Jump to content

X Festiwal Modelarski z Memoriałem Olsztyn 30-31.03.2019


Recommended Posts

W imieniu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy "Warmia" zapraszamy na przyszłoroczny X Festiwal Kultury Modelarskiej pod roboczą nazwą "Wielka Ekshibicja" (dla niedomyślnych ang. exhibition - wystawa). Głęboko wierzymy, że modelarstwo jest częścią kultury - opartą na wiedzy historycznej, technicznej, na talentach rzemieślniczych i artystycznych oraz na kulturze spędzania czasu i wspólnego biesiadowania. Zrobimy wszystko, by udowodnić te tezy urzędnikom, powtarzającym, że modelarstwo kulturą nie jest i na wsparcie nie zasługuje. Jedną z bardzo ważnych części naszego Festiwalu będzie zapoczątkowanie Memoriału plut. pil. Lecha Dunajewskiego. Lech Dunajewski był niezwykłą postacią związaną z Olsztynem. Podczas wojny pilot myśliwski i bombowy RAF, później zdecydował się na powrót do kraju, w Olsztynie tworzył Aeroklub Warmińsko-Mazurski. Jego losy zasługują na książkę lub film. Jako Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy chcemy, aby z jego nazwiskiem i historią kojarzyła się także prestiżowa nagroda modelarska. Na razie tytułem zapowiedzi zamieszczamy listę samolotów, na których latał Lech Dunajewski, poddając ich wykonanie pod uwagę braci modelarskiej: Tiger Moth, F.Battle, Oxford, M.Master, Defiant, Hurricane, Spitfire, Tempest, Typhoon, Blenheim, Whitley, Wellington, Martinet, H.Henley, Proctor. Było jeszcze parę innych, staramy się ustalić, na jakich maszynach latał po wojnie w Polsce (zapewne CSS 13, An 2, Junak). Cały czas badamy temat, zachęcamy już teraz do budowy modeli wymienionych samolotów, które będą mogły być wystawione w kategorii specjalnej Memoriału. Dalsze informacje będziemy zamieszczać sukcesywnie bo mamy także inne pomysły. Już teraz zapraszamy do Olsztyna w przyszłym roku.

Link to comment
Share on other sites

Cieszy mnie zainteresowanie tematem. W I Memoriale będą brane pod uwagę typy samolotów, na których latał Lech Dunajewski. Mile widziane będą oznakowania polskiego dywizjonu 316 i brytyjskich 288 i 577. W przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się zebrać informacje o konkretnych samolotach (oznaczenia kodowe i seriale), wtedy podniesiemy poprzeczkę :-) Memoriał odbędzie się w trzech kategoriach: 1/72, 1/48 i większe niż 1/48.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo, postaramy się go dodatkowo przybliżyć. Dla inspiracji: litery kodowe dywizjonu 288 to RP, dywizjonu 577 to 3Y a polskiego 316 oczywiście SZ.

Link to comment
Share on other sites

w tym roku się nie udało - wpisałem do kalendarza - spróbujemy dotrzeć tym razem

Link to comment
Share on other sites

Zacząłem gromadzić materiały.Ksiażka pt.316 Warszawski Dywizjon Myśliwski.B.K.Buchwald.Model z Eduarda + polskie kalki.Gorzej z tymi dwoma dywizjonami brytyjskimi ,niby dużo zdjęć ale ......coś napewno się znajdzie.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem takie informacje .Oznaczenia kodowe RP 288 Dywizjonu RAF stosowano od listopada 1941 do czerwca 1946.Samoloty.których używano to m.in.Bristol Blanheim IV, Westland Lysander II,III,Supermarine Spitfire VB,IX,LF16E.Hawker Hurricane,Boulton Paul Defiant ,Airspeed Oxford,Miles Martinet.

Oznaczenia kodowe 3Y 577 Dywizjaonu RAF stosowano od grudnia 1943 do czerwca 1946. Samoloty ,których używano m.in.to Hawker Hurricane Mk.IIC, Mk.IV, Airspeed Oxford,Bristol Beaufighter Mk.I,Vulette Vengeance Mk.VB, Supermarine Spitfire Mk.VB,LF 16E Avro Anson Mk.I.Z tego co widać duża część to samoloty szkolne ,bo I takie zadanie miały te dywizjony.Na szczęście modeli tu nie brakuje.

