Jump to content

Focke-Wulf Fw 190 A-3 1:72 Matchbox


Recommended Posts

Witam.

 

Tym razem finał warsztatu, na który trafił model Focke Wulfa Fw 190 A firmy Matchbox. Postanowiłem przy pomocy rozlicznych dodatków zbudować go jako makietę samolotu w wersji Fw 190 A-3, W.Nr 0130 541, na którym 20 listopada 1942 roku w San Pietro na Sycylii stacjonował Oblt. Adolf Dickfeld, ówczesny dowódca II./JG 2 "Richthofen", as II wojny ze 136 zestrzeleniami na koncie (ur. 20 lutego 1910 r. - więc dziś 105 rocznica - zm. 17 maja 2009r.)

Oryginał (mam na myśli samolot) w tej postaci 17 listopada 1942 roku przyleciał na San Pietro, skąd razem z II./JG 2 cztery dni później (21 listopada) przeniósł się na lotnisko Tindja-Sud w Afryce. Dickfeld 8 stycznia 1943 roku został ciężko ranny, kiedy na lotnisku w Kairouan (w samolocie wersji A-4) zderzył się z przeszkodą. Po krótkiej rekonwalescencji, 17 kwietnia wrócił do służby.

Poprzednim pilotem tej maszyny był Hptm. Helmut-Felix Bolz, poprzedni (od 9 maja 1942) dowódca II Gruppe (20 grudnia zostaje dowódcą I./JG 2.

Samolot ma białe pasy wokół skrzydeł i kadłuba - oznakowania Luftwaffe z rejonu śródziemnomorskiego. Wcześniej miał wymontowane zewnętrzne działka MG FF/M, celem zmniejszenia masy (a co za tym idzie, zwiększenia zwrotności). Pozostała siła ognia i tak była wystarczająca do zwalczania Spitfire`ów nad kanałem La Manche.

 

Model wymagał dość licznych przeróbek i modyfikacji, ale dzięki radom Kolegów oraz ich wsparciu i motywacji, udało się dzieło doprowadzić do szczęśliwego końca. Dzięki.

Poniżej link do Warsztatu.

 

Galeria:

 

 

KJtguOz.jpg

 

 

liCdu9l.jpg

 

 

9vK8nTb.jpg

 

 

coINg6y.jpg

 

 

QV65BiL.jpg

 

 

KtunF6U.jpg

 

 

23HDZVc.jpg

 

 

UTsUEAT.jpg

 

 

YXY19B8.jpg

 

 

NZ2YgmR.jpg

 

 

iLkzWNS.jpg

Edited by Guest
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.