Skocz do zawartości

F-4U1A - kolor komór podwozia


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Kończę malowanie Corsaira (maszyna z miniaturki w podpisie) i własnie utknąłem na kolorze komór podwozia. Spotkałem różne opcje: biały, yellow zinc chromate lub białe komory kół i YZC w komorach goleni, granica na dźwigarze. Która będzie prawidłowa?

 

Przy okazji - wnęka tylnego podwozia: YZC? I może ktoś podpowie - dla tej maszyny tylne kółko z niską czy wysoką golenią?

 

dzieki,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to działa tak, jak przy P-40, a tak mi się zdaje, to kolor wnęk zależał głównie od fabryki w której powstał samolot i/albo od tego, jak się akurat fabrykantowi zmieszało, nie było reguły. Z tego co widzę w googlach, opcja YZC jest najpopularniejsza wśród modelarzy i myślę, że nikt Ci głowy nie urwie, biorąc pod uwagę jakie to było skomplikowane*. Tu masz kilka tropów, na stronie ipmsu.

 

 

* - o kolorze wnęk w drugowojennych samolotach są dosłownie dziesiątki stron na amerykańskich forach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to działa tak, jak przy P-40, a tak mi się zdaje, to kolor wnęk zależał głównie od fabryki w której powstał samolot i/albo od tego, jak się akurat fabrykantowi zmieszało, nie było reguły.

 

Nasuwa się pytanie w jakich to fabrykach poza Buffalo NY produkowano P-40?

Druga część wypowiedzi jest często bardzo kusząca dla modelarzy, jak można zauważyć, ale z rzeczywistością niewiele ma wspólnego. To ogólna uwaga, na pewno nie do autora wątku.

 

F4U też niezbyt podchodzi pod różnice między wytwórniami, bo akurat wiadomo, że wszystkie F4U z czasów IIWŚ powstały w Stratford.

 

Ale do rzeczy.

 

To raczej trudny moment do jednoznacznej definicji wykończenia Korsarzy. Mamy do czynienia z okresem przejściowym. W dodatku nie wiemy na pewno czy Brat III pochodzi z pierwszej partii samolotów VF-17, czy jest uzupełnieniem. To dość istotne, bo zmienia prawdopodobieństwo wyborów.

 

Istnieją przesłanki by stwierdzić, że to pierwsza partia.

 

W takim razie kompletne wnęki podwozia głównego Light Grey. Możliwy jest biały, ale szary jednak bardziej.

Zespół kółka ogonowego Light Grey, albo biały - tu nie potrafię powiedzieć, na zasadzie konsekwencji poszedłbym za wyborem dokonanym przy wnękach.

Wnęka kółka tylnego - ZCY.

 

To nie są jedyne możliwości, okres przejściowy otwiera furtkę także do innych propozycji, których nie da się jednoznacznie wykluczyć, ale też ich poparcie wymagałoby już sporej gimnastyki.

Kolory podaję dla wykończenia fabrycznego. Znane zdjęcie tej 18 pochodzi z okresu drugiej tury VF-17, co oznacza, że samolot przeszedł remont. Oczywiście nie znamy jego zakresu, ale jeżeli odnawiano zabezpieczenie w omawianych rejonach, to wszędzie najprawdopodobniej użyto by koloru białego.

 

Tylne kółko podwyższone, ale nie kutym widelcem Chryslera, a spawaną, skrzynkową przedłużką Goodyeara. Najprawdopodobniej, bo mogła się zdarzyć przedłużka 'sworzniowa'. Ta jednak była ogólnie rzecz biorąc rzadkością.

 

 

 

I, sorki za uwagę, ale to jednak samolot Navy, zatem F4U-1A, a nie F-4... (też się czasem tu 'przeliteruję').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Radek, cieszę się że zajrzałeś, liczyłem na Twój komentarz.

W każdym razie: komory podwozia zrobiłem białe, wnękę ogonowego YZC, tylne podwozie wysokie bez haka i tutaj pytanie: kolor zespołu jednak biały, nie ciemny?

Pytanie mam jeszcze o kolor felg kół podwozia głównego: szare, białe czy aluminium?

 

Na koniec taka uwaga: Gunze sprzedaje zestaw farb do malowania samolotów US Navy i załącza tam farbę intermediate blue. Równolegle sprzedaje ją w regularnej palecie i co jest najlepsze - są to dwa totalnie różne kolory. IB nr 72 jest jasny, szaroniebieski zaś IB z zestawu nr C366 ma odcień zdecydowanie bardziej szary.

Użyłem farby nr 72, nieco ją rozjaśniłem i teraz nie wiem czy nie mam zbyt dużego kontrastu między oboma kolorami niebieskimi

Będę to jeszcze nieco cieniował imitując wyblaknięcia i wybarwienia ale z grubsza wygląda tak:

 

viewtopic.php?f=86&t=52192

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Radek, cieszę się że zajrzałeś, liczyłem na Twój komentarz.

W każdym razie: komory podwozia zrobiłem białe, wnękę ogonowego YZC, tylne podwozie wysokie bez haka

 

Zdecydowana większość zdjęć z różnego okresu to samoloty z hakiem, ale kojarzę ze dwa z odkręconym.Wątpliwe, by w tym przypadku szły za tym korekty w zespołach drzwi komory podwozie-hak, bardziej typowe dla jednostek Marines. W zestawie Tamiya pewnie jest kuty widelec Chryslera.

 

i tutaj pytanie: kolor zespołu jednak biały, nie ciemny?

 

Ewentualnie ubrudzony i dlatego ciemny. Biały, możliwy Light Grey.

 

Pytanie mam jeszcze o kolor felg kół podwozia głównego: szare, białe czy aluminium?

Fabrycznie aluminium, ale w VF-17 malowanie felg nie było rzadkością. Nie znam zdjęć 18 z których można by coś wnioskować.

 

Na koniec taka uwaga: Gunze sprzedaje zestaw farb do malowania samolotów US Navy i załącza tam farbę intermediate blue. Równolegle sprzedaje ją w regularnej palecie i co jest najlepsze - są to dwa totalnie różne kolory. IB nr 72 jest jasny, szaroniebieski zaś IB z zestawu nr C366 ma odcień zdecydowanie bardziej szary.

Użyłem farby nr 72, nieco ją rozjaśniłem i teraz nie wiem czy nie mam zbyt dużego kontrastu między oboma kolorami niebieskimi

 

Masz, owszem.

 

Będę to jeszcze nieco cieniował imitując wyblaknięcia i wybarwienia ale z grubsza wygląda tak:

 

viewtopic.php?f=86&t=52192

 

PZPR to PZPR, nie ma co kombinować z kolejnymi korektami i poprawkami konstrukcji i wyposażenia jakie towarzyszyły rozwojowi F4U. Kupa drobiazgów i większych rzeczy, jak zawsze.

 

EDYCJA

 

Na prośbę kolegi z forum zerknąłem na późniejsze jedynki i przy okazji mogę powiedzieć, że Light Grey na zespole kółka tylnego będzie tu w tym wątku jednak bardziej prawdopodobny niż biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.