Skocz do zawartości

Ułańska fantazja 1:72


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu wpadło mi w oko zdjęcie, na którym Ułan przeskakuje przez przeszkodę na trzech koniach.

 

uan.jpg

 

Postanowiłem zrobić winietkę, na której Ułan będzie przeskakiwał przez przeszkodę na dwóch koniach. Za materiał wyjściowy posłużył mi zestaw Zvezdy:

 

1.gif.jpeg

2.jpg

4.jpg

3.jpg

ZVE6161b.jpg

ZVE6161a.jpg

 

Obie figurki koni musiałem pociąć i zmienić ich sylwetki tak by wyglądały jak konie w trakcie skoku.

 

5.jpg

6.jpg

 

Będę też musiał spolonizować tego figuranta, żeby wyglądał jak ułan:

 

7.jpg

 

Ale najpierw pomaluję koniki

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wildze kolego profesjonalne podejscie do modelarstwa.

W tej skali figurki to prawie zegarmistrzowska robota.

A i staż na forum tez nie byle jaki.

Czekam na malowanie.Chce podpatrzeć technikę.

Otóż ma do pomalowania mikołaja ,przeróbka z ruska z zestawu italiri.

Jak-is dziwny plastyk ,nie rusza go nawet aceton,a farba odłazi plastrami,

ale nie jest to żywica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj jureczek,

 

Jeśli chodzi o moje modelarstwo to przyznaję, że się staram. Dla mnie to więcej niż sposób na zabicie czasu. według mnie modelarstwo to sztuka doskonalenia siebie i zgodnie z tą filozofią kleję swoje modele. A "zegarmistrzowska skala najbardziej mi odpowiada, bo tylko takie modele mieszczą się na mojej półce Natomiast nie uważam, żeby ilość naklepanych postów świadczyła o moim modelarskim poziomie

 

Jeśli chodzi o Twoją figurkę, to możesz spróbować od podstaw - tak jak to zrobiłem w winietce "Psy wojny" w 1:72, albo przerobić figuranta tak jak to zrobiłem z kierowcą DKW NZ 350 w 1:72 - zresztą dzięki namowie i pomocy kolegi Andrzej_LK.

 

A koniki są już pomalowane. Przedstawiam kasztankę:

 

12_1.jpg

13_1.jpg

14_1.jpg

15_1.jpg

 

I siwka:

8_1.jpg

9_1.jpg

10_1.jpg

11_1.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jonathan,

 

Chyba wiem w czym tkwi problem "masywności" kasztanki. Chyba już na etapie modelowania Magic Sculptem skopałem lewą tylną nogę. Chyba nałożyłem tego za dużo... Ale następny będzie lepszy

 

Wiesz to tylko szczegół.

Całość i tak się świetnie prezentuje.

 

Teraz już chyba za późno by to obrabiać.

Mimo wszystko chylę czoła przed umiejętnościami i precyzją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałem Wam tylko powiedzieć, że zacząłem rąbać figuranta:

 

16.jpg

17.jpg

 

Jak widać amputowałem ramiona, naciąłem kark, stawy kolanowe i skokowe. Lewe ramię wymodeluję od podstaw (może użyję lewej dłoni). Po zmianie pozycji będę musiał usunąć zbędny ekwipunek (strzemiona i szabla). Natomiast zostawię ostrogi i pas z ładownicami. Trzeba będzie także zmienić czapkę. A potem na koń!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pas z ładownicami do wywalenia - nasi używali 3 komorowych wz.22. Krasmiejce natomiast dwukomorowych do mosina: skórzanych, parcianych lub kierzowych (najpopularniejsze). Polacy Takich:

https://www.google.pl/search?q=%C5%82adownica+wz.22&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiVkrnNs7HJAhXCvhQKHeClD6oQ_AUIBigB

Kacapy takich:

https://www.google.pl/search?q=%C5%82adownica+wz.22&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiVkrnNs7HJAhXCvhQKHeClD6oQ_AUIBigB#tbm=isch&q=%C5%82adownice+kierzowe&imgrc=_

W kwestii ładownic : nie były noszone na koszarach, tylko na ćwiczeniach i manewrach. Na zdjęciu, które odtwarzasz widać że brak jest ładownic. Śmiało daj mu goły pas, by nie kombinować z przeróbkami ładownic.

Czapka do wywalenia, jak wspomniałeś, - nie przypomina w niczym: rogatywki wz.19, wz. 27, wz. 35 ( polowej a tym bardziej garnizonowej) ani polowej wz.37. Do czapki KOPu też jej sporo brakuje - słowem no jest to typowo radziecka czapka.