Link to comment
Share on other sites

Cieszymy się że tak zainteresowałeś się tematem. Na razie opieramy się na tym:

L8nelT6.jpg

Jeszcze dużo rzeczy jest do odkrycia i ustalenia, ale to chyba dobry początek.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Po naszych ustaleniach lista samolotów na tórych latał Lech Dunajewski przedstawia się następująco: Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Defiant, Hurricane, Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor. Po wojnie w Polsce latał najprawdopodobniej na nastepujących samolotach: PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann. Modelarz ma zatem w czym wybierać. Jak już napisałem bedziemy brać pod uwagę typ samolotu, polskie malowanie oraz ew. oznaczenia dywizjonów w których latał Lech Dunajewski. Po długich dyskusjach w klubie postanowiliśmy, że zostanie rozegrany jeden memoriał obejmujący wszystkie skale. Już niedługo zamieszczę nasz plakat.

PS. W dzienniku lotów Dunajewskiego odnotowane sa jeszcze tajemnicze "Papercorb" oraz UM- 11 i UM-21. Czy ktoś potrafi rozszyfrować co to za samoloty?

Link to comment
Share on other sites

Nie do końca. Memoriał będzie rozegrany jako kategoria specjalna, w której mogą wziąć udział modele plastikowe i kartonowe. Załączam nasz jeszcze ciepły plakat:

45398381_1098506300323781_8508216817649451008_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Więcej informacji o Festiwalu:

X Festiwal Kultury Modelarskiej z I Memoriałem plut. pil. Lecha Dunajewskiego w Olsztynie, 30-31.03.2019

 Zasady oceny zgłoszonych modeli:

Organizatorzy nie pobierają opłaty startowej.

Sędzia Główny jest powoływany przez Organizatorów przed konkursem.

Sędzia Główny powołuje komisje sędziowskie do oceny odpowiednich kategorii i pełni nadzór ogólny nad pracą komisji sędziowskich, sam Sędzia Główny nie bierze udziału w ocenie modeli. Sędziami są wyłącznie członkowie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy „Warmia”.

Sędziowie nie biorą udziału w rywalizacji konkursowej. Zgłoszone do konkursu modele ocenia powołana przez organizatorów komisja sędziowska wg zasady „podoba się – nie podoba się”.

Wyniki sędziowania potwierdza Sędzia Główny. Sędzia Główny oraz Organizator mają prawo do ingerencji w wyniki w uzasadnionych przypadkach, np. zbyt małej obsady klas, konieczności łączenia klas itp. Sędzia Główny może powołać nową komisję do ponownego sędziowania wybranych kategorii.

Decyzje komisji sędziowskiej podane do informacji publicznej w dniu zakończenia imprezy są ostateczne i niepodważalne.

Uczestnik może wystawić dowolną liczbę modeli.

Uczestnik może zająć tylko jedno z nagradzanych miejsc w danej klasie. Pod uwagę będzie brany najwyżej oceniony model wykonany przez uczestnika. Uczestnicy, którzy zostaną wyróżnieni otrzymają dyplomy oraz w miarę możliwości nagrody rzeczowe.

Organizatorzy planują przyznanie trzech równorzędnych wyróżnień w każdej klasie. W przypadku wysokiego poziomu wykonania modeli ilość wyróżnień może zostać zwiększona. Analogicznie, w przypadku niskiego poziomu wykonania ilość wyróżnień może być decyzją Organizatorów zmniejszona. O ilości wyróżnień w danej klasie decyduje Sędzia Główny oraz Organizatorzy.

Dołączenie dokumentacji do modelu nie jest obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych.

Organizatorzy nie przewidują ubezpieczenia modeli.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przemieszczania modeli w obrębie wystawy w celu efektywnego wykorzystania przestrzeni wystawowej przy zachowaniu niezbędnej ostrożności.

Rywalizacja w klasie odbędzie się w przypadku zgłoszenia co najmniej trzech modeli wykonanych przez co najmniej dwóch zawodników. W przypadku niewystarczającej liczby modeli w danej klasie rywalizacja nie odbędzie się, uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy (nie dotyczy to kategorii wiekowych junior oraz młodzik).

Organizatorzy przewidują nagrody specjalne, a Komisja sędziowska wskaże laureatów poszczególnych nagród.

