Skocz do zawartości

Afrykański PAnzer IV ausf. D - Dragon 1:35


Stojkovic

Rekomendowane odpowiedzi

Witajciesz w moim nowym wątku.

 

Ze względu na to, że Grille czeka na malowanie (mogę malować tylko w weekendy w osobnym pokoju u teścia...) a M113 nadal w trakcie realizacji postanowiłem zacząc coś nowego.

 

Jako że mam zwyczaj czasem sprawić sobie przyjemnośc wychaczając coś na forumowej giełdzie, tak i się tez stało w tym przypadku.

 

Nabyłem Panzera IV ausf. D z Dragona. nr. ref 6779.

 

197376-12290-39_zpsoqss6npf.jpg

 

Wzbogacony będzie o blachy Eduarda dla lepszego detalu.

 

Zapraszam do kibicowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Zgodnie z obietnic kontynuuję wątek tutaj już pozakonkursowo.

 

Model dostał podkład Tamki w kolorze Panzergrey.

Teraz pytanie:

 

Czy można na niego kłaść kalki i używac jako farby pbazowej pod zdrapki piaskowego później?

 

DSC_0508_zpsxpmcnket.jpg

DSC_0506_zpsyfj10yhl.jpg

 

Chodzi mi głównie o technikę na lakier do włosów i ew. ściąganie farby rozpuszczalnikiem.

 

Podpowiedzcie zanim spapram robotę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.W zasadzie wszystko zależy od tego czy opierasz się na jakimś konkretnym wozie.Generalnie dużo wozów utracono już w kwietniu 41 ,więc nie zdążyły się przetyrać.Na zdjęciach z Trypolisu i w drodze na front były wszystkie szare,ba nawet później.W w kilku przypadkach czołg był tylko umazany błotem.

 

Czy mi się wydaje czy ten dałeś późniejsze koła napędowe?

 

47a2f8cb1fa12716.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem takie koła jak widać na zdjęciu po lewej.

DSC05126_zpswmoa3noi.jpg

 

Co do koloru, chodziło mi o aspekty chemiczne. Czy na szary podkład Tamki dawać kalki i lakier do włosów, czy musi być to warstwa farby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ten kolor na pierwszych zdjęciach to baza PanzerGrau jeśli tak dajesz kalki na bazowy(Panzer Grau) ,lakier do włosów,choć tu bym się zastanowił_farby Tamki nie nadają się do tej metody(klasycznej znaczy)tu ewentualnie Pactra i olejne Humbrole.Zawsze możesz użyć Chipping Effect od Vallejo i drapać zaostrzoną zapałką.Generalnie zalecam użyć jeszcze warstwy ochronnej z lakieru zwykłego.

 

f14835a281889ba7.jpg

 

24df21e2b7bfd145.jpg

 

Rozumiem że chcesz osiągnąć efekt podobny ze zdjęć powyżej.

 

Wracając do koła nie wszystkie IV je miały ,zależy jaki n/b robisz.Tu akurat masz "811"z dodatkowymi płytami i uproszczonymi kołami napędowymi i prostymi kapslami na kołach jezdnych i ty to koło dałeś zdjęcie z prawej.

 

 

05ff7370167a8789.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas aktualne pytanie.

Jaką maszynę ( jaki numer boczny) chcesz wykonać?

Po tej decyzji będzie można dalej myśleć.

No chyba że już Dokonałeś wyboru.

Jeśli byś mógł to daj zdjęcia kół napędowych tych co zostały na ramce chyba A 5 i 6.

W instrukcji pokazują, aby użyć A 20 i 21.

Jestem ciekaw co proponują, aby wstawić w modelu,a co ma pozostać.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak koło zamontowane w modelu od wersji "E".

Ja jestem ciekaw jak podała to instrukcja w modelu.

Czy późne lub wczesne to część A 20/21 czy A 5/6?

Robi jak widać bez dopancerzenia.

