Skocz do zawartości

Diorama - Schwimmwagen w małej wiosce


Constructor

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie masz wrażenia ze Twój budynek będzie zbyt duży jak na dioramę o tak małej powierzchni? Zdominuje ją całkowicie.

Ja balustradę balkonu wykonałem kiedyś z kawałka plastikowej siateczki służącej jako podkład pod styropian do ociepleń - ma równe kwadratowe oczka.

Dziś pokusiłbym się o wygięcie bardziej ozdobnego wzoru, choćby z cynowego drutu, klejąc CA.

 

Opinia fachowca(jestem architektem :-))

1, Twój budynek jest ładny.

2.Barierka może być drewniana

3. Nie projektuj, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na dany temat. Mniej naiwnie, jest odtworzyć jakiś istniejący budynek.

UWAGI

nie ma podmurówki, podwalina leży bezpośrednio na ziemi.

musisz sobie zdawać sprawę, że wysokość kondygnacji to +\_3m i to przeliczyć. to jakieś 17 cm bez dachu w 35.

W parterze konstrukcja nie jest usztywniona zastrzałem.

Generalnie wygląda fajnie

kompozycja tez jest OK.

Ps. Po co Ci projekt, jak sie go w ogóle nie trzymasz???.Może i dobrze :-))

Też jestem architektem Poczytałem troszkę o tym domku, jest to domek wiejski, niestety nie zawsze ludzie stosowali tam podmurówki, często gęsto nawet jeśli były jakieś fundamenty nawet w postaci podpiwniczeń, kończyły się one równo nad ziemią, domek przeskalowałem z fotki, niestety niemieckie domy mają po 3 - 4,5 metra, ale tylko w miastach, te wiejskie miały nawet niewiele bo do 2 m wysokości.

Wzoruję się obecnie na tym modelu do dioramy http://www.udisco.com/hobbies/pics/635012.jpg zdziwił mnie brak kamiennej podmurówki, ale po tym co widziałem w niemieckim budownictwie to nic mnie nie zdziwi

Mogę się mylić. Sądzę jednak, że odebranie budynkowi podmurówki nada mu bardziej wiejski charakter. Co ty na to?

 

Obok domku postawię mniejszy jednokondygnacyjny, więc ten główny dom tak nie zdominuje dioramy. W przypadku murów ryglowych (pruskich) nie zawsze były one stosowane do wysokich kondygnacji

Tak więc wybór uzasadniony

Polecam na Youtube filmik jak gość robi dioramę małej wąskiej uliczki

 

Scena - diorama ma przedstawiać scenkę z małego miasteczka, może nawet małej wsi, poranek, ludzie idą do pracy, rozmawiają sobie. Jest klimacik, słoneczny poranek. Widzicie to co ja? W tym zestawie jest pani i 2 żołnierzy. Pani stoi sobie przed progiem, tak jakby dopiero co wyszła z domu. Panowie "żołnierzowie" gadają tam sobie o męskich sprawach.

 

Chcę jeszcze dokupić zestaw ludzików cywili 1:35 (jeśli ktoś zna taki zestaw to proszę o pomoc). Będzie tablica ogłoszeniowa, gość będzie czytał sobie cosik tam. Chcę jeszcze panienkę na balkonie ustawić i tu jest pewien plan... po drugiej stronie ulicy wbijam słup telegraficzny i zawieszam na nim bloczek, drugi na balkonie, przewijam sznur i panienka wiesza pranie, ale to taka mała abstrakcja, bo to wieś, przecież

 

Pozdrawiam

 

Wiem, że mogłem coś przeoczyć, ale zawsze to mogę naprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Skoro domek ma być wiejski to balustradę na balkonie zrób drewnianą, bo jeśliby miała być żelazna, to musiała by być ręcznie kuta. Lepiej daj więc jakieś strugane deseczki

Co do prania przed domem .... to ma być Trzecia Rzesza a nie okolice bliskie Verdiemu, pranie przed domem raczej nie teges .... , ale to jakby nie było Twoja wizja i do sznureczka masz konstytucyjnie zagwarantowane prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro domek ma być wiejski to balustradę na balkonie zrób drewnianą, bo jeśliby miała być żelazna, to musiała by być ręcznie kuta. Lepiej daj więc jakieś strugane deseczki

Co do prania przed domem .... to ma być Trzecia Rzesza a nie okolice bliskie Verdiemu, pranie przed domem raczej nie teges .... , ale to jakby nie było Twoja wizja i do sznureczka masz konstytucyjnie zagwarantowane prawo

