Skocz do zawartości

Trwałość spoiny CA


filipsg

Rekomendowane odpowiedzi

Temat był chyba już poruszany przy okazji jakiegoś innego wątku, ale nie dość że nie mogę tego teraz nijak odnaleźć, to jeszcze chciałbym temat rozwinąć.

 

Patrzę sobie na wszystkie piękne warsztaty kolegów modelarzy, w których modele obwieszone są blachami klejonymi na kleje cyjanoakrylowe, sam już też co nieco blachy w swoje modele wrzuciłem, i zastanawia mnie jedna kwestia- jak taki model poradzi sobie z upływem czasu? Wiele rzeczy w moim domu zostało przed laty poklejonych klejami CA, i trwałość tej spoiny to zazwyczaj kilkanaście lat, i mówimy tu o spoinie która sobie po prostu nie niepokojona jest, a nie o takich które poddane są ciągłemu naprężeniu albo utrzymują jakiś realny ciężar- tak więc obawiam się, że w wielu miejscach na modelu taka spoina może wytrzymywać kilka, a nie kilkanaście lat.

Może się czepiam i szukam problemów na siłę, ale dla mnie to trochę mała żywotność jak na model w który wkłada się sporo czasu i pieniędzy (a który ukończony też często jest wiele wart). Wiadomo, jakieś małe blaszane pierdółki można co jakiś czas podoklejać, ale jak w pewnym momencie puści spoina np. pod blaszanym pokładem w modelu okrętu, to nie wiem, czy taki model jest do odratowania...

 

Zastanawialiście się kiedyś nad ochroną swoich modeli pod tym kątem? Może macie jakieś wypróbowane, trwalsze alternatywy dla CA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czołem

Niestety Ca utlenia się z czasem, od lat kleje PE do plastiku dwuskładnikowymi epoksydami, miałem sporo modeli z których dokładnie po kilku latach blaszki prawie same spadają przy najmniejszym dotknięciu, o transporcie nie wspominając ( nieco lepiej wychodzi z malowanymi modelami ale tutaj nie testowałem czasu po jakim to następuje)

Dodatkowo czasem wzmacniał punkt łączenia kołkiem dolutowanym z drutu miedzianego lub mosiężnego (mówie tutaj o np klapsach na narzędzia w modelach 1/35)

Także w moich modelach to wystarczyło aby nie gubić "biżuterii"...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@karambolis nie zwiększa się ale opóźnia ultlenianie , no nie chciałem być uszczypliwy ale po 20 latach z blaszkami nadal nie wiem jak "lutować" metal do plastiku ;)

ale może się nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia:

Model żywiczny częściowo sklejony jakieś 7 lat temu, właśnie klejem CA. Zaszpachlowany i pokryty podkładem. Miesiąc temu odkryłem na łączeniu kadłuba pęknięcie - idealnie wzdłuż miejsca klejenia.

Co prawda model został rozklejony i pójdzie do "remontu". Pytanie tylko czym teraz to skleić, skoro wytrzymał tylko tyle.

Zastanawiam się czy nie spróbować wzmocnienia połączenia poprzez zalanie linii połączenia części kadłuba żywicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i taki dwuskładnikowy klej długo łączy, ale z tego co piszecie byłby idealny do mocowania jakichś większych części, na których trzyma się cały model- brył pojazdów, pokładów okrętów itp.

 

Dzięki za odpowiedzi... teraz będę przewrażliwiony na punkcie używania CA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@jl tutaj akurat z żywicami może być różnie, też się starzeje i z czasem robi się bardziej krucha... do tego skurcz i "praca" przy zmianie temperatury...jak do tego było "lane" na taniej żywicy ...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.