Skocz do zawartości

Naczepa burtowa otwarta - Cargo Trailer Italeri


maciej_1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po przerwie. Czasu niestety mało i prace postępują powoli, chciałem do końca roku skończyć, jak ukończę do końca stycznia to będzie sukces. Udało mi się prawie ukończyć podwozie, brakuje jedynie dolny element zderzaka i zbiorniki powietrza.

 

Ogólnie jestem zadowolony z efektu, wiem że nie jest idealnie ale jak na pierwszy model praktycznie do tego malowany aerografem to uważam że jest znośnie. Cały górny brzeg jest oklejony taśmą maskującą przez co nie wygląda dobrze ale to wszystko będzie zasłonięte. W styczniu prace nad paką

 

IMG_1794_zpse150fdc9.jpg

 

IMG_1798_zps70c73b41.jpg

 

IMG_1797_zps844ef2b3.jpg

 

IMG_1796_zpsb5e82857.jpg

 

IMG_1795_zps68377ba0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co do burt to nie powinno byc tam w ogole szpar, wszystko powinno byc tam dobrze dopasowane. Co mozesz zrobic to przykleic jakas listwe po dlugosci, ktora by to zamaskowala w jakis sposob. Tak w ogole to ja na Twoim miejscu kleillbym kazda burte indywidualnie, nie wszystkie razem, bo wtedy wlasnie wychodza szpary... Nie widze tam tez zawiasow, jak te burty sie otwieraja? Na ramie jest kilka miejsc niedomalowanych, dasz rade to prysnac farba raz jeszcze, albo jakos przybrudzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z burtami będzie ciężko żeby je zmienić ponieważ to jest jeden duży element. Będę wiedział na przyszłość żeby lepiej planować "własne" projekty. Zastanowię się jeszcze nad brudzeniem ramy, w sumie i tak wszystko będzie zasłonięte jak przyjdzie paka.

 

Na pewien czas zawieszam ten projekt. Uznałem że głupio będzie jak skończę naczepę i nie będzie ciągnika do podczepienia. Rozpocząłem w osobnym temacie warsztat z budowy ciągnika Scania R620 Atelier - viewtopic.php?f=88&t=47215

 

Do budowy naczepy wrócę najszybciej jak to będzie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

W wolnych chwilach staram się trochę popracować nad naczepą. Pomalowałem podkładem całą górną część, burty od zewnątrz i od środka, podłogę oraz od spodu. Zastanawiam się nad kolorami i tak jak większość już mam to nie mam pojęcia jak zrobić podłogę. Macie może jakieś pomysły albo przykłady fotek?

 

Czegoś takiego raczej nie uda mi się osiągnąć

http://img12.olx.pl/images_tablicapl/176751593_4_644x461_neczepa-burtowa-3x-osie-bpw-cena-brutto-motoryzacja.jpg

 

Takie coś udałoby się zrobić jakoś:

http://www.truck1-pl.com/img/Naczepa_Burtowa_Andere_Panav_NV35_Standard-xxl-1761/1761_8565068166508.jpg

http://images.autoline.com.pl/s/naczepa-burtowa-NOOTEBOOM-0-42Vv---3_big--12092016520297312200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idz do najblizszego sklepu modelarskiego i zapytaj o balse. Mozna dostac arkusze o roznej grubosci. Mam balse do naczepy amerykanskiej, tez "otwartej" i tam w kicie jest taka o grubosci 1 mm. Tylko teraz tak, przed przyklejeniem takiej "deseczki", musisz ja najpierw potraktowac matowym, bezbarwnym lakierem, albo varnishem. W przeciwnym przypadku po wklejeniu jej na podloge, moze zlapac gdzies wilgoc i zwiekszyc swoje rozmiary, a wtedy d..... z naczepy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej to bym Ci polecil epoxy z opoznionym dzialaniem. Delikatnie rozprowadzasz niewielka ilosc na calej powierzchni, przyklejasz i gotowe . Co do malowania to bezbarwny mat po obu stronach. Nie jestem specjalista w brudzeniu, ale slyszalem wiele razy o uzywaniu kawy (tej z fusami) do postarzania powierzchni balsy, ale nie doradze Ci w tym temacie, poniewaz sam nigdy tego nie robilem. O ile mnie pamiec nie zawodzi, to Mark666 kiedys robil brudzenie balsy tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki klej stosować do balsy - jakiś cyjanoakrylowy? Jeszcze proszę pomóżcie mi odnośnie malowania balsy - jakie farby do aerografu stosować żeby widoczna została faktura "deseczki"?

