Skocz do zawartości

2S3 Akacja. Koniec zimy w Artiomowsku. Trumpeter 1/35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Z braku materiałów do skończenia BMP-1 rozgrzebuję powolutku kolejny model. Wiem, jestem monotematyczny - znowu wojna w Donbasie. Tym razem czas na 2S3 Akację, prosto spod Artiomowska.

Na początku marca 2015 – a więc krótko po Kotle Debalcewskim i odbiciu donieckiego Lotniska – w życie zaczęły wchodzić porozumienia mińskie. Separatyści osiągnęli w zasadzie wszystko to, czego z Moskwy od nich wymagano, zaś Ukraińcy lizali rany po ostatnich srogich bęckach.

Z linii frontu rozpoczęto wycofywanie ciężkiego sprzętu – m.in. artylerii. To właśnie z tej okazji pochodzi większość znanych mi zdjęć interesującej mnie Akacji.

1_zpsmfjja9le.jpg

Od tej fotografii zaczęło się szukanie informacji o pojeździe.

A tu krótki film jak owo wycofywanie sprzętu z linii wyglądało.

Wszystko wskazuje na to, że pojazd posiada numer taktyczny 835. Zgodnie z informacjami z tej strony: http://greenchelman-3.livejournal.com/470821.html - wyglądałoby na to, że jest to wóz 3 baterii 93 Brygady Zmechanizowanej

 

Oto pozostałe zdjęcia:

2_zpsbhhzvokz.jpg

W drodze z frontu. Okolice Artiomowska.

4_zpsuihz4fgj.jpg

W drodze z frontu. Okolice Artiomowska.

6_zpsehgo7otm.jpg

Na tyłach

5_zpsiqhlgulb.jpg

Zdjęcie grupowe całej jednostki. Prawdopodobnie przed wycofaniem z frontu

7_zpsxbswa3ho.jpg

Ta fotografia prawdopodobnie pamięta czasy przed konfliktem w Donbasie

 

 

A jak się Akacja zachowuje w boju? Zupełnie tak, jak na poniższych dwóch filmach.

https://www.youtube.com/watch?v=4HHGzkvDrd4

Tu załoga otrzymuje koordynaty na bieżąco z rejonu walk(strzelanie tak od 2 minuty, po ogarnięciu przez załogę poprawek).

https://www.youtube.com/watch?v=wWpwt_0pwps

Tu zaś mamy pokaz strzelania „stacjonarnego”, z dodatkowymi ładowniczymi. (Nominalnie załoga Akacji to 4 osoby, ale można ją rozszerzyć na taką jak ta okazję o dwóch dodatkowych żołnierzy)

 

A jakie są tego efekty? Jeśli zaufać temu artykułowi:http://warfiles.ru/show-69146-donbasskiy-proval-ukrainskih-sau-2s3-akaciya.html

to raczej słabe. Akacje cierpiały na sporo usterek i awarii wynikających ze złego serwisowania, zaniedbań i braków w wyszkoleniu załóg.

 

MODEL

12219463_176650239347006_8934921952109351051_n.jpg?oh=575c48d30f33d19f932a63479563ac1e&oe=570637C0

Całkiem świeży Trupeter. Model na pierwszy rzut oka bardzo ładny, fajnie zdetalowany. Tym razem daruję sobie jakiekolwiek dodatki. Metalowa lufa to koszt rzędu 100zł, zaś blachy właściwie powielają to, co jest w zestawie – więcej fototrawionek tu nie trzeba moim zdaniem.

 

Tyle na dziś. Biorę się za klejenie.

