Skocz do zawartości

Jagdpanzer IV L/70(V), Dragon 1:35


Demonion

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w przypadku tego pojazdu to zielony nie był bazowy i kamo z dunkelgelba?

I to jest podchwytliwe pytanie. Rozporządzenie które wprowadzono chyba na początku 45 określało główne kolory na zieleń i brąz a piaskowy w formie szczątkowej. Więc można by go malnąć na zielono całego ale to jak komu wygodniej. Czy był zielony kolor jako bazowy to zdaje się, że tak zaczęto malować w montowniach Deilmera. Ale piaskowy jako baza został w większości pojazdów. Mam zdjęcie stosów kadłubów jagdpanther oraz stug w jaśniuteńkim piaskowym jako baza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na początku (pisałem o tym) wklejony zły sprzęg holowniczy. Tylko on nie pasował do pojazdu z drugiej serii.

Niestety element pozostawiony w modelu. No skoro autorowi to nie przeszkadza to OK.

Teraz nowe malowanie - i dlatego muszę trochę znów pomarudzić - czy warto Zobaczymy.

Według zasady - może Komuś kiedyś się przyda.

 

Nowe malowanie - teraz to pojazd z trzeciej kompanii - (wskazuje na to Nr.332) SS-Pz.Jg.Abt.1.

 

Trochę danych z historii tej jednostki - na początku powstał Stab , 1 i 2 kompania.

Pojazdy wysłano 20 października 1944 roku które do jednostki dotarły 25 października 1944 roku.

Razem 21 sztuk. Pojazdy rozdysponowano >> Stab - 1szt. ; 1 komp. 10 szt. ; 2 komp. 10 szt.

Pierwsze działania nowej jednostki już 15 grudnia 1944 w Ardenach.

Podczas walk w Ardenach jednostka straciła 10 maszyn Panzer IV/70(V).

Uzupełnienia - 6 stycznia 1945 roku - szt.2 i 14 lutego 1945 roku (odebrano 18-02-45) - 8 sztuk.

Ostatnie uzupełnienie posłużyło do utworzenia 3 kompanii - i jednostka ruszyła na wschód ... .

Jak widać pierwsze pojazdy Panzer IV/70(V) w "LSSAH" były najpóźniej - produkcja z pierwszej połowy października 1944 roku,

czyli 2-ga seria produkcyjna. Natomiast uzupełnienia to już 3-cia seria produkcyjna.

 

Dwa przednie koła nie mają gumowych bandaży, one są stalowe.

Dokładnie tak jak napisał Kolega

... koło stalowe z wewnętrzną amortyzacją, ... .

Koniecznie dla drugiej serii Panzer IV/70 (V) - stosowana od września 1944 roku.

 

Teraz coś tam, coś tam o malowaniu w końcowym okresie wojny.

Panzer IV/70(V) - "LSSAH" - grudzień 1944 roku - Ardeny* - z 2-giej serii produkcyjnej.

3rd_reich_pzjgr4_jagdpanzer_iv_l70__v__by_panzerbob-d73yhx3.jpg

"Vomag" do końca października 1944 roku stosował kamuflaż dyskowy na pojazdach Panzer IV/70 (V).

 

Czy w przypadku tego pojazdu to zielony nie był bazowy ... .
Rozporządzenie które wprowadzono chyba na początku 45 określało główne kolory na zieleń i brąz a piaskowy w formie szczątkowej.

Nr.52 z dnia 24 stycznia 1945 roku - (i dotyczy ośmiu Panzer IV/70(V) wysłanych 14 lutego 1944 roku.)

Kolor dominujący to RAL 6003 - kolory uzupełniające to RAL 8017 i RAL 7028 Ausgabe 1944.

Kolor RAL 7028 Ausgabe 1944 jest to nowy odcień wprowadzony właśnie od października 1944 roku.

Zmiana koloru związana była z brakiem ochry, której liczne złoża znajdowały się na terenie Francji i Włoszech.

Nowy odcień wyprodukowano z dostępnych materiałów i okazał się prawie identyczny z Einheitsfarbton z 1930 roku.

 

Ale piaskowy jako baza został w większości pojazdów.

NIE - dlaczego ? - opisałem powyżej i poniżej.

