Jump to content

Amatorska komora lakiernicza


Juffre
 Share

Recommended Posts

Hej, zastanawiam się nad wykonaniem własnej komory lakierniczej. Chciałbym móc malować w mieszkaniu używając nie najmilszych dla nosa farb typu Mr. Color, Mr. Hobby, Tamiya rozcieńczonych MLT.

Zastanawiam się nad parametrami wentylatora, który byłby w stanie wyciągnąć z pomieszczenia wszystkie opary. Planuję wykorzystać wentylator o wydajnośći 170m3/h i ciśnieniu statycznym 125Pa. Jego średnica wynosi 100mm.

Czy taki wentylator będzie wystarczający?

Planuję "spaliny" usuwać do kratki z mechaniczną wentylacją. Czy takie rozwiązanie ma prawo działać? Budował ktoś kiedyś własną komorę?

Link to comment
Share on other sites

W poprzedniej mojej modelarni miałem po prostu zwykły okap kuchenny , taki do mocowania pod szafkę . I dawał radę . Wszystko szło także do wentylacji . Nie zastanawiałem się wtedy nad przepisami . Po prostu działało , gdy nie malowalem zamykałem moja rurę i wtedy wentylacja wracała do normalnych funkcji .

Hello

Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, Juffre napisał:

Muszę się zastanowić nad takim wyciagiem :) pamiętasz może parametry?

Nikt z sąsiadów nie skarżył się na zapach? Nie chciałbym aby w innych mieszkaniach było czuć że coś majstruje :)

 

 

Prawnie, w bloku jest to zabronione. Nie wolno stosować wyciągów mechanicznych gdy z pionu wentylacyjnego korzysta kilku mieszkańców. Gdy mieszkałem w bloku kominiarz kilkukrotnie nakazał mi zdemontowanie rury z w wyciągu z okapu kuchennego. Gdy twój wentylator będzie dość skuteczny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że opary będą wdmuchiwane do sąsiada 2 piętra wyżej (sąsiad nad tobą ma inny kanał).

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.10.2019 o 09:30, Juffre napisał:

Muszę się zastanowić nad takim wyciagiem :) pamiętasz może parametry?

Nikt z sąsiadów nie skarżył się na zapach? Nie chciałbym aby w innych mieszkaniach było czuć że coś majstruje :)

 

 

Okap moj już jest chyba nie produkowany ale o ile dobrze kojarzę to około 170 m3 ( taki zwykły najtańszy okap )na godzinę . Co do zapachu , takie psikanko z aero rozprasza się w wyciaganym powietrzu na tyle , że raczej nie powinno śmierdzieć u sąsiada . W sumie taki wyciąg ma za zadanie więcej zebrac i nakierować opary , kurz po farbie do wyjścia . W Twoim przypadku do kratki . A to czy robisz to mechanicznie czy tradycyjnie wyleci jak dym z komina to już chyba nie ma różnicy . Osobiście raz się spotkałem że zgrzytem między sąsiadami . Ten z góry czuł dym po papierosach od mieszkania z dołu . Tak urok mieszkania w bloku . Ja bym się nie przejmował . Ile można stosować farby albo rozpuszczalnika przy czyszczeniu aero . 50 mililitrów , więcej ? A przecież jeszcze jest wkład  łapiacy samą farbę .  Już jak ktoś za przeproszeniem " bąka puści zdrowo " to dopiero jest zagrożenie dla zdrowia i to w dużej objętości .

Hello

Edited by Hello
Link to comment
Share on other sites

Ja sobie zrobiłem wyciąg z czterech komputerowych wentylatorów 120mm, ale tych grubszych 38mm, standardowe 25mm pod obciążeniem filtrem i kanałem odprowadzającym (2,5metra, 120mm) wytwarzały bardzo małe ciśnienie. Kanał podłączony do kratki wentylacyjnej (na strych domu), w której jest dodatkowo wentylator osiowy 100mm. Nie wiem ile tego powietrza w taki sposób jest wyciągane z pokoju, ale na czuja po przyłożeniu ręki wydaje mi się, że nawet sporo i teraz do sedna sprawy. Farby w ten sposób sporo się wyciąga, ale jeśli chodzi o zapach to po Gunze C, MLT, czy acetonie nie ma szans, żeby go zniwelować za pomocą takiej konstrukcji i wątpię w to, czy da się w ogóle w taki sposób zapach z pokoju "wyiągnąć". To wszystko jeszcze zazwyczaj przy lekko uchylonym oknie, zapewne zapach szybciej znika , no i jest w pokoju jakiś ruch powietrza, ale jeśli komuś zależy na łagodniejszych doznaniach zapachowych to chyba pozostaje oranżada Hataki + Gunze H i zwykła Tamiya. Nie wiem jak inni, ale ja lubię zapach tych farbek, dla mnie one dość przyjemnie wonią ?

