Jump to content

Trwałość spoiny CA


filipsg
 Share

Recommended Posts

Temat był chyba już poruszany przy okazji jakiegoś innego wątku, ale nie dość że nie mogę tego teraz nijak odnaleźć, to jeszcze chciałbym temat rozwinąć.

 

Patrzę sobie na wszystkie piękne warsztaty kolegów modelarzy, w których modele obwieszone są blachami klejonymi na kleje cyjanoakrylowe, sam już też co nieco blachy w swoje modele wrzuciłem, i zastanawia mnie jedna kwestia- jak taki model poradzi sobie z upływem czasu? Wiele rzeczy w moim domu zostało przed laty poklejonych klejami CA, i trwałość tej spoiny to zazwyczaj kilkanaście lat, i mówimy tu o spoinie która sobie po prostu nie niepokojona jest, a nie o takich które poddane są ciągłemu naprężeniu albo utrzymują jakiś realny ciężar- tak więc obawiam się, że w wielu miejscach na modelu taka spoina może wytrzymywać kilka, a nie kilkanaście lat.

Może się czepiam i szukam problemów na siłę, ale dla mnie to trochę mała żywotność jak na model w który wkłada się sporo czasu i pieniędzy (a który ukończony też często jest wiele wart). Wiadomo, jakieś małe blaszane pierdółki można co jakiś czas podoklejać, ale jak w pewnym momencie puści spoina np. pod blaszanym pokładem w modelu okrętu, to nie wiem, czy taki model jest do odratowania...

 

Zastanawialiście się kiedyś nad ochroną swoich modeli pod tym kątem? Może macie jakieś wypróbowane, trwalsze alternatywy dla CA?

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Czołem

Niestety Ca utlenia się z czasem, od lat kleje PE do plastiku dwuskładnikowymi epoksydami, miałem sporo modeli z których dokładnie po kilku latach blaszki prawie same spadają przy najmniejszym dotknięciu, o transporcie nie wspominając ( nieco lepiej wychodzi z malowanymi modelami ale tutaj nie testowałem czasu po jakim to następuje)

Dodatkowo czasem wzmacniał punkt łączenia kołkiem dolutowanym z drutu miedzianego lub mosiężnego (mówie tutaj o np klapsach na narzędzia w modelach 1/35)

Także w moich modelach to wystarczyło aby nie gubić "biżuterii"...

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

@karambolis nie zwiększa się ale opóźnia ultlenianie , no nie chciałem być uszczypliwy ale po 20 latach z blaszkami nadal nie wiem jak "lutować" metal do plastiku ;)

ale może się nie znam

Link to comment
Share on other sites

Z własnego doświadczenia:

Model żywiczny częściowo sklejony jakieś 7 lat temu, właśnie klejem CA. Zaszpachlowany i pokryty podkładem. Miesiąc temu odkryłem na łączeniu kadłuba pęknięcie - idealnie wzdłuż miejsca klejenia.

Co prawda model został rozklejony i pójdzie do "remontu". Pytanie tylko czym teraz to skleić, skoro wytrzymał tylko tyle.

Zastanawiam się czy nie spróbować wzmocnienia połączenia poprzez zalanie linii połączenia części kadłuba żywicą.

Link to comment
Share on other sites

Może i taki dwuskładnikowy klej długo łączy, ale z tego co piszecie byłby idealny do mocowania jakichś większych części, na których trzyma się cały model- brył pojazdów, pokładów okrętów itp.

 

Dzięki za odpowiedzi... teraz będę przewrażliwiony na punkcie używania CA

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

@jl tutaj akurat z żywicami może być różnie, też się starzeje i z czasem robi się bardziej krucha... do tego skurcz i "praca" przy zmianie temperatury...jak do tego było "lane" na taniej żywicy ...

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.