Skocz do zawartości

Kawasaki ZZR 1400 Tamiya 1:12


przemyslak

Rekomendowane odpowiedzi

...Rano położę podkład, popoprawiam niedociągnięcia i mam nadzieję, że będzie ok....

 

Staramy Ci się coś wytłumaczyć, ale nie słuchasz. Nawet jeżeli położysz jutro podkład i będzie wszystko ok to nie znaczy, że jest dobrze. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo (graniczące z pewnością), że po położeniu bazy i lakieru ta "rysa" wylezie ponownie. Jeżeli nie od razu to po jakimś czasie. Dlaczego tak się dzieje w skrócie napisał Ci "jakub476". Można by jeszcze dużo pisać o wpływie rozpuszczalnika w bazie i lakierze na szpachlówkę, która jest pod podkładem itd. Ale skoro nie wierzysz na słowo i chcesz się sam przekonać, to ja nie mam nic przeciwko temu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staramy Ci się coś wytłumaczyć, ale nie słuchasz.

To nie tak. Jak pisałem wcześniej do modelarstwa wróciłem po kilkunastoletniej przerwie, i większość z omawianych technik jest dla mnie nowością.

Czytam bardzo uważnie wszystko co piszecie, ale też troszkę eksperymentuję po swojemu, żeby na przyszłość wiedzieć co by było gdyby...

 

Nawet jeżeli położysz jutro podkład i będzie wszystko ok to nie znaczy, że jest dobrze. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo (graniczące z pewnością), że po położeniu bazy i lakieru ta "rysa" wylezie ponownie.

A o tym nie pomyślałem, skupiłem się bardziej na tym co tu i teraz, nie biorąc pod uwagę szerszej perspektywy

Teraz doczytałem...

To jest TS-50 na szarym podkładzie.

jakub476 dzięki za zdjęcia, to jest właśnie kolor jaki chciałbym uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko...

 

Ja Ci tylko chciałem powiedzieć, że nie warto powtarzać "błędów", które wcześniej zostały już popełnione... A "rysa" pojawiająca się po tygodniu, czy dwóch potrafi wk.... Zalanie tej spoiny CA gwarantuje mniej nerwów...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie.

Projekt nie umarł, ja jeszcze też nie. Brak czasu i niektórych potrzebnych materiałów spowodował moją absencję. Zakupy zrobione tylko dostawa się opóźnia, a na ile czas pozwala troszkę sobie działam.

Dzisiaj bardzo mało, bo tylko tylne oświetlenie. Chrom oryginalny tamiyowski, kierunki to tamiya X-26, a tylna lampa to bialy mat pactry. Pozdrawiam!

 

P1040469_zpspqodq0uo.jpg

 

P1040473_zpssfmdszz2.jpg

 

P1040477_zpsnb3rjb4w.jpg

 

P1040481_zpsomnihgp2.jpg

 

P1040487_zpsxp5d9v8v.jpg

 

P1040491_zps3aexbkus.jpg

 

cdn ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A uszczelki?

A nie mogłeś mi o tym wcześniej przypomnieć

 

Żartuję oczywiście

 

Uszczelki domalowane

P1040498_zpsiapf9xtv.jpg

 

P1040503_zpslp9zcg0n.jpg

 

Zauważyłem, że chromowane elementy niezbyt dobrze się kleją, dzięki temu mogłem bez większych problemów i uszkodzeń ściągnąć klosz. Ma ktoś z Was może jakiś pomysł na porządne sklejenie elementów? A może zależy to od kleju? Używam Humbrol Poly Cement.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to wygląda... i żarówki widać, że z pędzla i uszczelki strasznie poszarpane...

Ja uszczelki maluje markerem permanentnym, jak się trochę wyjedzie to od razu przetrzeć szmatką i jest idealnie, tak żeby pomalowana była tylko krawędź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że chromowane elementy niezbyt dobrze się kleją, dzięki temu mogłem bez większych problemów i uszkodzeń ściągnąć klosz. Ma ktoś z Was może jakiś pomysł na porządne sklejenie elementów? A może zależy to od kleju? Używam Humbrol Poly Cement.

Chromowe elementy (jak i całą resztę modelu) klei się klejem CA. Pytałeś już jaki klej CA kupić więc krótki poradnik.

Oczywiście kupujemy ten najdroższy. On się niczym nie różni od tego najtańszego, ale można z dumą opowiadać, że sam klej kosztuje 17 zł. Polecam Bonda lub Jokera (Najlepszy stosunek ceny do ilości). Jest w 3 odmianach rzadki, średni, gęsty. Ja kupuję tylko rzadki. Zastowania pozostałych są tak niewielkie, że można sobie z tym poradzić. Do klejenia klejem CA potrzebne jest:

A) listek z wgłębieniami po zużytych lekarstwach (najlepiej małych tabletkach). Ja piję 5 kaw dziennie to mam nadciśnienie i dostaję receptę na Bisocard. Idealne na klej.

