Skocz do zawartości

Pustynne kamuflaże lotnictwa USAF/NAVY/Marines


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na celowniku co najmniej dwa modele które będę chciał zrobić prawdopodobnie w pustynnym kamuflażu i szukam informacji o kolorach takich kamuflaży.

Chodzi mi generalnie o trzy podstawowe kolory, czyli brąz, piaskowy i szary, z których takie malowania się składają.

Czy ktoś zna numery tych kolorów FS, albo - jeszcze lepiej - od razu Gunze?

 

Naturalnie są kolory w instrukcjach tych modeli, ale jako że to chińszczyzna albo Tamiya (ta ostatnia jest może i wiarygodna, ale podaje tylko swoje, tamkowe numery kolorów), to informacje te są dla mnie mało wiarygodne.

Nie mam także pewności czy kolorystyka takich kamuflaży była jakoś w amerykańskim lotnictwie uregulowana, bo wiele maszyn było malowanych tak trochę z doskoku i mam wrażenie, że niekoniecznie zgodnie z regułami. Ale to tylko moje domysły.

 

Będę wdzięczny za wszelkie informacje w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, mogę ci podać co mi mówi mój mądry program kolorystyczny ColorTribe jeżeli wybiorę kamuflaż pustynny.

Kolory to głównie lotnictwo USA i siły sprzymierzone.

 

A teraz info o kamuflażu pustynnym:

 

FS30140

FS30400

FS30279

FS33617

FS30117

 

Kolory szare są zawsze standardowe dla wszystkich rodzajów kamuflażu poza kamuflażami Agressor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kolory się zmieniają co kilka lat patrz na podstawowy szary używany na samoloty kiedyś miał dominantę żółtą po 84r kolor szary podstawowy ma dominantę niebieską.

 

Podobnie jest tu

 

Inne kolory miały np. samoloty F5 w kamuflażu pustynnym a inne mają F15 czy F16

Poza tym istotne jest miejsce stacjonowania.

 

Jak zobaczysz te kolory z łatwością zlokalizujesz te które są ci potrzebne do konkretnego kamuflażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie widzę są 3 odcienie brązu i 2 odcienie koloru piaskowego.

A co z szarym? Bo też był stosowany.

Domyślam się, że szary (o ile był, jak na spodzie tego A-6E) był taki sam jak w klasycznym szarym malowaniu?

 

Przy okazji jeszcze pytanie czy nie zna ktoś dobrego przelicznika farb FS na Gunze, który potrafiłby dobierać najbliższy odcień zbliżony do Gunze?

Wszelkie przeliczniki kolorów, jak na przykład http://www.ipmsstockholm.org z reguły po prostu pokazują puste pola w przypadku większości kolorów FS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi-decal kiedys robil kiedys zestaw kalek do intrudera w takim malowaniu, dokaldnie to okres Pustynnej Burzy.

Z tego co pamietam w Afganistanie EA-6B posiadaly podobne malowanie. Oczywiscie odcienie kolorow moga sie roznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale co mi dają te informacje?

 

Niedawno w sprzedaży pojawiły się piękne kalkomanie do F-15 1:48 (dawna ekipa z Afterburner Decals), na których instrukcji jest info o kolorach FS30140 (brąz) i FS30279 (piaskowy).

Sęk w tym, że chyba nie ma do nich bezpośrednich odpowiedników Gunze.

 

bma48002d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba zaufać jednak jakimś instrukcjom:

- FS 30140, czyli brąz - odpowiednik to Gunze H037 albo C043

- FS 30279, czyli piaskowy - odpowiednik Gunze H346.

 

W przypadku A-6E szary spód, jak zakładam, to tradycyjnie Gunze H308.

 

I tego będę się trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, powiedz wpierw jaka skala.

Jesli 1/72 to kolory wg Hi-decal:

Tan FS 33448 brak.odpowiednika w Gunze

Sand FS 33531 wg gunze H313

Z kolei 1/48 to Fightertown decals wypuscil zestaw A-6E Booming Intruders VA-165 / VA-196 gdzie podaje inne numery FS30219 (gunze H310) oraz FS 30279 (gunze: brak odpowiednika).

Popatrz moze tez pod tym linkiem: http://www.dstorm.eu/pages/color/usa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala naturalnie 1:48.

Na razie zostanę przy kolorystyce podanej przez KRL, bo jego numery FS zgadzają się z numeracją podaną przez producenta kalkomanii której zdjęcie instrukcji wkleiłem oraz z numeracją podaną też przez Eduarda w jednym z modeli (tzn. podał tam numery FS, takie same jak w tych kalkach i jakie podał KRL, a do tego podali zamienniki Gunze).

A za linka dziękuję, bardzo ciekawy, na pewno będzie przydatny.

 

EDIT: w sumie to w przypadku A-6E chyba faktycznie warto użyć kolory podane pod tym linkiem, bo kamuflaż który pokazałem na zdjęciu wcześniej to jest właśnie chyba to: test sand, zdaje się że tylko jedna maszyna w Pustynnej Burzy miała takie malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Owszem, piękny, ale kalkomanii nie mam do takiego malowania i nawet nie wiem czy są jakieś.

Ja bardzo lubię pustynne camo na amerykańskich maszynach, szczególnie zachwyca mnie ten oto orzełek, którego mam nadzieję kiedyś ładnie zrobić:

 

081_9602w5+.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da się zaadoptować z czegoś innego np. F-16 TB robi kalki Fighting Fulcrums i myślę że da się to wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na statecznik bez problemu mam takie kalki na składzie i przyznam że sam myślę o wpasowaniu ich na F-15 tylko mi po głowie chodzi wersja niebiesko-niebieska ewentualnie ta cięta na ostro z dodatkiem szarego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, mówisz o F-15?

Do tego mam kalkomanie Bullseye'a, właśnie do tego malowania celowo je kupiłem, nawet do nieco ładniejszego (w zestawie są dwa takie malowania z orłem, drugie nawet ładniejsze ale nie znalazłem zdjęcia takiej maszyny):

 

17290724732_2f61f9e6b7.jpg

 

Do wersji "niebieskiej" jest też piękny zestaw kalek Speed Hunter Graphics.

Wszystko naturalnie w 1:48, więc raczej nie dla Ciebie niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.