Trzecia rzesza to nie zakaz wieszania bielizny na sznurku - przedstawiam obraz wiejski, więc panienka wieszać będzie pranie

 

Na wsi zazwyczaj zawsze był ktoś kto nazywał się kowal lub tez ktoś inny kto potrafił coś wykuć z metalu, więc balustrady tez sa mile wskazane, zwłaszcza że byłem w takim miasteczku i zauważyłem, że mają tam takie balustrady i nie są wcale nowe ale widziałem gdzieś w necie jedno zdjęcie z balkonem drewnianym i balustrada drewnianą i jak najbardziej ładnie to wyszło

 

Jeszcze muszę nad zadaszeniem popracować, żeby domek wypukłości nabrał

 

Może i za wielki ale i tak ładnie się juz prezentuje, fakt faktem że podstawka ciut mała jest. A może by ją nieco zwiększyc??

Myślałem o tym, ale nie lubię dioram o dużej powierzchni, wole "tłok" na planszy , tam będzie mało elementów, więc powierzchni nie trzeba za wiele:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja mała sugestia, jak teraz będziesz wkomponowywać dach w ściany budynku przejrzyj sobie fotki zabudowań w Alzacji lub zachodniej części Schwartzwaldu. Jest to wyjątkowo piękna zabudowa. Najczęściej na fotach możemy zobaczyć zabudowę mieszczańska ale na wsi jest identycznie. W końcu wielkie Niemcy;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja mała sugestia, jak teraz będziesz wkomponowywać dach w ściany budynku przejrzyj sobie fotki zabudowań w Alzacji lub zachodniej części Schwartzwaldu. Jest to wyjątkowo piękna zabudowa. Najczęściej na fotach możemy zobaczyć zabudowę mieszczańska ale na wsi jest identycznie. W końcu wielkie Niemcy;-)

 

W sumie cały czas dążę do obrazka z modelu do dioramy, który już zaprezentowałem na samym początku: krokwie na murłacie, płatew pośrednia na kleszcze, kleszcze na stolcach, w sumie wiązar płatwiowo-kleszczowy, z tą różnicą, że krokiew nie będzie oparta na belce wiązarowej, a na murłacie.

 

Zdjęcie ze Szwarcwaldu ukazuje, że cały czas zmierzam w dobrym kierunku

http://www.fastenwandern.biz/images/fastenwandern-schwarzwald.jpg

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie. To pierwsze moje poważne klejenie od 15 lat Pocę się przy tym okrutnie

 

Zawsze gdzieś się mogę pomylić, ale jakoś przeżyję to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wsi zazwyczaj zawsze był ktoś kto nazywał się kowal lub tez ktoś inny kto potrafił coś wykuć z metalu, więc balustrady tez sa mile wskazane, zwłaszcza że byłem w takim miasteczku i zauważyłem, że mają tam takie balustrady i nie są wcale nowe ale widziałem gdzieś w necie jedno zdjęcie z balkonem drewnianym i balustrada drewnianą i jak najbardziej ładnie to wyszło

 

Sorki, to był skrót myślowy. Chodziło mi o to, że trudniej jest zrobić model kutej balustrady.

Co do prania to nie trzeba mieć zakazu. Oni to w genach mają. Siedziałem trochę w takiej małej, niemieckiej dziurze i poznałem ich mentalność. Ale nie można wykluczyć prania przed domem. W końcu ta kobita od prania to przyjezdna była :P

Napisz jak wykonałeś zewnętrzną elewację. Pamiętaj, że nie powinna być gładka na lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak wykonałeś zewnętrzną elewację. Pamiętaj, że nie powinna być gładka na lustro.

Co do tego to nie byłbym taki pewien, ale sam też pewien nie jestem, bo widząc te stare domki na żywo, zauważyłem, że nie są one tak idealne, ale nie wiem czy to tez nie kwestia zęba czasu, który je nadgryzł

 

Co do wykonania to już pisałem na samym początku... Wykonałem stelaż z drewna, potem zalałem go bardzo rzadkim gipsem i oszlifowałem papierem ściernym na listewce. Potem zamalowałem bejcą i gotowe, a ściany boczne to kawałki rigipsu namoczone w wodzie, zdjęty papier. Cięte na mokro (idealnie się tną).

