Skocz do zawartości

Budowa Varyaga proj. 1164 Trumpka 1:350


maqui

Rekomendowane odpowiedzi

Maluje farbkami Pactra wykorzystując aerograf - problem jaki pojawił się to taki, iż farba jest bardzo podatna na wszelkie "zarysowania" np chwycenie pomalowanego elementu pensetą na ogół powoduje "odłupanie" kawałka farby podobnie się ma przy stosowaniu taśmy maskującej Tamiyi - odchodzi wraz z warstwa położonej farby. Co jest tego powodem???? elementy skrupulatnie odtłuszczam przed malowaniem - ale nie stosuje podkładu - może to być powód??

 

Mam ten sam objaw. Myślę, że powodem jest brak podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Widać, że nie tylko ja mam problemy natury - malarskiej. Tylko pytanie jaki podkład wtedy? pierwszy lepszy?? bo z tego co wiem i widze na słoiczku pactry stoi że to emalia akrylowa - czyli wystarczy zwykły podkład do akryli? i kolejne może głupie ale musi byc modelarski, czy wystarczy taki ze sklepu "budowlanego - czyt. Castorama??? Będe wdzięczny za wszelkie "poszlaki"

Okonku - dzięki za cynk;) polookam za Tymi Aberami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Pactrę jako podkład stosuję zwykłą szarą Pactrę, jak dotąd nie zaobserwowałęm tendencji do łuszczenia, odprysków i powstawania rys. Raz zdarzyło mi się, że farba odeszła razem z taśmą (na Cutty Sark) ale to chyba dlatego, że nie poczekałem aż "podkład" utwardzi się Stosowanie podkładów z marketu stanowczo odradzam, to właśnie one mają tendencję do odchodzenia razem z taśmą maskującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tornado - pytanko, a jaki dokladnie kolor wykorzystujesz w roli podkładu? bo cały kadłub mojego Variaga będzie w kolorze szarym oczywiscie;) a dokładniej A38.

 

Nie wybieram konkretnego koloru, najczęściej robię mieszankę z resztek farb w takiej ilości aby starczyło mi na cały model lub maluję taką farbką, której mam najwięcej np. do "Snowberry" (foto) jako podkład dałem A46 Black Matt. Stanowczo jednak wolę aby podkład był jasny szary, lepiej widać wtedy wszystkie niedociagnięcia.

 

61c810345db6849a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Tornado - wydaje mi się, że skoro kadłub i tak będzie szary, to lepiej wszelkie niedociągnięcia widzialne będą gdy jako podkładu użyje np. wspomnianej czerni A46 czyż nie? Nawet wiecej wydaje mi się że lepiej się nawet maluje aerografem z powodu - komfortu widzialnosci;) co się już pomalowało a co nie itp (podobnie mam gdy maluje pokłady Variaga na rdzawy kolor).

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację co do malowania, mi chdziło o niedociagnięcia widoczne po łączeniu elementów i ich szpachlowaniu. Wydaje mi się, że po pryśnięciu jasnym podkładem są lepiej widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu przyglądam się pracy Arkadego nad Sovremiennym w skali 1:350 - czyli tożsamej z moją łódką i dosłownie przed chwilą pomyślałem jak można by było wybrnąć z "motywu" okienek (iluminatorów) w nadbudówkach Variaga, których ściany chińczycy wykonali w formie przezroczystej. Może by tak zamiast bawić się z ich maskowaniem, pojsc drogą Arkadego i "walnąć" je na czarno? (On użył co prawda plesky barwionej bodajże na czarno) ale u mnie iluminatory i tak są już wklęsłe. A ich nie do końca regularność może być nielada problemem i żródłem frustracji w przypadku potrzeby ich maskowania;)

(na samej głównej nadudówce naliczyłem ich 40 - a nie wkleiłem jeszcze jej dziobowej cześci)

Poniższe zdjęcia przedstawiają zbliżenie tejże nadbudówki.

673df6f418728e42m.jpg

 

ebde291c58cb496fm.jpg

 

cc09391b86f8a9dbm.jpg

 

8d8887f9d63195dcm.jpg

 

 

Dlatego myśle o tej czerni bo nawet jeśli będą przeźroczyste i tak będą słabo widoczne - no chyba że któryś z szanownych kolegów ma inny pomysł - zamieniam sie w słuch (czyt. oko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy się jeśli dobrze zrozumiałem chcesz pomalować je na czarno? nie jest to zły pomysł i jeśli nie chcesz maskować to możesz tak zrobić, samo malowanie takich wklęsłych okienek nie powinno być trudne, wystarczy zapuszczać rzadką farbę, która sama będzie wypełniała zagłębienie

 

Jędrek

ps. fajną podstawkę wziąłeś pod zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie o tym mówie Jędrek;) wpuszczac kropelke farby i tyle:) ułatwi to zdziebko prace a wydaje mi się że nie jest to zły pomysł. Tylko ew. może kolor inny? czy czarny zostawic?

A podkładka to pozyskany stary Weyer's:) 1988-89:) (PS. imponująca tam jest nasz flota;)

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAAAAAAAAAAAAAAAGAA UWAAAAAAAAAAAAAGAAA!!!!!

