Jump to content

Leopard 1 A5 1:72 Revell


Michal_G
 Share

Recommended Posts

Zaczynam takowego kotka. Zawartość pudełka można obejrzeć np. na http://www.onthewaymodels.com/reviews/RevellAG/Leopard1A5prev.htm.

Jak na razie skleiłem tylko wannę i pomalowałem ją Pactrą A33 Medium Green. Zastanawiam się nad pobrudzeniem bocznych ścian wanny (piaskowym pigmentem od MiG-a) przed montażem kół, dla lepszego dostępu. Chyba taka kolejność będzie lepsza od dotychczas stosowanej kiedy brudzenie zostawiałem na koniec?

Malowanie będzie raczej pudełkowe - Bundeswehra, 74 batalion pancerny z Raum Schwanewede lub 14 batalion pancerny z Hildesheim, 1998. Czyli zielony (Pactra A33 Medium Green), czarny i brązowy. Z brązowym mam problem. "Od zawsze" wydawało mi się że "Bundeswehr braun" = "NATO brown" i dobry będzie Chocolate Brown od Vallejo lub odpowiadająca mu Pactra A105 RAL 8017 Panzer Schokoladenbraun. A tu na pudełku widzę dużo jaśniejszy odcień (fotka z zalinkowanej wcześniej recenzji)

Leopard1A5box.jpg

Ten z pudełka to coś w okolicach PActry A22 Earth Red lub Pactry A103 Rot Braun - który kolor lepiej pasuje? A przede wszystkim czy kolor na pudełku jest w ogóle poprawny? Spece od współczesnej niemieckiej pancerki - pomóżcie!

Chyba że Koledzy jakimś innym ciekawym malowaniem Leosia rzucą (i kalki do niego zaproponują) to rozważę.

Link to comment
Share on other sites

Będzie jednak Niemiec, tylko jeszcze nie podjąłem decyzji które z malowań pudełkowych wybiorę.

I jak tu nie kląć własną łatwowierność przejawiającą się wiarą w instrukcję. Klejącym Leoosia zdecydowanie polecam zmianę kolejności sklejania w stosunku do instrukcji. Instrukcja zaleca:

- burty do wanny

- koła i rolki

- gąsienice.

Ponieważ wanna jest odlana razem z częścią wiszącą nad gąsienicami dostęp do górnego biegu przy sklejaniu wg powyższej kolejności jest paskudny - namordowałem się solidnie. W związku z tym radzę taką kolejność:

- koła i rolki do burty

- gąsienice

- burty z kołami i gąsienicami do wanny.

 

Części jak to u Revella spasowane idealnie, składa się prawie jak klocki Lego. Uważać trzeba tylko w dwóch miejscach:

- długość osi rolek nie jest idealna, miejscami trzeba dopasować żeby grzebień gąsienic (górny bieg) dobrze wszedł między rolki

- ogniwkowe gąsienice są ciasno spasowane, przy wciskaniu kolejnych ogniwek trzeba ciut nacisku wywrzeć żeby dobrze wskoczyły.

 

Zgodnie z radami Kolegów burty wanny potraktowałem pigmentami od MiG-a przed montowaniem kół i gąsienic. Oczywiście pigmenty na kołach i gąsienicach też będą, przed zamontowaniem osłon. Myślę że planowany żółty (piaskowy) wash na gąsienicach dobrze skomponuje się z piaskowym pigmentem na burtach.

 

Wybiegając w przyszłość: Leopardy 1A5 były produkowane w 4 seriach produkcyjnych. Czołg z 14 batalionu pancernego to 4 seria (widać po wydechach na bocznym pancerzu, wcześniejsze serie miały inne). Czołgu z boxartu (74 batalion pancerny) mogę na tej samej podstawie zakwalifikować jako pojazd z 1,2 lub 3 serii. Ale z której konkretnie? A detale nieco się różnią. Może ktoś z Kolegów dysponuje fotkami tego konkretnego czołgu?

 

Fotki tym razem przy sztucznym świetle, wiec ciut słabsze niż zwykle. Prawie nie widać ciemniejszego pigmentu dołem, koła zasłaniają.

J6u7u2a.jpg

jcV0Plm.jpg

Link to comment
Share on other sites

pawełg - maluję pędzlem, o farbach Tamiyi i pędzlu są sprzeczne opinie - od "da się" do "nie nadają się" więc nie kombinuję. A że zapasy Pactry posiadam to i z zapasów dobieram. Ewentualnie będę uzupełniał akrylowymi Model Masterami (pokazały się w Agtomie, wreszcie można je w Krakowie stacjonarnie kupić!) jak się będą Pactry kończyć.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zmontowany kadłub i wieża, część detali. Pierwszy raz coś nie pasuje - pręty mocujące dodatkowe opancerzenie wieży nie wszędzie dochodzą do wieży. Będzie sztukowanie, klejem lub cienkimi kawałkami plastiku. Fotki przy niespecjalnym świetle więc kolorystyka nie najlepiej oddana.

Na ostatnim zdjęciu zestawowe lusterka - mają spore wgłębienia. Czy dobrą metodą na uzyskanie realistycznego wyglądu będzie taka sama metoda jak przy reflektorach czyli pomalowanie wnętrza na srebrno i zalanie Distalem Rapid? Oczywiście bez menisku wypukłego, a gdyby jednak się zdarzył to zeszlifowanie go?

MxhKzUr.jpg

ynIIQoN.jpg

KiibpXs.jpg

IpMkdeG.jpg

5ISmTtB.jpg

Sa118lf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Greif dziękuję za namiar na markery Molotow. Mają jedną wadę - najcieńsza końcówka jaką znalazłem to 1 mm - do skali 1:72 trochę za gruba. Czy istnieją podobne produkty z cieńszymi końcówkami?

 

Może spróbuj rozcieńczyć i igłą nanieś kropelkę pozwalając jej się rozlać po powierzchni. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

1 mm nawet dla skali 72 jest ok , rozlanie nawet na powierzchni 2mm (np średnica lusterka) tak małej jest bezproblemowe, ja robiłem lustrzanki w lampach kolejowych 2 mm markerem na średnicy 4mm odblask, więc dlaczego 1mm ma być za duży? Kup, koszt ok 30 pln a jak użyjesz nie pożałujesz...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Efekty dalszego etapu dłubaniny:

gtpU1jb.jpg

fSqcyPY.jpg

g20mQrh.jpg

XiDCsEH.jpg

XiDCsEH.jpg

wPwCn2i.jpg

W kolejnym etapie najprawdopodobniej kamuflaż, pozostałe drobiazgi dokleję później. Pytanie - czy końcówki granatów dymnych nie powinny aby być czarne? Instrukcja milczy w tej sprawie, ale o ile dobrze kojarzę polskie Leopardy 2 mają czarne, a to są bardzo podobne (o ile nie takie same) granaty.

Link to comment
Share on other sites

W kolejnym etapie najprawdopodobniej kamuflaż, pozostałe drobiazgi dokleję później. Pytanie - czy końcówki granatów dymnych nie powinny aby być czarne? Instrukcja milczy w tej sprawie, ale o ile dobrze kojarzę polskie Leopardy 2 mają czarne, a to są bardzo podobne (o ile nie takie same) granaty.

 

http://data3.primeportal.net/tanks/ulrich_wrede/leopard_1a5/images/leopard_1a5_02_of_21.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.