Skocz do zawartości

[Projekt grupowy] Szybowce


Grzes

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, BRAVO112 napisał:

ale wy wiecie chyba, ze Puchatek byl nieudanym szybowcem?

Rewelacyjnych osiągów to on nie miał. Ale jako szybowiec do podstawowego szkolenia był chwalony. Inna rzecz, że przy niewielkiej skali produkcji jego największa potencjalna zaleta, czyli niski koszt nie miała prawa się ziścić. Więc owszem, na pewno nieudany jako przedsięwzięcie. Jako szybowiec - powiedzmy ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, BRAVO112 napisał:

ale wy wiecie chyba, ze Puchatek byl nieudanym szybowcem?

Ja na przykład nie wiem. Zapewne dlatego, że ogólnie niewiele wiem o szybowcach..

Po prostu podobają mi się i uważam, że wato tę dziedzinę modelarstwa propagować.

Puchatka traktuję jako możliwość zrobienia jeszcze jednego egzemplarza do kolekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BRAVO112 napisał:

ale wy wiecie chyba, ze Puchatek byl nieudanym szybowcem?

No tak nie do końca bo...

"W 1988 rozpoczęto seryjną produkcję. W sumie w WSK-Krosno wyprodukowano 50 KR-03A, w tym 21 Puchatków dla aeroklubów w Polsce, a pozostałe sprzedano do innych krajów. Produkcję zakończono w 1992, a w 2001 licencję i prawa do produkcji kupiła firma Barry Aviation LLC z USA. Puchatek przeznaczony jest do szkolenia podstawowego w układzie dwusteru. Przystosowany jest do holowania przez samolot, używania wyciągarki lub gumowych lin."

...a w Bydgoszczy był do niedawna Puchatek SP-3544 tylko od ponad dekady garował w hangarze bo coś tam się zepsuło przy hamulcach i żeby to ogarnąć to trza po biuletyny pisać do USA i takie tam bo w Polsce nikt się tym już nie zajmuje. Tak osobiście słyszałem, ale kupił go Aeroklub w Pile i oddał do Krosna do naprawy. Cały sezon 2023 przelatali na tym Puchatku jak wrócił z naprawy, a jak to naprawiono to już nie wiem. Ale jak widać dla chcącego nic trudnego, a nasi w Bydgoszczy mieli zwyczajnie wywalone na blaszatka i pozbyli sie fajnego szybowca :rozga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Puchatek był/jest szybowcem nieudanym?

Projekt powstał w pierwszej połowie lat 80-tych.  Miał to być prosty szybowiec do szkolenia w ramach Lotniczego Przysposobienia Wojskowego.  Zamawiającym było wojsko. Podstawowym założeniem było aby był to szybowiec prosty w pilotażu, a osiągi były sprawą drugorzędną. W szybowcach seryjnych ten cel został osiągnięty.

Przy projektowaniu popełniono poważne błędy. M.in w trakcie próby statycznej skrzydeł skrzydło złamało się przy 60% obciążenia. 

Na dodatek próbę przeprowadzono już po oblocie prototypu.  W numerze 25 Polskiej  Techniki Lotniczej - Materiały Historyczne Jerzy Śmielkiewicz opisuje jak podczas oblotu szybowiec zaczął się odkształcać i deformować.

W trakcie eksploatacji wprowadzono m.in. biuletyn nakazujący przeliczanie nalotu w lotach na akrobację w stosunku  x7. I właśnie eksploatacja i serwis jest najsłabszą stroną tego szybowca. 

Mimo wszystko ponad trzydzieści lat od zakończenia produkcji  kilka, a może nawet więcej, Puchatków kuśtyka po polskim niebie.

 

Edytowane przez DobreMzimu
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2024 o 21:26, Sjmport napisał:

Tak apropo. Szybowce z kabiną jak pokazany Baby IIb zawsze miały jakąś mini owiewkę z przodu czy zdarzało się, że jej nie było?

 

Czasami tak się zdarzało.

http://www.szybowce.fotoedytor.com/galeria/displayimage.php?pos=-2630

 

Edytowane przez DobreMzimu
zmiana
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2024 o 20:45, DobreMzimu napisał:

kilka, a może nawet więcej, Puchatków kuśtyka po polskim niebie.

Zrobiłem rekonesans i obecnie czynnych Puchatków w Polsce mamy jeszcze 13 sztuk :cool:

Dane od 2019 do 2023:

SP-3494 -> Krosno

SP-3496 -> Wilcze Laski Prywatny (ex Zegrze Pomorskie)

SP-3497 -> Świebodzice

SP-3498 -> Mirosławice

SP-3544 -> Piła ex Bydgoszcz

SP-3546 -> Stalowa Wola

SP-3548 -> Przasnysz

SP-3550 -> Pruszcz Gd.

SP-3552 -> Mielec

SP-3554 -> Zielona Góra

SP-3555 -> Piła

SP-3558 -> Płock

SP-3559 -> Mielec

Byłoby 14 ale ten ze zdjęcia w ubiegłym roku bodaj nie doleciał do krośnieńskiego lotniska i się skończył :kwasny:

368704911_775500747916075_8224064614275314238_n.jpg

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem dramat i hańba dla tego wątku, ale ja się dobrze bawiłem podczas budowy.

IMG_20240413_101520.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sjmport napisał:

dramat

że zdjęcie to mogę się zgodzić  :D

22 minuty temu, Sjmport napisał:

hańba dla tego wątku

bzdury jakies gadasz

22 minuty temu, Sjmport napisał:

ale ja się dobrze bawiłem podczas budowy.

i o to w tym chodzi :super: daj więcej fotek bo ta jedna mikra i nic nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z kalek popsuła się lekko :

FB_IMG_1713352315836.jpg

FB_IMG_1713352311646.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sjmport napisał:

ja się dobrze bawiłem podczas budowy.

Dokładnie jak napisał @Artek82 - o to w tym wątku chodzi.

Mamy krzewić ideę budowy miniatur szybowcowych, a nie puszyć się kto jest lepszy, a kto gorszy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mój pierwszy szybowiec. Biorąc pod uwagę, że to AZmodel obawiałem się samych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Sjmport napisał:

Jedna z kalek popsuła się lekko

litera "K" jest łatwa do naprawienia.

Można ją zrobić choćby  z pasków czarnej kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na temat czy nie ale będzie o szybowcach.

Na allegro nie dawno były modele ruskiego desantowca A-7 z AerMoldova i z Italki 2 modele Gigantów Me-321 i  -3.

To też szybowce.

A jak znajdę zdjecia to robiłem też mołdawskiego Gribowski G-11 to wrzucę bo modelu niestety już nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komar wylądował.

Generalnie wybiorę malowanie Szwedzkie lub Francuskie.

Choć powiem szczerze takim szybowcem bez zamkniętej kabiny w życiu bym nie leciał.

Przy okazji z czego można wykonać naciągi? Żyłka wędkarska?

IMG_20240418_131753.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze efekty dają wg mnie linki elastyczne. Sztywne naciągi (druciki, żyłki, nici sztywne) to spore ryzyko: zwisów lub zniekształceń z powodu przeciągnięcia a na koniec prostego uszkodzenia przy przenoszeniu modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Sjmport napisał:

z czego można wykonać naciągi?

Ja mam takie cóś, choć jeszcze nie używałem

image.png.13952ebc6ace622d94cb821324ac4109.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.