Jump to content

Stojkovic

Members
 • Content Count

  2,269
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Stojkovic

 1. Temat dalej w toku, tylko detailing zabiera mnóstwo czasu i weny. W Italerce niestety jesli chodzi o ten zestaw to trzeba sporo pozamieniać na fototrawionki. Zdjęcia marne bo prosto ze stołu, ale myslę, że coś niecoś widać.
 2. Warsztat będzie kontynuowany bez względu na to co się będzie działo. Ostatecznie liczy się efekt końcowy.
 3. Walor merytoryczny mojego warsztatu oceni kazdy indywidualnie. Jest to trochę bolesne, że przy tym modelu na kalkach się człowiek wykrzaczy, ale na temat mojego modelu czy procesu każdy ma prawo się wypowiedzieć z krytyką włącznie. Nie odbieram tego personalnie. Może i jak na SBS to wątek słaby - szkoda. Intencje były inne - realizacja wychodzi jak wychodzi. Jak trzeba będzie to zerwę kalki albo przemaluję wieżę po raz kolejny - jakoś wybrnę z tego i pokażę że się da - szczególnie "młodzieży" która patrzy. Każda budowa jest wyzwaniem i problemy mogą się pojawić na każdym jej etapie - takie jest modelarskie życie.
 4. Pamiętajcie tylko, że osoby początkujące robią modele prosto z pudła bez komplikacji. Suche kalki archera czy szablony eduarda to później, jak już opanują fototrawionki i żywice.
 5. Dobrze, że wątek ma w tytule malowanie i weathering, a nic o kładzeniu kalek
 6. Domyślam się, że to wina jednak kalek bo to ponad 30 letnie pozostałości z innej Pantery (z Tamki). Pierwszy raz mam taką akcję z kalkami naet na zimmericie. Kładłem przecież kalki na dziesiątkach modeli...
 7. Musze to sprawdzić, bo a,ż oczom nie wierzę. Jeśli jest taki babol w realu, to zamykam wątek i kasuję konto ze wstydu.
 8. Powiem wam, ze dziwne, bo na zywo nie ma żadnego srebra. Nie wiem czy to nie wina fotek. Przyjrze sie temu. tak teraz patrzę, nie chodzi czasem o 4 foto miedzy numerami 3 i 4?
 9. O kurka, muszę go wyjąć z szuflady... aleś mnie zgasił 😛 Jarzmo przyklejone na CA - trzebaby wymieniać... przy Dragonie, RFM-ie czy nawet Tamiya pełna zgoda, bez dwóch zdań bym szarpał. Przy tym uważam, że niepotrzebnie wydłuży to projekt, który i tak z zimmeritem czy bez niego merytorycznie nie rzuci na kolana..
 10. Dziś kilka słów o kalkach i lakierach w moim procesie budowy modeli. Kalki: W przypadku tej Pantery mamy zimmerit, więc bez chemii zmiękczającej kalki ani rusz. Dlatego od lat (w sumie chyba od dekady) używam jednego zestawu i nie zużyłem jeszcze połowy jego zawartości. Do tego obowiązkowo Sidolux do paneli. Mowa o absolutnych władcach i poskromiecielach kalkomanii: Micro Set i Micro Sol. Do tego Satin Varnish, który w takiej buteleczce jeszcze nigdy nie zawiódł (Vallejo). Proces jest prosty i bezstresowy - zawsze! 1) powierzchnie gdzie chcemy umieścić kalkę psikamy porządnie z aero sidoluxem. Ma się błyszczeć! ale nie może być większych zacieków. 2) po wyschnięciu sidoluxu nakładamy pędzlem Microset na te miejsca i kalki 3) po nałożeniu kalek, sięgamy po Microsol i z pędzla nakładamy go na kalkę (porząnie!) 4) Po odczekaniu 24h znowu natryskujemy z aero Sidolux na kalki. 5) Po wyschnięciu sidoluxu biorę w rękę satin varnish i z aero psikam cały model z pominięciem wcześniej połyskliwych metalowych elementów (malowanych lifecolorami post wcześniej). Jest to zarazem pierwszy i ostatni raz w całym procesie kiedy nakładam lakier na model (prócz sidoluxu oczywiście). Na satynowy model nakładał będę washa - o tym post następny. Model i kalki na nim wyglądają po tym szybkim i prostym przepisie tak: Myślę, że wstydu nie ma...
 11. Fajnie, że Cię zainspirowałem! Do dzieła - czeka Cię świetna przygoda!
 12. Model bardzo ładny, tylko aż prosi się o spłowienie (zróżnicowanie plandeki za budką szofera) i dodanie jakichś bambetli, elementów dodających życia we wnętrzu i na pace.