W trakcie sędziowania Komisja Sędziowska w porozumieniu z Sędzią Głównym może zdecydować z zmianie podziału na klasy (wydzielić dodatkowe kategorie konkursowe, ew. połączyć zbliżone kategorie).

Możliwe jest zgłaszanie i fundowanie prywatnych nagród.

Do oceny nie mogą być wystawiane modele, które w latach ubiegłych zdobyły wyróżnienia w konkursach w Olsztynie.

I Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego

Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego jest częścią X Olsztyńskiego Festiwalu Kultury Modelarskiej – rozegrany zostanie jako kategoria specjalna.

Do rywalizacji w Memoriale dopuszczone są modele plastikowe oraz kartonowe w dowolnej skali.

W Memoriale mogą brać udział modele następujących typów samolotów, na których latał Lech Dunajewski:

Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Defiant, Hurricane, Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor, PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann.

Modele powinny być wykonane w polskich oznaczeniach (jeśli polskie jednostki używały konkretnego typu samolotu), premiowane będą malowania z dywizjonów 316, 288 i 577 RAF, w których latał Lech Dunajewski.

Jury wyłoni jednego zwycięzcę, który otrzyma I Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego razem z nagrodą rzeczową.

Przewiduje się możliwość ufundowania dodatkowych nagród specjalnych dla innych uczestników Memoriału.

 

Kategoria specjalna „Model w budowie”

Na X Festiwalu Kultury Modelarskiej wprowadzamy kategorię specjalną „Model w budowie”. Naszym celem jest pokazanie zwiedzającym różnych etapów powstawania modelu, waloryzacji używanych przez modelarzy oraz niezbędnego wkładu pracy. Kategoria nie będzie podzielona na skale, mogą być w niej wystawione modele, które nie są jeszcze pomalowane.

 

Program Festiwalu

Sobota, 30 marca 2019

9.00 - 14.00 Przyjmowanie modeli na wystawę

12.00 – 19.00 Wystawa otwarta dla zwiedzających

16.30 Rozpoczęcie pracy sędziów

Niedziela, 31 marca

9.00 – 13.30 Wystawa otwarta dla zwiedzających

13.30 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

 

Kategorie konkursowe:

I.              Modele plastikowe

Samoloty:

1 Młodzicy bez podziału na skale (PMS)

2 Juniorzy bez podziału na skale (PJS)

3 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSS1)
4 Seniorzy 1/48 (PSS2)
5 Seniorzy 1/32 i większe (PSS3)

 Śmigłowce:

6 Młodzicy bez podziału na skale (PMH)

7 Juniorzy bez podziału na skale (PJH)

8 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSH1)
9 Seniorzy 1/48  i wieksze (PSH2)

 Pojazdy wojskowe na podwoziu kołowym:

10 Młodzicy bez podziału na skale (PMPK)

11 Juniorzy 1/72 i mniejsze (PJPK1)
12 Juniorzy 1/48 i większe (PJPK2)

13 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSPK1)
14 Seniorzy 1/48 (PSPK2)
15 Seniorzy 1/35 i większe (PSPK3)

 Pojazdy wojskowe na podwoziu gąsienicowym (łącznie z artylerią samobieżną)

16 Młodzicy bez podziału na skale (PMPG)

17 Juniorzy 1/72 i mniejsze (PJPG1)
18 Juniorzy 1/48 (PJPG2) i większe

19 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSPG1)
20 Seniorzy 1/48 (PSPG2)
21 Seniorzy 1/35 i większe (PSPG3)

 Artyleria bez własnego napędu:

22 Młodzicy bez podziału na skale (PMA)

23 Juniorzy bez podziału na skale (PJA)

24 Seniorzy bez podziału na skale  (PSA)

 Dioramy:

25 Młodzicy bez podziału na skale (PMD)

26 Juniorzy bez podziału na skale (PJD)

27 Seniorzy bez podziału na skale (PSD)

 Statki i okręty:

28 Młodzicy bez podziału na skale (PMO)

29 Juniorzy bez podziału na skale (PJO)

30 Seniorzy 1/700 (PSO1)
31 Seniorzy 1/350 (PSO2)
32 Seniorzy pozostałe skale (PSO3)

 Pojazdy Cywilne:

33 Młodzicy (PMPC)

34 Juniorzy (PJPC)

35 Seniorzy (PSPC)

 Figurki:

36 Młodzicy bez podziału na skale (PMF)

37 Juniorzy bez podziału na skale (PJF)

38 Figurki Historyczne Seniorzy (PSF1)
39 Figurki Fantasy Seniorzy (PSF2)

40 Figurki Popiersia Seniorzy (PSF3)

 

II.            Modele kartonowe

41 Młodzicy pojazdy (KMP)

42 Młodzicy samoloty (KMS)

43 Młodzicy statki i okręty (KMO)

44 Młodzicy – inne modele (KMI)

45 Pojazdy kołowe Juniorzy (KJPK)

46 Pojazdy gąsienicowe Juniorzy (KJPG)

47 Lotnictwo Juniorzy (KJL)

48 Statki i okręty Juniorzy (KJO)

49 Figurki i Zwierzęta Juniorzy (KJF)

50 Budowle Juniorzy (KJB)

51 Pojazdy kołowe Seniorzy (KSPK)

52 Pojazdy gąsienicowe Seniorzy (KSPG)

53 Artyleria bez napędu Seniorzy (KSA)

54 Pojazdy szynowe Seniorzy (KSPS)

55 Samoloty z napędem śmigłowym Seniorzy (KSSS)

56 Samoloty z napędem odrzutowym Seniorzy (KSSO)

57 Śmigłowce i wiatrakowce Seniorzy (KSH)

58 Figurki, zwierzęta i pojazdy kosmiczne Seniorzy (KSF)

59 Statki i żaglowce Seniorzy (KSSZ)

60 Okręty Seniorzy (KSO)

61 Budowle Seniorzy (KSB)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nasz Festiwal coraz bliżej. Nieoceniony Robert Benasiewicz zapowiedział, ze wykona dla nas nagrodę za najlepszą zieleń na dioramie - będzie to jedno z jego wspaniałych drzewek. Dziękujemy już teraz ☺️

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Parę nowych informacji - po dyskusji postanowiliśmy dodać jeszcze jedną kategorię modeli kartonowych - Statki i okręty do linii wodnej. W sobotę planujemy warsztaty modelarskie dla dzieci, które poprowadzi nasz klubowy kolega Piotr Targoński. Zapraszamy, następne informacje o systemie zapisów wkrótce.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 29.11.2018 o 19:27, Andrzej_LK napisał:

.              Modele plastikowe

Samoloty:

1 Młodzicy bez podziału na skale (PMS)

2 Juniorzy bez podziału na skale (PJS)

3 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSS1)
4 Seniorzy 1/48 (PSS2)
5 Seniorzy 1/32 i większe (PSS3)

Idąc za ciosem to może by tak samoloty u seniorów rozdzielić na tłokowe i odrzutowe?

:wojo:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Godzinę temu, Seba77 napisał:

Kiedy będą dostępne karty zgłoszeniowe?

Może na początek regulamin ze zmianami ( mają być "Kolekcje" :yahoo:) A może i samoloty będą podzielone na tłokowe i odrzutowe wink3

 

Link to comment
Share on other sites

Zgłoszenia już wkrótce, dokładne informacje zamieszczę, jak wrócę z Bytomia. Mamy w planie parę niespodzianek i nowinek, ale na pewno nie będzie już nowych klas startowych. W regulaminie nic się nie zmienia, aktualna lista kategorii startowych przedstawia się nastepująco:
 

I.                  Modele plastikowe

Samoloty:

1 Młodzicy bez podziału na skale (PMS)

2 Juniorzy bez podziału na skale (PJS)

3 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSS1)
4 Seniorzy 1/48 (PSS2)
5 Seniorzy 1/32 i większe (PSS3)

 

Śmigłowce:

6 Młodzicy bez podziału na skale (PMH)

7 Juniorzy bez podziału na skale (PJH)

8 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSH1)
9 Seniorzy 1/48  i wieksze (PSH2)

 

Pojazdy wojskowe na podwoziu kołowym:

10 Młodzicy bez podziału na skale (PMPK)

11 Juniorzy 1/72 i mniejsze (PJPK1)
12 Juniorzy 1/48 i większe (PJPK2)

13 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSPK1)
14 Seniorzy 1/48 (PSPK2)
15 Seniorzy 1/35 i większe (PSPK3)