B) Wykałaczki - W handlu oprócz zwykłych sosnowych można czasem trafic na cieńsze - chyba z bambusa

C) Patyczek do uszu - do ewentualnego ścierania nadmiaru kleju.

D) Klej właściwy

E) Przyśpieszacz - o którym już pisałem.

Klej wyciskasz na listek od lekarstw i nabierasz wykałaczką. Nieużywany klej na listku po godzinie przyjmuje konsystencję kleju średniego, a po 2 godz. kleju gęstego (dlatego kupuję tylko rzadki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garść moich rad....

 

1. Zanim zaczniesz kleić elementy chromowane (jeśli pozostawiasz oryginalny chrom) należy zeszlifować (pozbyć się chromu) krawędzie klejone, inaczej klej będzie słabo trzymał lub w ogóle.

2. Kolega Marak radzi kleić takie elementy klejem CA. BŁĄD !!! kleje cyjano-akrylowe podczas schnięcia parują bardzo agresywnie, objawia się to białawym nalotem, który niszczy szczególnie powierzchnie chromowane oraz lakierowane na połysk. Czasami można próbować jeśli element klejony może swobodnie "oddychać", ale w przypadku takich elementów jak klosze reflektorów, szyby itp tragedia gotowa - "szklane" powierzchnie zmatowieją.

3. Jak zatem kleić przeźroczyste elementy ? - ja używam kleju do styropianu, w tybie, kupiony w Castoranie. Nie pamiętam teraz nazwy... Techni... coś tam. Klej charakteryzuje się dość długim czasem schnięcia ale jest całkowicie bezpieczny dla klejonych powierzchni.

4. Malowanie takich szczegółów jak uszczelki np. kloszy reflektorów dobrze jest robić płaskim pędzelkiem retuszerskim, ja używam Italeri 52221 Brush Synthetic Flat size 000. Jeśli natomiast chodzi o większe powierzchnie (owiewka przednia motoru , szyby samochodowe), to oczywiście maskowanie i matowy spray.

 

Co do żaróweczek kierunkowskazów. Malowałeś pomarańczowym transparentem na chrom - OK. To co wyszło poza obszar malowania bardzo łatwo usunąć dobrze zaostrzoną wykałaczką. Farba z chromu ładnie schodzi, tylko trzeba uważać z naciskiem, żeby nie uszkodzić chromu.

 

...Do klejenia klejem CA potrzebne jest:

A) listek z wgłębieniami po zużytych lekarstwach (najlepiej małych tabletkach). Ja piję 5 kaw dziennie to mam nadciśnienie i dostaję receptę na Bisocard. Idealne na klej.

B) Wykałaczki - W handlu oprócz zwykłych sosnowych można czasem trafic na cieńsze - chyba z bambusa

C) Patyczek do uszu - do ewentualnego ścierania nadmiaru kleju.

D) Klej właściwy

E) Przyśpieszacz - o którym już pisałem.

Klej wyciskasz na listek od lekarstw i nabierasz wykałaczką. Nieużywany klej na listku po godzinie przyjmuje konsystencję kleju średniego, a po 2 godz. kleju gęstego (dlatego kupuję tylko rzadki).

 

A) Prościej i łatwiej kupując klej z dozownikiem - seria Bond posiada długą szyjkę, wystarczy obciąć pod kątem i już

B) każdą wykałaczkę można sobie zaostrzyć pilnikiem

C) Ja nadmiar kleju (jeśli już) zbieram kawałkiem papierowego ręcznika kuchennego - przykładam i wsiąka, patyczek to ryzyko, że zostanie włos/y

D) rzadki - szybko schnie i mamy mało czasu na poprawki położenia elementu klejonego, gęsty długo schnie ale można manewrować przez pewien czas częściami. Średnio-gęsty - pośrodku. Poza tym rzadki słąbo nadaje się do nanoszenia na większe powierzchnie - zanim naniesiemy na końcu, to na początku już wysycha.

E) Przyśpieszacz nie jest tak bardzo potrzebny, przydaje się raczej do gęstych CA lub kiedy kleju używamy jako szpachlówki.

 

Pozwoliłem sobie uzupełnić porady Maraka nie dlatego, żeby podważać jego doświadczenie (proszę Marak nie miej mi tego za złe) ale żeby je uzupełnić. Wszystko oczywiście i tak zależy od własnego doświadczenia i upodobania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.