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh Kamilu, widzę dbasz o współczesnych fanów Twoich prac i lecisz dalej z tematami. Nie pozostaje nic jak usiąść, popcorn i oglądać, wszak nie ma co się martwić o efekt końcowy bo to na pewno będzie piękny model Co do samej Akacji, podoba mi się okropnie zaraz po Goździku. Gdyby nie to że przestawiłem się na sprzęt tylko Wojska Polskiego to i 2S3 by u mnie wylądowała a tak to jest 2S1. Czekam na pierwsze etapy i będę przyglądać się szczegółom! Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A blaszki do tego nie chcesz? Voyager nr 05543 - 60zł +pp-ups!doczytałem-nie chcesz..

Za 60zł z wliczoną przesyłką to bym się może zastanowił. Przyznaję, że poza tym, że niewiele tam faktycznie przydatnych blaszek, to nie zamawiam ich również dlatego, że nie chce mi się ich ściągać z Chin. A z drugiej strony co za przyjemność kleić z pudła i mieć z głowy...

Ahh Kamilu, widzę dbasz o współczesnych fanów Twoich prac i lecisz dalej z tematami. Nie pozostaje nic jak usiąść, popcorn i oglądać, wszak nie ma co się martwić o efekt końcowy bo to na pewno będzie piękny model Co do samej Akacji, podoba mi się okropnie zaraz po Goździku. Gdyby nie to że przestawiłem się na sprzęt tylko Wojska Polskiego to i 2S3 by u mnie wylądowała a tak to jest 2S1. Czekam na pierwsze etapy i będę przyglądać się szczegółom! Powodzenia!

Nie ma co się ograniczać.

Może Ty za to zainteresujesz się budową Kraba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil- widze ze szykujesz nam kolej super model- przejrzalem oba filmiki i zauwazylem iz zaloga dziala w pierwszym z nich korzysta z automatu podajacego amunicje do lufy,a w drugim korzysta z recznego drewnianego podajnika, spowodowane jest to zakresem podniesienia lufy? Temat wojny na Ukrainie jest dosyc ciekawym tematem dla modelarza a kiedy zmierzysz sie z drugim ,rownierz dosc intersujacym czyli Syria? Zdrowych ,spokojnych swiat oraz wielu trafionych prezentow pod choinka

Nie mam pojęcia z czego to wynika - na pierwszym filmie ten kąt podniesienia też jest duży. Może przyczyna jest prozaiczna - awaria podajnika?

 

Z Syrią już raz się mierzyłem - T-62. Teraz po T-64, T-72, BMP-1 i Akacji nie mam w 100% sprecyzowanych planów na przyszłość, także kto wie, co mi się w oczy rzuci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace rozpoczęte.

 

Na początek obszlifowałem koła ze zbędnych szwów i złożyłem do kupy co większe części, żeby zobaczyć jakie to bydle jest wielkie - robi wrażenie. Pocieniłem też nieco błotniki i tu i tam podgiąłem trochę.

P1330229_zpst7j1aiim.jpg

P1330226_zpsvuee31ix.jpg

P1330230_zpswrt6b0no.jpg

P1330228_zps1ocbcmgp.jpg

 

Wszystko wskazuje na to, że przy klejeniu żadnych niespodzianek nie będzie. Jakby ktoś się uparł, to można by Akację złożyć w jeden wieczór.

 

Pozdrowienia i Wesołych Świąt dla wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Korzystając z wolnego lecimy dalej: sklejony kadłub i wieża, lufa wstępnie wyszlifowana i prawie gotowa do malowania. Aktualnie walczę z resztą drobnicy, a potem zabiorę się za gąsienice.

Przy okazji wyszło, że interesująca mnie Akacja, to nie jest wersja późna... w najlepszym wypadku hybryda wczesno-późna. Ale mówi się trudno. Będę z tym żył.