 

Pojazdy wojskowe na podwoziu gąsienicowym (łącznie z artylerią samobieżną)

16 Młodzicy bez podziału na skale (PMPG)

17 Juniorzy 1/72 i mniejsze (PJPG1)
18 Juniorzy 1/48 (PJPG2) i większe

19 Seniorzy 1/72 i mniejsze (PSPG1)
20 Seniorzy 1/48 (PSPG2)
21 Seniorzy 1/35 i większe (PSPG3)

 

Artyleria bez własnego napędu:

22 Młodzicy bez podziału na skale (PMA)

23 Juniorzy bez podziału na skale (PJA)

24 Seniorzy bez podziału na skale  (PSA)

 

Dioramy:

25 Młodzicy bez podziału na skale (PMD)

26 Juniorzy bez podziału na skale (PJD)

27 Seniorzy bez podziału na skale (PSD)

 

Statki i okręty:

28 Młodzicy bez podziału na skale (PMO)

29 Juniorzy bez podziału na skale (PJO)

30 Seniorzy 1/700 (PSO1)
31 Seniorzy 1/350 (PSO2)
32 Seniorzy pozostałe skale (PSO3)

 

Pojazdy Cywilne:

33 Młodzicy (PMPC)

34 Juniorzy (PJPC)

35 Seniorzy (PSPC)

 

Figurki:

36 Młodzicy bez podziału na skale (PMF)

37 Juniorzy bez podziału na skale (PJF)

38 Figurki Historyczne Seniorzy (PSF1)
39 Figurki Fantasy Seniorzy (PSF2)

40 Figurki Popiersia Seniorzy (PSF3)

 

Kolekcje:

41 Juniorzy kolekcje modeli plastikowych bez podziału na skale (PJK)

42 Seniorzy kolekcje modeli plastikowych bez podziału na skale (PSK)

 

II.               Modele kartonowe

43 Młodzicy pojazdy (KMP)        

44 Młodzicy samoloty (KMS)

45 Młodzicy statki i okręty (KMO)

46 Młodzicy – inne modele (KMI)

47 Pojazdy kołowe Juniorzy (KJPK)

48 Pojazdy gąsienicowe Juniorzy (KJPG)

49 Lotnictwo Juniorzy (KJL)

50 Statki i okręty Juniorzy (KJO)

51 Figurki i Zwierzęta Juniorzy (KJF)

52 Budowle Juniorzy (KJB)

53 Pojazdy kołowe Seniorzy (KSPK)

54 Pojazdy gąsienicowe Seniorzy (KSPG)

55 Artyleria bez napędu Seniorzy (KSA)

56 Pojazdy szynowe Seniorzy (KSPS)

57 Samoloty z napędem śmigłowym Seniorzy (KSSS)

58 Samoloty z napędem odrzutowym Seniorzy (KSSO)

59 Śmigłowce i wiatrakowce Seniorzy (KSH)

60 Figurki, zwierzęta i pojazdy kosmiczne Seniorzy (KSF)

61 Statki, okręty i żaglowce Seniorzy (KSSOZ)

62 Statki i okręty do linii wodnej Seniorzy (KSDLW)

63 Okręty Seniorzy (KSO)

64 Budowle Seniorzy (KSB)

Pozostałe informacje w przyszłym tygodniu. Jeśli ktoś chce pogadać osobiście to na pewno można mnie spotkać w Bytomiu. Pozdrawiam.

Edited by Andrzej_LK
Link to comment
Share on other sites

Wprowadziliśmy ostatnią korektę - kategorię "Inne" w modelach plastikowych oraz kartonowych, zapewne ta kategoria będzie najbardziej odpowiednia. Rejestracja już działa:
https://modelarze.olsztyn.pl/index.php/2019/03/03/zapisy-na-x-festiwal-kultury-modelarskiej-rozpoczete/

Z przyjemnoscią ogłaszamy, że nasz Festiwal wszedł do cyklu Modelarskiego Pucharu Polski, który na sezon 2019 został zapoczątkowany w Bytomiu. Wyróżnieni na naszym Festiwalu modelarze zdobywaja punkty w Pucharze Polski. Więcej o tej inicjatywie można przeczytać na FB. Wkrótce napiszę o planowanych wydarzeniach na Festiwalu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.