 

Tak się właśnie zastanawiam patrząc na zdrapki na przednim pancerzu.

Od połowy września 1944 roku, a raczej w jego drugiej połowie - kamuflaż zaczęto nakładać bezpośrednio na farbę antykorozyjną.

Przedtem na farbę antykorozyjną dawano najpierw kolor bazowy na cały pojazd - dotyczy to RAL 7021 i RAL 7028.

Tak radykalne zmiany związane były z brakami w zaopatrzeniu w kolor RAL 7028 Dunkelgelb, a dzięki temu "zabiegowi" zyskiwano na każdym pojeździe 2/3 warstwy.

Posunięto się jeszcze dalej i na krótko - kolorem bazowym był kolor podkładu antykorozyjnego.

Dlatego piszę że "kolor dominujący to RAL 6003" i dotyczy to tylko tego koloru.

 

*opis zdjęcia Nuts & Bolts vol.38 str.141 -

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Krzysztofie twe uwagi są nie ocenione, rozporządzenia znam które opisałeś. Lecz jest to model dla kolegi który sobie tak wymyślił i zażyczył. Więc merytoryka oznakowania jest wiadomo z czego

Co do koloru bazowego w Niemcowni były rozporządzenia ale co zakład to inna polityka. A idąc za przykładem:

hEfab-xdONje6UmhqYpEl68dLkrw4T-ME7hQyx4wPHXDFvIi_LYct-1zHEoRoGmOG3oVslMAI-4edrnay3XcRf11V4uPBhD3UOpCwLSFLpKDq1YUVeYusFsNoDo-m35p8HLbiZUN3RzUTexioMy_8sIUIVMmnIVG7cE4pPXM1a4L0kGYu7uJiMWvLXAuGv5sc892gpm_CMk4iuKB0YIuXk_Tm_IpLJRSgXU0Xzzf7AuCTiAnnP0v4LpAqHECneKvTgaBBqjlOKFXjTTmz5dHy1YSS6rEk0HoKUPH4K4lyZ35GZXUtAxnyo9iRf2Bbu84R7b8PGb6R1u2rNs2uYP49l6aLYx_IDbuzO8mAWjThh6Bndwf_JlOzgdf_V1YSiMlbXLU-GaU2-U_4w_vYNR0EIeaDJT72wdRZSs-vJp_69Ebgf5UgM5GznMdQgGZqy96zzn98Dw21i0FnkEAUbGdZEUd0bDnNZMPHyfbkOz01a8suJBfMO_nce-dJvG_RZ44-5Q6QJXVCI40z8lv3A2FFlyvvAGBc6V7L4zDJUqKGWmi5JY0Uz4uSifypRq8qSGgWlJqA0RJKwo27dw9OkzCjZNlMcCfMXmmUodHaE1Pn3nPLyApxujK7Jh4EGRvMtyh-Ll2CGgo1XRsprc73dDmN9Y7jcu8YrHH=w800-h545-no

ODWBMzc7mMSMOqA7VOv0tFk4QHOpmrPpaWvHGoyFeuBTgDoGbQ6rbbe_y_QZTcP34qKwQwWwevBGTMNCvqSF1DGM3W-QSt-5zPrjNoaeYxN3Zy-xDhF5cdvAQ88fBG8LfwveDx9uW0VXEtiZTr_5yx7kiTdDZAy74OO0_7_TzvutbZQXZO7KsKizXmP5Ua7QFRlzXimjaxNAEDDec3oOfeOJTzPEP7NiZdxSfSaOFytTc1SljJ28fFZc-bDyW3FH-GXHvfdSO6fNai8vo6fIS1asuLrUdUVCd7L82TRkzxLfpw57BlMISCKEFgdrA6iUhr7WShUaLE6xd6hGEl5QNMUKgoYkQzF9nrePzWF_imFuC5IyT--OzEPCb80xlgxr6Oe6T_Xjx-20r6IQdnbsfSOgVqvWV9Q9cZ9AkzWk3bK-kW4E5Ckd42DT1qjid7SL4u5j6IHrP6f7pw5hK-CRwp0vVVrXJWV2Ws7AaCp31nZxLmnseRAv9V5H5ZF9BjB7iQfZ9j1PGITdc9WARwUo_kZ7LDyBtieJgd45caaGZU84jOKHiwvGP-y5ZRzYg-FYDxXNyq5L2N3hZgGkiJlX2dwh30zDqAEB0Nuqa0ljGAduHiU0qrQsJ9Wg-2VKryZgqfPXToBpAx0AzM032CxGK6XSna1SJPRF=w960-h685-no

