Skocz do zawartości

Sherman III KRECHOWIAK


filipsg

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, szukam informacji na temat tego czołgutka, czyli Krechowiaka z Pułku Ułanów Krechowieckich.
Przede wszystkim- czy czołg ma zabetonowany przedni pancerz? Nie wiedzieć czemu wygląda on dla mnie jakoś dziwnie, a w internecie spotkałem się z opinią, że to siatka maskująca...

k_slawne_kon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, filipsg napisał:

Z takim dokładnym, okrągłym wycięciem na karabin maszynowy? ?

Tak.

O ile mi wiadomo (oglądałem już setki zdjęć naszych Shermanów) Polacy nie poprawiali sobie samopoczucia (bo beton nic innego nie dawał) i pogarszali osiągów czołgu wykonując zabawy w małego murarza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, opcja z siatką na gąsienicach brzmi przekonująco. Na drugim zdjęciu z profilu widać chyba nawet zęby ogniw pod siatką. Jak następnym razem będę w Gdańsku zajrzę do monografii Suchcitza, może zdjęcie stamtąd powie coś więcej.

k_slawne1_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to by wychodziło. Zwój siatki sięga do wysokości otworu na gniazdo KM, i wywinięto z niego akurat tyle materiału żeby zakryć ogniwa aż do górnej płyty. Tu z kolei pojawia się pytanie jakie są w czołgu kopułki i jak się tam siatka kończy... fajne te polskie shermany, takie nie za oczywiste ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzę innych ujęć tego Krechowiaka (M4A2) - ale na podstawie tych dwóch zdjęć, obserwując grę świateł i cieni w newralgicznych momentach przed włazami, a przede wszystkim na podstawie pozycji syreny - ja bym strzelał w późną produkcję Fishera - ze  spawanymi kanciatymi wieżyczkami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie wrażenie. W monografii "Polskie Shermany vol.1" znalazłem dobre zdjęcie Koziatynia z taką samą siatką, które chyba wyjaśnia sprawę. Mogę podesłać na priv. Tylko to teraz na modelu oddać...

Swoją drogą jest tam też zdjęcie zadka Krechowiaka, ale w dość podłej jakości. 

 

Edytowane przez filipsg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kocyk i rura. Świetne. ?

A wystarczy troszkę poszukać. Typowa brytyjska siatka kamuflażowa wchodząca w skład wyposażenia Shermanów miała wymiary 35 x 15 stóp, czyli 10,668 x 4,572 metra. To sprawdźcie ile razy była złożona, jeśli tutaj jest prostokąt na szerokość wanny i wysokość płyty czołowej do kopułek kierowcy i strzelca. I proszę uwzględnić to, ze siatka  zachodzi na na krawędzie dopancerzenia z dodatkowych gąsienic. Choć na KOZIATYNIU zrobili to dokładniej. I nie ma żadnej rurki. Jest wycięta w warstwach siatki dziura.

Kopułki kierowcy i strzelca oczywiście spawane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wokół karabinu maszynowego na pewno coś jest, bo widać zgrubienie nad otworem - siatka na czymś się zatrzymała, a tam nie ma na czym się zatrzymać. Chyba, że...

...może Krechowiak w ogóle nie miał kadłubowego KM? Na zdjęciu z profilu nie widać żeby wystawała przez ten otwór lufa, a chyba powinna być już jakoś widoczna. Wtedy zgrubienie siatki byłoby wyjaśnione, bo tak ułożyłaby się siatka na pustym jarzmie KM.

rurka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.