Jako, że kiedyś parałem się modelami latającymi to mogę coś doradzić. Balsę pokleisz wszystkim, nawet klejem do papieru. W modelarstwie najczęściej stosowany był Wikol lub AK-20. Podobnie balsę zabarwisz wszystkim co ma kolor. Bejcą, kawą, herbatą, barwnikiem do ciast itp. Po prostu balsa to miękkie, a więc bardzo nasiąkliwe drewno. Proponuję nie malować aero tylko plakatówkami pędzlem, a na to bezbarwny lakier. Musisz tylko uważać na włoski które będą stawać po każdym namoczeniu drewna, co będzie wymagało każdorazowego przeszlifowania. Jeśli chcesz mieć fajny efekt to kup lakierobejcę do drewna o pasującym Ci kolorze. W sklepie wybieraj ciemne, twarde deseczki, bo te jasne, lekkie, są bardzo miękkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..........

Balsę pokleisz wszystkim, nawet klejem do papieru. W modelarstwie najczęściej stosowany był Wikol lub AK-20. Podobnie balsę zabarwisz wszystkim co ma kolor. Bejcą, kawą, herbatą, barwnikiem do ciast itp. Po prostu balsa to miękkie, a więc bardzo nasiąkliwe drewno. Proponuję nie malować aero tylko plakatówkami pędzlem, a na to bezbarwny lakier. Musisz tylko uważać na włoski które będą stawać po każdym namoczeniu drewna, co będzie wymagało każdorazowego przeszlifowania. Jeśli chcesz mieć fajny efekt to kup lakierobejcę do drewna o pasującym Ci kolorze. W sklepie wybieraj ciemne, twarde deseczki, bo te jasne, lekkie, są bardzo miękkie.

 

Zgadzam się z Szanownym Przedmówcą z zastrzeżeniem, że nie każdym klejem można przykleić (skutecznie) balsę do polistyrenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam balsy w sklepach internetowych chyba...mam 2 sklepy modelarskie, jednego właściciela i niestety nie ma balsy.

 

Pomalowałem 1 raz podłogę od dołu na czarny mat i mam problem. Używam farby Vallejo serii Air i dodaję do niej Airbrush Thinner. Maluje się ok jednak praktycznie za każdym razem kiedy przyciskam spust aero robi mi plamki czarnej farby. Aero wcześniej był wyczyszczony także nie jest to przyczyną - co mogę robić źle? Maluję z kompresora ze zbiornikiem, ładuje mi ciśnienie między 2 a 4 bary, igła ograniczona do ok. połowy w swoim odsuwaniu do tyłu.

 

IMG_1941_zpsctwhzbku.jpg

 

IMG_1945_zpsimak0n3i.jpg

 

IMG_1942_zpsjieflpir.jpg

 

IMG_1943_zpswy9kp57k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, moze farba zle rozrobiona, ale mi to wyglada bardziej na zabrudzenia w aerografie. Wyczysc jeszcze raz, popryskaj czystym rozpuszczalnikiem przez kilka, kilkanascie sekund i zobacz. Kiedys mialem podobny problem, tylko ze ja nie rozcienczam farb (uzywam lakierow samochodowych wiec nie ma potrzeby), rozlozylem aero na czesci, wyczyscilem, zlozylem i problem zniknal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie może to być spowodowane malowaniem na zbyt dużym ciśnieniu? Możecie mnie zwyzywać od najgorszych ale przez cały czas malowałem na max. ciśnieniu czyli ok. 4 barów, jakoś nie zainteresowałem się redukcją ciśnienia. Jutro albo w niedzielę spróbuję pomalować do końca czarnym na ciśnieniu max. około 2 barów i zobaczymy jak wyjdzie...chociaż wcześniej na pewno rozbiorę i przeczyszczę aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak... Pluło mi jak holera, mniejsze ciśnienie czy większe nie miało różnicy, jak aero rozebrane i wyczyszczone z pozostałości to dziś nie mam problemów, piękna jednolitą barwa bez plucia i innych niespodzianek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czarną podłogą już sobie poradziłem - wyczyszczony aerograf i odpowiednie przygotowanie farby wystarczyły. Do farby dodałem trochę oryginalnego thinnera i wódki - prawie w stosunku 1:1, troszkę mniej wódki. Wyszło uważam całkiem nieźle. Przy okazji pokażę zdjęcia.

