) z boczną płytą.

 

co to za figurant po lewej? Ta po prawej bardzo ładnie wycieniowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie większe części jeszcze nie na stałe, czekam na wypłatę, później na milliputa i dopiero zacznie się zabawa, tj pobawię się ze spawami.

 

Wymiękłem z przednimi błotnikami, aber zaprojektował je tak, że oba zawiasy zawija się osobno, po czym łączy. o ile zawinąć osobno wszystkie cztery jakoś mi się udało, o tyle połączyć je w pary już nijak się nie da, więc planuje zrobić tak, że przednie błotniki będą zdjęte. Błotniki boczne chyba też zostawię plastikowe, głównie ze względu na śruby, które w fototrawionych są osobno. No cóż, staram się mierzyć siły na zamiary

 

Figurant po lewej jest z tego zestawu http://www.mojehobby.pl/products/Rommel-and-German-Tank-Crew-DAK-1941-1943.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.