Skocz do zawartości

[Projekt grupowy] Szybowce


Grzes

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.08.2024 o 12:21, Wojtek59 napisał:

Głównie co to jest to czerwone - ?"STANDARD"

Wychodzi na to że tak jakby, ale palcy uciąć nie dam bo sam tego nie mogę odczytać i szukam dalej wink4

1607197-large.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku masz rację, ale... mnie chodzi o malowanie biało-czerwonej SP-2421.

Niedopowiedzenie. Mea culpa.

Przepraszam.

Kalki już mam prawie gotowe. Mam wrażenie, że na kadłubach z napisem FOKA 4 nie było dopisku 'standard', a i kształt i wielkość 4 była różna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Wojtek59 napisał:

mnie chodzi o malowanie biało-czerwonej SP-2421

Być może miała wcześniej... :hmmm:

Foki miały bardzo zróżnicowane jednak malowania szczególnie po jakichś remontach to chyba każdy zakład robił pod swój standard, a i w aeroklubach poprawki się zdarzały. Mam jeszcze takie słabe foto w chyba fabrycznym malowaniu i ów "standard" jednak jest wink4

image.jpeg.b59cc1665606b50f093bfdcdb9596633.jpeg

 

Edit:

A kij wie, może miała tylko po lewej stronie :hmmm:

Tu foto z 1965

1052369-large.jpg

Edytowane przez Artek82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, że napisy miały symetrycznie STANDARD - pod skrzydłem. A na tym dolnym zdjęciu (mam też zdjęcie prawej burty tego egzemplarza) nie widać tego 'standarda'. Stąd się wzięło moje pytanie. Ardpol wybiegł przed orkiestrę.

Jednak coraz bardziej się przekonuję, że dla Fok z "czwórką" w nazwie tego napisu nie było.

Przejrzałem też monografię Foki autorstwa Murawskiego i też potwierdził moje przypuszczenia. Był chyba jeszcze rysunek kolorowy Foki w starym TLiA. Poszukam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wojtek59 napisał:

RCN-Foka.thumb.gif.ad0c3128126b64f505c3d420b3e529f6.gif

Nożesz... idealny rysunek pod projekt kalkomanii.

Jeszcze tylko dorobić model i...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Brak rzutu z góry/ dołu z wymiarami i położeniem rejestracji na skrzydle.

Ja już, z grubsza, dorabiam

1723487879158-1905617691.thumb.jpg.30f45f81da8c9b76c708fbfa4e42d6f5.jpg

I to nie jeden

17234881997331600142196.thumb.jpg.ca181ae18da7ef67f19af67f3baff824.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wojtek59 napisał:

Niezupełnie. Brak rzutu z góry/ dołu z wymiarami i położeniem rejestracji na skrzydle.

No, zgadza się.

Ale elementy boczna już są, a one jednak są najbardziej skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny.

Przy okazji przypomniało mi się, że któraś z Fok 4/5 ? siedziała zawsze "na nosie", a druga "na ogonie" jak była bez pilota . Może ktoś z Was pamięta.

I tu mam prośbę, czy ktoś ma może zdjęcia spadochronu plecowego, żeby dorobić (nawet z ołowiu, jako dodatkowy balast.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wojtek59 napisał:

Przy okazji przypomniało mi się, że któraś z Fok 4/5 ? siedziała zawsze "na nosie", a druga "na ogonie" jak była bez pilota . Może ktoś z Was pamięta.

Ze zdjęć wynika, że Foka-4 zawsze siedziała na płozie przedniej. Foka 5 mogła na przedniej lub na tylnej (śr ciężkości nad kołem). Natomiast Cobra-15 zawsze siedzi na tylnej płozie, nawet z pilotem (również z osobistych obserwacji). Zresztą Cobra nie ma przedniej płozy, więc kadłub by się niszczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtek59 napisał:

Bardzo ładny.

Przy okazji przypomniało mi się, że któraś z Fok 4/5 ? siedziała zawsze "na nosie", a druga "na ogonie" jak była bez pilota . Może ktoś z Was pamięta.

I tu mam prośbę, czy ktoś ma może zdjęcia spadochronu plecowego, żeby dorobić (nawet z ołowiu, jako dodatkowy balast.)

Witaj Wojtek,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Spadochron_ratowniczy_SP-6#/media/Plik:Spadochron_ratowniczy_SP-6_(01).jpg

SP-6 wszedł do użycia na przełomie 70/80. 

Wcześniej był SP-5 ale na szybko nie znalazłem zdjęcia.  SP-5 był dużo grubszy od SP-6

 

Z ołowiu można też dorobić poduszkę siedzeniową.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, DobreMzimu napisał:

Z ołowiu można też dorobić poduszkę siedzeniową.

A na upartego, również tablicę przyrządów, lub ją napchać ołowiem.😇

O i wyjaśniłeś, która Foka stoi na nosie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Wojtek59 napisał:

O i wyjaśniłeś, która Foka stoi na nosie

Chyba jednak niekoniecznie :hmmm::mrgreen:

Foka 5 i tak i nie

0675068.jpg?v=v40

jpBxlt9RG-nK2PCN54vmF_BkcFSdI-xa2QbwoW5UiOBHnmZDLetZ1O1sOtLPFZWsHSbTdc4OXVF8nPhmQBXVDkNoR5e1-qg_ehNDnrP-CJjkPw6pE0kEZ4dBDO-f6uJm7YYk6FFCxYGt

 

Foka 4 raczej na dziobku 

24668518105_b5965614a4_b.jpg

Foka.jpg

mqJMtWK60El1z8XhopoOZVIcq5YrgzXmW71bwkar2dPmUInwhjbDjdmn_IblAN8jEs2aYhNWaiLOVs3r4JNYQ5YlAj_iVW0iiObVG77kaB-aPH_43mZ7MVqipy3CbVnDn1FFwTE5-hHH4cliTAgp_Q

samolotypolskie.pl - SZD-24 "Foka"

 

Także ten... :pilot:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo.

I to jest wyjaśnienie problemu. Wiedziałem, że dzwonią, ale nie pamiętałem w którym kościele. Czyli "czwórkę" doważyć na nos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DobreMzimu napisał:

Foka 5 stoi na nosie

Zależy jak przechylić

 

3 godziny temu, HKK napisał:

Ze zdjęć wynika, że Foka-4 zawsze siedziała na płozie przedniej. Foka 5 mogła na przedniej lub na tylnej (śr ciężkości nad kołem).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, HKK napisał:

Jeszcze detale kabiny i to póki co wszystko

Podpowiedz jak wykonałeś malowanie wnętrza typu: "salceson", "marmurek", "kukułcze jajo" - takie określenia spotkałem :mrgreen:

Wszystko bardzo piękne :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Artek82 napisał:

Podpowiedz jak wykonałeś malowanie wnętrza typu: "salceson", "marmurek", "kukułcze jajo" - takie określenia spotkałem :mrgreen:

Najpierw jasno szary (użyłem AK RC neutral grey rozjaśniony błyszczącą Tamiya X-2). Potem, na bardzo małym ciśnieniu pryskałem czarnym i białym. Ciśnienie musi być na tyle małe, żeby aerograf po naciśnięciu spustu "spluwał" drobnymi kropelkami. Nie należy trzymać spustu otwartego dłużej, bo w końcu pryśnie większą plamą. Raczej pojedyńczymi "splunięciami" tu i tam. Trzeba to sobie wypróbowac na boku.

20 minut temu, Artek82 napisał:

Wszystko bardzo piękne :super:

Dziękować.

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.