Nie widać podkładu na kadłubach tylko późny Dunkelgelb czy jak go tam zwą a ciemny kolor pasujący odcieniem pod farbę podkładową jest na kołach. Więc określenie bazy naprawdę mija się z celem bo wszędzie robiono po swojemu i zależało to od stanu magazynowego.

Co do sprzęgu pełna racja nie kombinowałem przy tym bo to nie dla mnie

A co do modelu w niedziele rozpocznie podróż na półkę do kolegi.

Zakończona budowa, galeria za jakiś czas.

2kJwcmP1zYmjsK_QKTT1zyBtdBpXe3iA5fc6YIzUt80AJEAUhERw9fWyH0EgcsnGo-6yFhIi_g--7OSlVxUXYYp0XOUdcwPz6lMt0o8p_l7oqsrUjfIDlH2bAb3cOR5j6dD7fqNDheh149OvYArfQJFCzVoh6fH-wXxFAHiW-2TK0vUOvHSxCs9YX0lJd-F5lvr6QegndZusGqPbqe2GNkaLQkegUFrB3bDU6j0jUaTwHse2LRIbnWxqnsK5uxZ7ThQAHxcYrxJ43JFqSHWxdp5xzBTehuhATfdrM4pFYaLZm6Wi4uV_zg0g0_2KApjCs204GTo8k0cuAk9JBfiXe7b4VKaE2LiKLahL3Fg8I93BVI7sKqA336h5EMny2E4G3-VIHnz_vknRbXi3ALKx0g85u4wal3PGzgVXJ-i1iymPttLl7Bj1oRwceU2Dl4vJzwq-CmF1IkUA8ejM5uRneDUY6_HLiNsy3F3JSAlyINyD5NtXnbbuVtPdKvWQmric9BELbycO9mDbxi7ZkPcYch45pFBVXY46iL0nlm7rm7ggxdru0tumUFEoX9k4Tnu90fIPNv1Rtnnp9sNlCD1I7CAPXH6oMk3z8oktBUkb77ie3tKzSeNmI29eLyo5dWkztbRPYu--FLYmi1PHWJGT91L9V1XzrTgl=w1430-h953-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to model dla kolegi który sobie tak wymyślił i zażyczył. Więc merytoryka... .

OK nie ma sprawy. Szkoda że nie napisałeś tego na początku - bo w pierwszym poście :

Rozgrzebałem powyższy model ... . Zresztą miałem straszną chęć na IV . Powoli się tworzy. Założenie to wiosna 1945 z 1 dywizji od Adolfa.

- bym się "nie produkował". Choć ostatecznie była to dla mnie kolejna powtórka materiału.

 

Co do koloru bazowego w Niemcowni były rozporządzenia ale co zakład to inna polityka. A idąc za przykładem:

Nie jest to jest kolor bazowy. Jakiś czas temu przez długi czas analizowałem ... . Szkoda pisania - to trzeba zobaczyć - zapraszam.

 

Fotka pierwsza - to samo zdjęcie tylko trochę większe.

- jest to zaplecze montowni MIAG. Na pierwszym planie prawie biała "skorupa" Jagdpanthery, zaraz za nią kolejna już z zamontowaną osłoną jarzma - ale

przód już nie jest taki "biały" - bardzo mocno przebija ciemny kolor. Czyżby rdza przeszła przez minię i warstwę farby ?

Inne wanny te bardziej z tyłu już nie są takie "białe". Też rdza pod warstwą "bazową" - według mnie - raczej nie.

1387125258_6.jpg

 

Fotka druga - scena "A" - montownia MNH. - na fotce którą udostępniłeś - "skorupy" Jagdpanther jak i Panthery są "białe".

Nawet "śmigła" wentylatorów zamontowane w Panterze są "białe".