Teraz zastanawiam się nad malowaniem burt bocznych. Jest jakaś zasada czy najpierw malujemy jasnym czy ciemnym kolorem? Same burty będą srebrno/aluminiowe a podstawa i słupki coś ciemnego, może jakiś matowy brązowy. Który kolor malować najpierw - zastanawiam się nad masowaniem? Robić tak jak mi wygodniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za takie plamki farby na początku pryskania bardzo często odpowiada nieprzylegająca do dyszy iglica czasem połączona z bardzo rzadką farbą. Wtedy farba zbiera się na końcówce dyszy, przecieka, i puszczenie powietrza zabiera je w postaci kropelek. Praktycznie wszyscy kojarzą te kropelki z zabrudzonym aero, bo jak się go wyczyści, to siłą rzeczy wykręci się iglicę po czym prawidłowo zmontuje. Problem znika, ale moim zdaniem nie zawsze zabrudzenie jest przyczyną ;) Piszę oczywiście z własnych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za malowanie burt bocznych i totalna tragedia. Na próbę pomalowałem słupki z jednej strony, kolor ogólnie średnio mi się spodobał i pewnie zrobię inaczej. Problemem jest taśma maskująca, zdjąłem ją i razem zszedł prawie cały podkład!!! Taśma to Tamyia, podkład Vallejo surface primer. Teraz bez sensu maskować słupki jak je zrobię bo pewnie tak samo zejdzie... Co na to poradzić?

 

IMG_1981_zpsocsjzfeb.jpg

 

IMG_1982_zpsxuwgircz.jpg

 

IMG_1983_zpsmlutlaws.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde no odtłuściłem powierzchnię przed malowaniem, taśmy jakoś specjalnie za bardzo nie dociskałem...jeszcze taki syf wyszedł...

A może zamiast taśmy Tamiya używać takiej papierowej chyba malarskiej? Klej wydaje mi się słabszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bron Boze nie uzywaj tasmy malarskiej, Tamyia jest najlepsza tasma na rynku. Czy zmatowiles plastik papierem sciernym przed malowaniem podkladu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dużego doświadczenia ale widać, ze podkład nie trzyma się powierzchni. Albo jak kolega napisał matowanie przed albo zmiana podkładu. Urzywam podkładu do plastiku motipa (bezbarwny) oraz podkłado-szpachlowki colormatica. Idzie to przez areograf i nie ma siły żeby to zerwać, a też używam tej taśmy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bron Boze nie uzywaj tasmy malarskiej, Tamyia jest najlepsza tasma na rynku. Czy zmatowiles plastik papierem sciernym przed malowaniem podkladu?

 

Wcześniej przejechałem papierem ściernym 1000 ale może za lekko...

Nie chciałbym używać kolorów w sprayu, mam Mr.Surfacer 1200 i 500 chyba, może tym rozcieńczonym spróbuje jak za drugim razem nie uda się z tym podkładem Vallejo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam 400 i potem 800, potem jeszcze myje dokladnie w cieplej wodzie z dodatkiem plynu do mycia naczyn, dobrze splukuje i odstawiam na polke do wyschniecia, wzglednie uzywam susarki do wlosow na niska temperature. Staraj sie dotykac jak najmniej przed podkladem. Drugi etap - pryskam na to "Adhesion promoter", po 20 minutach podklad samochodowy. Nie uzywalem nigdy podkladow modelarskich, ale np. z samochodowymi nie mialem takich problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Strasznie szybko minął mi czas od lutego od czasu ostatnich wiadomości... Nie znaczy to że nic nie robiłem...chociaż niewiele...

 

Dokończyłem ramę naczepy, zrobiłem okablowanie wykorzystując rurki termokurczliwe, pomalowałem i "pobrudziłem" ramę. Podobnie wykończyłem spód od skrzyni ładunkowej. Czekam na Waszą krytykę...

 

IMG_2495_zpso4rzdcvb.jpg

 

IMG_2496_zpsp91tjyst.jpg

 

IMG_2497_zpsy8xinaie.jpg

 

IMG_2488_zps5b8hf9gl.jpg

 

IMG_2489_zpsvbkly0xa.jpg

 

IMG_2492_zpssl32l6j1.jpg

 

IMG_2493_zpsvuyquszf.jpg

 

IMG_2484_zpswjykgefc.jpg

 

IMG_2487_zpsuhklqifs.jpg

 

IMG_2498_zps77ppkaou.jpg

 

IMG_2499_zpsdqwv2aio.jpg

 

IMG_2501_zpsspucerxa.jpg

 

Na koniec jeszcze zdjęcie modeli czekających na lepsze czasy...

 

IMG_2502_zpsrmf10gpz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuja mnie dwie rzeczy - rama ma inne brudzenie niz zawieszenie i podpory naczepy, no i okablowanie jest zdecydowanie za grube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.