Skocz do zawartości

T-72B3 1:35 Meng


vlad_8011

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 136
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jest jeszcze spryskany teraz tym samym kolorem. następnie planuje mu trochę fartuchy patyczkiem do włosów z benzyną trochę przetrzeć i spryskać jeszcze raz ciut ciemniejszym kolorem, ale nie za bardzo, wzorowałem się na "Diary of tankist - T-90A" na youtube, (po rusku pisane). Brud ma słusznie jak Dorotka stwierdziła, odwzorować kurz, spłukany deszczem. Kolorów nie ma co mieszać, bo w jednym klimacie nie ma zbyt wielu odcieni piasku/kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Brud ma słusznie jak Dorotka stwierdziła, odwzorować kurz, spłukany deszczem.....

 

Dorotka niczego takiego nie stwierdziła... Napisała jedynie:

 

Ja tu raczej widzę jakąś bliżej nieokreśloną substancję laną po całości i następnie mazianą gdzie popadnie...

 

Zdanie powyżej chyba jasno określa co widzę i z kurzem spłukanym deszczem, to co jest na modelu, nie ma według mnie nic wspólnego...

Ale grunt to żeby autor modelu był zadowolony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzorowałem się na "Diary of tankist - T-90A" na youtube, (po rusku pisane). Brud ma odwzorować kurz, spłukany deszczem.

 

A tu macie bardziej "mojego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skończony. Nad samą "sceną" spędziłem masę czasu, o modelu już nie wspominając, oświetlenie żarowe, aparat dał z siebie wszystko.

Oto link do albumu:

https://goo.gl/photos/wPaionKg1wiMU1VR7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale konkrety, co jest źle? Bo z takich opinii dużo wywnioskować nie mogę. Nie spieszyłem się z modelem, wręcz przeciwnie. Standardowo wykonałem brudzenie, tak jak na pozostałych Teciakach, tak jak pisałem że zrobię. Co do olanego tematu to nie wiem za bardzo o co chodzi......

 

Przygotowując wzór brudzenia teciaków przejrzałem sporo zdjęć, niestety nie ma ich w internecie, bo były z prywatnego albumu, z internetu możnaby wziąć pod uwagę takie zdjęcia

http://militarium.net//wp-militarium/wp-content/uploads/2015/04/Czo%C5%82g-T-72-01.jpg

http://www.andreaslarka.net/LindgrenJarmoT-72/LindgrenJarmoT-72-15.jpg

http://www.defence24.pl/uploads/images/2012/12/DSC03126.jpg

http://www.inetres.com/gp/military/cv/tank/T-72/T-72M1_2004_01.jpg

http://ossr.vksoft.eu/images/zem/t72-m11.jpg

https://cdn5.img.sputniknews.com/images/103512/82/1035128221.jpg

 

I dodać że wóz przejechał bo błotku (tak jak ten z albumu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale konkrety, co jest źle? Bo z takich opinii dużo wywnioskować nie mogę. Nie spieszyłem się z modelem, wręcz przeciwnie. Standardowo wykonałem brudzenie, tak jak na pozostałych Teciakach, tak jak pisałem że zrobię. Co do olanego tematu to nie wiem za bardzo o co chodzi......

 

Co do olewania to ja też nie wiem o co chodzi... Ja tam się nie znam, ale według mnie to jest tak:

 

1. Pojechałeś ten czołg jednym kolorem nie różnicując powierzchni (wyszło płasko i jednolicie),

2. Zrobiłeś jakiś swój wash, który zastosowałeś jakbyś miał jedynie pędzel do malowania ławek (wyszło jednolicie i grubo za grubo),

3. Wash ci nie chciał wyschnąć, zacząłeś go ścierać jak popadło (wyszło jednolicie),

4. Zrobiłeś jakiś kurz po całości (wyszło jednolicie).

 