Koło należy wymienić i można zrobić wersje właściwą - wczesną.

Chyba że Ma inne jeszcze plany.

Aby wykorzystać kalki to można zbudować np.wóz numer - 414;812;813 bo już 401 był dopancerzony z kołem napędowym z wersji "E".

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak koło zamontowane w modelu od wersji "E".

Ja jestem ciekaw jak podała to instrukcja w modelu.

Czy późne lub wczesne to część A 20/21 czy A 5/6?

Robi jak widać bez dopancerzenia.

Koło należy wymienić i można zrobić wersje właściwą - wczesną.

Chyba że Ma inne jeszcze plany.

Aby wykorzystać kalki to można zbudować np.wóz numer - 414;812;813 bo już 401 był dopancerzony z kołem napędowym z wersji "E".

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Afrykańskie IV nie mają reguły.Większość to pojazdy zniszczone ale widać modyfikacje patrz "800".Oczywiście wczesny etap 41-42.Dopancerzenie dostały IV w Afryce ale dokładnych danych nie ma.Zazwyczaj dopancerzenie posiadają pierwsze wozy w kompani,plutonie ale też reguły nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ,z reguły wszystkie IV z tymi kolami(afrykańskie)miały dopancerzenie.
Afrykańskie IV nie mają reguły.

Ja o żadnej regule nie pisałem więc .

Podałem numery wozów o których wiem że nie miały dopancerzenia i koła napędowe w wersji "D".

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki,

 

Zdecydowałem się na 4/Pz Rgt. 8, 15 Panzer Division w Libii 1941

Chodzi o malowanie z czarna czwórką z białą obwódką.

 

Co do merytoryki, to przyznam, że nie sprawdziłem kwestii tych kół i dopancerzenia, które w zestawie zresztą jest.

Nie zamierzam nic więcej dodawać lub zmieniać.

 

Zamierzam położyć kalki na podkładzie w kolorze Panzer Gray po wcześniejszym położeniu sidoluxu, następnie kalki zamaskuje a potem na wszystko AK Heavy Chipping i Dunkelgelb od AK w stylu modulacji.

 

Potem już tylko zdrapywanie frby na rozpuszczalnik i wodę.

 

\Mam nazieję, ze wyjdzie. Na wszelki wypadek przeprowadzę testy na kawałku plastiku przed modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten wóz to już wersja F z prostą płytą nadbudowy

 

213b9229b0d35b8b.jpg

 

cddc594e441f2855.jpg

 

Krzysiek napisał ci które możesz zrobić i będzie to wersja D.Niestety Dragon we wszystkich wczesnych IV nie odróżnia poszczególnych wersji chyba po raz pierwszy cieszę się z dodatkowych części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem, bo nie posiadam już białych obwódkocyh oznaczeń a jedynie te czarne numery czyli 4 8 i 7.

 

Mogę chyba zrobić niewłaściwą 9niezgodną) czwórkę czarną jak zakładałem, albo tworzyć S-F pod względem wykorzystania tych 3 cyfr...

 

No to klops

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najpierw małe sprostowanie dla wszystkich czytających i oglądających.

Fotki (szt.2 - duża i mała) zamieszczone przez Krzysztofa (KrzychuP) w ostatnim Jego poście to dwie różne maszyny.

Najpierw ta druga (mała) to faktycznie wersja F.

I tutaj właściwa para tych fotek - Pz.Kpfw.IV ausf.F numer na wieży 4:

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=18344 - tę ja dodałem - do pary

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=18345 - tę dał Krzysztof (KrzychuP)

Widać koło napędowe i napinające z wersji F,prosta płyta nadbudowy, wieża z wersji F z włazami dwudzielnymi i reszta.

Jak widzisz wersja "F" - to zupełnie inny pojazd niż ten co zbudowałeś.

