Skocz do zawartości

Jak-17W - uzbrojenie


Piotr D.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

Mam zamiar niedługo skleić tytułowy model, chciałbym pokazać w nim kilka bebechów, w związku z tym nasunęło mi się następujące pytanie. Czy Jak-17W posiadał jakieś uzbrojenie? Kilkukrotnie spotkałem się z informacją nt. możliwości zamontowania uzbrojenia na tych maszynach, zależnie od źródła - 2x23mm, 1x23mm lub 1x12,7mm (ta ostatnia opcja wydaje się być najbardziej prawdopodobna). Problem w tym, że są to jedynie źródła pisane, natomiast na wszystkich zdjęciach jakie udało mi się znaleźć, Jaki-17W są nieuzbrojone. Czy któryś z szanownych kolegów ma na ten temat jakieś informacje mogące rzucić światło na gniotący mnie problem? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim

 

Mam zamiar niedługo skleić tytułowy model, chciałbym pokazać w nim kilka bebechów, w związku z tym nasunęło mi się następujące pytanie. Czy Jak-17W posiadał jakieś uzbrojenie? Kilkukrotnie spotkałem się z informacją nt. możliwości zamontowania uzbrojenia na tych maszynach, zależnie od źródła - 2x23mm, 1x23mm lub 1x12,7mm (ta ostatnia opcja wydaje się być najbardziej prawdopodobna). Problem w tym, że są to jedynie źródła pisane, natomiast na wszystkich zdjęciach jakie udało mi się znaleźć, Jaki-17W są nieuzbrojone. Czy któryś z szanownych kolegów ma na ten temat jakieś informacje mogące rzucić światło na gniotący mnie problem? ;-)

 

Jestem ciekaw jakie to źródła mówią o tym, że Jak 17 W ( UTI Jak 17 ) posiadał uzbrojenie ?? Mam dwa dokumenty z lat 50 gdzie jest napisane : UJak 17, UT 2, Po 2, Jak 18 uzbrojenia nie posiadają. Tu mała dygresja przyszedł później rozkaz o zamontowaniu uzbrojenia na samoloty Po 2 ale z tym też bywało różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem ciekaw jakie to źródła mówią o tym, że Jak 17 W ( UTI Jak 17 ) posiadał uzbrojenie ?? Mam dwa dokumenty z lat 50 gdzie jest napisane : UJak 17, UT 2, Po 2, Jak 18 uzbrojenia nie posiadają. Tu mała dygresja przyszedł później rozkaz o zamontowaniu uzbrojenia na samoloty Po 2 ale z tym też bywało różnie.

 

Np. takie źródła

"Polskie samoloty wojskowe 1945-1980" Andrzej Morgała, wyd. MON

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BA-17

http://www.airwar.ru/enc/other/yak17uti.html

 

Na żadnym zdjęciu polskich Jaków 17W nie widać uzbrojenia, na rosyjskich podobnie. Ale jeśli sami Rosjanie piszą o możliwości zainstalowania uzbrojenia, chciałem się dowiedzieć, czy z takiej możliwości kiedykolwiek korzystano w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę każdy czyta to co chce przeczytać a nie to co jest napisane.

 

Uzbrojenie samolotu w dwa działka NS-23 dotyczy samolotu myśliwskiego Jak 17 a to całkiem inna konstrukcja niż UTI Jak 17 ( Jak 17 W ), który nie posiadał uzbrojenia. Czy była możliwość - czysto teoretyczna a nie praktyczna. Żaden z naszych pilotów nie potwierdza aby na UTI Jakach 17 latali na poligon czy nawet na walki powietrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę każdy czyta to co chce przeczytać a nie to co jest napisane.

