Skocz do zawartości

farba matowa, półbłyszcząca czy błyszcząca?


luckyLUKE

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio nie daje mi spokoju pewna sprawa. Mianowicie dlaczego producenci sprzedają farby w rożnych wariantach połysku/matowości? Ostatecznie przecież i tak nabłyszczamy powierzchnię pod kalki i dalsze zabiegi waloryzacyjne, a końcowy efekt uzyskujemy wybranym typem lakieru. Czy to tylko sztuczka marketingwa (powiększenie asortymentu niskim kosztem, zwiększanie zysku), czy może jest jakiś inny powód np. inny odcień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież nie kładziesz wszędzie lakieru bezbarwnego matowego czy błyszczącego.

Nie wiem - malujesz kabinę samolotu, to potrzebujesz na przykład szary matowy, więc wygodniej jest użyć gotowy szary mat, zamiast malować jakimś szarym, który potem musi być pokryty bezbarwnym o odpowiednim połysku lub macie.

W przypadku kamuflażu nie ma to faktycznie znaczenia, bo i tak pokrywa się go w całości jakimś bezbarwnym najczęściej, ale są przypadki gdy farba o określonym połysku jest przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polakierowanie na błyszcząco matowej farby i błyszczącej daje inny efekt. Podobnie pomalowanie na matowo matowej i błyszczącej też daje dwa różne efekty.

 

Dokładnie, błyszczące lepiej nadają się do modeli samochodów niż maty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłownym. Na obie połówki była położona czarna farba z palety Gunze o tym samym odcieniu. Kolor w słoiczku nie do odróżnienia. Jedna satynowa, druga matowa. Potem na obie połówki były położone lakiery o różnej fakturze.

 

OSpEnKk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież nie kładziesz wszędzie lakieru bezbarwnego matowego czy błyszczącego.

Nie wiem - malujesz kabinę samolotu, to potrzebujesz na przykład szary matowy, więc wygodniej jest użyć gotowy szary mat, zamiast malować jakimś szarym, który potem musi być pokryty bezbarwnym o odpowiednim połysku lub macie.

W przypadku kamuflażu nie ma to faktycznie znaczenia, bo i tak pokrywa się go w całości jakimś bezbarwnym najczęściej, ale są przypadki gdy farba o określonym połysku jest przydatna.

 

No właśnie temat mnie naszedł w kontekście malowania kadłuba.

 

Dzięki za rzucenie światła na temat - szczególy jak zwykle wyjdą w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.