Skocz do zawartości

Scania 143 - Ciągnik siodłowy 6x2


truckman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mojim wyjściowym modelem jest ten zestaw italeri:

 

3838S.jpg

 

Z góry zakładam że model będzie dużo się różnił od seryjnego

Pierwszą rzeczą za jaką się wziołem do roboty były koła. Super single z przodu i bliźniaki z tyłu, z tym że ze skróconą piastą (bardziej realne). Co do koloru to kołpak pomalowany raz, poprawka będzie czarnym błyszczącym

3e51580cfeb02a70.jpg

Drugą rzeczą za jaką się wziołem była rama, jak się potem okazało po częściowym pomalowaniu ją na pomarańczowo zmieniłą mi się koncepcja i została cześciowo oszlifowana i dorobiłem układ pneumatyczny (szczerze mówiąc to kierowałęm się tylko schematycznym rysunkiem i jest zrobiony tylko jeden obieg ale już jakiś efekt jest )

671c5c1abe5e4305.jpg

5b6c9ea3e6da1eae.jpg

a732acf39f9dc450.jpg

Po ramie zabrałem się za silnik do silnika dodatkowo są dorobione przewody od kompresora na dwa obiegi (słabo widoczne na zdjęciu)

0d618be6a2278320.jpg

Kolejną rzeczą za którą się wziołem to kabina, robię ją można powiedzieć tak bardziej full wypas tzn do celowo ma być w środku imitacja skóry na ściankach i otwierane drzwi. Nad zawiasami kombinowałem ponad 2 tygodnie, godziny spędzone na internecie w poszukiwaniu metody jak zrobić zawiasy nic nie dały. Zrobiłem zawiasy własnego pomysłu. Zawias ma kształt podwójnej litery H. Rozklepany drut miedziany (x2) i wygięty w kształt litery U zostł przylutowany do ok 2 cm kawałka drutu miedzianego (ta cześć wchodzi do słupka na stałe) Z drugiej strony nasze U zostało przylutowane do cieniutkiego druta (ja wykorzystałem nużki od diód led gdyż są bardzo cienkie i sztywne) Ten Cieniutki drucik został zalany klejem w wcześniej wyżłobionej rynience. Po lekim zaschnięciu delikatnie ruszałęm zawiasem przez co cieńsza część zawiasu po zaschnięciu kleju jest ruchoma.

f6da0b44ad5249c0.jpg

a34bcd10d2250e89.jpg

7c830c75a2b0496f.jpg

Efekt po sklejeniu tego z przednią ścianą

ec4ccdbd40af7559.jpg

eebec772499571b5.jpg

A oto druga część kabiny po sklejeniu i przemalowaniu podkładem i zrobieniu takeigo małego urozmaicenia otóż zrobiłęm otwarty szyberdach Wycięty kontur z 3 stron i na gorąco wygięty (uchylony) (widać go na ostatnim zdjęciu):

86773f6206ca55b8.jpg

467d053b5e7a1c4b.jpg

 

Przepraszam za jakość zdjęć obiecuję że następne zdjęcia będą lepszej jakości, poprostu chciałęm tylko w końcu ruszyć z relacją budowy Myślę że teraz pójdzie bardziej na bierząco.

 

Zaznaczam ten model jest EKSPERYMENTEM do tej pory sklejałem "standardy" jaki będzie efekt to zobaczymy gdyż co chwile przychodzą mi nowe pomysły do głowy ... także zapraszam do komentowania i doradzania.

 

PS>Mile widziane pozytywne opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

truckman Nie do scanii tylko Mana F2000 , Wyciąłem drzwi i zastanawiam się nad zawiasami, a masz pomysł na skórę?? Ktoś na forum pokazywał chyba Small Track ale jak on to robił??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem żę jedną skórę robi się przez małożenie foli aluminiowej, a drugą co ja też teraz właśnie testuję to z poxiliny taką na tylne siedzenia. A co do drzwi to zauważyłem twój podpis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem żę jedną skórę robi się przez małożenie foli aluminiowej, a drugą co ja też teraz właśnie testuję to z poxiliny taką na tylne siedzenia.

 

A możesz proszę przybliżyć te techniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem żę jedną skórę robi się przez małożenie foli aluminiowej, a drugą co ja też teraz właśnie testuję to z poxiliny taką na tylne siedzenia.

 

A możesz proszę przybliżyć te techniki ?

 

Jak sie robi obcia foteli możesz zobczyć na stronie Bartka Urbańskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Co do skrzynki to wyszło tak na zdjęciu ale na 100% jest dobrze, poprostu nie ma pokrywy na niej i tak to wygląda. A tu dalsza część eksperymentu tzn. tylnia ściana robiona na wzór skóry i próbóje coś wyrzeżbić z techniki jak na skórę na siedzenia.

 

fdc4ccdb46a9ce00.jpg

 

Prace nadal trwają zobaczę jak to wyjdzie jak pomaluje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego mógł byś zrobić zdjęcie tej skrzynki, bo ja mam problem z przyklejeniem skrzynki

Też miałem problem z tym, osobiście wzorowałem się na innym modelu (niestety nie w realu). W realu zbiorniki dolne napewno są w odpowiednim miejscu, do tego ostatniego wielkiego?? No cóż na 100% nie jestem pewien, ale nie ma go gdzie indziej wcisnąć.

Wrzucam zdjecie już wstepnie pomalowanej ramy.

ff13eb0c6795bfb7.jpg

0128a62bfa00ba0a.jpg

0ebb4c82de840571.jpg

 

Zabrałem się za podłogę w kabinie. Efekt jest teki (wstępnie przymierzona deska i fotele):

780f3f09bba63981.jpg

Fotele muszą być jeszcze raz malowane, na koniec lakier by się to błyszczało, gdyż nie ma koloru takiego błyszczącego :(

49b2feaae8e14972.jpg

 

I tu dalsze eksperymenty nad kabiną ...

6341b0a6d8d6aaae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego fajnie Ci wyszła wykładzina na podłodze ,a co do ramy wydaje mi sie że za grubą warstwę farby dałeś tak jak by elementy się zlewały ale może sie mylę powodzenia w dalszych pracach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... moim zdaniem to złudzenie poprostu pomalowałem to matem świadomie teraz tam przewody itp będą malowane na inne odcienie, to po to by silnik i inne elementy były lepiej widoczne.

 

----------------------------------------------------------------------

Mam dylemat.

Mam opcje dwóch malowań:

 

I opcja:

1a49d45d07a9a0b9.jpg

 

II opcja:

c8ffa9000ae364f9.jpeg

 

Z tym ze ja chciał bym zrobić z z owiewkami i oknem jak 142. Czakam na rady i propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.