Skocz do zawartości

Kret69 - "MEDEVAC przez wieki"


kret69

Rekomendowane odpowiedzi

Lambretta o wielu imionach: TukTuk, skuter, taczka - to pojazd który jako ambulans w zasadzie nie powinien być używany.

 

Ale jest. Jego niska cena i koszty eksploatacji, wystarczający udźwig i łatwość obsługi sprawiły, że od początku istnienia był wybierany przez wiele społeczności jako karetka/ambulans. Ten konkretny model jest wzorowany na ambulansie z Pleiku z 1967 roku. W całej Afryce, ale także Bliskim Wschodzie i Azji, jeżdżą niezliczone odmiany takich pojazdów.

 

w 2019 / 2020 roku stał się nawet bohaterem skandalu w Afryce Południowej, kiedy to minister zdrowia Dr Zweli Mkhize zakontraktował takowe jako element swojego koncertu korupcyjnego z okazji COVID-19. Jak sam przyznał w 2020 roku, te pojazdy nie spełniają wymogów stawianych współczesnym ambulansom.

 

Mimo to jako transport szpitalny i w biedniejszych rejonach (a  nawet w takim kraju jak Zjednoczone Emiraty Arabskie) funkcjonują do dziś.

 

Model to przerobiona Germania Figuren. Oryginał jest krótszy, typowo do przewozu pasażerów.

 

bez_przerobek.thumb.jpg.01546c27287bd610c1cadaab71969d8e.jpg

 

Lambretta_1.thumb.JPG.99607d99b0e7d1aefaabee95c71b2442.JPGLambretta_2.thumb.JPG.8bb5469adcfcba40f472168dd7fa08c4.JPG

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jeśli chodzi o SAR-owego Hueya to można też poszukać kalkomanii z firmy Fireball Models - oni (właściwie on) robili zestaw który się nazywał "Abandon Chute" - w różnych skalach - właśnie z takimi biało-czerwonymi malowaniami.

A Twoja Lambretta skłoniła mnie, żeby Cię poprosić o pomoc. Widziałem kiedyś zdjęcie ambulansu z Wietnamu, pomalowanego na biało starego Dodge'a WC54. Teraz mam problem, żeby takie zdjęcie znaleźć, nie miałbyś czegoś?

Życzę powodzenia w rozwijaniu kolekcji i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pmroczko napisał:

A Twoja Lambretta skłoniła mnie, żeby Cię poprosić o pomoc. Widziałem kiedyś zdjęcie ambulansu z Wietnamu, pomalowanego na biało starego Dodge'a WC54. Teraz mam problem, żeby takie zdjęcie znaleźć, nie miałbyś czegoś?

 

 

Ciekawostka.

Rozumiem, że chodziło o karetkę odziedziczoną od Amerykanów przez jakiś szpital? Bo jedyne białe karetki WC-54 jakie znam to były floty, ale w Wietnamie już używano M37 i M43. WC-54 zaczęto wymieniać już w Korei.

Nie widziałem tego zdjęcia, ale będę pamiętał.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to słyszałem, że WC-54 zaczęto  już wymieniać pod koniec drugiej wojny, na takie które dawały się rozłożyć do transportu (knock down). Pewności oczywiście nie mam, ale stawiał bym na to, że Wietnamczycy swój wóz odziedziczyli po Francuzach i we własnym zakresie pomalowali go na biało. A może miałbyś zdjęcia jakiegoś innego cywilnego ambulansu z tego czasu, tak, żeby można było odczytać co by mogło być na takim ambulansie napisane? Choćby to zdjęcie tej Lambretty ale z bardziej czytelnymi napisami?

Pozdrawiam i do usłyszenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie - przetłumaczę sobie te napisy i zobaczę, czy by mi się nie przydały!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

This image has an empty alt attribute; its file name is ospa-zakaz-wjazdu-do-wroclawia-1024x771.jpg

 

Wszyscy znają to zdjęcie. Choć nie ma na nim karetki, Warszawa M20 w wersji sanitarnej odegrała w tym wydarzeniu tak dużą rolę że postanowiłem zrobić własną wersję.

 

M20_wroclaw.thumb.JPG.f1eb2a3b0a053bcff0488bd36b46e99c.JPG

WIĘCEJ NA BLOGU.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 4 weeks later...

Dorzucę dla porządku. Zresztą niedługo zaczynam część drugą tej historii, bo się ona okazuje się wcale nie skończyła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kret69 napisał:

niedługo zaczynam część drugą tej historii, bo się ona okazuje się wcale nie skończyła.

A co tam będziesz zaczynał? Sana H27?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, Grzes napisał:

A co tam będziesz zaczynał? Sana H27?

Jak tylko skończę aktualnie dłubanego Aero Ae-145 to napiszę co, a także dlaczego to nie koniec historii.

 

 

Uciśnięcia nadbrzusza jako pierwsza pomoc w przypadku zadławienia zostało opracowane przez amerykańskiego chirurga klatki piersiowej Henry Judah Heimlich'a.  Pomysł na który wpadł był prosty - wykorzystać płuca osoby zadławionej do usunięcia przedmiotu zamykającego drogi oddechowe.  Opisał tę technikę w 1975 roku, ale jej wprowadzenie do wytycznych zajęło mu 10 lat. w 1985 roku wytyczne AHA usunęły uderzenia międzyłopatkowe na rzecz "manewru Heimlicha".  Dopiero w 2005 roku wprowadzono je z powrotem, regułą "5 uderzeń, 5 uciśnięć". Tak samo uczymy ich w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).

 

Na zdjęciu technika zastosowana w przypadku gdy poszkodowany jest znacznie wyższy od nas - w tym przypadku na randce.

 

 

 

IMG_20240115_193528.thumb.jpg.829c346eee61ae6220fe062acd5ef74c.jpgIMG_20240115_193536.thumb.jpg.67bbdfc39738e4c7b48edf0a451d7db5.jpg

 

IMG_20240115_193547.thumb.jpg.20cf8768af40f50a6bfa605203d113fa.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.