 

Widzę, że dotyczy to też kolegi;-)

Dlatego pozwolę sobie wskazać "palcem" skąd między innymi wziąłem informację na temat tego nieszczęsnego uzbrojenia szkolnych Jaków 17.

th_Clipboard02-14.jpg

 

Naprawdę nie musisz mi tłumaczyć, że Jak 17 i Jak 17W to inne konstrukcje. Wiem to doskonale, umiem też czytać i rozumiem co czytam. Od samego początku pytam tylko i wyłącznie o jedno. Czy opisywana w zamieszczonych przeze mnie źródłach możliwość instalacji uzbrojenia na Jaku 17W była kiedykolwiek wykorzystana w praktyce? W polskich Jakach 17W uzbrojenia nie było, bo widać to na zdjęciach. Na zdjęciach rosyjskich samolotów też uzbrojenia nie widać. Ale jeśli w kilku źródłach można o tym przeczytać, może istniał chociaż jeden Jak 17W, który w ramach testów latał z uzbrojeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nawet testowo nie zabudowali uzbrojenia na fabrycznie produkowanych Jak-17W , częśc Jaków-17W powstała na bazie jednomiejscowych Jak -17 w pułkach lotnictwa ZSRR gdzie przerabiano je na dwumiejscowe .Być może te miały , watpie zeby zostawili choć jedno działko ze wzgledów wywazeniowo/masowychi http://www.airwar.ru/enc/fighter/yak17.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piotrku !

Na stronie którą podałeś http://www.airwar.ru/enc/other/yak17uti.html jest napisane, że komisja państwowa rekomendowała ten samolot do produkcji seryjnej proponując zabudowę uzbrojenia w postaci 1 działka i fotokarabinu S-13. Jak mi się wydaje proponować czy też sugerować zabudowę wcale nie oznacza, że ten samolot rzeczywiście przystosowano bo wiązałoby się ze zmianami konstrukcyjnymi. Inna sprawa, że na zdjęciach kabin nie zauważyłem celownika, który jest chyba jednak potrzebny.

Jak wspomniałem wcześniej nasze dokumenty nic nie mówią, że nasze Jaczki posiadały uzbrojenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Grzegorzu, w "naszych" Jakach nie spodziewałem się znaleźć uzbrojenia;-) Prędzej w tych rosyjskich;-) Nie upieram się przy tym, że te samoloty były w ogóle uzbrojone, ba, wątpię, żeby były uzbrojone - bo świadczą o tym wszystkie znaki na niebie i ziemi. Chciałem się jedynie dowiedzieć, skąd jest informacja na temat uzbrojenia w źródłach pisanych. Poza wymienionymi przeze mnie wyżej źródłami, informacje na temat uzbrojenia Jaka-17W są jeszcze w Letectvi+Kosmonautika z 1979 roku - piszą tam o 1xUBS 12,7mm. Dostałem od znajomego sporo materiałów nt. Jaków 15/17, jednak na żadnym zdjęciu nie widać śladów działka/karabinu i celownika. Wychodzi na to, że informacja nt. uzbrojenia jest powielana z "zaleceń" komisji państwowej. Możliwe, że Jaczek gdzieś tam w bebechach rzeczywiście był przystosowany do zabudowy uzbrojenia, ale wyłącznie w celu zaspokojenia tejże komisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie te zalecenia komisji tam są w tekscie. O seryjnych Jak-17W jest uwaga pilotow,, iz jest to dobry samolot szkolny jednakze ma tez niedostatki np. brak sztucznego horyzontu i UZBROJENIA ,co nie pozwala na olatanie sie w złych warunkach atmosferycznych i używaniu/zastosowaniu uzbrojenia.

 

pod innym linkiem...te zalecenia

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

комиссия ГК НИИ ВВС все же рекомендовала УТИ Як-17-РД10 к серийному производству, предложив "...установить на серийных самолетах 1 пушку НС-23 и фотокинопулемет С-13".

 

Результаты испытаний Совет Министров утвердил 17 сентября 1947 г., и самолет начал выпускаться на заводе ╧31 под обозначением Як-17УТИ. Весной 1948 г. завершились контрольные испытания серийного Як-17УТИ. На нем все еще отсутствовало вооружение, но несмотря на это, ЛТХ несколько ухудшились.

 

cztery ostatnie linijki tekstu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.