Skocz do zawartości

U-boot VIIC 1:350 "cut off"


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy modelarz okrętowy musi zaliczyć sklejenie chociaż jednego U-boota. Ja przymierzałem się do modelu w skali 1:72 z bebechami żywicznymi ale stwierdziłem, że nie mam trzech lat na sklejenie

W związku z powyższym nabyłem zestaw Revella:

IMG_6632_zps92bec666.jpg

 

IMG_6631_zps6c240f2e.jpg

 

Ale żeby było ciekawie to dokupiłem także całkowicie blaszany zestaw z Jasmine Model (coś z Chin):

 

IMG_6633_zps203b2737.jpg

 

IMG_6634_zps9f0c6bed.jpg

 

O tak to powinno mniej więcej wyglądać po sklejeniu:

IMG_6635_zps811f4ca4.jpg

 

A tak wygląda zestawienie wymiarów obu zestawów:

IMG_6636_zps497fe645.jpg

 

i jakości detali:

IMG_6637_zps7831e446.jpg

 

Do tego wszystkiego spróbuję dodać jakieś elementy od siebie, coś tam z innych zestawów, coś z Veterana i może będzie fajnie

 

Oczywiście podstawowy problem to sensowne zintegrowanie zestawów, tak żeby z jednej strony pokazać trochę burt, a z drugiej bebechy. Poza tym blaszany zestaw nie uwzględnia choćby takich drobiazgów jak to, że peryskopy nie były płaskie Zobaczymy też na ile uda mi się jeszcze dodać okablowanie, orurowanie, upokrętłowienie wnętrza.

 

Projekcik wygląda na trochę skomplikowany, bo do tego uwzględnić trzeba jeszcze malowanie poszczególnych elementów. Po raz pierwszy zakładam zeszyt robót, żeby to jakoś usystematyzować i sensownie złożyć do tzw. kupy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bardzo intrygujące. Jestem bardzo ciekawy rozwiązań jakie zastosujesz. A dodatki do tego maleństwa wyglądają imponująco Bardzo interesujący warsztat się zapowiada. W czasie jak sam nie będę kleił to będę trzymał kciuki za ciebie.

Pozdrawiam Stefan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak paczę i paczę na ten modelik i jest naprawdę ciekawy ale... zawsze jest jakieś ale. Niby mogę go tak skleić ale nie mogę zdzierżyć że wszystko jest płaskie. Grzebię więc z koncepcją większego uprzestrzennienia modelu. Z drugiej strony jak naćpam dupereli do środka nic nie będzie widać, abstra:bip:ąc od moich umiejętności odtworzenia małych detali. Konieczny jest więc wybór najistotniejszych elementów no i odtwarzania ich tylko od strony plastikowej burty, tak by nie zasłaniały wnętrza. To jednak problem przyszłości.

Póki co pierwsza zagwozdka. Model składa się od d.. strony, znaczy się rufowego przedziału torpedowego. Model zakłada wykonanie pokładu na dwóch wysokościach, co zaznaczyłem niżej:

 

Uboat-Art-05zpok1420adem_zps6e7949a0.jpg

 

Uboat-Art-06poklady_zps08d92531.jpg

 

Zarówno plany jak i dostępne w necie zdjęcia nie potwierdzają istnienia wyniesionego wyżej pokładu przy wyrzutni rufowej. Generalnie samą wyrzutnię robię przestrzenną tak by wykorzystać piękne, toczone torpedki z abera. Odchylenie od poziomu wyrzutni też wydaje mi się przesadzone...

Pewnie Koledzy szpenie od ubootów szybko mnie oświecą, bo szkoda na samym początku walnąć babola.

 

Na marginesie powyższe zdjęcia pokazują ten dylemat ze spłaszczonymi elementami. Trudno zaakceptować choćby silniki przedstawione jako płaskie blaszki

Oj, sklejenie tego i sensowne pomalowanie będzie nie lada wyzwaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że dopiero teraz.... Mam Vom original zum Model o VII-ce na rysunkach i jednej fotce coś tam pod wyrzutnią rzeczywiście jest. Wyrzutnia powinna kończyć się tam gdzie zaznaczyłeś, powinna być prawie poziomo o pod nią jest cóś Mam ta książkę w wersji papierowej, a nie mam skanera..... fotki na rufową wyrzutnię są z U-995, pewnie e necie znajdziesz gdzieś walkarounda, jeżeli nie to daj znać poskanuję w robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że dopiero teraz.... Mam Vom original zum Model o VII-ce na rysunkach i jednej fotce coś tam pod wyrzutnią rzeczywiście jest. Wyrzutnia powinna kończyć się tam gdzie zaznaczyłeś, powinna być prawie poziomo o pod nią jest cóś Mam ta książkę w wersji papierowej, a nie mam skanera..... fotki na rufową wyrzutnię są z U-995, pewnie e necie znajdziesz gdzieś walkarounda, jeżeli nie to daj znać poskanuję w robocie.

