Skocz do zawartości

Yamato 1/700


lookas87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was dzisiaj na warsztat trafia Yamato w skali 1/700. Będzie to mój pierwszy model na poważnie więc liczę na waszą konstruktywną krytykę (bez przesady tylko :P )

O samym okręcie pisać chyba nic nie trzeba, wszyscy znają

Do budowy użyję zestawu Tamiya w wersji specjalnej (ponoć)

2015-02-17%2016.31.17_zps6hrga4vw.jpg

Do waloryzacji: pokład lotniczy LionRoar, Eduard Yamato new tool, zestaw BlueStar, pas demagnetyzacyjny SuperStar, relingi ABer, drewniany pokład WoonHunter i metalowe lufy.

2015-02-17%2016.30.39_zpsgybbyf1i.jpg

Posiadam również część podwodną do wersji full hull.

Jako że model na poważnie to i chemii też dokupiłem

 

Na początku pobawiłem się z blaszkami na głównych działach, jeżeli chodzi o relingi koszmar.... błagam niech ktoś zdradzi magiczny sposób na prawidłowe i ładne zrobienie relingów :p

2015-02-17%2016.45.46_zpsahcwoo1x.jpg

No i pierwsze pytania do grona ekspertów

1. Czy dorobiony przewód nie jest aby za cienki?

2. Czy relingi poprawiać, czy raczej nic lepszego nie zrobię?

Z góry przepraszam za zdjęcia z telefonu ale jak na złość mam dobry aparat ale żaden obiektyw nie ma makro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te relingi popraw jeżeli potrafisz. Początki są trudne w tej skali. Najpierw przykładaj na sucho i kształtuj pomalutku. Później delikatnie klej na krawędź i kleisz po 2-3 mm. Może ktoś ma inne metody to Ci podpowie. A drut słabo widać więc nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali przedmówcy. I reling powinien mieć tylko jeden poziom. Musisz odciąć połowę wysokości. Był mniejszy niż wokół kadłuba.

Ciesze się że Yamato w końcu trafił do stoczni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... I reling powinien mieć tylko jeden poziom. Musisz odciąć połowę wysokości. Był mniejszy niż wokół kadłuba...

Pozdrawiam

dokładnie tak. Zostaw same słupki i podklejaj punktowo. Reling Musi Siedzieć. Inaczej będzie kiepsko. i to jest jedyny magiczny sposób.

 

a przewód nie jest za cienki - powiedziałbym, że nawet za gruby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w środowisku 1/700 czy coś przypadkiem nie jest za małe, jest rzadkością,-))

Umiejętność równego przylepiania relingów, to jak napisali moi znakomici przedmówcy być albo nie być w tej skali. Przyklejaj, a potem prostuj. Zresztą chyba każdy ma swój patent. Jak już złapiesz dryg, to przylepianie relingów, da ci kupę fajnej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wow.. to będę lukał tutaj ..Nie wiem co sądzą pozostali forumowicze, ale ja używam relingów FH (Fly Hawk). Są po prostu delikatniejsze od naszych aberowych. Co do pytania.. rwij. Model na pewno na tym zyska. I pytanko.. nie było w zestawach blaszek już gotowych elementów relingu wieży? Trzymam kciuki..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie było gotowych relingow, też mnie to zdziwilo. W żadnym zestawie nie było również drabinki z tyłu wieży ale w zestawie eduarda akurat 3 odpowiedniej długości zostały to mogą być jeszcze bardziej delikatne relingi ? :D

A jakich klejów używacie do klejenia ? Ja robię tak : najpierw wykałaczką delikatna kreseczka ca w żelu pattex potem staram się ustawić relingi i podlewam extra thin z tamki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.whiteensignmodels.com/p/Gold+Medal+Models+1700+YamatoMusashi+GMM+70004/3273/#.VORoCS409pl kliknij proszę i spójrz po lewej stronie w srodku pomiędzy relingami a kaemami... Jeśli się pomyliłem proszę o korektę ! ale wygląda mi to na właśnie relingi z dział głównych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?...najpierw wykałaczką delikatna kreseczka ca w żelu pattex potem staram się ustawić relingi....

Kreseczkę na elemencie...?! Hmm... To chyba sobie niepotrzebnie komplikujesz.

 

Puść kropelkę kleju na żółtą samoprzylepną taśmę modelarską. Będzie Ci ta kropla służyła co najmniej 5 minut...

Dopasowany wcześniej reling w pęsetę i przesuń jego dolne (klejone) końcówki lub krawędzie po kropli CA. Po czym ustaw reling w docelowym położeniu na modelu. Ilość kleju po przejechaniu przez kroplę jest wystarczająca aby reling "złapał". Jeśli używasz żelu masz ok 30 sek. aby skorygować położenie. To dostatecznie dużo. Jeśli reling "siedzi" OK. - podlej dodatkowo rzadkim CA węzły mocujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Puść kropelkę kleju na żółtą samoprzylepną taśmę modelarską. Będzie Ci ta kropla służyła co najmniej 5 minut...

Dopasowany wcześniej reling w pęsetę i przesuń jego dolne (klejone) końcówki lub krawędzie po kropli CA. Po czym ustaw reling w docelowym położeniu na modelu. Ilość kleju po przejechaniu przez kroplę jest wystarczająca aby reling "złapał". Jeśli używasz żelu masz ok 30 sek. aby skorygować położenie. To dostatecznie dużo. Jeśli reling "siedzi" OK. - podlej dodatkowo rzadkim CA węzły mocujące.

