Skocz do zawartości

Naczepa burtowa otwarta - Cargo Trailer Italeri


maciej_1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wracam do modelarstwa po kilku latach przerwy. Wcześniej zacząłem składać model naczepy i ciągnika Scania. Na pierwszy ogień idzie naczepa. Postaram się na tych dwóch modelach nauczyć jak najwięcej techniki składania i malowania - kupiłem aerograf. Na zdjęciach przedstawiam ile udało się kiedyś złożyć - teraz widzę ile i jakich błędów popełniałem.

 

Moim planem jest stworzenie naczepy w takim stylu - http://www.kargomil.pl/zdjecia/duze/339.jpeg

 

Zastanawiam się jak odciąć górną część ścian i dachu. Mam szlifierkę ręczną z małymi tarczami do cięcia - uważacie że uda się tym przeciąć w miarę równo plastik na burtach i dachu?

 

kilka zdjęć dawcy

 

8693e4f6ace31405.jpg 25a4ff213c583405.jpg 19c3e089d0200339.jpg 0aaf884427efa991.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam

 

Zgrubnie możesz uciąć plandekę szlifierką. Ale by uzyskać równą krawędź, proponował bym zacząć ryć linie odwrotną stroną skalpela.

 

Sprawdź ten link, gościu opowiada o precyzyjnym wycinaniu elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podany film, na pewno przyda się również na przyszłość.

Zacząłem już trochę ciąć szlifierką. Wcześniej obkleiłem sobie taśmą maskującą linię powyżej której postaram się obciąć, resztę zeszlifuję do równej linii. Może minimalnie stapia plastik ale przy najmniejszych obrotach całkiem ładnie przecina. Jutro będę w castoramie to może znajdę jakiś nożyk krążkowy. Skalpelem próbowałem ale ciężko idzie bo plastik jest gruby na burtach.

Do jutra może uporam się z obcinaniem to przedstawię efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia (średnio dużego) wynika, że do odcinania plastiku najbardziej przydatne są: nożyk do pogłębiania linii Trumppetera, skalpele 11 i 12, czeskie piłki szt. 3 i dużo cierpliwości. Czeskie piłki dlatego 3, że jedna o zębach grubszych, druga drobniejsza, a trzecią łamiesz na pół, żeby docinać w miejscach trudno dostępnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę. Z mojej strony chciałbym Ci powiedzieć, że jeżeli odetniesz ściany od burt to one będą niestety za małe i będziesz musiał do nich coś sztukować aby miały swój wymiar oczywiście w skali..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace postępują bardzo powoli. W weekend nie miałem czasu a teraz w sobotę mam egzamin więc czasu na grzebanie przy modelu całkowity brak. Ale mam nadzieję że w sobotę lub niedzielę pokażę naczepę po odcięciu góry. Zrobiłem już kawałek i szczerze liczyłem że pójdzie szybciej, plastik się trochę topi i powoli rozcina - jednak na bokach jest on całkiem gruby.

 

Poza tym miałem małe problemy z aerografem, wyjście na kompresorze jest 1/8 cala a na wężyku 1/4 cala i długo trwały moje poszukiwania elementu łączącego. Najbardziej zawiodłem się na chyba największym sklepie internetowym ze sprzętem modelarskim. Opisałem w mailu do sklepu czego dokładnie potrzebuję, dostałem odpowiedź że mają taki nypel i będzie pasował...niestety jak dziś do mnie dotarł okazało się że jest zupełnie inny. Nie wiem jak w sklepie im pasował ale już to pominę...7zł to prawie żadna strata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wielkie zainteresowanie tematem Mam nadzieję że jak ja ruszę z pracą to zainteresowanie również.

 

Udało mi się wreszcie odciąć część naczepy - efekt nie powala, zabawy będzie dużo. Chciałem poprosić o pomoc w poszukaniu zdjęć "wnętrza" takiej naczepy, zastanawiam się czy robić coś na burtach od wewnątrz i podłodze, czy tylko jakiś kolor...

Burty są za niskie, spróbuję je odciąć, przymocować trochę wyżej dodając fragment z plastiku od dołu.

Kilka zdjęć efektów pracy, ciemno jest więc zdjęcia nie powalają.

 

287912eab58cd849med.jpg

 

38b0cc28482a46d6med.jpg

 

6149dbf9d66c138bmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już czasu nie cofnę ale bardzo prawdopodobne że masz rację

 

Znalazłem zdjęcia takich naczep Kogel i Wielton. Niestety nigdzie nie znalazłem dokładnych danych technicznych. Orientacyjnie burty boczne mają albo 60cm albo 1m wysokości. Ściana przednia ma albo 1,15m albo więcej - ok. 1,5m. ale nie znalazłem dokładnie. Znacie może jakieś źródło dokładniejszych danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Znalazłem jeszcze więcej informacji na stronie Kogel. Postaram się zrobić coś na wzór takiej naczepy: http://www.koegel.com/pl/produkty/firmy-spedycyjne/pojazdy-skrzyniowe/multi/

 

Ściana przednia będzie ok. 2m wysokości a burty boczne 80cm czyli odpowiednio: 8,3cm i 3,3cm.

Pytanie do Was - czy te 2 pasy na zdjęciu poniżej są w poziomie podłogi czy trochę wyżej?

http://www.koegel.com/fileadmin/user_upload/Produkte/Speditionsgewerbe/Pritschenfahrzeuge/Multi/pritschenfahrzeuge-multi-rungen-ladeflaeche-big.jpg

 

Zastanawiam się jeszcze czy spróbować zrobić podniesioną pierwszą oś...otwierane burty raczej nie mają szans powodzenia

 

Wiem że to praktycznie mój pierwszy model a już robię w nim dużo zmian ale chcę się na nim jak najwięcej nauczyć. Kolejna w kolejce będzie Scania Atelier - również do nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca idzie do przodu ale bardzo powoli. porozdzielałem burty i chcę zrobić je wyższe a słupki boczne robię całe sam.