   

Edited by arhtus
Link to comment
Share on other sites

Już zrobiłem raz konstrukcję z 4 wentylatorami ala Plasmo z rurą odprowadzającą o średnicy 125mm. I też miałem problem ze zbyt słabym wyciągiem. Powiedziałbym, że wręcz powietrze cofało się z komory.  Problem w takiej konfiguracji polega na tym, że co prawda teoretycznie mamy dużą wartość przepływu powietrza ale pod bardzo niskim ciśnieniem.

Testowo zrobiłem komorę z 4 wentylatorami i rurą odprowadzającą o średnicy 250mm. To rozwiązanie bardzo dobrze usuwało spaliny lecz montaż wylotu z tak dużą średnicą jest wręcz w mieszkaniu niemożliwy. Całość zabierała bardzo dużo miejsca w pokoju i nie dało się z niej komfortowo korzystać.

Z tego powodu więc zacząłem szukać wentylatora który nie tylko charakteryzuje się dużym przepływem ale też dużym ciśnieniem statystycznym. Im większe ciśnienie tym więcej powietrza można przepchać przez rurę. Dzięki czemu średnica odprowadzenia może być mniejsza.

Edited by Juffre
Poprawa błędów pisowni, poprawa merytoryczna
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co tam Plasmo wymyślił, ale ja właśnie chciałem taki wyciąg z jak największą powierzchnią odciągania powietrza, bo wg mojego myślenia też ma to jakiś pozytywny wpływ. No i najpierw spróbowałem z 4 wentylami 120mm, efekt był całkiem fajny do momentu podłączenia kanału odprowadzającego. Potem wpadłem na pomysł 4 x 140mm efekt był mimo wszystko podobny, aż w końcu wpadł mi w ręce jeden wentylator 120mm, ale o grubości 38mm no i efekt mnie zaskoczył bo ten jeden wentylator dawał chyba większe ciśnienie niż cztery 25mm. Kupiłem więc cztery takie wentylatory no i efekt jest już zadowalający. Dodam że bez kanału odprowadzającego taki zestaw daje ogromny huragan? Po podpięciu kanału efekt maleje, ale dodatkowo to wszystko jest wsparte na końcu kanału dodatkowym wentylatorem w kratce. Przy takiej konstrukcji przy lekko uchylonych drzwiach czuć już dobrze ruch wciąganego powietrza do pokoju, więc przepływ powietrza przez pokój jest spory wg mnie, a mimo to zapachu to nie neutralizuje zbyt szybko. W takich wyciągach najważniejsze jest duże ciśnienie wentylatora/ów, ale też bardzo ważne jest to, aby odprowadzane powietrze miało jak najswobodniejszą drogę, a więc krótki, w miarę możliwości szeroki i mało powyginany kanał odprowadzający.        

Edited by arhtus
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, arhtus napisał:

... więc przepływ powietrza przez pokój jest spory wg mnie, a mimo to zapachu to nie neutralizuje zbyt szybko. ...        

„Pocieszę” Cię, że kabina modelarska, „specjalnie” robiona „pod” nasze hobby (taka jak na załączonym zdjęciu) też zapachu nie neutralizuje za szybko... 

