Jump to content

Mata do cięcia


DeX
 Share

Recommended Posts

Na wielu zdjęciach z prac nad modelami widać "coś" zielonego. Jak już się zdążyłem dowiedzieć nazywa się to matą, a konkretniej matą do cięcia. Teraz czas na moje pytanie, jak to wygląda czy jest ona robiona ze sztywnego tworzywa, czy można ją tak zwinąć jak rolkę papieru Czy przydaje Wam się ona Z jaki wymiarów mat korzystacie I wg Was czy kupienie jej za 50 dyszek ma sens Z góry wszystkim dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

wrecz bardzo potrzebna , oszczędzisz rodzicom pociecia stołu , na matach są równiez kratki , co ułatwia mierzenie itp. Mozesz kupic matę w sieci sklepow rossman , jest tania - koło kilkunastu złotych jak dobrze pamiętam lub matę firmy olfa- sa w dobrych sklepach modelarskich internetowych , różnej wielkości , są troche droższe .

Link to comment
Share on other sites

Mata do cięcia w sklepach Rossmana zdarza się w w promocyjnej cenie 1 zł za mały zestaw i 5 zł za duży zestaw. W skład małego wchodzi mata o wymiarach 22x30 i grubości 3mm, aluminiowa linijka o długości 20 cm i skalpel z kilkoma ostrzami. Duży zestaw zawiera więcej rodzajów ostrzy i nóż krążkowy (taki jak do pizzy). Jak nie są w promocji to kosztują 5 i 10 zł albo 10 i 15. Można je tez spotkać na allegro. Maty Olfy są już droższe ale podobno lepsze, jest tez duży wybór formatów, od A4 do A1.

Ogólnie maty są przydatne, ułatwiają równe cięcie i nie tępią tak szybko skalpela. Starczają na długo i ale trzeba uważać żeby nie zachlapać ich farbą albo klejem, potem w takim miejscu będą problemy z równym cięciem. A jak sie już pobrudzi albo zniszczy to można przekręcić na druga stronę i ciąć dalej

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czy warto? I tak i nie. Osobiście uważam, że do modeli plastikowych nie jest konieczna. Ja korzystam z podkładek pod mysz komputerową i nie narzekam, nie czuję potrzeby innej podkładki do cięcia.

 

Czy jest warta swej ceny? Zależy ile dla Ciebie znaczy 50 zł (są jednak tańsze, poniżej 40 zł).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Wiem, wskrzeszam umrzyka, ale ze szlachetnych pobudek

W sklepach sieci Tiger pojawiły się niezłe maty po 25 złociszy... solidne, dwustronne, 45x30 cm - z tym, że powierzchnia z nadrukiem podziałki jest nieco mniejsza. Kupiłem, bo do niektórych projektów małe maty nie wystarczały... jak na razie jestem zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

Mata jest wygodna. Jestem zadowolony z niej (Olfa A3), wcześniej "śmigałem" na grubej tekturze ... 3-4 mm, ale jest jedna rzecz przewyższająca tekturę - kolor tła (maty). Większość drobnostek widać idealnie a w przypadku tektury czasem były problemy. Dla oszczędnych - tektura pomalowana na neutralny (np. zielony) kolor, dla wygodnych OLFA. To moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Rossmann'owska wystarcza na poczatek. Mam taką i już kilka ładnych miesięcy mi służy.

Też mam rosmanówę, ale a4...tigerówka to większe a3. Stąd mój post

Zakupu olfy raczej nie planuję

Pójdę o krok dalej i powiem krótko: guma do uszczelnienia włazów zbiorników balastowych i innych Nie do zdarcia Miałem kilka takich sporych połaci po uszczelkach od włazów 600x400. Nie przesuwa się po stole, części nie strzelają po pokoju i nie żal mi wyrzucać tego do kontenera do utylizacji. Fakt, że trochę zalatuje "gumą" ale darowanemu koniowi się w pysk nie patrzy :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.