 

Pytanie do znawców tematu - jak najlepiej wycinać elementy z płytek styrenu? Chodzi mi o to od czego wycinać proste linie? Wystarczy linijka plastikowa czy może metalowa czy coś jeszcze innego? Mam problem z wycinaniem prosto elementów prostokątnych o bokach 1,3 x 13 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomęczyłem się z wycinaniem i obrabianiem burt. Spróbowałem dorobić do nich kawałek ze styrenu dla dobrej wysokości jednak oryginalne są grubsze i musiałbym łączyć jeszcze 2 element. Ogólnie nie idzie mi to tak jakbym chciał, ciężko będzie zrobić wszystkie 8 burt + tylna ten samej wysokości. Zastanawiam się czy jednak całości nie zrobić ze styrenu - tylko nie wiem jak wyjdą mi wtedy zawiasy...

 

IMG_1597_zps22ef30c9.jpg

 

IMG_1598_zps846ebf88.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielkie zainteresowanie tematem ale praca trwa nadal. Uznałem że całe burty zrobię jednak sam ze styrenu. Prace trwają nad szpachlowaniem i dorabianiem fragmentów ściany przedniej, zderzaka z tyłu, poza tym zrobiłem nadkola - też własnej roboty. Jednak nie nadaje się to jeszcze do pokazania.

Skończyłem wstępnie podniesioną pierwszą oś, wiem realnie wygląda to trochę inaczej - jest dodatkowa para poduszek, jednak mimo wszystko jestem zadowolony z efektu. Poduszki jeszcze do szpachlowania i szlifowania ale coś już pokazać mogę

 

IMG_1600_zps245ff3fb.jpg

 

IMG_1602_zpse57111ff.jpg

 

IMG_1603_zps1d7c1180.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie po przerwie. Temat nie umarł ale bardzo powoli raczkuje do przodu. Poszpachlowałem i szlifowałem ramę oraz całą górną część. Cała płaska część która będzie podłogą naczepy jest praktycznie wyrównana. Próbuję wycinać elementy burt ze styrenu.

Dziś pierwszy raz używałem aerografu do położenia jednej warstwy podkładu na ramie. Poniżej efekty szpachlowania i malowania. Niedługo kolejna warstwa podkładu - chętnie wysłucham opinii czy robię to w miarę poprawnie czy zupełnie źle.

 

IMG_1653_zps4592add2.jpg

 

IMG_1654_zps78c09409.jpg

 

IMG_1660_zps0a71aebf.jpg

 

IMG_1658_zps310c6453.jpg

 

IMG_1656_zpsede801cf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze jest zainteresowanie tematem, bynajmniej z mojej strony. Szkoda, ze nikt dzisiaj nie robi relacji ze sklejania ciezarowek, kiedys bylo inaczej....... Dobrze Ci idzie, dzialaj dalej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio jakoś nie widać ciężarówek...ale z mojej strony na pewno będą - już czeka w kolejce jeden ciągnik Scania i na później jeszcze dwie ciężarówki, ale już nie ciągniki.

 

Jak najlepiej poradzić sobie teraz z tą ścinaną poduszką pierwszej osi? Normalnie zeszlifować i ew. trochę podkładem Gunze 1200, znowu wyszlifować i pomalować podkładem. Chodzi mi żeby uzyskać efekt w miarę normalnej gładkiej poduszki jak w pozostałych osiach.

Ile warstw podkładu powinno być? Tak żeby równo pokryć całość, tak z 2-3 warstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejny etap prac za mną. Nie było żadnego malowania jak narazie. Przygotowałem elementy burt bocznych i tylnej. Teraz narzędziem do pogłębiania linii i okrągłym pilnikiem spróbuję zrobić elementy na burtach. na zdjęciach poniżej widać zrobioną burtę tylną. Podobnie chcę zrobić boczne i słupki pomiędzy nimi.

 

Zastanawiam się nad zrobieniem całej naczepy trochę "zużytej" "pobrudzonej". Chcę wcześniej trochę o tym poczytać i popróbować - dobrze myślę że powinienem poczytać o takich rzeczach jak wash i malowanie metodą suchego pędzla? Czy może coś jeszcze innego? Pomóżcie proszę.

 

5e5a561e-80c4-4da4-a67b-ce8cc43ab139_zpse9a8bee9.jpg

 

IMG_1667_zps6c315199.jpg

 

IMG_1668_zpsc38b1c1d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie, przedstawię kolejny etap prac. Złożyłem burty boczne i tylną z całą podstawą, porobiłem także boczne osłony.

 

Mam do Was jedno pytanie - na zdjęciach widać po lewej stronie burty całkiem dużą szparę - ma ok. 2mm w najszerszym miejscu, po drugiej stronie praktycznie nie ma jej w ogóle. W jaki sposób najlepiej to zniwelować - szpachla czy takie mamłe elementy ze styrenu? Czy w ogóle muszę czy mogłoby tak zostać?

 

IMG_1684_zps0ed536ad.jpg

 

IMG_1683_zps2a47de8a.jpg

 

IMG_1686_zps8896ea88.jpg

 

Na zdjęciach poniżej widać te szczeliny:

 

IMG_1692_zps8693025f.jpg

 

IMG_1691_zpsc5c4dad8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.