Jump to content

Gripen i uzbrojenie


Matys
 Share

Recommended Posts

Zakupiłem sobie ostatnio model Gripena w wersji C w 1/72 od Revella i zacząłem się powoli zastanawiać co by można było pod nim podwiesić. Model na pewno będzie w pudełkowym szwedzkim malowaniu.

 

Zacząłem przeglądać różne zdjęcia w internecie i uwagę moją przykuło to:

X6oHAhR.jpg

 

Widzę z daleka, że to nie jest wersja C niestety ale podwieszenia bardzo mi się podobają. Z tym że to chyba nie jest możliwy zestaw do powieszenia na tym samolocie. Czy dobrze mi się wydaje, że to jest wersja F czyli już w zasadzie zupełnie inny samolot (Gripen NG)? Bo w pierwszym momencie zacząłem się zastanawiać czy po prostu nie dokleić tam pylonów i tych GBU-10 tam nie powiesić, ale za żadne skarby to się nie chce zgadzać z podwoziem. Czy moje przewidywania są słuszne i w wersji E/F podwozie główne zostało przeniesione w inne miejsce jak na tej grafice? I w związku z tym nie będę mógł podwiesić takiego zestawu uzbrojenia?

 

06784-gripenng.jpg?w=685&h=406

 

Jeżeli mi się dobrze wydaje to czy ktoś mógłby zaproponować jakiś ciekawy zestaw uzbrojenia? Dwa Sidewindery, dwa AMRAAMy i dwa zbiorniki paliwa lub pociski RBS-15 to zdecydowanie nie jest dla mnie ciekawy zestaw

 

Czy wersja C mogła przenosić w ogóle pociski Iris-T i Meteory? Bo myślałem o zestawie Dwa Iris-T, dwa Meteory, dwa zbiorniki paliwa i jeszcze coś na centralnym pylonie (trzeci zbiornik? GBU-10?), ale nie wiem czy to w ogóle pasuje do wersji C lub czy Szwedzi mają takie uzbrojenie na stanie.

Link to comment
Share on other sites

Iris-T są na stanie od jakiegoś czasu tak jak zasobnik LITENING III. Meteory osiągnęły wstępną gotowość operacyjną na szwedzkich Gripenach C w zeszłym miesiącu (obecnie to jedyny samolot bojowy uzbrojony w te pociski!) wraz z modernizacją MS20. Ta sama modernizacja umożliwiła przenoszenie GBU-39 SBD. Zatem Gripen C po nowemu wygląda tak:

Gripen-JAS-39C-MS20-matric-262-foto-Saab.jpg?resize=1180%2C785

 

Do standardu MS20 modernizowane są na razie szwedzkie Gripeny C, ale od przyszłego roku zaczną się prace przy czeskich samolotach, więc jak koś chce, to może zrobić sobie taką modernizację na zapas ;)

Link to comment
Share on other sites

Ten wygląda genialnie. Co to w ogóle są za pociski na wewnętrznych pylonach? Nie wydaje mi się, żebym coś takiego posiadał w ogóle w swoim arsenale ;) Ale może udało by mi się coś wyskrobać.

 

Ale gdyby nie to czy któryś z tych wariantów był by okej?

1. Dwa Iris-T, cztery Meteory i zbiornik paliwa/RBS-15/GBU-10 na centralnym pylonie.

2. Cztery Iris-T (końcówki skrzydeł i zewnętrzne pylony), dwa Meteory i zbiornik paliwa/RBS-15/GBU-10 na centralnym pylonie.

3. Dwa Iris-T, dwa Meteory, dwa zbiorniki paliwa i jeszcze jeden zbiornik paliwa/RBS-15/GBU-10 na centralnym pylonie.

 

Czy w ogóle Gripen w wersji C może przenosić GBU-10? Bo na powyższym zdjęciu ewidentnie ma taki podwieszony ale Wikipedia nic o tej bombie nie mówi.

 

Z tych wszystkich opcji najbardziej mi się podoba ta wersja z powyższego postu, ale nie jestem pewien czy dam rade wyskrobać te pociski z wewnętrznych pylonów. Potem chyba najbardziej by mi odpowiadała wersja 1. tylko też jeszcze nie wiem co na centralnym pylonie bym powiesił, chyba jednak zbiornik paliwa. Wersja 3. też byłaby w porządku jeżeli na centralnym pylonie mógłbym powiesić GBU-10 albo RBS-15.