W konsekwencji, ja widzę model pomalowany na zielono, ubabrany wszędzie bliżej nieokreślonym syfem i czymś zabłocony, zakurzony. Do samego sklejania nie ma się co czepiać, ale gdzieś posypała się - moim zdaniem - koncepcja malowania i dalszych etapów. Może problemem jest to co sam napisałeś, czyli, cytuję: "Standardowo wykonałem brudzenie, tak jak na pozostałych Teciakach". Rozumiem, że mamy czasy globalizacji, unifikacji i standaryzacji, ale jednak czołg, czołgowi nierówny. Prościej rzecz ujmując, twój model mnie nie przypomina czołgu ze zdjęcia (za wyjątkiem konstrukcji), a chyba o wykonanie takiego modelu Ci chodziło. To co zrobiłeś to raczej wolna interpretacja tematu. Bardzo twoja, bo zasuwasz wszystkie swoje modele na jedno kopyto...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swój punkt widzenia i zapewne w każdym jest sporo racji. Mnie osobiście uderza ten dziwaczny pręt antenowy. Nie wiem jak w najnowszych wozach ale w tym z czym ja sam miałem osobiście styczność (BWP-1, SKOT, BRDM-2, T-55, T-72) pręty antenowe były w postaci rurki z składanej z elementów połączonych łańcuszkiem. Nigdy nie były wiotkie jak bat. Mimo, że złożona antena zwężała się w swoim przekroju ku szczytowi (jak stara bambusowa wędka) to była sztywna i jeśli się wyginała to zawsze w całości na sprężynowym mocowaniu gniazda. Sprawa nr 2 to brudzenie pojazdów. Jeśli widujemy pojazdy mocno uświnione to owszem zdarzało się to czasem na poligonach. Jednak dobry kierowca-mechanik mając nawet chwilkę wolnego krzątał się wokół wozu i wyłamanym gdzieś kijem obdłubywał błoto. Jeśli zrobił to w miarę możliwości w czasie zajęć to miał mniej roboty podczas obsługi wozu po zajęciach. Za wóz w takim stanie w parku wozów, poleciały by głowy. Zresztą wyższe dowództwo oceniało ćwiczących oczami. Ładny, czysty, zadbany wóz to wyższa ocena. Tak było kiedy ja byłem podchorążym, tak było kiedy dowodziłem i tak jest zapewne do dzisiaj. Oczywiście zawsze może być te kilka czy kilkanaście minut kiedy wóz jest uwalony od dołu do góry i ten moment przedstawia model. Ale wierzcie mi, że w czasie pokoju jakieś 97% czasu pojazd jest co najmniej czysty i zadbany (czasem nawet wyropowany i błyszczący jak psie j.....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A jakie znaczenie te wszystkie wywody w stylu "byłem w wojsku, widziałem czołg w wojsku, itp." mają odnośnie budowy modelu i w świetle zamieszczenia powyżej np. tego zdjęcia:

Przechwytywanie_zpsv9guftkd.jpg

I dla kogo ma znaczenie czy ten czołg na fotce powyżej (prawdziwy czołg , nie model) wyglądał tak przez 3, 5 , 15 czy 85 % czasu swego żywota ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra widzę że sporo do sprostowania mam.

- Po pierwsze WASH - wyszedł bardzo BARDZO intensywny, czego nie było widać na fotkach, nic już go nie ścierałem, tylko czekałem, stąd aż tydzień przestoju w warsztacie.

- Po drugie, nie robiłem konkretnie wozu ze zdjęcia, jedyne czym ze zdjęcia się sugerowałem, był numer i KMT.

- Brudzenie to standardowa mieszanka czyli warunki BOJOWE, nie jednostkowe, czyli wóz popier...., zakurzył się, trochę go deszcz obmył, a potem wyjechał na błotko i go spryskało - mamy kurz w zakamarkach? Mamy (tak zachowuje się brud rozwodniony). Mamy oprysk z płynnego błotka? Mamy, nawet starsze i świeższe. W warunkach bojowych wóz powinien być matowy.

- antena jest wg walkaroundów z dość cienkiego druta, ale inny się nie nadawał, jest zrobiona stricte wg zdjęć.

- A co do malowania nie widziałem potrzeby cieniowania i duper...nia ze względu na brudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra widzę że sporo do sprostowania mam.

- Po pierwsze WASH - wyszedł bardzo BARDZO intensywny, czego nie było widać na fotkach, nic już go nie ścierałem, tylko czekałem, stąd aż tydzień przestoju w warsztacie.

- Po drugie, nie robiłem konkretnie wozu ze zdjęcia, jedyne czym ze zdjęcia się sugerowałem, był numer i KMT.

- Brudzenie to standardowa mieszanka czyli warunki BOJOWE, nie jednostkowe, czyli wóz popier...., zakurzył się, trochę go deszcz obmył, a potem wyjechał na błotko i go spryskało - mamy kurz w zakamarkach? Mamy (tak zachowuje się brud rozwodniony). Mamy oprysk z płynnego błotka? Mamy, nawet starsze i świeższe. W warunkach bojowych wóz powinien być matowy.

- antena jest wg walkaroundów z dość cienkiego druta, ale inny się nie nadawał, jest zrobiona stricte wg zdjęć.

- A co do malowania nie widziałem potrzeby cieniowania i duper...nia ze względu na brudzenie.