17088003480_0c0bd17a59_b.jpg

 

Fotka druga - scena "B" - ta sama "scenka" - widok z góry na "skorupę" Panthery

5d2efb7ccc693194798c6216cb5f5de1.jpg

 

"Skorupa" Panthery już nie jest "biała" i jej wentylatory też nie.To samo Jagdpanthera za nią - nie jest już "biała".

Po drugiej stronie widać Jagdpanthery - szt.5. Pierwsze trzy mają założone koła - 4 i 5 ich nie ma.

"Skorupa" czwartej Jagdpanthery (tej bez kół) jest "biała".

 

Fotka druga - scena "C" - jest to ta czwarta Jagdpanthera ta bez kół, z przodu widać "skorupy" Jagdpanther z kołami ciemnymi.

7995549102_25b0809fe0_z.jpg

 

Jagdpanther Ausf.G2 , Fgst.303122 - Brak "białych skorup"!

 

Nie widać podkładu na kadłubach tylko późny Dunkelgelb ... .

... ciemny kolor pasujący odcieniem pod farbę podkładową jest na kołach ... .

Jak widać nie tylko na kołach.

... .Więc określenie bazy naprawdę mija się z celem ... .

Nie mija się z celem jako zasada - baza - nawet jeśli to Dunkelgruen* to nadal baza - ale to inna bajka.

... . zależało to od stanu magazynowego.

Tu się zgodzę w 100%. Używano tego co było w magazynach.

Trzeba jednak pamiętać zasady te dotyczyły Niemców, a u nich wiadomo - porządek musi być.

 

* Panzer Tracts No.9-3 str.9-3-41 - "Dunkelgruen base paint ... ."

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem naukę z pokorą.

Uczymy się wszyscy. Ja temat kolorów "wałkuje" od dawna.Ile czasu nad tym spędziłem nie wiem.

Niemieckie pojazdy - teatr Europejski wraz z Rosją, jak i teatr Afrykański.

Zawsze podstawą są rozkazy/wytyczne - wydawane dla poszczególnego teatru działań i okres jakiego on dotyczy.

 

Dzięki Tobie i tym fotkom które pokazałeś mogłem udowodnić że nie do końca jest prawdą to - "jaki kolor" widać na zdjęciach z epoki.

Nie można bezkrytycznie, bez analizy przyjmować to co widać na pojedynczym zdjęciu.

Myślę że udało się udowodnić że pojedyncze zdjęcie może przekłamywać widoczne na nim odcienie.

Gdybym to tylko opisał większość z czytających pukała by się w głowę i mówiła że mam coś "nie teges".

Dlatego tak to wypunktowałem. Nie chciałem sprawić Ci przykrości czy Cię pouczać.

 

Po tym przykładzie wszyscy którzy to przeczytają będą ostrożni z opiniami, na temat kolorów "jakie widać", ich zdaniem na czarno/białych zdjęciach.

 

Stereotypów i przekłamań jest od "groma". Co uwidacznia się coraz bardziej - "bo mi się jakieś malowanie podoba , a inne jest jakieś dziwne".

Nie istotna jest prawda historyczna - liczy się "mój góst" - choć i to trzeba zrozumieć. To jest modelarstwo.

Między innymi dlatego z zasady nie komentuje w galerii gotowych modeli.(No są nieraz jakieś wyjątki - jak mnie naprawdę coś mocno poruszy ).

Przepraszam za wpis nie na temat Panzer IV/70(V) którego dotyczy ten wątek.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

ja się nie wypowiadam w tym temacie bo wróżenie kolorów z czarno-białego zdjęcia jest zbliżone do woodomagic, już niejednokrotnie udowadniano że nic nie jest pewne bo takie zdjęcie może zrobić psikus, a za ileś tam lat wyjdzie z prywatnych rąk lub jakiegoś archiwu kolorowe a potem że ooo jednak to nie był piaskowy bazowy kolor...

i tak jak pisze meser nie chodzi o pouczanie w złośliwym tonie, ale naprawdę bywają niespodzianki m/n jak z malowaniem z września, nagle po latach wyszło że tam jeszcze był brąz...

Dlatego Krzysztof jako kopalnia wiedzy jako że lubi kopać w tych tematach w większości wypadków dobrze prawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.