 

 

Dziękować, też mi się tak wydaje. Kolejny wstępny problem gniazd wyrzutni torpedowych.

 

205001_01wyrzutnie_zps0fbcda82.jpg

 

wydaje mi się że fajniej byłoby zamiast otworów markujących przebieg wyrzutni wystrugać wyrzutnie z torpedami w środku. Tordpedy toczone z Aberu są ok, ale ich średnica odpowiada zewnętrznemu wymiarowi blaszanych okręgów. Trzeba skorygować wymiar dając zapas na rurę wyrzutni, wyciąć z blaszek gotowe i wkleić zmodyfikowane. Niby drobiazg ale ważny dla całości modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chcesz przezroczyste rurki wstawić czy przeciąć na pół? Jak masz jakąś załogę to zrób jedną torpedę do połowy wyciągniętą, powinno dobrze wyglądać Będę Ci się wtrącał bo do VII mam papier i plan na swoją w 144 i to dość niedługo. Mam zestaw z Griffona, jak chcesz to Ci zrobie scana blaszek, zmniejszysz sobie i będziesz miał cały osprzęt do ładowania torpedy przez luk w pokładzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chcesz przezroczyste rurki wstawić czy przeciąć na pół? Jak masz jakąś załogę to zrób jedną torpedę do połowy wyciągniętą, powinno dobrze wyglądać Będę Ci się wtrącał bo do VII mam papier i plan na swoją w 144 i to dość niedługo. Mam zestaw z Griffona, jak chcesz to Ci zrobie scana blaszek, zmniejszysz sobie i będziesz miał cały osprzęt do ładowania torpedy przez luk w pokładzie ;)

 

 

Zastanawiałem się na przezroczystymi ale jednak nie. Nie leżą mi w konwencji Rufowa ciachnięta na pół, dziobowe jedna ciachnięta na pół, jedna z otwartą klapą czy jak się tam nazywa zamknięcie, a od strony kadłuba dwie rury, co najwyżej dziubek torpedy można będzie zobaczyć.

Zestaw Griffona będę niezmierzalnie wdzięczny bo i tak dorabiam włazy pokładowe więc przyda się sprzęt do ładowania torped. Ludzików nie będzie bo model ma być taki "techniczny" bez brudzenie nawet.

Wtrącanie bardzo wskazane.

VII w 144 wygląda zacnie, czekam na warsztacik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Ale chcesz przezroczyste rurki wstawić czy przeciąć na pół? Jak masz jakąś załogę to zrób jedną torpedę do połowy wyciągniętą, powinno dobrze wyglądać Będę Ci się wtrącał bo do VII mam papier i plan na swoją w 144 i to dość niedługo. Mam zestaw z Griffona, jak chcesz to Ci zrobie scana blaszek, zmniejszysz sobie i będziesz miał cały osprzęt do ładowania torpedy przez luk w pokładzie ;)

Witam.

przypnę się griffona u nas kupowałeś czy też net i transport?

a co do wątku pod wrażeniem jestem raz zrobiłem coś w 400 z blachami i wymiękłem za delikatna dla mnie mikro skala jednak jest:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się udało pokleić. Blaszki są dobrze spasowane ale troszeczkę zbyt delikatne jak na tak rozbudowaną strukturę. Póki co musiałem zaprojektować blaszkę, z kilkoma elementami, które według mnie wzbogacą model:

 

awers_zpsc3f0b134.jpg

 

Właściwie jedyne na co narzekam to brak czasu wolnego. Absolutny brak.

 

Pasowanie plastiku i blachy… Zabieram się za konstruowanie domowej maszynki do vacu formowania, bo mam wrażenie, że z plastikowych elementóe revella trzeba by z cienkiego polistyrenu wyformować połówkę kadłuba, która będzie znacznie, znacznie cieńsza niż zestawowy element.

Może ktoś już się bawił w takie vacuformowanie i przyjmie zleconko?

Dwa elementy mi potrzebne - połówka kadłuba i połówka kiosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.