 13. Czy D9R w IDF rózni się tylko orurowaniem i tabliczkami z numerami względem wersji US Marines z Iraku? (chodzi o zestawy Menga)
 14. Wyjaśniliśmy sobie wszystko z kolegą Mariuszem na PW i teraz wiem, że każdy miał dobre intencje. Daliśmy sobie po przysłowiowym "razie" i możemy dalej w spokoju i wzajemnym szacunku funkcjonować na forum. Teraz pozostaje kibicować w dalszych etapach budowy.
 15. Kolego Mariuszu, nie zamierzam się nikomu rzucać do gardła i nie wiem dlaczego to w taki sposób interpretujesz. Wpis o imperialiźmie był adekwatny w swoim poziomie do twoich zdjęć pojazdów 1:1 i umieszczenie tego jako argument do tezy, że jest to nienaturalne, a przynajmniej mniej naturalne niż rozjaśnienia paneli. Generalnie nie widze tu logiki i stawiam kropkę z mojej strony w tej dyskusji. Skoro tak bardzo upodobałes sobie mój profil zawodowy to powiem Ci, że jako dziennikarz wiem, że różne są podejścia do życia i od dawna wiem także kiedy trzeba odpuścić bo jest "ściana". Maluj sobie rozjasnienia paneli - nie moduluj - whatever makes you happy friend! - ja odpuszcam dalszą dyskusję, przynajmniej na temat twojego malowania.
 16. Jesli juz wycinasz wyrywek mojej wypowiedzi to rób to w bardziej kompletny sposób, bo jasno napisałem czego na tamten czas w twojej postawie/postrzeganiu nie rozumiałem i nadal nie otrzymałem odpowiedzi merytorycznej od Ciebie czym rózni się używanie jasniejszego koloru do robienia gradientu od uzywania jaśniejszego koloru do rozjaśniania paneli... rzeczywiście nieco pachnie metoda wyparcia. Potem wklejasz foty realnych pojazdów i porównujesz to do techniki modelarskiej? Widzisz na tych pojazdach rozjaśnienie paneli? Generalnie nie wiem co chciałeś tym udowodnić? Że pojazd 35 razy większy niż MODEL nie wymaga niczego? Potem krytykujesz ludzi, którzy pomijając chemię jakiej używają robia bardzo fajne modele. Nawet Rinaldi moduluje albo uzywa zenitalnego rozjaśnienia. Ja rozumiem, że lubisz metody vintage i masz opór przed złym imperializmem i komercyjnym wymiarem modelarstwa, ale tym samym bardzo wiele tracisz - to tak na marginesie. Nie będę przekonywał nikogo że "moje jest mojsze" ale też nie atakuj innych mających swoje poglądy w myśl zasady że "twoje jest twojsze". Rozumiem, że washa nie używałeś, bo obiekty na przywołanych przez ciebie zdjęciach takowego nie miały?
 17. Moim zdaniem samo w sobie malowanie plastiku na inny kolor jet sztuczne i idąc tym tokiem by było nie sztuczne, naturalne i to trzecie to musiałbyś model zbudować z metalu, uzywwając dokładnego RAL-owskiego odpowiednika itp. itd/ - czyli jedna wielka bzdura. Co więcej nie rozumiem w czym rozjaśnianie paneli jest bardziej naturalne od modulacji??
 18. Pamiętaj, by zmatowić lekko lub zsatynić siedzenia bo się świecą zbyt jak na moje oko. Reszta git - jak na "niemodulację"
 19. No właśnie się dziwię że 1:72 a nie tak jak kiedyś...
 20. To tak chronologicznie - mam na tapecie dwa cywile (Hondę i Lancię) - w zasadzie odskocznia od pancerki, a z militarnych jest Pantera, która maluję, Tygrys w tym wątku i 6-rad, którego kończę kleić (miałem go już w rękach dziś). Generalnie nie znoszę pustki, więc jeśli coś idzie do malarni, to jest przestrzeń do budowy czegos nowego. Cywile inacej się maluje - inne sa etapy, lakierowanie, kalki itp. Dodatkowo pod każdy model będzie winieta. Nikt za to nie może powiedzieć, że zaczynam modele i nie kończę !!!
 21. Gdyby był to Dragon, RFM lub inny liczący się merytorycznie model to bym dorabiał ten Zimmerit. Przy Italeri jak zrobię zimmerit to będzie trzeba przerabiać inne rzeczy. I tak wygrałem z sobą zmieniając kable na druciane przy lampach.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.