Link to comment
Share on other sites

Te nowe pociski to właśnie GBU-39 Small Diameter Bomb. Amerykanie wprowadzili je w tym roku na uzbrojenie w swoich F-15E (testują je też na paru innych samolotach np. w przyszłym roku mają być wprowadzone na uzbrojenie F-35). Zostały zaadoptowane do Gripenów wraz z wielozamkową belką na 4 bomby:

GBU-39-SDB-7.jpg

 

Może same bomby i pylon nie mają jakiegoś wyszukanego kształtu, ale po co się męczyć skoro Skunkmodels dawno Cię wyręczył:

http://www.hyperscale.com/2010/reviews/accessories/sw48006reviewme_1.htm

 

Odnośnie GBU-10 to można natknąć się takie zdjęcie (GBU-10 wewnątrz a GBU-16 na zewnątrz):

Gripen_liteningII.jpg

Jednak jest to tzw. konfiguracja przeciążona, a nie zalecany na co dzień wariant operacyjny. W praktyce na tych belkach podwiesza się lżejsze GBU-49 Paveway II i GBU-12 Paveway II.

Teoretycznie na węźle centralnym można podwiesić bomby serii GBU-10/12/16 Paveway II, jednak ze względu na bardzo "krótkie nóżki" Gripena zazwyczaj w tym miejscu wisi zbiornik paliwa.

 

1. Dwa Iris-T, cztery Meteory i zbiornik paliwa/RBS-15/GBU-10 na centralnym pylonie.

Teoretycznie możliwe, prócz RBS-15 na centralnym (dla nich przeznaczone są tylko wewnętrzne węzły podskrzydłowe). Zalecany w tym miejscu zbiornik.

2. Cztery Iris-T (końcówki skrzydeł i zewnętrzne pylony), dwa Meteory i zbiornik paliwa/RBS-15/GBU-10 na centralnym pylonie.

Jak wyżej.

3. Dwa Iris-T, dwa Meteory, dwa zbiorniki paliwa i jeszcze jeden zbiornik paliwa/RBS-15/GBU-10 na centralnym pylonie.

Też w sumie OK, tylko bez RBS-15.

Link to comment
Share on other sites

No i zamówiłem ten zestaw Skunkmodels na ebayu

 

Czyli Gripen będzie w wersji takiej jak ze zdjęcia, dzięki!

 

Teraz będzie trzeba wymyślić co z resztą tego uzbrojenia zrobić. Szczególnie z tym ciekawszym jak AGM-154, AGM-84H czy GBU-24, bo to fajnie by było na czymś powiesić

 

W każdym razie dzięki za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

No to super. Ale LITENING III już masz?

 

Co do reszty zestawu:

Zostanie połowa GBU-39 --> w tej chwili tylko F-15E, w przyszłości F-35

AGM-154 --> patriotycznie polskie F-16

Harpoon i Slam --> jakiś Hornecik lub Super Hornecik pewnie się znajdzie

Link to comment
Share on other sites

LITENING będzie.

 

GBU-39 jest akurat dwa pylony w tym zestawie więc raczej mi ich nie zostanie; zresztą F-15E już mam w kolekcji, z moim zdaniem ciekawszym uzbrojeniem (GBU-31 na centralnym pylonie, 4 GBU-12 pod CFT i standardowo po każdym skrzydłem zbiornik paliwa z Sidewinderem i AMRAAMem)

 

Jastrząb też już w kolekcji jest, bardzo wygodnie akurat z wolnymi środkowymi pylonami pod skrzydłami, akurat na AGM-154

 

Super Hornet też jest, ale może zdecyduje się mu zmienić zestaw uzbrojenia (w tej chwili mam pod nim trzy zbiorniki, które na pewno zostaną, na środkowych pylonach pod skrzydłami mam AGM-88 pod prawym i dwa AMRAAMy pod lewym, na zewnętrznych pylonach AMRAAMy i Sidewindery na końcówkach skrzydeł). Myślę nad tym czy by nie podmienić tych podwójnych AMRAAMów na AGM-84H.

 

Pod Harpoony by się przydał kanadyjski Hornet, ale to na razie dość odległe plany - ani modelu ani kalek nie mam. F/A-18C od Academy + kalki Leading Edge Models?

 

Najłatwiej chyba podwiesić gdzieś GBU-24, a z nim największy mam dylemat.

Link to comment
Share on other sites

Na zdjęciu i wizualizacji w moim poście jest dość wyraźnie widoczne, że choćby pozycja podwozia głównego jest inna co znacznie utrudnia zbudowanie wersji E z modelu Revella

 

Dobrze to widać też na tej wizualizacji:

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Widoczne na pierwszy rzut oka:

- podwozie główne przeniesione poza obrys kadłuba do sponsonów podskrzyłowych

- pojedyncze koło przednie

- głowica termolokacyjna przed kabiną

- dwa dodatkowe węzły podkadłubowe (obok centralnego)

- dodatkowy wlocik powietrza u nasady statecznika pionowego

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.