Wszystko co ma na sobie żołnierz wywal - szelki, paski. Koszula od bidy ujdzie bo w tej skali i tak nie widać, a zawsze możesz powiedzieć że to koszula amerykańska, bo te były używane u nas do pewnego okresu.

http://imageshack.com/f/697/koszus12.jpg

Powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW! neptun1939 dzięki za pomoc. Nad czapką już zacząłem pracować. Zdrapałem gwiazdkę, spiłowałem czapkę w kwadrat. Potem zamierzam wyprofilować krawędzie czapki z Milliputa i zrobić nowy daszek (jeszcze nie wiem, czy brać się za orzełka). Masz rację Ułan ze zdjęcia nie ma ładownic (zresztą przy takim skoku tylko by przeszkadzały). A czy do pasa mogę dodać jedną szelkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie jak jedną szelkę? Polska kawaleria używała głównie takich szelek:

Szelki francuskie:

http://nestof.pl/towar/szelki-francuskie-demobil

Lub polskiej produkcji:

http://nestof.pl/towar/szelki-kawaleryjskie-nestof

Co do orła - w tej skali będzie on miał mniej jak pół milimetra więc wystarczy, że pacniesz srebrną farbą podłużną kropkę. Z tym spiłowaniem czapki w kwadrat to nie bardzo. Rogatywka wz.27 ( bo taką ma ten kawalerzysta ze zdjęcia) była miękka bez usztywnienia. Dobrze widać jej ułożenie na zdjęciach portretowych.

Tutaj masz przykład zdjęcia podhalańczyka z 3 PSP w tej czapce (z mojej kolekcji)

http://www.aukcjoner.pl/gallery/021493798-.html#I1

Widać dobrze, że ta rogatywka nie ma "twardych rogów" i zarysów jak późniejsza garnizonowa wz.35. Po prostu te rogatywki nie miały usztywnienia i wszystko zależało od tego jak bardzo jest znoszony materiał oraz jak się ułoży na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że "jedna wszelka" to koalicyjka... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki neptun1939 za podpowiedź i linki. Od czapki odciąłem cały wierzch i rogatywkę wymodeluję z Milliputa. A jeśli chodzi o tą "szelkę" o której pisałem, to chodziło mi o wąski pasek przypinany do pasa i przerzucony przez jedno ramię. Czy takie coś może być, czy sam pas?

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A jeśli chodzi o tą "szelkę" o której pisałem, to chodziło mi o wąski pasek przypinany do pasa i przerzucony przez jedno ramię. Czy takie coś może być, czy sam pas?

 

 

Czyli "koalicyjka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od ilości bolców na pasie i stopnia. Twój figurant ma 1 bolec, czyli pas szeregowego wz.31 (sowiecki pas był bardzo podobny do polskiego, wiec dlatego tutaj użyłem wzoru polskiego) . Powinien być bez koalicyjki, bo ta przysługiwała oficerom, czy pod oficerom to nie pamiętam, ale raczej też. Gdybyś usunął 1 bolec i dałbyś 2 to jak najbardziej może być - tylko w tedy pamiętaj o odpowiednio wysokim stopniu na rogatywce i pagonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koalicyjka raczej nie w przypadku podoficera. Nie upieram się przy innych armiach ale na litość Boską, choć w kontekście Wojska Polskiego używajmy słowa polskiego - naramienniki. "Pagony" przyszły do Polski wraz z Armią Czerwoną i niestety do tej pory, jak widać, wraz z nią nie odeszły. Proszę sobie sprawdzić pochodzenie słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Ostatnio bawiłem się trochę Milliputem. Efektem jest przerobiona czapka i uzupełnienie wycinków w figurce. Dodałem też kilka pierwszych fałdek.

 

A oto czapeczka. Jak Milliput stwardnieje to spróbuję ulepić coś co będzie przypominać orzełka .

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

 

No i reszta figuranta:

23.jpg

24.jpg

25.jpg

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszcze talentu, cierpliwosci i... w tej chwili juz rowniez wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to byl jedyny Twoj warsztat ktory widzialem to moze bym uwierzyl... Zdecydowanie talent. No ja mam czasem problemy nawet przy lupie. Zwlaszcza przy nawlekaniu malej igly. To jest moje przeklenstwo, na duze dystanse mam fenomenalny wzrok, gorzej z malymi rzeczami i blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper to przesada ale na 4 zawsze wykonane strzelanie z kalacha bylo. Dobra, juz nie zasmiecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.