P1330234_zpsyxwfqvap.jpg

P1330232_zpsxz5fpqtp.jpg

P1330237_zpspkoydqav.jpg

P1330235_zpsj6x1req2.jpg

Przy okazji - gdyby ktoś z Was posiadał kalkomanie z liczbami 8, 3 i 5, to bardzo chętnie odkupię/przyjmę/cokolwiek. Warunek jest jeden - cyfry muszą być zaokrąglone, żeby choć trochę przypominały te na oryginale.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia fotka z pierwszego posta w wątku - tam nieco widać. Plus może jeszcze ta:

original_zpsol4gmmwb.jpg

Jak widać zwykłe standardowe numery - modelach Zvezdy czy Trumpka, gdzie dają arkusiki z cyferkami do wyboru powinno coś takiego być. Ja mam dwa takie, niestety z kanciastymi cyframi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz wiem ktore cyferki ci potrzeba, mam napewno cos takiego w domu wiec jak wroce po Sylwestrze do domu to wysle ci natychmiast

Będę niesamowicie wdzięczny, dzięki!

 

Tymczasem na warsztacie...

 

Drobnica w dużej mierze poskładana. Zacząłem się też bawić z gąsienicami - są super!

P1330241_zps4lsg3tyz.jpg

P1330243_zpsmo3cn2g0.jpg

P1330245_zpslr6dvzzw.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zostawię tak jak jest.

 

Wiem, że szpara daje po oczach, ale myślałem, że to:

lufa wstępnie wyszlifowana i prawie gotowa do malowania.

wyjaśnia sprawę.

 

Właśnie jestem w trakcie dalszej obróbki. Jutro zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem, że od ostatniej aktualizacji to "wstępnie" zmieniło status na "gotowe"

Jeszcze nie, co gorsza w tej aktualizacji jeszcze także status się nie zmienił.

 

Dorobiłem trochę poręczy z drutu(to jeszcze nie wszystkie), dosztukowałem gniazdo anteny z części Voyagera i Abera, znalazłem też liny holownicze z tej pierwszej firmy i dołożyłem do kompletu. Zrobiłem uchwyty na skrzynie, które znajdują się na błotnikach ukraińskich Akacji. Złożyłem też jedną stronę gąsek - robota z nimi to czysta przyjemność!

 

P1330247_zps2tyhkh4a.jpg

P1330248_zpscuqo549d.jpg

P1330250_zps3tfjtopn.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Akacja gotowa do malowania. Dorobiłem nieco spawów tu i ówdzie, jak widzicie powoli przygotowuję też jakieś skromne bambetle na błotniki. Jestem też w trakcie kompletowania skrzynek do obwieszenia wieży. Malowanko zapewne dopiero po Nowym Roku.

P1330259_zpsiktehnk4.jpg

P1330256_zpsrqe3wlzn.jpg

P1330252_zps4aih1y6d.jpg

P1330253_zps5vjvo3kj.jpg

P1330251_zps9lzcfoi3.jpg

P1330258_zps7oultkib.jpg

 

Pozdrowienia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finał zapowiada się jak zwykle efektowny. Fajnie, aczkolwiek trochę też dziwnie jest zobaczyć na dobrej jakości nagraniach, jak wygląda aktualnie składany pojazd w akcji.

 

W tym momencie składam Trumpeterowe gąsienice i jestem zaskoczony tym że praca z nimi jest naprawdę przyjemna. Niestety nie mam koncepcji na wygodne przygotowanie ich i kół do malowania :x

Podzieliłeś swoje na jakieś zdejmowalne segmenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finał zapowiada się jak zwykle efektowny. Fajnie, aczkolwiek trochę też dziwnie jest zobaczyć na dobrej jakości nagraniach, jak wygląda aktualnie składany pojazd w akcji.

 

To jest w tym najfajniejsze. :wink:

 

W tym momencie składam Trumpeterowe gąsienice i jestem zaskoczony tym że praca z nimi jest naprawdę przyjemna. Niestety nie mam koncepcji na wygodne przygotowanie ich i kół do malowania :x

Podzieliłeś swoje na jakieś zdejmowalne segmenty?

U mnie cały układ jezdny jest złożony na sucho. Gąski można łatwo rozpiać, a koła zdjąć z wahaczy. Żadna filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.