Faktycznie ułatwia to sprawę i właśnie dlatego warto zakładać warsztat na forum dzięki blacman

A jaki klej CA w żelu polecacie do fototrawionek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację. Ostatnio miałem trochę czasu i podłubałem przy Yamato. Stwierdziłem że zanim poprawię relingi na wieżach głównej artylerii poćwiczę trochę obycie z blaszkami na innych częściach i tak powstał tylni mostek:

DSC_2328_zpsanrx06ac.jpg

użyłem zestawu blaszek Blue Star oraz dodałem na jednym poziomie relingi Abera oraz po bokach i z tyłu drabinki.

Później powstał komin:

DSC_2324_zps3sqfx8nu.jpg

tutaj również zestaw BlueStar oraz z tyłu krata wentylacyjna Eduard. Tutaj dojdzie jeszcze drabinka w dolnej części i 3 relingi ale to dopiero po pomalowaniu ponieważ górna część będzie czarna i nie będzie sposobności okleić tej części, jeżeli istnieje inny sposób żeby to zrobić to dajcie znać bo nie ukrywam że wolę przykleić je już teraz. W środku komina jeszcze jest kratownica.

No i nadszedł czas na wieże:

DSC_2333_zpsebtditw1.jpg

Wygląda to dużo lepiej niż wcześniej chociaż nie jest idealnie ale lepiej na dzień dzisiejszy nie potrafię.

I tutaj parę pytań do Was:

1. Gdzie można dostać blaszki ze skrzynkami na amunicję? szukałem ale nic nie znalazłem a w żadnym z moich zestawów ich nie ma.

2. Jakie farbki kupić? Na instrukcji malowania od Tamki jest aby zmieszać xf-63 z xf53 ale wiem że jest gotowy kolor tak samo nie jestem przekonany do koloru pokładu lotniczego xf53 oraz do osłon dział głównej artylerii xf2, one nigdy nie były białe zawsze były trochę "brudne". Szukałem po forach ale każdy pisze inaczej. Wiem że może dużo wymagam ale jeżeli ktoś już malował i ma gotowy zestaw będę bardzo wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - maluj IJN Kure. Gunze ma odpowiednik Kure Grey. Nie pamiętam w tej chwili numeru... Pokład lotniczy Yamato był pokryty asfaltem. Ciemnoszary jest odpowiednim kolorem. Prawie czarny. Pasy wzdłuż prowadnic dla wózków były w kolorze linoleum z mosieżnymi listwami.

Fartuchy armat były białe tylko na początku zmagań ma Pacyfiku. Później były praktycznie w kolorze szarym, zbliżonym do koloru bazowego okrętu. Można zrobić białe i pobrudzić mocno szaroburym filtrem....

 

Lufy popraw. Będzie bardzo źle wyglądać. Opracuj sobie poziomą podstawkę, z wcięciami na ludy. Np w paska płytki poliestrowej. To trwa 5 min a będziesz miał wzornik do wszystkich 460.... Przyklej wzornik pionowo na poziomej pow., doklej lufy do wież i dopóki klej pozwoli ustaw wieże a lufy oprzyj na wzorniku. Zawsze wychodz prosto...

 

Chyba też trochę za daleko w przód wychodzi galeryjka na kominie....

 

Odnośnie malowania komina. Okleisz spokojnie. Tam jest dużo miejsca...

 

Ogólnie. Jest ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrałem takie kolory

kadłub itd: xf-75 kure arsenal

część podwodna xf-9

działka plot xf-56

szperacze x-11

herb i śruby x-12

bębny z kablami- tu nie wiem w instrukcji jest xf-4 ale jakoś nie mam przekonania

taka belka z boku ( nie mam pojęcia co to )- xf-64

no i pokład lotniczy xf-53

Poprawić jakiś kolor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz już wiem chodzi o belkę do podwieszania drabinek

Dla podsumowania:

Kadłub itd: xf-75

część podwodna xf-9

działka plot xf-56

szperacze x-11

herb i śruby x-12

bębny xf-55

pokład lotniczy xf-54

i pas linoleum na pokładzie lotniczym xf-79

Może się komuś to przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i kolejne moje wypociny. Aktualizacja dopiero teraz z powodu choroby najpierw lubej później swojej

DSC_2342_zpsgbqrowb6.jpg

Tutaj jeszcze jest trochę do zrobienia relingi uzupełnić działa itd, postanowiłem sam zrobić relingi na działkach i nie chwaląc się jestem z siebie dumny że udało mi się to zrobić rozmiar naprawdę mini mini

DSC_2344_zps1xlghevk.jpgDSC_2350_zpsevi8x2sg.jpgDSC_2352_zpsbg2q3hwh.jpg

Tutaj to schodki były dla mnie prawdziwym wyzwaniem barierki tak cienkie że miałem problem z widocznością nie mówiąc już o wyginaniu....

ale ten element już jest prawie na finiszu brakuje tylko paru elementów

DSC_2356_zpsyqdhrxa4.jpg

DSC_2358_zpsgessvau4.jpg

 

Chciałbym tylko powiedzieć że teraz kiedy mam styczność z blaszkami w skali 1/700 to nabrałem jeszcze większego szacunku do ludzi którzy czarują cuda w tej skali, szczególnie blacman jest arcymistrzem w tej dziedzinie (no chyba że faktycznie ma takie duże jednogroszówki :P . Ale mimo wszystko bardzo polubiłem tą skalę i zabawę z nią związaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.