Szanowni koledzy modelarze - OSTRZEGAM wszystkich przed elementami (dużymi) wykonanymi z przezroczystego plastiku stosowanego przez trumpetera. Jest on BARDZO, wręcz EXTREMALNIE kruchy.

Dzisiaj dnia 26.11 o godzinie 1700 stało się najgorsze niechący strąciłem z biurka nadudówke dziobową wykonaną niemalże całkowicie z przezroczystego plastiku - element ten zachował się prawie jak T1000 w terminatorze - po prostu rozpadł się na kilka - wybacznie nie liczyłem ze złości elementów po prawie 40 minutach udało mi się puzle posklejać dzięki wykorzystaniu cyjanoakrylu. Najgorszy dzień w życiu modelarza - chyba.

Poniżej załączam foto po częściowym i całkowitym sklejeniu.

 

8eec3dcafa1bdd10m.jpg

 

64da23f065c9fd39m.jpg

 

93e7778ee01524a1m.jpg

 

69a7008d9ee76d8fm.jpg

 

Ufffff udało się i wszystko jest proste, ale przez chwilę myślałem że trzeba będzie zamknąć stocznie i złomować kadłub

Ciekawe co było powodem "roztłuczenia" się, wada tego elementu? może jakieś naprężenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie przez Trumpka tych elementów z przeźroczystego plastiku to totalna pomyłka. Dzisiaj składałem Kamova i obróbka tego dziadostwa jest ciężka...

p.s.

Staraj się nie krzyczeć na forum, nawet w takich sytuacjach ... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym czasem zająłem się nadudówką rufową, ale jak to zawsze u mnie bywa, zamiast sobie usprawnić, tylko sobie utrudniłem;). Otóż zaczęło się tak, że wkleiłem dwie "przegrody", które tworzą - dzielą wnęke w dwa śliczne kominy - z miejscem na żurawik pomiędzy nimi. Przeliczyłem się jednak z zakładaną dokładnością spasowania i trzeba było użyć troszke szpachelki:) a to z kolei powoduje potrzebe kolejnego malowania nadudówki;) no ale jak to się mówi człowiek uczy się całe życie:)

Na poniżyszch fotkach jest element przygotowywany do malowania - zasłoniłem kominy by nie malować ich znów na czarno;)

4ee85460044ea6f7m.jpg

 

A tutaj element schnie sobie;)

403bac121d993081m.jpg

 

92fc5ca21635b2e2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam do was pytanko;) czy zdażało wam się sklejanie "z przygodami" czyli że nie wszystko szło po waszej myśli (delikatnie rzecz ujmując)? no np. wczoraj rozpadla mi się nadbudówka;) a dzisiaj miałem kolejny problem z elementem przezroczystym;) jednoczesnie doszedlem chyba o było powodem wczorajszej "tragedii".

Otóż przezroczysty plastik bardzo zle znosi wszelkiego rodzaju konatkt z benzyną ekstraykcyjną, której zawsze uzywałem do odłtuszczania. Wczoraj to samo zrobiłem z nadudówką zanim mi upadła, a dzisiaj powtórzyłem ten proces (ale bez upadku) z masztem skrzynkowym wykonanym także z przezroczystego elementu - rozpadł się w dłoniach - na szczęście delikatnie więc go poskładałem w chwile moment.

No mówie wam - jakieś fatum czy jak - ehhhh

 

Tornado - sprawdziłem twoją technikę - tj czarna Pactra jako podkład i rzeczywiście działa;) dzięki raz jeszcze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosc gadania - pora na kontynuacje budowy;) z przygodami ale do przodu;)

Obecnie jestem na etapie kończenia nadudówki rufowej na chwilę obecną stan prac wygląda tak:

2308deeee695d539m.jpg

 

 

Dodatkowo z boczku suszą się anteny systemu walki elektronicznej Side Globe:

ec6223620dcd9c4fm.jpg

 

Poprawiłem także antene radaru Top Dome:

2bf46756463e6c33m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano Okonku i Jędrku znalazłem fotke Sławy w bardzo ciekawym malowaniu:

8877c862b5e95affm.jpg

 

bbf56c3682b9f650m.jpg

 

Moim skromnym zdaniem takowe malowanie wnosi coś "fajnego" do modelu;)

 

Okonku acha miałbym biznesa do Ciebie:) już mówie - w związku z faktem iż do mojego Variaga nie dodano Top Plate w wersji fototrawionej (a plastik jest do bani) to chce sobie zamontować - Top Steera a co za tym idzie mój Variag nie będzie już Variagiem:) tylko jednym z dwóch poprzednich wersji - stąd moje pytanie czy byłbys skłonny (lub ewentualnie ktoś inny czytający tego posta a posiadający kupioną Słave) na małe machniom z kalkomaniami?;) o ile była by możliwość ( nie wiem czy w wersji modelu Slava jest wybór nazw).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obiecałem sobie że na dzisiaj koniec;) ale kurde to jak narkotyk;)

Nadbudówka rufowa niemal kompletna - oto jak wygląda na chwilę obecną:

 

14c50a3184e76a0bm.jpg

 

Reling jest tylko położony celem spasowania - chyba dobrze;) ale to draństwo jest delikatne - mowie o relingu;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.