Jeszcze inne koło napędowe (od wersji F do H), inne koło napinające (od wersji F do J),inne gąski 400mm(do wersji E 360mm),

właz w wieży dwudzielny (od wersji F ) ,prosta przednia ściana nadbudowy pancernej,

pogrubiony przedni pancerz (nie tylko) i co za tym idzie inna osłona przedniego MG - (Kugelblende 50),

(od wersji F do J) no i inny (czołgowy) MG 34, inny tłumik i wiele wiele innych zmian.

Afrykańska wersja F fajnie pokazana na str.7 i 8 fotka 001,002, 003 w Sd Kfz 161 - Pz.Kpfw IV Ausf F F2 G - W.Trojca 5

Teraz druga para fotek (duża) to wersja D/E :

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=18346 - tę dał Krzysztof (KrzychuP)

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=18347 - tę ja dodałem - do pary

Pojazd ma dopancerzenie.Prosta płyta nadbudowy to ZŁUDZENIE.

Charakterystyczne dla wersji (późnej) E dopancerzenie z wycięciami do śrubek - pancerz (dół) między kierowcą a strzelcem.

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Bilder/Panzer4/Pz4E-2.jpg

http://www.materielsterrestres39-45.fr/fr/images/charsaxe/charaxealemagneproto/pz4/pz43pzdiv/Pz4-sht.jpg

Widać koło napędowe z wersji E,napinające z wersji D/E, wieża z wersji D/E.

Ty w modelu musisz dać koło napędowe z wersji D, http://www.manufaktur.dk/panzer0701.jpg + numery białe + stożkowe zamknięcie (Haubecap), lub założyć dopancerzenie, aby zrobić właściwą maszynę.

No chyba że chcesz zrobić SF.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem w mega dupie...

 

Bo najłatwiejsza opcja wydaje się z tym kołem napędowym, tym bardziej że stożek na dachu już dałem.

Problemem stają się białe numery, których nie mam.

 

Z tym dopancerzeniem byłoby niemało kłopotu. Musiałbym zerwać całe oporządzenie na błotnikach i bocznych ściankach...

Jeden wielki hardkor.

 

Postaram się skołować te obwódkowe jakoś...

Taki wniosek na przyszłość, żeby od razu w wątku podawac wersję maowania jaką się wybiera, żeby ominąc niespodzianki jaka mam teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu, masz kawał porządnego modelu, bo 6265 to wypasiony zestaw.

 

Chętnie przyjmę kalki

 

Tak zwanym "tymczasem" próbowałem przeprowadzić nieco testów z powłoka farby i podkładem jakim pokryty jest model.

Rozpuszczalnik nie rusza podkładu i w miarę schodzi na chipping effect od AK farba.

 

Testy na osobnym kawałku plastiku

DSC_0517_zps9oqmdjdt.jpg

 

Potem poszła minia na elementy wewnętrzne.

DSC_0518_zpsxwvt8exr.jpg

 

Na to AK chipping effect i creamweiss z AK. Potem chwila przerwy i ścieranie pędzlem i wykałaczkami.

 

DSC_0519_zpsmcctgmsw.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jesteś uratowany - w zestawie pozostał Nr.813 i będzie on odpowiedni dla wersji "D".

Pojazd Nr.813 przejęty przez brytyjczyków podczas drugiego ataku na Tobruk w dniu 14-04-1941.

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=8864&sid=439718b5b4cd95699f169f9611b4fa4b

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=8877&sid=439718b5b4cd95699f169f9611b4fa4b

http://www.deutsches-afrika-korps.de/download/file.php?id=9018%20-%20821

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu nie myl pojęć Tobruk w dniu 14.04.41 został zaatakowany pierwszy raz(można powiedzieć że z marszu,a w zasadzie oblężenie).Dopiero 21 czerwca 1942 Państwa Osi przełamały opór i Tobruk padł.

Tego samego dnia mój wóz "811" padł ofiarą brytyjskich dział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.