Skocz do zawartości

Krupp Protze L2H43 w wersji polskiej FTF 1:72


Michal_G

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższym czasie zacznę taki samochodzik. Oczywiście dywizjon rozpoznawczy 10 BK. Referencje - zdjęcie na stronie 282 "Pojazdów WP 1914-1939" Tomasza Szczerbickiego i model Kolegi Fleczera z wątku viewtopic.php?f=87&t=55927&start=90 . Wypraski wyglądają super. Z drobnych smaczków są nawet wskaźniki na tablicy przed kierowcą! Wnerwiają tylko drobne bezsensowne oszczędności producenta - są dwie figurki kierowcy (jedna w berecie druga w hełmie, jeszcze nie wiem którą wybiorę) ale razem mają 3 nogi i dwie ręce. Czyli po sklejeniu zostanie mi "bezręki kadłubek z jedną nogą". Już chyba mniej by denerwowało danie jednego załoganta i dwóch głów do wyboru. Do tego obydwaj mają koszmarną jamę skurczową w brzuchu - ale to się zaszpachluje płynną szpachlówką.

Od razu mam pytanie o kolorystykę, bo w farby podane w instrukcji nauczony doświadczeniem nie wierzę. Kamuflaż mam rozgryziony, na elementy skórzane dobiorę jakiś brąz. Ale nie mam pojęcia na jaki kolor powinno być pomalowane wnętrze. Podwozie chyba czarne - zabezpieczenie antykorozyjne? I z mundurem kierowcy też mam problem kolorystyczny - nie malowałem jak dotąd figurek WP 1939. Koledzy spece od tego tematu - poradźcie! Fotki będę wrzucał w miarę postępu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o swoim modelu prawie zapomniałem a on pomalowany bazą żółto-piaskowa z zastawu hataki czeka...

 

Jak być powinno mogę się tylko domyślać ale u siebie wnętrze planuję pomalować na podstawową zieleń występującą w pojazdach polskich a podwozie czarne. Co do kierowcy to w wersji niemieckiej jest on lepiej dopasowany. W polskiej trzeba go doszlifować bo jest za duży. Producent daje do wyboru postać kierowcy (dlatego są 2 korpusy) a nie 2 figurki stąd wrażenie że mamy inwalidów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowca to nie Niemiec tylko poglądowa postać w ubiorze z 10 Brygady, jak się nie mylę to cała brygada używała niemieckie hełmy zw 1917 pozdrawiam OLO

 

Pisząc o lepiej dopasowanej figurce w wersji niemieckiej miałem na myśli niemieckiego protze z niemieckim kierowcą (inny numer FtF). To co piszesz o 10 Brygadzie to oczywiście racja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak na razie zmontowałem to co widać na fotkach. Dorobione szyby, pałąki przy burtach wymienione na blaszane. Spasowanie części dobre, uważać trzeba tylko przy kołach (mają spore luzy na osiach więc trzeba sklejać szybko schnącym klejem albo co chwila poprawiać zanim klej podeschnie na tyle żeby przestały się krzywić). Lewitowanie kół na części fotek to efekt nierównego podłoża. Na fotce od dołu widać że zawieszenie pomalowałem na czarno, silnik, układ przeniesienia napędu i wydechy na stalowo (Pactra A75). Wygląda to sensownie? Na wydechach dojdzie jeszcze oczywiście rdza. Koła dostały olejny wash - "bitum" w zagłębieniach felgi i szary we wgłębieniach bieżnika. Siedzenia pomalowane Vallejo Chocolate Brown.

Wątpliwości kolorystyczne - kwestia plandeki i drzwi brezentowych. Instrukcja podaje Vallejo Khaki (988). Mam "na składzie" Pactry Polish Khaki I (A67) i II (A69) - która będzie lepsza? A może jakas inna farba - coś z Pactry, Vallejo, akrylowych Model Masterów?

dzagzbY.jpg

ivJ64zp.jpg

8dV2CtH.jpg

BvrZNCF.jpg

dShVAc7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pałąki przy burtach wymienione na druciane. Dzosły drobiazgi. Pomalowany - piaskowy Pactra A25 Armor Sand, zielony Pactra A34Artillery Olive, brązowy Vallejo 70822 German Camo Black Brown, fotele Vallejo Chocolate Brown 70872, plandeka Pactra A69 Polish Khaki II (w zagłębieniach nieco przyciemniona). "Patyki" przy przednich błotnikach (właściwie co to jest?) pokrzywiły się przy robieniu fotek, wyprostuję. Do zrobienia zostały drobne poprawki malarskie, kierowca (chyba zdecyduję się na wariant w berecie), kalki, wash i brudek. Pytanie z pierwszego posta o farby do figurki nadal otwarte - do instrukcji FTF w zakresie kolorów mam bardzo ograniczone zaufanie...

Fotki tym razem przy dziennym świetle, ale za to cienie solidne (mieszkanie mam przelotowe wschód-zachód, o tej porze roku naturalne w miarę silne światło mam pod dość płaskim kątem).

SzLk3Ps.jpg

niVStKK.jpg

TYq2L8x.jpg

d6bWua7.jpg

EsdF1fd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba chyba klejem z maskowania popaprana , siedzisko przednie po stronie kierowcy na plecach nie doszlifowane, za szybko chcesz go skończyć dlatego babole wychodzą pozdrawiam OLO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzenie kierowcy doszlifuję, masz rację. Co do szyby - chyba trzeba będzie w końcu zainwestować w jakiś klej do oszklenia typu Crystal Clear, bo Tamiya Extra Thin paprze szyby niemiłosiernie. Spróbuję to trochę zamaskować kurzem na etapie brudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Poprawki zgodnie z uwagami Kolegów. Doszedł wash (brąz van Dycka i miejscami (fotele) szary).Kalkomanie (tablice rejestracyjne). Przeciągnięty bezbarwnym matem. I figurka. Niestety za kierownicą się nie zmieści, więc usadowiłem na tylnym fotelu. Jestem pełen podziwu dla Kolegów którzy potrafią coś więcej z figurek w 1:72 wycisnąć, mnie to trochę przerosło. To będą ostatnie fotki przed galerią, przybrudzę jeszcze pigmentami i finał. Chyba że czujne oczy Kolegów wypatrzą coś jeszcze do poprawki. Tym razem fotki przy świetle naturalnym więc kolory lepiej oddane.

cPjHA6K.jpg

b9IrxVm.jpg

UjX9sYA.jpg

gtPHyFF.jpg

hnrVLH2.jpg

tAfUB2K.jpg

OpUFT7a.jpg

sF5w2In.jpg

2RBxZx8.jpg

FFuPWrG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten model wygląda jak kluska śląska. Lubie ten pojazd, ale modelik jest słaby. Mówię to do projektantów zestawu, nie do Michała G. Te straszne siedzenia robią najgorsza robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.