1349266701_Zrzutekranu2019-10-03o17_31_31.thumb.jpg.67a6ee9e987ef72a6babfb6f71efb13e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co chciałbyś wiedzieć? Wentylatory kupiłem ze dwa lata temu, jakieś chińczyki z allegro 120/120/38mm 12V,  17zł / szt. Nie mam możliwości teraz dokładnie sprawdzić parametrów z naklejki na nich bo mam je zamontowane tak, że jej nie widać, ale jeśli wierzyć opisowi z aukcji to mają 2300rpm i pobierają niecały amper/szt. Jak na warunki komputerowe to są one baaardzo głośne, ale wieją, chociaż nie wiem co dla kogo w tym przypadku jest głośne, są cichsze niż np jeden 100mm wentylator osiowy w kratce wentylacyjnej, więc dla mnie to nie tak istotne. Ja wybrałem takie rozwiązanie bo chciałem też mieć oświetlenie taśmą led w takiej komorze i to wszystko zasilać zasilaczem zewnętrznym 12V 5A, zauważyłem też, że tak jak przypuszczałem, kurz farby zbiera się na prawie całej powierzchni filtra (z oczywistych względów nieco mniej z prawej strony), a nie najbardziej na środku tak jak widziałem w przypadku tego popularnego wyciągu HS420. Kanał elastyczny PCV 120mm 2m (przesadziłem wcześniej) z jednym łagodnym zgięciem w górę. Tylko miej na uwadze to, że ja to wspieram dodatkowym wentylatorem w kratce wentylacyjnej, bez tego nie wiem jakby to się sprawdzało, wydaje mi się że średnio, chyba że kanał byłby szerszy. Ja mam kratkę w suficie tylko 100mm, więc tu też jest jakieś wąskie gardło. Jak robiłem sobie testy z kanałem rozciągniętym na wprost to nadal wg mnie jest bardzo dobrze na wylocie, ale każde zgięcie zmniejsza przepływ, no i co bardzo istotne korzystam z kanału elastycznego (harmonijka), a więc średnica wewnętrzna takiego kanału jest znacznie mniejsza niż te 120mm i dodatkowo bardzo zaburzona, przy gładkim kanale wydaje mi się, że będzie lepiej. Nie mam też porównania do rozwiązania np z jednym wentylatorem osiowym 200mm więc nie mogę powiedzieć, czy takie rozwiązanie byłoby lepsze, może jeszcze kiedyś zbuduję taką konstrukcję. Ogólnie to chciałem zwrócić uwagę na fakt, że wyciąg przynajmniej w moim przypadku, pomimo wg mnie jakiegoś zadowalającego przepływu powietrza nie niweluje niestety zapachu w pokoju.         

 

Edited by arhtus
Link to comment
Share on other sites

Juffre jeśli na poważnie myślisz o takiej instalacji to możesz skorzystać z profesjonalnej oferty wentylatorów kanałowych . Są silne , wybór duży , elektrycznie są bezpieczne i co może będzie ważne - nie hałasują jak np. mój już były okap . . Np. tu :

https://sklep-wentylacyjny.pl/pl/c/TT/72

Jest wiele innych , do wyboru , do koloru . Ten link podałem tak ogólnie , nie że ten akurat polecam .

Hello

 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Juffre napisał:

A jest jakiś sposób na nieinwazyjne odciagniecie tych oparów? 

chciałbym malować w zimie więc nie mogę polegać na wystawieniu rury za okno ? nie mogę ingerować też w konstrukcję mieszkania 

Jak widzisz w dyskusji, większość i tak podłącza się pod wyciąg. Natomiast jeśli chciałbyś się zdecydować na okno, to na allegro można kupić różne zasłonki do okna niezbędne przy użytkowaniu wewnętrznych klimatyzatorów. Nie są jednak zbyt tanie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi.

Testowo zakupiłem używany okap podszafkowy za 60zł. Okap ten zamontuję wewnątrz szafki tak żeby utworzyć coś w stylu takiego dyfuzora. Liczę, dzięki temu okap nieźle będzie sobie radził z wciąganiem wszelkich oparów.

Na początku spróbuję podłączyć się do kratki w łazience. Może sąsiedzi mnie nie zabiją :D

W dniu 4.10.2019 o 10:33, Marak napisał:

Jak widzisz w dyskusji, większość i tak podłącza się pod wyciąg. Natomiast jeśli chciałbyś się zdecydować na okno, to na allegro można kupić różne zasłonki do okna niezbędne przy użytkowaniu wewnętrznych klimatyzatorów. Nie są jednak zbyt tanie.

Zastanawiałem się nad takim rękawem do klimatyzatorów. Jedyne co mnie zastanawia czy w takim rozwiązaniu zbyt dużo powietrza nie będzie mi uciekało z pomieszczenia.

Po urlopie pochwalę się tym co udało mi się spłodzić :) Tymczasem dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeżeli moja koncepcja zadziała to postaram się przygotować prosty warsztat jak zrobić w miarę przyzwoitą komorę w małych pieniądzach :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.