Wszystko klejone Wikolem, dobrze chwycił skubany

 

Co do prania, to wydaje mi się, że są rożne przypadki, może są, a może i nie, ale da to fajny akcent na planszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy relacji

Uwaga, uwaga! Wczoraj została ukończona więźba dachowa! Obecnie trwają prace nad wykonaniem połaci dachowej oraz rozpatrywanie sensu komina, a dokładnie jego umieszczenia

Obecnie na model zużyłem:

  • 7 x listewka 5mm x 5mm x 1000mm [1,20 PLN za sztukę]
  • niewielkie kawałki płyty gipsowo-kartonowej [brak ceny]
  • klej Wikol [brak ceny]
  • bejca "ciemny orzech" [brak ceny]
  • gąbka do mycia naczyń (szorstka część poszła na trawę ) [brak ceny]

 

Niektóre artykuły były ciężkie do wyliczenia

 

Zdjęcia standardowo po Teleexpressie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie... odradzam ten oto zestawik - http://www.udisco.com/hobbies/pics/635012.jpg

 

Okazało się, że ten domek wyszedł faktycznie za wysoki... na moje oko o wiele za wysoki...

Po przeskalowaniu zdjęcia z in-boxa wszystko wyglądało normalnie, nawet zmniejszyłem w planach budynek, żeby nabrał on mniejszych rozmiarów tak by w pasował sie ciutkę w wiejski klimat...

Co się stało? okazało się, ze budynek wyszedł mi wielki jak Pałac Kultury... sądzę iż istnieje ryzyko iż, model też jest troszkę źle przeskalowany.

Głównie nie podoba mi się dach, bo wyszedł dość strzelisty, na moje oko za wysoki :( No ale to moja pierwsza diorama po tylu latach i pierwszy domek na murach pruskich więc sam sobie mogę wybaczyć

 

Dioramę uratuję kontrastując troszkę na planszy, postaciami, drugim budynkiem, latarnią (wiadomym, że będzie to prowizorka wiejska), jakimiś krzaczkami.

 

Dziś postaram się zarzucić jakieś fotografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy relacji

Obiecane fotografie...

 

p4167677nz5.th.jpgp4167676hh0.th.jpgp4167675mz9.th.jpgp4167674mg6.th.jpg

 

Jak widać na obrazku proporcje wydają się być git, ale poddasze coś za wysokie wyszło :(

Mam nadzieję, że okno doda kontrastu, oraz panienka na balkonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no dom wunderbar!!! (cudownie!!). Strzelistość dachu jak zauważyłeś zawadza, więc chyba będzie trzeba nieco zmniejszyć ją, przecież nie wszystkie dachy były tak fest ostre jak zaprezentowany przez Ciebie.

 

Dwa: ściemnij nieco belki itp tworzące ów dom. Jak przejrzysz fotki widać wyraźnie że są one ciemne. Zresztą drewno nawet po impregnacie ciemnieje.

 

Bardzo ładnie!!;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki co jakiś czas przyciemniam. Co do połaci dachowej, to postanowiłem, że zostawię ją taką strzelistą. Niestety mam mało czasu, żeby sie tym pobawić, a chciałbym ukończyć ten projekt :( chyba, że dziś znajdę chwile to się tym pobawię.

 

Chociaż z drugiej strony, po latach pracy z takimi poniemieckimi budynkami widziałem różne wynalazki, więc nie staram się wykluczyć istnienia takiej chałupy.

 

W momencie wysunięcia pierwszego piętra, projekt już zaczął odbiegać od mini artu.

 

Na koniec dopiero znalazłem błąd... zdjęcie które miałem z internetu, było ściśnięte przez co dach wydawał sie być strzelisty :(

 

Jeszcze pomyślę nad zrobieniem innych więźby. Pójdę w drugą stronę i maksymalnie obniżę dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Obecnie czekam na balsę na wykończenie dachu. Dodatkowo muszę uporać się z remontem mieszkania w skali 1:1 więc prace stoją a modele w szafce schroniły sie przed pyłem

 

Ale postaram się, choć nie obiecuję kiedy, wrzucić troszkę fotek tego obniżonego dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hura! Dostałem prezent od rodziców Kochają swoje duże dziecko

Kiedy zamawiałem Schwimmwagena, to chciałem sobie kupić BMW R75 z koszem, ale nie miałem wtedy zasobw finansowych.

 

Teraz już mam pełen zestaw tego co chciałem mieć do dioramy

vmmmimoit315tz6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A może zrobisz in-boxa? Też zastanawiam sie nad kupnem tego modelu i nie wiem czy lepiej wziąć Italerke czy Tamiye ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek zacznę od skończenia domnku, potem pora na autko, a na końcu motorek. Myślałem o figurkach, ale wydaje mi się, że to byłby juz tłok, bo obecnie będzie 6 figurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.