 

OK, przyjmuję do wiadomości, że to wspaniały model

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się nie podoba to jarzmo armaty. Jest za jasne. Trzeba było je na brązowo pomalować, jak na fotce oryginału. To da się jednak jeszcze zrobić. Poza tym drogi kolego, parę lat temu widziałeś jak na armoramie jakiś gość przerabiał osłonę jarzma i zrobił je z prezerwatywy. Szkoda że nie spróbowałeś tego sposobu. A poza tym, pewnie zauważyłeś że przy zamontowanym trale, światła czołgu są też w innej pozycji. Też mogłeś o to zadbać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo - odnośnie kondoma i odnośnie trału, i odnośnie koloru jarzma. Pierwsze z kondomem próbowałem, i nie wyszło, siatka z carrefoura jest idealna, po przedniej kąpieli w gorącej wodzie. Kolor - każdy czołg ma inaczej:

egts9.jpg

1442098659_t72b3_main.jpg

Trochę je przyciemnię, ale nie chce przesadzić, góra czołgu jest dość czysta.

Odnośnie KMT czasem mają światła gdzie indziej, czasem nie:

11806_1.jpg

742ac27476.jpg

742ac27476.jpg

KMT-8_mine_sweeper_Stankomash_Russia_Russian_Expo_Arms_2008_002.jpg

ktm-8t90.jpg

Sa jeszcze 2 rzeczy, które będe poprawiał - kłoda z tyłu i ten pokrowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choinka, ciągle pisze jako gość - z KMT to chyba kwestia jego wersji - poniżej wersji 8 chyba musi mieć światła inaczej, ze względu na kompatybilność z T-62/T-55, ale mogę się mylić. 8 powstały głownie z myślą o T-72/T-90/T-80, więc nie trzeba nic przenosić, sory za 2 krotnie to samo zdjęcie. Tak samo nie wiem czy nie powinienem mu zamontowac APU (Auxilary Power Unit) jak ma KMT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego mój wczorajszy post zniknął, więc wstawiam go po raz drugi.

No, jeszcze jakoś rozjaśnić wieżę, przyciemnić jarzmo i będzie gotowy. Nie wiem czemu wyszedł tak ciemnawo gdzie nie gdzie, ale na żywo tego nie widać

Zdjcie-0831_zpsmp4zkhnr.jpg

Zdjcie-0817_zpstcccpukf.jpg

Zdjcie-0830_zpsocdif17j.jpg

Zdjcie-0816_zpsqhd8taka.jpg

Zdjcie-0829_zpsus3v4ixb.jpg

Zdjcie-0828_zpsr4m7bkoo.jpg

Zdjcie-0825_zpsvxqpvb8b.jpg

Zdjcie-0826_zps80ihrb3j.jpg

Zdjcie-0827_zpsc4ywxa9d.jpg

Zdjcie-0824_zpsssinqhnf.jpg

Zdjcie-0823_zpsxzeh7c0w.jpg

Zdjcie-0821_zpszzzyksue.jpg

Zdjcie-0820_zpsr2vrceql.jpg

Zdjcie-0819_zpshwgovtic.jpg

Zdjcie-0822_zps1vu4dqj5.jpg

Zdjcie-0818_zpsdufavvei.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze ja sie wtrace...

Skleiles czolg, okej. Pomalowales czolg, moze byc, zrobiles weathering - lipa.

Jezeli Ci sie podoba, zostaw, ale jezeli chcwesz cos ekstra, to lepiej zmaz i zrob na nowo.

Aby zrobic na nowo przeanalizuj swoja sytuacje - z czego korzystasz, jakie masz pedzle i co chcesz osiagnac. to ostatnie jest punktem wyjscia.

jezeli robisz wash z ludwika, denaturatu i kawalka sloniny, to ja typuje, ze zrobisz go gorzej, jak bys mial uzywac gotowego, profesjonalnego produktu.

Nie wiem jakie pigmanty masz na stole, ale one nie daly dobrego efektu. Ja tego nie kupuje, ale wiem, ze u Ciebie to kwestia narzedzi, a nie umiejetnosci.

 

https://www.dropbox.com/s/ydmavlfqdhnnp5y/DSC_0984.JPG?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/m0bh6vptn5njdpr/DSC_0980.JPG?dl=0

 

Ja zrobilem to tak u siebie.

 

p.s. - jak wstawi bezposrednio foto z dropa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja już mu weatheringu zmieniać nie będę, jest tak jak chciałem/zakładałem. Pigment jest w porządku, lekko go rozjaśniłem, potem był bez rozjaśnienia. Twój T-55 jest brudzony zupełnie inaczej, nie zakładałeś mocnego brudzenia jak w moim przypadku, poza tym słabo widać na tych zdjęciach. Jak chciałem swojego mocno ubrudzić, potem to stonowałem, w efekcie pozytywnie mnie to zaskoczyło. No i jeśli chodzi o chemię to (jak już pisałem) chciałem się zamknąć w pewnej kwocie, wykorzystać to co mam, i nie iść na łatwiznę. Jest to mój przedostatni model, więc muszę wszystko pozużywać. Ostatni będzie...... PT-91 albo Abrams ale na pewno nie w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.