Jump to content

Piotr D.

Members
 • Content Count

  170
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Piotr D.

 1. Trochę zdjęć ode mnie. Jak co roku dziwi mnie, że niektórym z modelarzy nie wstyd przynosić na wystawę modele pokryte warstwą kurzu... Miękki pędzelek do pudru z Rossmana, który idealnie nadaje się do odkurzania modeli, to wydatek rzędu 20-30 zł a wystarcza na całe życie.
 2. Z tego co widziałem na zdjęciach, hinomaru były raczej w dobrym stanie (w stosunku do reszty powłoki lakierniczej). Tak też zrobiłem w modelu. Łopaty pomalowałem tak jak nakazywała instrukcja (taki kolor widziałem też na kilku grafikach w internetach), więc nie drążyłem tematu. Zdjęcie oryginału dla porównania:
 3. Drugim z ukończonych ostatnio modeli jest Foka od Tamki. Podobnie jak Shiden składała się jak klocki lego. Zamiast malowania pudełkowego wybrałem "anonimowe" (bez żadnych oznaczeń pozwalających zidentyfikować maszynę) na podstawie tego zdjęcia. Wg opisu pod zdjęciem, to maszyna z JG6 a samo zdjęcie pochodzi z początku 1945 roku. Krzyże na kadłubie malowane od szablonu, reszta to kalki zestawowe + pozostałości po innych modelach. Długo nie mogłem się zdecydować jakich kolorów kamuflażu użyć - czarno-białe zdjęcie pozostawia spore pole do interpretacji. Zdecydowałem się na łaty zielone+szare. Uż
 4. Cześć Przedstawiam mój ulepek z zeszłego miesiąca. Model sklejony praktycznie prosto z pudełka, wymieniłem jedynie lufy działek i rurkę pitota na igły. Malowany farbami Revella (spód) i Tamiya (cała reszta). Hinomaru malowane, reszta oznaczeń to kalki. Model przedstawia egzemplarz, który był po wojnie testowany w Stanach Zjednoczonych. Starałem się go "obdrapać" mniej więcej tak jak wygląda na zdjęciach. W kilku miejscach chyba przedobrzyłem. Zapraszam do oglądania.
 5. Fajna kolekcja. Srebrny na spodzie Ki-44 to Tamiya? Strasznie ziarnista.
 6. Spotter, widziałem, że ludzie używają alkoholu izopropylowego do akryli Tamiyi i z farbami rzeczywiście mi się sprawdził. Poza tym po malowaniu farbami rozcieńczonymi IPA łatwiej wyczyścić aerograf. Tylko z lakierami się gryzie. Fixer, mowa o lakierach XF-86 i X-35.
 7. Cześć Mam problem z rozcieńczaniem lakierów akrylowych Tamiya. Do tej pory używałem dedykowanego rozcieńczalnika, ale przeczytałem, że można też używać alkoholu izopropylowego. Po rozcieńczeniu lakieru matowego albo półmatowego tymże alkoholem na powierzchni modelu pojawia się biały nalot. W ogóle mam wrażenie, że jakakolwiek powierzchnia potraktowana czystym alkoholem izopropylowym w momencie schnięcia dostaje białego nalotu. Czy ten alkohol to jednak złe rozwiązanie? (przynajmniej dla lakierów, bo farby nim rozcieńczone zachowują się normalnie). A może powinienem go czymś (np wodą destyl
 8. Dziękuję :-) Obawiam się, że przy tak głębokich i szerokich liniach podziału każdy wash byłby za ciemny. Zastanawiałem się, czy w ogóle go nie odpuścić, ale zrobiłem i tak już musi zostać. Z otarć i obić nie jestem do końca zadowolony, ale wydaje mi się, że robię je z większym wyczuciem niż 2-3 modele temu. Ze spodami wszystkich modeli mam problem, górę jakoś tak łatwiej obić i wybrudzić. Z wydechów jestem pierwszy raz zadowolony. Pomalowałem je Tamiyą XF-9, przetarłem Humbrolem polished steel, a po przyklejeniu psiknąłem bardzo mocno rozcieńczonym czarnym.
 9. Cześć Udało mi się skleić pierwszego plastikowego Spitfirea w mojej modelarskiej karierze (nie licząc kilku sklejonych jakieś 20 lat temu, kiedy modeli jeszcze nie malowałem). Zestaw Airfixa pozwala na sklejenie modelu również w wersji IIa i kamuflażu zielono-brązowym. Elementy pasują do siebie bardzo dobrze, rażą jedynie bardzo głębokie linie podziału i dość twarde kalki, które mimo kilkukrotnego traktowania płynami nie chciały do końca wejść w te linie. Model malowałem akrylami Tamiya, na koniec polakierowałem półmatem. Efekt lakierowania moim zdaniem lepszy niż przy lakierze matowym,
 10. Dziękuję za komentarze, miło mi, że się podoba. Jeśli chodzi o obicia, na tę chwilę nie umiem ich zrobić bardziej realistycznie. Xmen, dziękuje za wyjaśnienie, dobrze przypuszczałem, że ten model ma jakieś inne korzenie niż Amodelowskie. Do modeli Amodelu na pewno jeszcze kiedyś wrócę, ich tematy bardzo działają na moją wyobraźnię ;-) ale puki co pokleję coś co stawia mniejszy opór.
