Skocz do zawartości

Panther mit PzKpfw. IV Turm 1/72


FLECZER

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20200228_183752_HDR.thumb.jpg.c8a4b08382f48128e7b4cb770cf51718.jpgNowy temat ,,akcja reanimacja''. Obudził się we mnie instynkt opiekuńczy i kupiłem złomik modelarski. Model Revella, niekompletny, wymagający zmycia farby i ponownej obróbki części. Chcę go połączyć z wieżą pzIV. pochodząca z nadmiarowych części z zestawu Italeri. Dziś jeszcze trafi do kreta i będzie można lepiej ocenić jego stan. 

Pytanie do publiki i wielka prośba o pomoc. Znalazłem 2 zdjecia tego pojazdu ale żadnego od tyłu. Czy kadłuba na tyle posiadał zasobniki? Czy wieża czołgu miała zasobnik i pełną osłonę shutzen czy nie? Zimmeritu chyba nie miał ?

IMG_20200228_183752_HDR.jpg

IMG_20200228_183735_HDR.jpg

Edytowane przez FLECZER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po washu w krecie decyzja buduję dalej pojazd z tytułu. Gdyby było bardzo źle pantera obsypana gruzem i wszelakim pyłem trafiłaby na berlińskie skrzyżowanie z 1945 roku jako stacjonarny punkt oporu. Z wieży i tak kiedyś planuję zrobić bunkier pantherturm.

IMG_20200229_095416_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, FLECZER napisał:

Czy kadłuba na tyle posiadał zasobniki?

TAK.

18 godzin temu, FLECZER napisał:

Czy wieża czołgu miała zasobnik i pełną osłonę shutzen czy nie?

TAK - wieża w wersji Pz.Kpfw.IV ausf.H z zasobnikiem wieżowym i pełnym zestawem osłon. NIE od ausf.J

18 godzin temu, FLECZER napisał:

Zimmeritu chyba nie miał ?

NIE - nie miał pasaty - ani na kadłubie, ani na wieży.

Kadłub to - jeden z pierwszych 12-stu pojazdów Bergepanther wykonanych przez montownie M.A.N - (Fgst.210125 ~ 210137) w maju/czerwcu 1943 roku.
Kadłub od Pantery ausf.D z przeróbkami. Wieża zamontowana na stałe przez warsztat polowy. Miała tylko zakrywać otwarty przedział.

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, enten napisał:

Czy te przeróbki to tylko kwestia stropu kadłuba wymuszone montażem innej wieży czy coś jeszcze wchodzi w grę?

Pierwsze pojazdy Bergrpanther nie miały zainstalowanego żadnego specjalnego wyposażenia. Były to normalne podwozia bez wieży z cylindryczną osłoną nad pierścieniem wieży.        Prace tylko konieczne do zamontowania wieży od ausf.H - przyspawana na stałe.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, meser262 napisał:

Wybacz, ale ten pojazd (podwozie) nic, a nic nie przypomina wersji Pantery Ausf.D. :sorry:
Chyba że to ma być totalne SF. :roll:

Pozdrawiam
Krzysztof

Masz na myśli koło napędowe czy coś jeszcze? Jeśli chodzi o zawieszenie to nie będę zmieniał niczego co będzie niewidoczne pod osłonami bocznymi bo szkoda czasu i pracy na walkę ze zniszczeniami jakie tam zastałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, FLECZER napisał:

Masz na myśli koło napędowe czy coś jeszcze?

Jak Dasz więcej fotek to może coś jeszcze można będzie poprawić w modelu - aby go bardziej upodobnić do ausf.D. 

Na razie z tego co można zobaczyć na fotkach - to :

- koła jezdne - powinny mieć 16 lub 32 śruby - śruby/nity
- koło napędowe powinno być od wersji ausf.D, a nie ausf.A/G
- koło napinające powinno być od wersji ausf.D, a nie późnej ausf.G
- tylne zasobniki/skrzynki powinny mieć mocowania od góry zaczepione o pancerz.
- I co bardzo jest widoczne to "Grile" i haki przy tych "grilach" do podnoszenia - stosowane w wersji ausf.G
- z przodu brak otworów holowniczych
- w miejscu w którym był montowany komin powietrzny - nie powinno być wystającego rantu - tylko blaszka z siatką zaślepiająca ten otwór. Przykręcona śrubami.

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem na razie tylko o zawieszenie bo o nim wspomniałeś. Reszty jeszcze nawet nie porównywałem z planami. Kadłub ma na razie tylko zmytą farbę i wyrównane boki. Najpierw walczę z tym żeby doprowadzić toto do stanu jaki zaplanował producent. Model był źle sklejony, smarki farby, CA i chyba kleju na gorąco wszędzie gdzie popadło. Modyfikować błędy producenta będę na kolejnym etapie ? Odnośnie kół napinających nie wiem jeszcze czy dam radę coś poprawić ale płytę nadsilnikową miałem w planach poprawiać. Część rzeczy odpuszczę np: zły kształt linii tylnej części boku kadłuba bo to będzie zasłonięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, meser262 napisał:

Jak Dasz więcej fotek to może coś jeszcze można będzie poprawić w modelu - aby go bardziej upodobnić do ausf.D. 

Na razie z tego co można zobaczyć na fotkach - to :

- koła jezdne - powinny mieć 16 lub 32 śruby - śruby/nity
- koło napędowe powinno być od wersji ausf.D, a nie ausf.A/G
- koło napinające powinno być od wersji ausf.D, a nie późnej ausf.G
 

Pozdrawiam
Krzysztof

Na tym mogę się opierać? Zdjęcia z googla celem dyskusji.

panther_ausf_d_02_of_31.jpg

unnamed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FLECZER napisał:

Na tym mogę się opierać?

Jeśli chodzi o koła jezdne i koło napinające to TAK.
Na zdjęciach wygląda na to że miał 16 śrub na kołach jezdnych.
Koło napędowe w montowni M.A.N. trochę inaczej w tym czasie wyglądało - przypominam to maj/czerwiec 1943 roku.
W maju i czerwcu 1943 roku - M.A.N - stosował jeszcze pierwszy typ mocowania.
Pantera ausf.D którą przedstawiłeś na fotkach jest z późniejszego okresu - lipiec 1943 roku gdy zaczęli stosować drugi wariant mocowania.panther_ausf_d_02_of_31.thumb.jpg.83838c777bc609fdc0bcbd564c1633db.jpg

Starsza wersja miała tę klapkę przyspawaną wewnątrz.

Pozdrawiam
Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.