 11. Cześć Dziś udało mi się ukończyć tytułowego IARa 80 DC z Amodelu. Muszę przyznać, że byłem bardzo zaskoczony, kiedy wypatrzyłem go na półce w sklepie modelarskim. Nie sądziłem, że ktokolwiek produkuje model IARa w tej wersji. W przeciwieństwie do innych modeli Amodelu, które do tej pory widziałem IAR prezentował się bardzo dobrze. Nadlewek nie było zbyt wiele, detale delikatne. "3 dni przyjemnej roboty" - pomyślałem sobie. Trochę się pomyliłem, bo budowa zajęła 2 tygodnie. Części pasowały do siebie tylko z grubsza, linie podziału blach niekoniecznie (z resztą bardzo łatwo było je zatrzeć o
 12. Jak na pierwszy model malowany aero to nie ma się do czego przyczepić. Galerię jak najbardziej warto zrobić, najlepiej plenerową w świetle dziennym.
 13. Dziękuję Piotr, teraz już wiem na czym stoję.
 14. Xmen, dziękuję ale czytałem ten artykuł. socjo1 - czyli jednak góra zielona dół niebieski? Trochę szkoda, w łaciatym byłoby ciekawiej ;-)
 15. TBiU było pierwszym źródłem po jakie sięgnąłem. Zdjęcie wyjaśniło mi w zasadzie tylko jedno - samolot nie miał żółtych końcówek skrzydeł wbrew temu co przewidział producent dla malowania łaciatego. Poza tym jest ono zbyt słabej jakości, żeby jednoznacznie potwierdzić łaciate malowanie.
 16. Cześć Stałem się szczęśliwym posiadaczem modelu IAR-80DC z Amodelu. Instrukcja przewiduje dwa malowania (a raczej interpretacje) wyglądu maszyny z numerem 425. Jedno łaciate podobnie jak w przypadku jednoosobowych IARów, drugie zielona góra, niebieski dół. Pogrzebałem trochę w internecie, ale bez rezultatu, znalazłem dwa zdjęcia, które w zasadzie nic nie wyjaśniają, bo są kiepskiej jakości. Tak na chłopski rozum, wydaje mi się, że zielona opcja jest bardziej prawdopodobna. Samolot został przebudowany pod koniec lat 40-stych, nie sądzę żeby ktoś się wtedy bawił w odtwarzanie kamuflażu z c
 17. W ramkach często są elementy wspólne dla kilku wersji samolotu, między innymi do tych nie uwzględnionych w instrukcji. To dość popularna praktyka. Jako podkład proponuję mimo wszystko użyć farby podkładowej. Widzę, że malujesz pędzlem, więc polecam podkład w sprayu, np akrylowy humbrol.
 18. To chyba Twój najlepiej sklejony model, gratuluję. Zastanawiam się jednak, po co robisz sobie dodatkową robotę. Najpierw cieniujesz powierzchnię (marmurowanie to się chyba zwie?) a potem kładziesz na to grubą warstwę farby, która wszystko przykrywa, żeby na tą farbę kłaść kolejną warstwę dla zróżnicowania koloru. Druga sprawa dotyczy lakierów Hataka, które stosujesz. Albo nie czyścisz dobrze aerografu i lakier miesza się z resztkami farby, albo coś jest nie tak z ichnim matem. Me 163 to Twój kolejny po PZL P.7 model, który po lakierowaniu wygląda jak pociągnięty rozrzedzoną szarą farbą (na
 19. A i owszem Po części przez Kolegi galerię Miło mi, że mój ulepek wywiera taki wpływ ;-) Moim marzeniem od wielu lat jest pomarańczowy A6M2-K...
 20. Bardzo ładnie sklejony model ciekawego samolotu. Planujesz więcej "pomarańczowych"?
 21. Na tym, że błędnie zapamiętałem, że wszystko co nie było kryte płótnem, było kryte arkuszami aluminium.
 22. Spięte podejście do modelarstwa to znak, że trzeba poszukać nowego hobby ;-) Na tę chwilę moim celem jest nauczyć się poprawnie i czysto malować aerografem oraz panować nad prostymi efektami. "Obicie" sklejki w Hurricanie to raczej wypadek przy pracy niż efekt całkiem lajtowego podejścia.
 23. Trudno powiedzieć, że reprezentuję jakąkolwiek szkołę, bo to mój pierwszy "japończyk" ;-) Po prostu chciałem przetestować technikę "na sól", a Seiran nadawał się do tego celu zdecydowanie lepiej niż np. Hurricane. Starałem się go "oskrobać" tam gdzie najczęściej był dotykany/deptany, stąd końcówki płata od spodu są dość czyste. Bombę jeszcze poprawię. Góra malowana XF-11. Czy to dobry odcień nie mam pojęcia, taki polecali gdzieś w internetach, a ja nie miałem ochoty bawić się w mieszanki.
 24. Bomba siłą rzeczy nie może być używana ;-) Nie miałem pomysłu jak ją postarzyć. Tył kadłuba zostawiłem czyściejszy, bo z tyłu raczej nikt się nie kręcił i nie majstrował w przeciwieństwie do skrzydeł i przodu kadłuba.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.